PDA

View Full Version : Jeep Rodeo Drive Safari


Sivua : [1] 2

jappe
09.04.2007, 15:58
Täytyy Jeepistäkin tehdä projekti. Jutut ovat hajallaan eri topikeissa.

Tälläinen Jeeppi oli kevällä 2005. Juuri ajettu satamasta kotiin. Tuollaisena se ei sitten tuolta paikalta
liikkunutkaan. Renkaat vaihtuivat ja uusi alustasarja tuli alle. 35" Creepyt ja Teraflex 4" korotussarja.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-uusi1.jpg

Tältä se sitten näytti syksyllä 2006. Puolitoista vuotta offia takana. Näiden kuvien väliin mahtuu
aika paljon rakentelua. Kolme takavetaria sain katki ja taakse vaihtui dana44 ja 33 spoorin vetarit.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-uusi2.jpg

Helmikuun alusta sain Jeepille tallipaikan ja olen päässyt vihdoin sisätiloihin rakentelemaan. Projekti jatkuu ...

Just do it!

Edited by - jappe on 09/04/2007 17:43:44

jappe
13.04.2007, 22:33
Huomenna Kulmakorpeen ajelemaan. Hieman jäi hommat kesken, mutta jatketaan myöhemmin.

Takakannen sain päällystettyä muovimatolla. Turkkilevyn näköisellä.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-uusi12.JPG

Nyt on takavinssi paikallaan. Jouduin tekemään uuden takaluukun. Vinssi tulee sen verran ylös. Luukku aukeaa vain yläosasta. Alaosa on
kiinteä. Vielä on sähköhommia tekemättä ja luukun viimeistely ja tiivistys puuttuu
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-uusi13.JPG

Loppujen lopuksi vinssistä ei tullut pahasti törröttävä. Suht siististi sopii tuohon.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-uusi11.JPG

Just do it!

BeGe
13.04.2007, 23:20
Yksinkertaisesti: Nätti

14.04.2007, 13:02
Erittäin siistin ja hyvän näköistä työtä. Hieno auto!

Note! This message was posted anonymously!

jnu
14.04.2007, 14:00
Milläköhän numerolla tän auton budjetti alkaa... <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

**************
Jussi ja Suzuki

Käyttäjä
14.04.2007, 14:02
Veikkaan kakkosella ja paljon numeroita perään.....

- - - - - - - - - - - - -
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko#
SLCK Member #51
kayttaja"at"offipalsta.com
http://www.4x4cup.com/
www.slck.net

http://www.petrisimolin.net/gallery/data/images/Kayttaja-sig.png

14.04.2007, 15:02
Toiset ne tekevät sitten komiaa jälkeä.

Note! This message was posted anonymously!

HJ60
15.04.2007, 07:14
Sama se budjetille, mutta tämä on ymmärtääkseni opettanut omistajalleen aika paljon. Eikös se niin ollut että Jeepin hankintahetkellä jappe ei ollut kovin paljon perinteisiin työkaluihin koskenut tai auton mekaniikkaan perehtynyt?

Hienoa jälkeä on kyllä kaveri tehnyt, näitä on ilo seurata.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

Shuttle
15.04.2007, 08:53
Hienoa työtä!
Ja hieman offtopicina, mistä tuota turkkilevymattoa löysit? oliko kallistakin?

Land Rover Series 2A, 1965. SWB station wagon.
FC paloautoprojekti (http://shuttle.daug.net/donna/)

jappe
15.04.2007, 09:00
Tuossa näkyy uusi etuvinssi. Siihen on yhdistetty kompura. Keltainen vipu on kolmitieventtiili. Vinssatessa paineet tulevat suoraan
ulos, mutta painesäiliö ei tyhjene. Ohjausvarret on nyt vaihdettu Currie heavy duty malliin. Ovat paljon paksummat kuin alkuperäiset.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-uusi21.JPG

Tuota turkkilevymattoa löytyy Bauhaus:silta. Mittarissa oli 78.000 kun auto tuli minulle. Eilen Kulmakorvessa katsoin, niin oli pikkuisen
vajaa 80.0000. 1000 km/vuosi offia :)

Takavinssi ei ottanut kertaakaan kiinni Kulmakorvessa, vaikka tankin panssari osui kallioon monta kertaa.

Just do it!

Edited by - jappe on 20/04/2007 21:27:24

mipu
20.04.2007, 19:25
Jappe sä oot kone!

-What´s Your breakover angle?-

www.fjdc.org

jappe
17.05.2007, 22:39
Hieman on projekti edistynyt.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-tunkki.jpg
Vihdoinkin maastotunkki on kunnolla kiinni.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-lokkari.jpg
Nojailurautojen suunnittelua.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-lokkari2.jpg
Yhdestä putkesta väännetty kaari. Jeesusteipillä kiinnitettynä. Täytyy tehdä tilaa uusille renkaille.
Muoviset sisälokasuojat piti poistaa. Alta paljastui massaamaton peltipinta, mutta onneksi ruosteeton.

Just do it!


Edited by - jappe on 17/05/2007 23:50:35

Revolver
18.05.2007, 08:39
Mun mielestä ei ole väliä millä budjetilla rakentaa, kunhan rakentaa ja on hauskaa ja oppii! Jappe teet perkeleen hienoa työtä :) Jatka samaan malliin.

UAZ-315126
"Ulyanovsky Avtomobilny Zavod"
VAZ-21013

ttapio
18.05.2007, 10:17
euro tai kolme ei väliä, rakentelu on pää asia, ja tästä tulee kyllä hieno, tosi hieno

pakko mahtua ku on vihitty

jappe
23.05.2007, 12:36
Joulupukki kävi ja toi kovia paketteja. Paketissa oli muutakin pientä, mutta niistä myöhemmin

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-etu10.jpg
Uudet hd etuvetarit vakioiden tilalle. Vakoiden kanssa ei ole ollut ongelmia, mutta isommat renkaat on tulossa.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-etu20.jpg
Full circle lukkorenkaat ja paksummat ristikon lenkit.

Just do it!


Edited by - jappe on 23/05/2007 13:45:51

jappe
23.05.2007, 15:10
En ole koskaan saanut paketteja kuin joulupukilta. Paketit oli eteisen lattialla kun tulin kotiin :)

Just do it!

härdelli
23.05.2007, 16:19
Jumankavita miten hieno! Varmasti yks näteimpiä jeeppejä mitä koskaan nähny!


Hiluxikin taitaa olla maasturi

Pete
23.05.2007, 18:57
Miten toi murros näyttää vähän hmmm.."murjotulta" tossa lähikuvassa. Vai hämääkö kuva vain?

-MaTTi-
23.05.2007, 22:17
Sponsored by Warn? Tarroja alkaa riittää ja kokokin on aika miehekäs tuossa konepellissä.

Mimmoset gummit meinasit vaihdella? Get a life, get Boggers ... vai miten se meni?


_______________________________________________
Toyota Land Cruiser KJ90

jappe
23.05.2007, 23:16
En tiedä miten nuo akselit valmistetaan. Samanlailla epätasaisia lenkit ovat joka puolelta. Kuvassa aika paljon suurennettuna.

Just do it!

Edited by - jappe on 24/05/2007 00:18:30

jappe
26.05.2007, 19:05
Käytiin kulmakorvessa ulkoiluttamssa uusia takalokkareita. Ylimääräiset pitää leikata pois lokereiden päistä.
Ottavat kiinni nojauksissa. Etupää sitten seuraavaksi käsittelyyn.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-loka1.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-loka2.jpg

Just do it!


Edited by - jappe on 26/05/2007 20:08:28

jnu
27.05.2007, 12:08
Isoa boggeria alle vaan... Miltähän toi näyttää ekan kaadon jälkeen? <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

**************
Jussi ja Suzuki

jappe
27.05.2007, 20:50
Irokit tulee. 37" ja 14" leveet. Sopivat modiin. Nojailuraudat on juuri nojailuun. Jos valuu puuta vasten jne. Kaadossa ehkä suojaa peltejä ja etuikkunaa. Rättikatto ja muovilokarit ei juuri nojauluja kestä.


Just do it!

Timo_L
29.05.2007, 23:27
Onhan se vain edelleenkin perhanan komea Wrangler! Tuli kurvailtua Jenkkilässä rapiat 1000 mailia '06 Wrangler Unlimitedillä (TJ), ihan vakiovehje 4 litran koneella ja tomaatilla. Perin näppärä peli tuntui olevan sellaisenaankin kun kävin testailemassa aavikkokukkuloilla LA:n ja Las Vegasin välillä.



Mitenkäs muuten.. löytyykö jonkinsortin putkentaivutin pajalta? Vähän olisi tarvetta/ aikeita rakentaa omaankin nojailuraudat tai oikeat kaaret, kunhan saan ensin entiset hommat pois alta. Jos löytyy, niin olisiko mahdollista lainata korvausta vastaan?

Jos nyt varastan vähän tätä topikkia.. toimin itse joulupukkina itselleni, isolta mantereelta tuli pari kovaa pakettia (92kg matkatavaroita <img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle> ) mukana (panssari + tukivarret + jouset). Toivottavasti jo tällä viikolla ehtisi asentamaan, sitten vielä ruostereikien eliminointi.



..täytynee pistää pystyyn topikki omastakin projektista, niin ei tarvitse muiden topikkeihuin tuppautua. Yritän toteuttaa jo lähiaikoina.

Kyllä mall crawlerillakin pääsee.

jappe
30.05.2007, 19:16
Ostin alle sadan euron taivuttimen biltemasta. Täytyy kuitenkin omat hommat saada ensin tehtyä.

Laitoin uudet renkaat alle ja 0.6 barin paineilla maavaraa tuli 4cm lisää. Vanhat renkaat jäivät nojailurautojen reunan sisäpuolelle. Uudet tulevat sopivasti ulkopuolelle. Rengas ottaa taasen ekana kiinni puuhun. Jeeppi alkaa rakentua vähitellen modiksi:) En päässyt vielä testailemaan mahtuuko renkaat kääntymään tai mitä joustoissa tapahtuu. Ainakin katu-uskottavuus parani (tai metsä sellainen).

Just do it!

Edited by - jappe on 30/05/2007 20:17:24

tomikoo
30.05.2007, 20:36
<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle>Asiahan ei todellakaan mulle kuulu, mutta mitäs jos toi B-pilarista (oven taakaa) taka rautaan menevä suora putki "kiertäis" ulomman putken kautta. Kun on vaan jäänyt takaraivoon sellanen kummitus, että suora putki ei "pidä".<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle> Kyllä on ilo katella, kun on siisti peli, ei oikein noi omat "jokkis" autot miellytä silmää, mutta...

<center> GRASSHILLRACING<img src=/smiley/fistgrab.gif border=0 align=middle></center>
<center>team UTSMANZAA</center>

jappe
31.05.2007, 19:40
Sinne taakse tulee vielä yksi tuki lisää, kunhan saan aikaiseksi. Kaataa en viitsi, jotta näkisin mitä tapahtuu. Mutta voihan se joskus vahingossa kaatua:) Kaiki kaaret on pultattu kiinni. Korvattavissa ja korjattavissa tarvittaessa.

Just do it!

liisi
02.06.2007, 08:42
quote:
Miltähän toi näyttää ekan kaadon jälkeen? <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>


Mä en usko että sitä ihan pian päästään näkemään. Mutta lupaan Japelle konjakkipullon ekan kaadon kunniaksi :)

____________________________________
Elämme kovia aikoja, ystävä hyvä.

jappe
02.06.2007, 21:42
Piti vaihtaa uudet etuvetarit, mutta vetarin mutteriin ei löytynyt sopivaa hylsyä. Sitä pähkäillessäni huomasin,
että vasemman alatukivarren kiinnitys oli melkein irti. Onneksi ei Kulmakorvessa irronnut.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-tuki1.jpg
Uusi Kemppi pääsi tosi hommiin. Hitsailin korvakkeen kiinni ja hieman ylimääräistä rautaa korvakkeen alareunaan.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-tuki2.jpg
Seuraavaksi oli vuorossa joustoja kokeilemalla selvittää mihin renkaat ottaa kiinni. Joustossa ja renkaan olleessa
kääntyneenä, osuu rengas lokasuojan takareunaan.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-kiinni1.jpg
Takarengasta en saanut ottamaan mihinkään kiinni. Tilanne on parempi takana.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-kiinni2.jpg
Maksimi joustossa ottaa eturengas myös lokasuojan yläreunaan.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-kiinni3.jpg

Eteen joutuu laittamaan rajoitusta joustoon, ettei ota kiinni lokasuojan yläreunaan. Sitten pitäisi tehdä ainakin lokasuojan
takaosaan tilaa. Tuleeko nyt ensimmäinen muutos, jota ei voi peruuttaa :( Muutos jää kyllä originaali lokasuojien alle piiloon.

Just do it!

Edited by - jappe on 02/06/2007 22:56:19

Edited by - jappe on 02/06/2007 23:00:15

Timo_L
03.06.2007, 04:23
Alatukivarren kiinnikkeen irtoaminen (tai taipuminen) on ihan normijuttu D30:ssä, kuten varmaan olet lukenut <img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle> Ihmettelen ettei omalle ole vielä käynyt. Tiedä sitten pitäisikö vahvistaa nyt kun vielä on etuakseli kokonaan irti.

Noista lokareista, miten olisi rälläkkä jos ei vain jouset ole liian kasassa sisäänjouston ääriasennossa? Minulla on ~75mm rajoitettu sisäänjoustoa (ei "pohjaa" jouset eikä iskarit) ja peltiä lähtenyt jokseenkin 30-40mm yläreunasta. Toisaalta, nyt vasta on pyöräkotelon aukko samankokoinen kuin YJ:ssä/TJ:ssä. Takaakin päätin leikellä pois ja pistää kaaren kulmaan vähän uutta saumaa. Melkeinpä pääsee helpommalla sillain XJ:n kohdalla.

Kyllä mall crawlerillakin pääsee.

jappe
03.06.2007, 07:18
Mulla on sellainen alumiininen puolikkaan kaljatölkin kokoinen sisäänjouston rajoitin. Pitää sitä hieman paksuntaa. Sillä saa tuon yläreunan kuntoon. Mutta tuo takareuna vaatii rälläkkää. Sisälokasuojan ja ovipilarin välissä on irroitetavissa olevalta näyttävä tuki hässäkkä. Pitää lähteä sitä tutkimaan. Mutta rälläkkää tarvitaan. Etureunassakin on ylhäällä poikittaistuki. Sitä pitää pienentää.

Meinaan vahvistaa toistakin alatukivarren kiinnikettä valmiiksi. Ainakin iskarin kiinnikkeeseen kiinni koko matkalta ja eteen leveä latta poikittain. Hitsaus asento olisi kyllä mukavampi irtonaisella akselilla.

Just do it!

Timo_L
03.06.2007, 10:34
Ach so.. ihan siis samansuuntaista olet tekemässä kuin minäkin. Täytyneekin tästä lähteä taas hitsaushommiin, kun näyttää tuo keli niin hyvältä - tavoitteena olisi viimeistään seuraaviin Kulman kurvailuihin saada Mall Crwaler valmiiksi.

Olikos muuten niin että sinulla on low-pinion D30 tuossa? Onko ollut harkinnassa vaihtaa high pinion D30:een (vanhemmasta Cherokeesta esim.), siinähän on jonkin verran kestävämpi pinioni/lautaspyörä ja kardaani- ja casterkulma helpommin hallittavissa? Vai vaihdatko suoraan D44:n jos tuon kanssa tulee isompia ongelmia?

Kyllä mall crawlerillakin pääsee.

jappe
03.06.2007, 19:20
On low-pinion. Nyt heikoimmat paikat on hammastus ja pallonivelet. Lisäksi koko etuakseli voi taipua. Jos koko akselin vaihdan niin se on jotain muuta kuin dana30.

Dana44 toisi tuohon vain isomman murikan rattaan. Pallonivelet ja akselin kuoret on samat. Ristikot on samat. Dana44 voisi tulla kyseeseen vain, jos hampaat jatkuvasti hajoaa. Muuten tarvitaan jotain järeämpää. Katsotaan mistä alkaa poikimaan, vai alkaako.

Kaljatölkin puolikas sai 18mm hatun. Jos ei riitä niin sitten 18mm lisää.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-tuki3.jpg
Tippa silmässä rälläköin lokasuojan halki :) Tuo osa on normaalisti muovilokareiden peittämä.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-tuki4.jpg
Tässä sitten sisään taivutettuna.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-tuki5.jpg
Sitten vielä laitoin 25mm jousituksen korotuksen. Korvaa painumaa, mikä on tullut vinssistä ym kamasta.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-tuki6.jpg

Noiden lisäksi rälläköin vilkun takaa, lokasuojan sisältä poikittaispeltiä paljon pienemmäksi. En entinyt rampille testaamaan
auttoiko. Seuraavat konstit on sitten 18mm lisää rajoitusta ja akselin siirto 25mm eteenpäin. Siirtoa varten tarvitaan säädettävät ylätukivarret. Pitää ensin varmistaa kardaanin riittävyys. Muutenkin peltiset ylätukivarret pitää
päivittää vahvemmiksi.

Just do it!


Edited by - jappe on 03/06/2007 20:33:32

Edited by - jappe on 03/06/2007 20:33:56

CJ7
04.06.2007, 20:29
Dana 30 kanssa TULEE ongelmia ringin ja pinionin kanssa kun on lukot = on kokemusta.
Sievästi kun ajelee eikä pompottele paljon niin voi kestää aikansa!

Sit käy tälläi (1:4.10 DanaSpicer):


http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/CJ7-ringpinion.jpg


Tosin verrattain kivutonhan tuo on vaihtaa kun on asennussarja, mutta ajot loppuu siltä kerralta siihen ja jos ei o napiksia niin rohisee miehekkäästi.

Edited by - CJ7 on 04/06/2007 21:47:38

Jare
04.06.2007, 21:04
Kas kas uudet renkaat. Mikäs sai aikaan moisen kokeilun? Pidon puute? Vai onks noi vaan selkeästi isommat ku edelliset??






<center>---------------------------------------

www.pirate4x4.no

www.pirate4x4.com

www.formula-offroad.fi

</center>

jappe
05.06.2007, 06:54
Kun modissa ajelen, niin renkaat sitten luokan mukaan. 35" creepyt on alle 34" mitattuna. Siis melkein stanu luokan renkaat. Nuo 37" irokit ovakin sitten 36". Kyllä creepyt on hyvät kumit, mutta ovat alkaneet näyttämään pieniltä. Irokit on pehmeämmät ja tietenkin toivon pidon olevan parempi. Se selviää lauantaina kulmakorvessa. Lisäksi uudet renkaat ovat leveämmät. Korotusta tulee akselin alle 40mm ja jousien noston jälkeen yhteensä 70mm mahan alta. Painopiste nousi, mutta auto on nyt leveämpi. Vanteet muuttuivat 7" -&gt; 10" ja uuden renkaan sisäreuna on 10mm ulompana kuin vanhan.

Just do it!

Edited by - jappe on 05/06/2007 07:56:59

jappe
05.06.2007, 22:34
Vetarit on vaihdettu. Toisessa vanhassa ristikko oli niin jumissa, ettei käsin saanut liikutettua. Jatkojalostin jouston
rajoittimia. Nyt paksuutta voi säätää irroittamatta jousta. Laitoin aluksi 36mm.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-tuki7.jpg
Rampilla testailtiin ja näytti paremmalta. Tuolla uskaltaa jo lähteä kokeilemaan. Hieman joustot väheni. Jos ei paljoa ota kiinni,
niin voi alkaa palaa pienentämään. Tolla aloitetaan.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-tuki8.jpg

Just do it!

jappe
23.06.2007, 23:48
Juhannusta voi viettää putkia taivuttamalla. Nyt on etulokareiden reunat tehty. Pitää vielä maalata
ja muovilokarit kiinnittää. Samanlaiset kuin takana jo on.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-etulokari.jpg

Just do it!

HJ60
24.06.2007, 08:13
Hyvältä näyttää.

Ite oisin ehkä vieny tuon alemman putken tuonne puskurin päähän, nyt voi peruuttaa (=lipsauttaa, vahingossa tietenki) puun tuonne kaaren ja puskurin väliin, ainakin etuviistokuvasta näyttää siltä.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

jappe
24.06.2007, 10:46
Tosi on. Siellä on rako. Täytyy kokeilla käytännössä. Jos tulee ongelmia, voisi vielä yhden pystyraudan laittaa. Vanhan rakenteen kanssa ei ole ollut ongelmia. Joskus on jotain sinne väliin mennyt. Tuossa ajattelin kiertojoustoa. Puskuri on rungossa kiinni ja muu osa korissa. Tuon rakenteen ajattelin joustavan hieman, jos kori ja runko kiertyy eri tahtiin. Sitten tuo oli keksimistäni eri rakenteista parhaimman näköinen ja tyyliltään takaosaan sopiva. Edelleenkin kaikki osat on pultattavia. Voi irroittaa korjausta ja maalausta varten.

Just do it!

baxxter
24.06.2007, 12:02
Puskurista päät pois ni hyvä on?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

Eskimo
24.06.2007, 16:03
Makuasioista ei voi kun kiistellä mutta mun silmään nuo ulkopuoliset kaaret ei istu sitten millään.
Siistimpi oli ilman kaaria.

Tokikin suojaahan ne hyvin iskuilta koria mutta tarviiko offiauton olla lommoton on taas niitä makuasioita.



____________________________________
"Japsit tekee maasturit, Jenkit niihin renkaat"

- eskimo

OffRoad Kainuu ry. (http://www.offroadkainuu.com)

jappe
24.06.2007, 21:32
Tosta puskurin päästä on hyvä maastotunkilla nostaa.

Lokarit haluan kahdestä syystä. Suunnistuskisoissa pitää olla lokarit ja sitten toiseksi ne vähentää kuran roiskumista. Alkuperäiset eivät enää käyneet, koska lokasuojan reuna osui suoraan renkaan kulutuspintaan. Edelliset renkaat menivät juuri ja juuri nätisti lokasuojan sisään. Uudet renkaat ovat paljon leveämmällä. Vaihtoehto olisi ollut 7" leveät muovilokasuojat. Ne maksavat aika paljon ja hajoavat helposti. Nuo sietää jonkin verran osumiakin.

Kolhuja en halua. Väkisinhän niitä kyllä tulee. Olihan Jeeppi alussa uutta vastaavassa kunnossa.

Just do it!

Edited by - jappe on 24/06/2007 22:33:01

sisua45
24.06.2007, 22:06
Makuasioita sanoi mustalainen kun muniansa nuoli, vai kuinka se menikään...

Mun mielestä nuo kaaret ovat fiksun näköiset, ja niiden kanssa auto on edelleen jeepin näköinen. Näin hyväkuntoinen auto ansaitsee hieman huolenpitoa. <img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle>

Size [u]does</u> matter, Sisu A-45 (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=35014)
Pieni on kaunista, Odes 400 ATV (http://www.smartmotorcycle.com/page/atv/atv400.htm)

¤Offi-Osku¤
24.06.2007, 22:23
Rupeaa näyttään mun silmään ihan hienolta <img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle> Tulee mieleen noita amerikan videois olevii Crawlingi vehkeitä :)

<center>-87 Lada Niva

-Niva offis projekti *keskenpahasti*-

Suomen Niva Clubi @ www.suomennivaclubi.tk</center>

jappe
24.06.2007, 22:42
Painoa noista kaikista raudoista tulee lisää. Vinssit, tukivarret, lisäakku, puskurit, panssarit, nojailuraudat ja sisälle tulee vielä turvakaari etuosaan. Ei taida 200kg riittää. Omapaino 1760kg. Mutta enemmän pisteitä kisoissa noiden avulla kerään kuin ilman niitä. Onneksi ukot on reilusti alle 100kg kappale :) Upotukset jätän joka tapauksessa väliin. Katselin Lapland trophyn kuvia. Näytti siellä kuiviakin rasteja olevan. Videoista saa toisenlaisen kuvan.

Just do it!

Edited by - jappe on 24/06/2007 23:43:53

HJ60
25.06.2007, 10:59
quote:
Painoa noista kaikista raudoista tulee lisää. Ei taida 200kg riittää.

Katselin Lapland trophyn kuvia. Näytti siellä kuiviakin rasteja olevan. Videoista saa toisenlaisen kuvan.



Eikös jollain ollu allekirjotuski että paino on voimaa, ylipaino ylivoimaa.

Lapland Trophyn videoille on valittu ne "parhaat" palat periaatteella mitä märempää, sitä näyttävämpää. Kuivaaki piisaa, vaikeitakin kuivia paikkoja.

Ja kuten sanottu, mun silmää tuo koko auto miellyttää.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

Edited by - HJ60 on 25/06/2007 12:00:43

toyovoima
25.06.2007, 14:43
quote:
quote:
Painoa noista kaikista raudoista tulee lisää. Ei taida 200kg riittää.

Katselin Lapland trophyn kuvia. Näytti siellä kuiviakin rasteja olevan. Videoista saa toisenlaisen kuvan.



Eikös jollain ollu allekirjotuski että paino on voimaa, ylipaino ylivoimaa.






Täällähän se allekirjoitus löytyy..

Ja Japen Jeeppi on kyllä tosiaankin siisti. Nythän sulla on hyvät mallit tehdä nojailuraudoista kunnon ulkopuoliset turvakaaret, kun nälkä kasvaa syödessä.


________________________
Paino on voimaa,
ylipaino on ylivoimaa...

jappe
25.06.2007, 15:58
Turvakaaren laitan sisälle. Tulisi liikaa ylivoimaa, jos ton häkkyrän tekisi pääkaaren putkesta.

Just do it!

SuurSyömäri
02.07.2007, 19:46
Mulle tulee mieleen Tippaleipä. Kaunis sellainen!

-SLCK #28-
<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle> x-x-x <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

jappe
11.08.2007, 10:35
Tässä se tippaleipä nyt on.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-viime.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-viime3.jpg

Kuten kuvista näkyy on sisälle etuosaan ilmestynyt turvakaari. Sitten ohjausiskari on vaihdettu. Eteen tuli uudet ylätukivarret ja taakse panhard tanko. Nyt kaikki akseleiden tukivarret ovat vapaasti kiertyviä. Mikään asento ei kanita tukivarsien kautta. Se huomaa myös ajossa. Akselit joustavat pehmeästi ja äänettömästi.

Pidensin tukivarsia edestä noin 10mm. Silti eturenkaat osuivat hieman lokasuojien takaosaan. Mutta niin vähän, ettei sillä ole merkitystä. Lokasuojan yläreunaan tuli pieni kosketus. Sieltä on varaa leikata hieman pois. Jouston rajoittimia voi pienentää 10mm ja katsoa miltä sitten näyttää. Lokasuojia pitää vielä viimeistellä ja sivuvilkut puuttuu.

Viimehetkellä ennen lapin kisaa lisäsin paineistuksen akseleihin. Pidin 0,2 barin painetta akseleissa koko kisan. Ei mennyt vettä akseleihin, vaikka vedessä oltiin välillä kauankin.

Rampitkin tuli hommattua Motonetistä. Olivat 1000kg mallia, mutta vääntyiväthän ne.

Jarruja pitää saada tehostettua. Jos moottori ei ole käynnissä, niin jarrulla ei pysy mäessä. Tehostimen kanssa kyllä teho riittää.

Beadlockit ovat rakenteilla. Niistä tulee ihan omaa designiä noudattelevat. Erikseen kisa ja pyhäpäivä versio. Saas nähdä miten onnistuu.

Lapin kisa meni paljon toivottua paremmin. Nojailukaaret olivat paikallaan muutaman kerran. Hyvin tuntuvat kestävän. Parkkialueella yksi auto peruutti päin Jeppiä. Onneksi kaariin. Toisen auton takavilkku hajosi. Auton kanssa ei ollut ongelmia ja taktiikka onnistui. Neljäs sija ja cupissa kakkonen. Tähän asti kisoja on ajettu huviajelu mielessä, mutta nyt alkaa kutkuttamaan mielessä mahdollisuus sijoituksiin. Varmaan menee kisa pilalle, jos alkaa oikeasti yrittämään.

Just do it!

Edited by - jappe on 11/08/2007 11:45:55

Edited by - jappe on 11/08/2007 11:51:23

Ranee
30.09.2007, 15:16
Kyllä on hieno jeeppi
jossain 4x4magasinessahan tais olla ihan hyvä juttu tästä jeepistä

Jeepillä mennään

nivea2
21.12.2007, 12:01
onkos nuo ylätuki varret vakiot!

jappe
23.12.2007, 20:18
Välillä tännekin jotain. Magazinessa oli juttu ja ylätukivarret on vaihdettu. Nyt on sitten kaikki peltiset tukivarret vaihdettu kiertyviin malleihin.

Tässä pyhinä olen nysvännyt uutta läppäritelinettä. Aikaisemmin oli muovikassillinen piuhoja tungettu hansikaslokeroon. Kompassi tarvitsee myös 12v jännitteen. Muuntaja ja liitokset on kätketty lääpäripöydän alle.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-lap1.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-lap2.jpg

Just do it!

23.12.2007, 20:58
ohan se komia, mutta kuka tuo fyrer on tuolla ratissa?

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-viime.jpg :)

Note! This message was posted anonymously!

454SS
30.12.2007, 19:58
Minkä tehoinen laturi? Riittääkö virta vinssatessa hyvin?

jappe
01.01.2008, 16:09
Virta on riittänyt pitkissäkin vinssauksissa. En ole katsonut laturin arvoja, mutta jostain luin Sahara mallissa olevan muita tehokkaampi laturi. Akkuja on kaksi. Pääakku on keltakansinen optima ja takana sitten vara-akku, jolla takavinssiä käytetään.

Esimerkiksi Lappland trophyyn lähdin tyhjällä akulla, mutta latautui nopeasti.

Just do it!

Edited by - jappe on 01/01/2008 16:11:43

jappe
08.02.2008, 07:31
Warnin öljypohjan panssari asennettu. Öljypohja ehti saada pientä vammaa, mutta nyt se on suojassa.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-panssari.jpg

Sitten taakse on rakentumassa levyjarrut. Rummut eivät pitäneet mutakylvyn jälkeen. Ehdin jo
hommata Jeepin etujarrut taakse laitettavaksi, mutta en sitten löytänyt hyvää tapaa rakentaa
käsijarruja. Olisi nyt jarrusatulat halvalla myynnissä :) Näissä on käsijarru mukana.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-takajarru1.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-takajarru2.jpg


Just do it!

Edited by - jappe on 08/02/2008 07:38:34

Repro
08.02.2008, 20:02
Minkä satulat noi on?

"Suck my dick"
-Ron Jeremy
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10

jappe
09.02.2008, 18:25
Noiden tekemä paketti Jeeppiin.
http://www.ssbrakes.com/

Just do it!

jappe
09.02.2008, 18:41
Takajarrujen mukana tuli myös uusi pääsylinteri. Tässä vanha ja tankin höyryjen suodatin.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-paasy1.jpg

Suodatin ei enää mahtunut paikoilleen, joten otin sen kokonaan pois.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-paasy2.jpg

Jeepin "luuranko" päätyi maalaukseen. Siihen on hitsailtu kaikenlaista. Alkoi olemaan ruman näköinen.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-luuranko.jpg

"Bolt on" jarrupaketti ei ollut ihan suoraan pultattavissa. Pientä kikkailua tarvittiin
siellä täällä. Tärkein eli jarrusatulan kiinnitys oli sopiva. Joonas sorvaili vetoakseleita
kun eivät mahtuneet rumpuihin sisään. Kiitoksia paljon!


Just do it!


Edited by - jappe on 09/02/2008 18:47:37

HJ60
09.02.2008, 19:00
Minkäs värinen luurangosta tulee?

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

jappe
09.02.2008, 19:04
Tänään maalasin ja vielä siitä tuli musta. Mutta joku päivä väri voi vaihtua:) Vielä olisi paketteja avaamatta, mutta en taida ehtiä ennen eksytystä kaikkea asentaa.

Just do it!

Tumi
10.02.2008, 18:04
Kuka ton tallin lattian on luutunnu?

jappe
29.02.2008, 22:34
Jeepin uimakoulu alkaa. Oikeastaan jatkuu.

Tähän asti tehdyt muutokset
- Akselit on paineistettu. Toimii hyvin. Enää ei ole mennyt vettä periin.
- Taakse vaihdettu levyjarrut.
- Etuakseliin tiivisteet ristikoiden kohdalle.

Seuraavaksi vuorossa jäähdytyksen muuttaminen sähköiseksi. Tuuletin roiskuttaa vettä ja puhaltaa sen koneen päälle, joten se pitää saada pysähtymään vedessä. Syylari jäähdyttää tarpeeksi ollessaan vedessä. Joten sähköinen tuuletin asennukseen.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-uima1.jpg
Tehoa ja vääntöäkin tulee mukamas lisää amerikan tyyliin :)

Just do it!

Edited by - jappe on 06/03/2008 08:18:11

baxxter
29.02.2008, 22:43
quote:- Akselit on paineistettu. Toimii hyvin. Enää ei ole mennyt vettä periin.
Paljonko paineistuksen aikana kuluu ilmaa, eli paljonko stefoista puhaltaa ulospäin?

-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

jappe
29.02.2008, 22:49
Ilmaa ei kulu "yhtään". Ainakaan paine ei havaittavasti laske. Lapin kisan aikana oli koko kisan ajan paineet ja säiliössä oli sama paine maalissa kuin lähtiessä. Tallilla pidin 2 viikkoa pientä painetta, eikä havaittavaa laskua säiliössä tapahtunut.

Ongelmana oli lämpimän akselin upotus kylmään veteen. Silloin imaisi stefojen läpi vettä.

Just do it!

JERKKU
29.02.2008, 23:18
Ootkos tukkinu huohotusputken? Vai miten se ilma pysyy sisällä. Oon meinaan ittekkin suunnitellu vastaavaa järjestelmää

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/JERKKU-ken.gif
www.ruosteenesto.eu
www.jmhalme.com/jeep
www.jmhalme.com/off-road

Sponsori
http://www.jhm-invest.fi/

VARO HALPOJA KOPIOITA!

OSTA ALKPERÄINEN JEEP

HJ60
01.03.2008, 08:42
Olettasin että se ilma menee sen huohottimen kautta. Paljos Japella oli painetta siellä, ettei paina öljyjä ulos?

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

jappe
02.03.2008, 07:18
Juuri huohottimista paineet menee sisälle. Painetta on ollut 0.2 - 0,25 baria. Ei tule öljyjä ulos. Lähinnä öljyt tulisivat perän ja kannen välistä, mikäli olisi huonosti tiivistetty. Mutta hyvin on pitänyt silikoni liimalla tiivistys.

Just do it!

Edited by - jappe on 02/03/2008 11:29:04

JERKKU
02.03.2008, 17:38
Tämä oli hyvä tieto, tänx

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/JERKKU-ken.gif
www.ruosteenesto.eu
www.jmhalme.com/jeep
www.jmhalme.com/off-road

Sponsori
http://www.jhm-invest.fi/

VARO HALPOJA KOPIOITA!

OSTA ALKPERÄINEN JEEP

JERKKU
02.03.2008, 17:38
Tämä oli hyvä tieto, tänx

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/JERKKU-ken.gif
www.ruosteenesto.eu
www.jmhalme.com/jeep
www.jmhalme.com/off-road

Sponsori
http://www.jhm-invest.fi/

VARO HALPOJA KOPIOITA!

OSTA ALKPERÄINEN JEEP

jappe
04.03.2008, 22:29
Sähköinen tuuletin asennettu. Vielä puuttuu sisältä kytkin sen sammuttamiseksi vesileikkien ajaksi. Paisuntasäiliölle piti rakentaa uusi kiinnike. Muuten sopi heittämällä.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-tuule.jpg
Tuollaiset ilmajouset tulee akseleiden keskelle. Auton saa varpailleen kahlatessa. Lisäksi otan 1" korotuspalat jousista pois. Painopiste voi olla alempana normaalisti. Silloin nostaa jos jää mahasta kiinni.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-pussi.jpg

Just do it!


Edited by - jappe on 04/03/2008 22:50:46

make-lj
05.03.2008, 01:23
mistä tilaat nuo palkeet? paljonko jää hintaa?

______________________
Montenegro #38

jappe
05.03.2008, 07:30
http://sanup.kummeli.fi/arch/tiedostot/Firestone_luettelo.pdf
Lähtöhinta 260€ kpl.

Just do it!

05.03.2008, 08:04
Juurikin sen veden jäähdyttävän vaikutuksen takia sitä flektin poiskytkentää ei tarvi sinne sisälle,etenkin jos lämpökytkin on alavesiletkussa :) ei sillä että se manuaaliohjaus haitaksi ois, ite en ole kolmessa vuodessa jaksanu sisäkytkintä laittaa..

Mulla suikassa tippuu lämmöt pois asteikolta kun vähän kylvettää..

-Rak



Note! This message was posted anonymously!

baxxter
05.03.2008, 08:39
Mulla ainakin katkes sähköflektistä siipi ennenku kerkes tarpeeksi jäähtymään.



-74 Range, 215cid V8
#4x4@ircnet

jappe
06.03.2008, 08:21
Kyllä tuo manuaaliohjaus tarvitaan. Mitäköhän kaikkea pitääkin muistaa kytkeä.

- Paineet akseleihin.
- Flekti sammuksiin.
- Paineet ilmapusseille.
- Pilssipumput käyntiin.
jne :)

Just do it!

Edited by - jappe on 08/03/2008 22:24:59

JERKKU
07.03.2008, 22:59
quote:
Kyllä tuo manuaaliohjaus tarvitaan. Mitäköhän kaikkea pitääkin muistaa kytkeä.

- Paineet akseleihin.
- Flekti sammuksiin.
- Paineet ilmapusseille.
- Pilssipumput känyntiin.
jne :)

Just do it!

Taitaa olla makron paikka <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/JERKKU-ken.gif
www.ruosteenesto.eu
www.jmhalme.com/jeep
www.jmhalme.com/off-road

Sponsori
http://www.jhm-invest.fi/

VARO HALPOJA KOPIOITA!

OSTA ALKPERÄINEN JEEP

HJ60
08.03.2008, 06:50
Kannattaa laittaa tuo flektin sammutus sitte vaihtavalla katkaisijalla/releellä, flektin vaihtoehdoksi iso varoitusvalo.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

jappe
08.03.2008, 22:23
Käsijarrussa on jo punainen valo suoraan silmiin ja äänimerkki (silloin kun käsijarru toimi kunnolla ja oli dana35, meni 3 takavetaria). Tuohon flektiin ajattelin peruutus äänimerkkiä. Kuitenkin jotain niin viheliäistä, ettei jaksa kuunnella. Flektissä on älyksikkö, johon kytkentä tulee. Ei tarvitse relettä.

Ilmapussille on kolme iltaa rakennettu kiinnikkeitä. Vielä en ole päässyt kokeilemaan. Ehkä huomenna.

Just do it!


Edited by - jappe on 08/03/2008 22:46:50

J4nnu
09.03.2008, 13:48
Ainut vaan että jos on upoksissa pidempään niin alkaa äänimerkki jo ärsyttämään:D Kaikkein paras kun laittas merkkivalon joka syttyy kun flekti ei pyöri ja sitten jos lämmöt alkaa nousta liikaa niin alkaa joku summeri huutamaan.

jappe
09.03.2008, 21:58
Nyt on eteen saatu pussi sovitettua. Kaikki kiinitykset on tehty. Osat pitää viimeistellä ennen lopullista asennusta. Pitää vielä testailla minimi ja maksimipaineet. Minimillä pussi rullaa menemättä ryppyyn ja maksimi nostaa koko keulan painon. Pakoputken ja pussin väliin pitää tehdä lampösuoja.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-pussi3.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-pussi2.jpg

Just do it!

Edited by - jappe on 09/03/2008 21:59:30

Edited by - jappe on 09/03/2008 22:00:11

jappe
11.03.2008, 07:42
Pääsin jo kokeilemaan. 0,3 - 0,5 baria riittää pitämään pussin paksuna. Ei rypisty joustossa. 4 barin paineella keula nousee noin 9 cm. Hauskalta näyttää kun keula nousee itsekseen. Sen katselua voisi ruveta iltapuhteiksi harrastamaan :)

Just do it!

Edited by - jappe on 11/03/2008 07:42:25

J4nnu
13.03.2008, 08:16
Tarttis nähä kuvia toiminnassa:)

jappe
14.03.2008, 21:21
Laitan videopätkän sitten kun on lopullinen asennus tehty.

Just do it!

make-lj
14.03.2008, 22:30
onkos noissa nuo alapäät muuten mitä materiaalia? miten toteutit kiinnitykset?

______________________
Montenegro #38

jappe
15.03.2008, 08:40
Tuo musta alapään laippa on jotain kovaa muovia. Keskellä on reikä, josta pultti menee pussin alapäähän. Kaikki osat tyylin mukaan pultattavia. Laitan tarkemmat kuvat kun osat menee maalaukseen.

Just do it!

jappe
21.03.2008, 10:55
Iski kunnon flunnsa. Mutta elämä alkaa palamaan. Etupään tuet maalattuna.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-ituki1.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-ituki2.jpg


Just do it!

jappe
05.04.2008, 21:20
Back in business. Flunssat ohi ja homma jatkuu. Flektin johdot asennettu ja termostaatti toimii. Sisällä on katkaisija, josta flektin saa pois uinnin ajaksi. Tänään pääsin snorkkelia asentamaan. Tuossa se on suurin piirtein kohdallaan. Pientä viilausta vielä tarvitaan.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-snorkkeli.jpg

Just do it!

patriot4x4
05.04.2008, 21:32
On kyllä erittäin tyylikästä toteutusta,jatka samaan malliin!!

jappe
06.04.2008, 21:35
Nyt on snorkkeli asennettu. Huohottimeen pitää vielä letku ostaa. Imuääni kuuluu aika selvästi sisälle, mutta kaiketi siihen tottuu.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-Snorkkeli1.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-Snorkkeli2.jpg

Just do it!

Edited by - jappe on 06/04/2008 23:19:31

jappe
06.04.2008, 22:16
Ilmapussi etupäähän on asennettu. Video aiheesta.
http://koti.mbnet.fi/jarmoh/video/Nosto.wmv

Just do it!

jappe
07.04.2008, 19:22
Tuosta mallia
http://www.youtube.com/watch?v=HEQJ7xDwzHo&feature=PlayList&p=BAF91AB62442CAF7&index=0


Just do it!

jappe
15.04.2008, 20:13
Vihdoinkin tuli rosteri beadlockit. Materiaali 6 mm ja 6 kpl kaikkea.

Pyhämalli.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-bed1.jpg
Kisamalli
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-bed2.jpg
Monta kiloa metallia
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-bed3.jpg


Just do it!

Jare
15.04.2008, 20:26
Aika makeet noi Rodeo Drive beadlockit!!!!

Mitäs tuli rosteriset maksaan???




<center>---------------------------------------

www.pirate4x4.no

www.pirate4x4.com

www.formula-offroad.fi

</center>

jappe
15.04.2008, 21:01
Nuo tuli kohtuulliseen hintaan harjoitustyönä. Virallista hintaa jolla noita voisi tilata en tiedä.

Just do it!

jappe
17.04.2008, 19:46
Kävin kattomassa uusia offimaastoja. Nyt kun pusikossa ei ole lehtiä, niin näkee maaston muotoja.

Mukavia mäkiä tiedossa. Reittien raivaamisessa riittää projektia.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-makia.jpg

Just do it!

jappe
28.04.2008, 19:49
Kaikenlaista muuta puuhaa pukkaa. Kattolevyjen vaihto vihdoin valmistui, niin koirat poikii :)
Saadaan yllätysvauvat. Nuo kaksi sinisilmäistä takarivistä tekivät temput.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-kaikki2.jpg

Just do it!

Edited by - jappe on 28/04/2008 20:53:10

Repro
28.04.2008, 19:55
Onks noi sisäkehätkin rosteria?
Miks tol yhel on eri väriset silmät?

"Suck my dick"
-Ron Jeremy
Montenegros (http://www.montenegrooffroad.com)#10

jappe
28.04.2008, 20:31
Kaikki on rosteria (hitsattavaa). Muista aineista ei ollut mahdollista saada.

Noilla on ruskeita ja sinisiä silmiä. Samassa pentueessa on molempia. Voi olla myös toinen silmä ruskea ja toinen sininen.

Just do it!

HJ60
29.04.2008, 05:11
Onneksi olkoon pennuista.

Milläs nuo sisäkehät tulee kiinni vanteeseen?

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

HJ60
29.04.2008, 05:11
Onneksi olkoon pennuista.

Milläs nuo sisäkehät tulee kiinni vanteeseen?

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

jappe
29.04.2008, 19:39
Juuri hitsasin ensimmäisen sisäkehän vanteeseen rosteripuikoilla. Yllättäen hitsaus oli helpompaa kuin tavallisilla puikoilla. Tuli siisteintä saumaa mitä olen itse koskaan saanut aikaiseksi. Ei vielä takaa mitään :) Sauma näyttää yhtenäiseltä, joten toivoa on myös ilmatiiveydestä. Kolikot mahtuivat sopivasti pystyyn vanteen ja kehän väliin. Niiden avulla sain kehän keskitettyä ja jäi sopiva rako täytettäväksi. Puikot oli 3.2mm ja virtaa 130A.

Jännästi kuona sinkoilee itsekseen saumasta. Piti sauma aina peittää pellillä ja odottaa kuumien kuonapalojen sinkoilun loppumista.

Tuossa aikaisemmassa kuvassa on aluvanne, mutta kehät tulee teräsvanteisiin.

Just do it!

Edited by - jappe on 29/04/2008 20:41:35

jappe
29.04.2008, 19:39
Juuri hitsasin ensimmäisen sisäkehän vanteeseen rosteripuikoilla. Yllättäen hitsaus oli helpompaa kuin tavallisilla puikoilla. Tuli siisteintä saumaa mitä olen itse koskaan saanut aikaiseksi. Ei vielä takaa mitään :) Sauma näyttää yhtenäiseltä, joten toivoa on myös ilmatiiveydestä. Kolikot mahtuivat sopivasti pystyyn vanteen ja kehän väliin. Niiden avulla sain kehän keskitettyä ja jäi sopiva rako täytettäväksi. Puikot oli 3.2mm ja virtaa 130A.

Jännästi kuona sinkoilee itsekseen saumasta. Piti sauma aina peittää pellillä ja odottaa kuumien kuonapalojen sinkoilun loppumista.

Tuossa aikaisemmassa kuvassa on aluvanne, mutta kehät tulee teräsvanteisiin.

Just do it!

Edited by - jappe on 29/04/2008 20:41:35

-Sakke-
29.04.2008, 20:46
Juu rosteria puikolla hitsatessa pitää olla varovainen, moni alkaa heti katteleen saumaa (silmät sepposen selällään n. 10 sentin päässä saumasta)ku valokaaren sammuttaa. Kuumat kuonan palat tekee pahaa silmässä.

-Sakke-
29.04.2008, 20:46
Juu rosteria puikolla hitsatessa pitää olla varovainen, moni alkaa heti katteleen saumaa (silmät sepposen selällään n. 10 sentin päässä saumasta)ku valokaaren sammuttaa. Kuumat kuonan palat tekee pahaa silmässä.

HJ60
02.05.2008, 15:31
Tuleeko nuo rosterikehät siis alumiinivanteeseen rosteripuikolla? Ja se kestää offia?

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

CJ7
02.05.2008, 16:00
Käsittääkseni ihan "teräsvanne" kyseessä....



Edited by - CJ7 on 02/05/2008 17:45:55

Viltsu
02.05.2008, 16:41
Ei ken ties vielä ole keksitty alumiinin ja rosterin naittamista keskenään....<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Korkkimies tekee aina hyvän työn..;)

lintta
02.05.2008, 20:23
Kyllähän osaava hitsari hitsaa vaikka sillin kiven jos joku antaa kalapuikon:D:D:D

Ei se siihen kaadu...

HJ60
02.05.2008, 22:50
quote:
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-bed3.jpg


Just do it!


Luulin ulkonäöstä että tämä Jeep-vanne on alumiinia, mutta jos on teräsvanne, niin mulle kans tämmöset kuuspultisella jaolla ja tojon logolla.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

pjtk
02.05.2008, 22:59
Tossahan Jappe kirjottaa selkeästi, teräsvanteet:
quote:
Tuossa aikaisemmassa kuvassa on aluvanne, mutta kehät tulee teräsvanteisiin.

HJ60
03.05.2008, 06:12
Jep, pikalukuhäiriö, olin hypänny sen rivin yli, sori.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

jappe
03.05.2008, 07:36
Yksi kuva kertoo enemmän kuin tuhat sanaa on totta :) Siinä mun hitsausharjoitus. Hieman maalia levisi rumentamaan lopputulosta. Olen tyytyväinen saumaan. Odotin paljon pahemman näköistä lopputulosta. Kierteitä ei näy, koska tulee läpipulteilla kiinni.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-bedi1.jpg

Pitäisiköhän nuo kiilloittaa. Pling pling tyyliseksi. Taitaa olla kova homma. Tuo koristeosa tulee sisäpuolelle.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-bedi2.jpg



Just do it!

Edited by - jappe on 03/05/2008 08:37:57

454SS
03.05.2008, 08:01
Hienon näköiset, mutta miten tuolta kaivetaan muta pois kun vanteeseen jäävät kolot on aika pienet?

=========================================
Mainokset, esitteet, käyntikortit, nettisivut... www.maomao.fi

03.05.2008, 08:22
Tuo Rodeo Drive on vain sunnuntai ajeluun. Muuten käytän aikasemmissa kuvissa ollutta avonaista mallia. Sen reiästä onnistuu renkaan irroitus ja mudan poisto.

Jappe nyybinä

Note! This message was posted anonymously!

sisua45
03.05.2008, 09:08
Ehdottamasti BLING BLIBG...!!! Millainen tuo valkoinen pinta on, onko se kova kerros? Paperitehtaan happoraudoissa ei moista ollut. Rättilaikalla ja vahalla/tahnalla tuon saa kiiltämään.

Vähän mietityttää tuo materiaali, mitä tarkasti ottaen se on? Normaali haponkestävä teräs tahtoo murtua tärinästä. Esim pakoputket ratkeavat saumasta, tai vierestä.

En minä mikään ammattihitsari ole, mutta joskus olin pap tehtaan laitos miehenä, ja rosterin kanssa pelasin.

Size does matter, Sisu A-45 (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=35014)
Pieni on kaunista, Odes 400 ATV (http://www.smartmotorcycle.com/page/atv/atv400.htm)
Easterbunny, Mitsubishi Pajero (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=49127)
Uudet Sisu-sivut (http://www.sisua.net/forum/index.php)
Uralin osia (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=40255) ja Pajeron osia (http://www.petrisimolin.com/ThePalsta/topic.asp?TOPIC_ID=48600)


http://www.litvina.com/tyre/tyre_f118.gif

jappe
04.05.2008, 19:53
Materiaali on 1.4307 ja 6 mm paksua. Leimattu pintaan. Näkyy aikaisemmassa isossa kuvassa. Pinta on harmaa ja hieman rosoinen.

Just do it!

Offipiru
05.05.2008, 07:19
quote:

Vähän mietityttää tuo materiaali, mitä tarkasti ottaen se on? Normaali haponkestävä teräs tahtoo murtua tärinästä. Esim pakoputket ratkeavat saumasta, tai vierestä.

En minä mikään ammattihitsari ole, mutta joskus olin pap tehtaan laitos miehenä, ja rosterin kanssa pelasin.



En minäkää ammattimies mutta tapelli saumanvierestä halkeevien osien kanssa...
Esim.Pakarii voi esim hitsuttaa yhen palkon poikittai ni ei enää murrukkaa sauman vierestä ainakaa nii äkkiä, Muuttta miten se noihii peetlokkiloihin sitte onnistuukaan on ihan toinen juttu.<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

<center>____________________
Kuasua Kaapo, Puut suurenoo!<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>
__________________________________________________ _______
Eräpolku racing team
___________________________
-"Ravistettava omaskakas. -hyi helvetti! Minen semmosta syö!"-</center>

jappe
10.05.2008, 20:04
Erittäin huono kännykkäkuva, mutta eka bedlock rengas paineistettuna :)
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-ekabedi.jpg

Just do it!

ZeiZei
10.05.2008, 20:29
quote:

Pitäisiköhän nuo kiilloittaa. Pling pling tyyliseksi. Taitaa olla kova homma. Tuo koristeosa tulee sisäpuolelle.


Tuolla oli juttua sähkön avulla tehtävästä rosterin kiilloituksesta:
http://www.overdrive.fi/forum/viewtopic.php?t=130566

Itse käytin aikoinaan Jet Skistä rosteripakoputken tuolla Kiiltoputkessa Torniossa, ja tuli kiiltävä. Pinnan pitää olla sileä alkujaan kaikki naarmut kun kiillottuu mukana, eivät häviä. Prosessi siis syö pinnasta tavaraa jonkun kymmenyksen verran.

_ _ _ _ _ _ _
#RR V8 -76#
#LR S1 -55#
#LJ 70 -90#

patriot4x4
10.05.2008, 20:40
Vähän ihmetyttää tuo pinta noissa kehissä..

En oo kyllä tuollaseen "karheeseen" pintaan happopellissä vielä törmännyt,no,aina näkee jotain uutta..

Mutta kun nuo vetää eka viiperillä,sitte somalilla,sitte violetilla somalilla,ni kyllä noista peilit tulee.

On kyllä tyylikkäät.







______________________
Long Stamps of Ummeljoki

Arska
10.05.2008, 20:41
quote:
quote:

Pitäisiköhän nuo kiilloittaa. Pling pling tyyliseksi. Taitaa olla kova homma. Tuo koristeosa tulee sisäpuolelle.


Tuolla oli juttua sähkön avulla tehtävästä rosterin kiilloituksesta:
http://www.overdrive.fi/forum/viewtopic.php?t=130566

Itse käytin aikoinaan Jet Skistä rosteripakoputken tuolla Kiiltoputkessa Torniossa, ja tuli kiiltävä. Pinnan pitää olla sileä alkujaan kaikki naarmut kun kiillottuu mukana, eivät häviä. Prosessi siis syö pinnasta tavaraa jonkun kymmenyksen verran.

_ _ _ _ _ _ _
#RR V8 -76#
#LR S1 -55#
#LJ 70 -90#



Jos pinnassa on naarmuja, niin kiillotus on sama tehdä käsin, kun naarmut joutuu kuitenkin hiomaan pois. Noin yksinkertaisen kappaleen kiillotus ei ole käsipelissäkään kauhean kova homma.

ZeiZei
10.05.2008, 20:54
quote:
quote:
quote:

Pitäisiköhän nuo kiilloittaa. Pling pling tyyliseksi. Taitaa olla kova homma. Tuo koristeosa tulee sisäpuolelle.


Tuolla oli juttua sähkön avulla tehtävästä rosterin kiilloituksesta:
http://www.overdrive.fi/forum/viewtopic.php?t=130566

Itse käytin aikoinaan Jet Skistä rosteripakoputken tuolla Kiiltoputkessa Torniossa, ja tuli kiiltävä. Pinnan pitää olla sileä alkujaan kaikki naarmut kun kiillottuu mukana, eivät häviä. Prosessi siis syö pinnasta tavaraa jonkun kymmenyksen verran.

_ _ _ _ _ _ _
#RR V8 -76#
#LR S1 -55#
#LJ 70 -90#



Jos pinnassa on naarmuja, niin kiillotus on sama tehdä käsin, kun naarmut joutuu kuitenkin hiomaan pois. Noin yksinkertaisen kappaleen kiillotus ei ole käsipelissäkään kauhean kova homma.




On se työläs siinävaiheessa, kun niitä kiillotettavia on puoli kärryllistä:)

quote:

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-bed3.jpg



Ja nuo kirjoitusten reunat ne vasta työläitä onkin käsipelillä...

_ _ _ _ _ _ _
#RR V8 -76#
#LR S1 -55#
#LJ 70 -90#

jappe
10.05.2008, 21:06
Tähän hätään en ehdi kiilottaa. Koira poksahtaa kohta ja auto pitää saada ajokuntoon. Aika ei riitä.

Mutta mitä nämä on suomeksi?

"Mutta kun nuo vetää eka viiperillä,sitte somalilla,sitte violetilla somalilla,ni kyllä noista peilit tulee."


Just do it!

patriot4x4
10.05.2008, 21:25
quote:
Tähän hätään en ehdi kiilottaa. Koira poksahtaa kohta ja auto pitää saada ajokuntoon. Aika ei riitä.

Mutta mitä nämä on suomeksi?

"Mutta kun nuo vetää eka viiperillä,sitte somalilla,sitte violetilla somalilla,ni kyllä noista peilit tulee."


Just do it!

Otan huomenna vaikka kuvat noista laikoista,millä nuo olis minun mielestä aika helppo killottaa,vaikka lähes peili kirkkaaksi.
Tuo on tätä paikallis murretta<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>







______________________
Long Stamps of Ummeljoki

Tojo4wd
10.05.2008, 23:00
quote:
Vähän ihmetyttää tuo pinta noissa kehissä..

En oo kyllä tuollaseen "karheeseen" pintaan happopellissä vielä törmännyt,no,aina näkee jotain uutta..


No mun näkemissä taas on aina ollu tommonen vaalee karhee pinta ainakin paksummissa levyissä eli yli 5 millisissä ellei ole olleet erikseen kiillotettuja valssauksen jälkeen.
Mut meillä plasmaleikattiinkin ennen yleensä just noita paksumpia 5-80 millisiä peltejä.

#########################
Tää on ihan helpporeitti.http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Tojo4wd-Tojo%20kaara.GIF
#########################

patriot4x4
10.05.2008, 23:41
quote:
quote:
Vähän ihmetyttää tuo pinta noissa kehissä..

En oo kyllä tuollaseen "karheeseen" pintaan happopellissä vielä törmännyt,no,aina näkee jotain uutta..


No mun näkemissä taas on aina ollu tommonen vaalee karhee pinta ainakin paksummissa levyissä eli yli 5 millisissä ellei ole olleet erikseen kiillotettuja valssauksen jälkeen.
Mut meillä plasmaleikattiinkin ennen yleensä just noita paksumpia 5-80 millisiä peltejä.

#########################
Tää on ihan helpporeitti.http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/Tojo4wd-Tojo%20kaara.GIF
#########################

Nii sitä karheempaa ei kai sitte käytetä prosessiteollisuudessa,koska n.20mm asti pellit on tähän saakka "kiiltäviä" ollut.
Tai siis harmaita,mut liukas pintasia.

Aina oppii jotain uutta.







______________________
Long Stamps of Ummeljoki

HJ60
11.05.2008, 05:09
Ajelee aikansa hiekkasessa kurassa napoja myöten, niin kyllähän ne siinä kiillottuu. Mutta kiiltaviksihän nuo pitää saaha, muuten menee materiaali hukkaan. Ja kiiltäähän sulla snorkkeliki.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.

J-T
11.05.2008, 17:53
quote:
Ajelee aikansa hiekkasessa kurassa napoja myöten, niin kyllähän ne siinä kiillottuu. Mutta kiiltaviksihän nuo pitää saaha, muuten menee materiaali hukkaan. Ja kiiltäähän sulla snorkkeliki.

______________________
Minä mistään mitään tiedä.
Miesten lelut on kookkaita.


Ja auto<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

http://www.pohojanmaanoffroad.fi/
Bj-75

mikjus
11.05.2008, 20:01
Ei ku halpahallist ostaa muutaman sellasen kiillotuslaikkasetin mis on ne tahnatki mukana. Sellaset mitkä tulee porakoneeseen kii. Ihan hyvin saa hinkutettua. Broidilla tais olla smirgelissä kii iso rättilaikka ja sit iso tanko jotain kiillotusvahaa kun se joskus hinkutti rosteripakosarjat gazista.

patriot4x4
11.05.2008, 20:35
Eli tälläsellä setillä kun alottaa,ni pitäs tulla hyvä.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/patriot4x4-1.jpg

Eka tolla umpilamelilla karhee varovasti pois,sitten seuraava siivous tollasella sekmenttilamelilla,on pirun kiva hioa tolla,ku siitä näkee läpi ja pystyy seuraamaan miten "naarmu etenee".
Ja muista aina työstää "ristiin",ettei tule kaivettua kuoppia,näkee aina missä uusi jälki menee.

Seuraavaksi mustalla somalilla kiillotus,sitten violetilla,ja lopuks tolla umpipintasella ihan armoton hinkkaus<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

Voin melkein luvata,että kiiltää.<img src=icon_smile_clown.gif border=0 align=middle>






______________________
Long Stamps of Ummeljoki

Samsonite
11.05.2008, 20:41
Empä menis lamellia sileeseen levyn pintaan työntämään. Lumppulaikkaa ja tahnoja/tankoja loppuvaiheessa, jos peiliä haetaan.








<center> OLETKO TARJONNUT TUOPIN ?</center>

patriot4x4
11.05.2008, 21:09
Juu en miekään sileeseen,mutta kun nuo nyt eioo niin kovin sileitä ainakaan kuvista katsoen,näkyy jotain raetta.

Ja se on aika paljon tekijän käsialasta kiinni mitä voi tarjota mihinkin.
Varovasti ja ristiin,sitä kun ei 99prosenttia metallimiehistä osaa,liian usein näkee kun ammattimiehetkin kaivaa laikalla kuoppia.....

Mutta olettaisin että Jappe tietää mitä tekee..<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>






______________________
Long Stamps of Ummeljoki

make-lj
12.05.2008, 07:16
quote:
Eli tälläsellä setillä kun alottaa,ni pitäs tulla hyvä.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/patriot4x4-1.jpg
______________________
Long Stamps of Ummeljoki


mie en noista laikoista kyllä menis mitään muuta survomaan kun pelkästään tuota 3M harmaata massalaikkaa, ja sen jälkeen jollain huopalaikalla sekä tahnalla loppusilaus.

kait jappe muuten pyöristi kehistä reunat jotka tulee rengasta vasten?

______________________
Montenegro #38

Samsonite
12.05.2008, 19:25
Sitä miekää en ymmärtäny et miks pittää tehä naarmuja mitkä sit pittää hioa poies. Jonku käikäleen kiillottanu kuitekii.








<center> OLETKO TARJONNUT TUOPIN ?</center>

Rausku4x4
12.05.2008, 21:06
Ei se mitään minä en ole ymmärtänyt koko kiillotamista, varsinkaan tässä touhussa jos vähänkään haluaa retuuttaa autoaan.

patriot4x4
12.05.2008, 21:08
No samsonite ja make-lj varmaan tietää mistä puhuu,mut esim. reunoihin ei varmaan paljon kannatta lumppuja tarjota ennen karkeempaa....

Kyllä se nyt kiillottuu "kovillakin" laikoilla,jos tietää mitä tekee.

Esim. etualalla näkyvässä on putkessa on jatko,näkyykö missä?? Eipä taida näkyä.
Ja mm. noi kaiteet kiillotin pelkästään sekmentillä ja somalilla.
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/patriot4x4-kaide.jpg
Pitäs varmaan näkyy,koska ei oo käytetty mäskiä eikä lumppua...<img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_wink.gif border=0 align=middle>

PS. Samsonite,et oo ainut joka täällä on saumoja tasotellut...






______________________
Long Stamps of Ummeljoki

13.05.2008, 08:02
No ei tuo oo vielä kiiltäväkään. [XX[]

Note! This message was posted anonymously!

jappe
28.05.2008, 23:21
Ei riittänyt aikaa kiiloitukseen. Piti saada jeeppi ajokuntoon. Koiranpennut sotki suunnitelmia. Vaihdoin alkuperäisen jarrusylinterin takaisin. Ei jaksanut polkea tarpeeksi tuolla uudella. Miksiköhän se oli mukana paketissa, kun ei ollut hyvä tuohon käyttöön.

jappe
10.06.2008, 22:27
Kävin mökillä kokeilemassa beadlockkeja. Yksi pyörä vuoti, mutta pikku kiristys auttoi. Vanhan jarrusylinterin palautus kannatti ja nyt jarrut tuntuivat hyviltä.

Nyt oli kyllä kuiva keli, mutta 40 asteen nousu meni helposti. Samoin ryyppäystornin rinne. Viimeksi molemmissa tuli vinssailtua. Uutta reittiäkin tuli tehtyä. Taisi tulla hieman liian haasteelliseen paikkaan. Ei taida vinssaamatta onnistua.

zeimi
12.06.2008, 05:47
Perus kuumanauhaa toi teän rosteri näyttäis olevan..eli viimeistelyvalssaus puuttuu. Voi olla kovempi homma saaha kiiltään, jos on tarviskaan :).

jappe
21.06.2008, 21:33
Vihdoin kahden vuoden suunnittelun jälkeen päätin katsoa mikä on ongelmana sähköisten takaikkunoiden mekanismeissa. Kumpikaan ikkuna ei tottele ohjausta.

Ongelma olikin hyvin simppeli. Ikkunat ovat alareunastaan u-raudassa. Molemmat ikkunat olivat ironneet urasta. Pitää putsata ura hyvin ja liimata takaisin uraan kiinni. Aamulla tallille liimaamaan. Toivottavasti pysyy.

jappe
21.06.2008, 22:16
Kun laitoin alle 37" irokit on Jeeppi pari kertaa sammunut mäessä tyhjäkäyntikierroksilla. 35" creepyillä jaksoi mennä sammumatta.

Tilanne pitää korjata. Sähköinen flekti ja imuilman parempi saanti snorkkelin kautta lisäsi muutaman hevosvoiman. Lisäksi tilasin Teraflex:in jakolaatikon välityssarjan (4.0:1). Siinä tulee puolet jakolaatikosta uusiksi vahvemmilla osilla. Planeettavaihteiston välitykset uudessa on tiuhemmat. Lisäksi planeettapyöriä on 5kpl, kun vakiossa on 3kpl. Muutos ei vaikuta ison puolen vaihteisiin. Siinä välitykset on nyt suurinpiirtein vakiot.

AX-15 vaihdelaatikon ykkönen on 3.83 ja perät on 4.88.

Uusi välitys on nyt 3.83*4*4.88 eli 1:75. Vanha oli 3.83*2.72*4.88 eli 1:51. Noin 50% lisää vääntöä.

Uusi kakkonen vastaa entistä ykköstä. Uudella ykkösellä pitäisi jälleen tyhjäkäynnillä päästä mäessä liikkeelle. Ei tarvitse kikkailla kaasun kanssa mäkilähdössä. Vinssatessa voi antaa jauhaa tyhjäkäynnillä.

HJ60
22.06.2008, 07:15
Uusi välitys on nyt 3.83*4*4.88 eli 1:75. Vanha oli 3.83*2.72*4.88 eli 1:51. Noin 50% lisää vääntöä.

Uusi kakkonen vastaa entistä ykköstä. Uudella ykkösellä pitäisi jälleen tyhjäkäynnillä päästä mäessä liikkeelle. Ei tarvitse kikkailla kaasun kanssa mäkilähdössä. Vinssatessa voi antaa jauhaa tyhjäkäynnillä.

Kuulostaa hyvältä.

jappe
22.06.2008, 20:51
Kävin Grandia huoltamassa. Nyt takaikkunat toimii :)

Sitten vaihdoin iskarit ja laitoin pienen korotuksen. Edestä kallistuksenvakaajan koiranluu napsahti poikki pulttia avatessa. Ensin kirosin. Mutta se oli kulunut noin 5mm paksuikseksi. Alkuperäinen on 10mm. Hyvä että meni tallilla, eikä traileria vetäessä kun kärry lähtee hakemaan.

Suosittelen tarkastamaan koiranluut vanhoista Grandiesta. Taitaa Cherokeissa olla samanlainen.

jappe
13.08.2008, 22:20
Tänään Jeeppiperhe lisääntyi yhdellä. Saksassa on ostettuna Grand Cherokee vetoautoksi. Värikin sopii Wrangleriin. Molemmat on metallinhohto vihreitä. Auto tulee suomeen sunnuntaina.

Vuonna 1998 tehtiin erikoismallia 5.9 l V8 koneella.
http://en.wikipedia.org/wiki/Jeep_Grand_Cherokee#The_5.9L_Limited_ZJ_.281998.29
Tuon pitäisi lähteä liikennevaloista trailerinkin kanssa. Vääntöä 468 Nm, kun punaisen Grandin 4.0 l koneessa on 304 Nm.

jappe
16.08.2008, 22:24
Tänään vaihdoin kytkimen Wrangleriin. Vanha oli kyllä ihan hyvässä kunnossa. Mutta nyt kun jakolaatikon välitykset tiuhenee, niin ajattelin samalla vaihtaa kytkimenkin.

Jakolaatikko odottelee osia. Osien piti tulla perjantaina kahdessa laatikossa, mutta toinen laatikko oli eksynyt matkalla. Samalla laitan vaihdelaatikkoon huohotinletkun ja jakolaatikkoon pidemmän huohottimen letkun. Eli uimakoulu edistyy.

Syylarikin on jo matkalla suomeen. Se on kokonaan alumiinia ja tule räjähtäneen tilalle. Kun se on asennettu, pitää tutkia tuleeko kuplia vielä nesteen mukana. Jos tulee, niin kansipahvi vaihtoon.

Hommaa riittää ennen seuraavaa kisaa.

Uusi vetoauto tuleekin vasta keskivikkona :(

jappe
20.08.2008, 22:51
Ilmapussien ja akselipaineiden ohjaukset. Kaikki tuli kiinnitettyä läppäritelineesen. Letkua kului useampi metri.

Sitten jakolaatikko uusine osineen. Välitykset on nyt 4.0. Uusi kuori on paljon paksumpi kuin vanha. Uudessa planettavaihteessa on 5 ratasta, kun originaalissa on 3. Jakolaatikossa alle puolet originaaliosia. Pääakseli on vaihdettu vahvempaan "slip yoke" kitin asennuksen yhteydessä ja nyt koko planeettavaihteisto. Kuorista vain keskimmäinen on originaali.

jappe
20.08.2008, 22:53
Wranglerilla vedettiin tukit metsästä ja Grandilla sitten sahalle.

jappe
20.08.2008, 22:59
Vihdoin se tuli ja pääsin kokeilemaan. Tehoa löytyy ja auto lähtee tosi vikkelään liikennevaloista. On hurjempi peli kuin osasin odottaa.

Maastovaihteita ei ole taidettu käyttää, kun vivusto on pois paikaltaan. Vipua renkkaamalla sai vain vapaalle ja epämääräisiin asentoihin. Täytyy laittaa vivut kuntoon.

Yritän huomenna laittaa kuvia.

jappe
21.08.2008, 07:12
Etupuskurissa on kolhu ja oikeassa kynnyskotelossa vetokoukun pukkaama vamma. Ovet eivät toimineet eikä istuneet kunnolla. Eilen kävin vetämässä vinssillä kynnyskotelon paikalleen. Nyt ovet toimii normaalisti. Pitää vielä tehdä viimeistelytyöt. Noiden vammojen takia hinta oli melkein puolet halvempi muita vastaavia. Kynnyskoteloa peittää muovinen koristeosa. Joten lopputulos ei näy, vaikka ei olisi täydellinen.

sisua45
21.08.2008, 10:30
Maltatko pitää tuon "uuden" alkuperäisenä? :) Varmasti mukava peli, ja voimaa riittää.

Rekisteröimätön
21.08.2008, 11:16
Etupuskurissa on kolhu ja vasemmassa kynnyskotelossa vetokoukun pukkaama vamma.

Ihan pakko taas hieman opastaa: Ajoneuvoissa puhutaan niiden osista kulkusuuntaan verraten, oli se auto sitten vaikka meren pohjassa katollaan.
Eli Jeepin oikeassa kynnyskotelossa on vamma, ei vasemmassa!!!

jappe
21.08.2008, 13:51
http://www.youtube.com/watch?v=f5uEBee4ux4

http://www.youtube.com/watch?v=emLZcxfiAJE&feature=related

Kyllä tuo ainakin aluksi orkkiksena säilyy.

HJ60
21.08.2008, 14:48
ainakin aluksi

:D:D:D:rolleyes:

Ja sitte kuvia sävy sävyyn parista.

jappe
21.08.2008, 21:23
Testaan sävyt heti kun mahdollista. Ulkoasuhan vaikuttaa eniten etenemiskykyyn.

Tänään kokeilin peräkärryn liittämistä. Uudessa Grandissa on ainakin tuplasti napoja liittimessä. Elikkä lisää hommaa hoidettavaksi ennen kisaa.

Liittimessä on varmaan takavalojen lämmityskaapelin liittimet, sivuvalojen himmennys liittimet ja mahdollisen asuntovaunun videoiden nauhotuksen kaukosäätö :)

Tojo4wd
21.08.2008, 21:31
Siihen liitinten väliin löytyy kaupasta kyllä muutos palikka.
Jos ei halua pistoketta vaihtaa.

Esim. http://www.biltema.fi/osteri/osteri.cgi?tuote=34992&sivu=34992.htm&ryhma=2&kategoria=278&SID=414886474522324814816

HJ60
21.08.2008, 21:32
Onko se tuommonen 13-napainen jaeger? Siihen kuulemma löytyy sovittimia.

http://caravanuutiset.com/?p=146

EDIT: myöhästyin.

jappe
21.08.2008, 21:40
Ei tullutkaan mieleen, että voisi löytyä sovittimia. Se helpottaa. Voi joskus myöhemmin vaihtaa liittimen.

jappe
30.08.2008, 19:34
"Bolt on" Jäähdyttimen asennus aiheutti aika paljon työtä. Jäähdyttimessä ei oltu otettu huomioon ilmastointia. Ylempi liitos osoitti suoraan kompuraa kohti ja kiinnityksissä ei ollut koloja ilmastoinnin letkuille. Liityntää piti lyhentää ja ralläköidä lovet ilmastoinnin putkille.

Ylä- eikä alavesiletku ei sopinut. Piti viritellä molemmat kahdesta osasta. Mutta lopulta asettuivat ihan nätisti. Tuuletinta ei voinut asentaa oletuspaikkaan, vaan piti kehitellä kokonaan uusi viritys. Uusi jäähdytin oli paljon vanhaa paksumpi, joten vanhan mekaanisen flektin pultit piti lyhentää. Paisuntasäiliölle ei ole enää tilaa. Tätä ei ole vielä ratkaistu.

Mutta hyvät puolet. Uusi jäähdytin on tehokkaampi kuin vanha. Uusi on myös matalampi, joten se ei näy auton alta ja on paljon paremmassa suojassa. Uudessa ei ole muovia. Flektin sahköliitännät ovat nyt ylöspäin. Samoin termostaatin säätönuppi. Ei joudu helposti veden alle.

Hieman tuli vielä kuplia, mutta välillä ei ollenkaan. Jos kansi vuotaa, niin todella vähän. Ajan tuolla seuraavan kisan ja katson sitten tilanetta uudelleen.

Uuden Grandin helma korjattu, pakoputken takapönttö ja akku vaihdettu. Auto on myös katsastettu :)

Lisäys: Tuota asennusta pitää vielä viimeistellä. Esim flektin johtojen veto kunnolla. (Tämä ettei nyybit ala taas neuvomaan)

jappe
06.09.2008, 20:05
Tänään sain Wranglerin kokoon. Koeajoin tallilla. Mukisematta lähtee tyhjäkäynnillä ramppia ylös. Tuon enempää en ehdi testaamaan ennen kisaa. Mutta jakolaatikko ja kytkin ainakin toimii.

Kaikkea pienempää pitäsi vielä tehdä jos vain ehtisi.

Uuden Grandin syylarin hetulat on aika pahasti hapettuneet. Uusi syylari ei ehtinyt ajoissa maahan. Epäilen tuon jäähdytystehoja hinauksessa. Ilmastoinnin kondenssivesi on pitänyt syylaria jatkuvasti märkänä. Todennäköisesti vetoautona on punainen Grandi. Haen Torstaina uudella Jeepin pihaan, joten vähintään sävy sävyyn kuva saadaan.

jappe
18.09.2008, 06:24
Testaus suoritettiin kisassa ja tykästyin uuteen ykköseen. Vinssatessa erittäin hyvä ja pahoissa paikoissa. Ylämäkeen vinssatessa ei auto ala hyppimään ja tyhjäkäynnillä lähtee liikkeelle. Kytkintä ei tarvitse enää luistattaa.

Sitten kansipahvi juttu. Ennen kisaa käyttelin konetta ja ilmaa pullautteli syylarista. Eilen meinasin kansipahvin vaihtaa. Ensin kuitenkin tarkastin tilanteen ja ilmaa ei enää tullutkaan.
Aika kummallista. Täytyy tutkia seuraavan kisan jälkeen uudestaan.

jappe
01.10.2008, 15:54
Nyt on grandin syylari vaihdettu. Vanhasta piti ottaa kumilistat ylhäältä ja alhaalta. Ne piti liimata, joten asennus jakaantui kahteen iltaan. Muuten homma oli helpohko. Vanha syylari oli huonompi kuin luulin fikkarilla tiirailun jälkeen. Ei ihme, että Lapin kisaan ajaessa piti lämppäriä pitää täysillä.

Grandikin pullautteli ilmaa syylarista vaihdon jälkeen. Taita olla niin, että jeepillä pitää ajaa paljon ennenkuin ilmat poistuu.
Käytetty syylari myydään halvalla :)

Angiina iski, sain aamulla vahvat dropit. Eiköhän sitä kisassa olla jo jonkinlaisessa kunnossa. Grandin verot oli karvan yli 4000€. Veroja tässä laulellen makselen. Tauti + lääkkeet tekee tehtävänsä.

jappe
18.10.2008, 15:11
Eilen lohkottiin uutta vähän yli 5 ha metsäpalstaa. Raivattiin suoraa rajaa 670m. Muutama mielenkiintoinen kohta osui rajalle. Rajat ovat osa offireittejä, joten mukava pätkä tuli lisää. Nyt on liitetty kaksi eriliistä palstaa yhteen. Wrangleri ei olllut mukan joten koirien kanssa maastoiltiin. Puhelimella otettuja kuvia "pikku" luolalta.

Arska-tehtaalta
19.10.2008, 12:19
Joko on tarpeeksi maastoa oman offikisan järjestämiseen? :)

jappe
22.10.2008, 19:52
Taitaisi kisassa tulla ruuhkaa maastoon. Kyllä siellä ajeltavaa riittää viikonlopuksi viiden auton letkalle. Ei ehdi viikonlopussa kaikkia reittejä ajaa. Johtuu ehkä autoista tai sitten reiteistä. Vajaa puolet sinne mahtuvista reiteistä on vasta avattu. Paljon mäkiä on valloittamatta.

Kävin mökillä uudella Grandilla ja pääsin mittailemaan maantiekulutusta. Talvirajoitukset oli päällä.

12.5 l/100 km 80km/h aluella.
14 l/100 km 100km/h alueella.
Aiemmin moottoritiellä 16 l/100 km 120km/h alueella.
Kaupungissa ruuhkaajoa 19 l/100 km

Sitten 24 l/100 km kun Wrangleri on trailerilla ja OD pois päältä. Ei vaihda pienemmälle mäissä. Moottorin murina vain muuttuu.

jappe
30.10.2008, 22:55
Videonpätkässä pääsin ekan kerran kokeilemaan uusia välityksiä. Siis Teraflexin jakolaatikon asennuksen jälkeen. Ensivaikutelma oli hyvä :)

Klikkaa "watch in high quality" kuvan alareunassa.

http://www.youtube.com/watch?v=2jq11Xcephs

Vanhempia videoita

Ilmapussin testailua
http://www.youtube.com/watch?v=hmXrCzBUjGM

Kulmakorvessa kahlailua.
http://www.youtube.com/watch?v=l67QQaHwz_c

-Mika-
31.10.2008, 23:23
Onko tuossa ekassa ihan normi tyhjäkäynti jotenkin kuulostaa aika korkealta ?

jappe
31.10.2008, 23:41
Ihan on normaalilla tyhjäkäynnillä.

Kuvaa ryyppäystornilta.
Klikkaa "watch in high quality" kuvan alareunassa.

http://www.youtube.com/watch?v=355tiyP0V8E

jappe
21.12.2008, 23:52
Jeeppi pääsi vaakaan. Painoa oli täydellä tankilla ja kisavarustuksella 2180kg. Rampit, maastotunkki, työkalut ym mukana. Luulin auton olevan kevyempi. Mutta onhan autossa panssareita, kaksi akkua ja vinssiä. Turvakaaret ja nojailukaaret. Kuitenkin satoja kiloja romua pultattuna kiinni.

Punnitsin vakio renkaan vanteineen Se painoi 28kg ja Irokki 56kg. Painoa siis tuplasti. Siitä 112kg lisää. Vinsseistä varmaan 100kg jne.

Grandiin vaihdoin tänään etuvetareiden murrosten suojakumit ja sisävalotkin sain vihdoin toimimaan. Paljon mukavampi mennä autoon kun on kunnon valot sisällä.

jappe
05.01.2009, 22:10
Akseli on purettu ja odottaa uusia osia. Yokessa oli sellaisia jälkiä, että on loppunut kulma kesken. Oli varmaan taivutustakin tilanteessa mukana.

Kuvassa on aiemmin rikotun dana35 akselin vastaavat osat. Ei noista oikein koristeiksikaan ole. Jos tekisi mökille reitin varteen tilataidetta rikotuista osista.

Dana35 on 4.88 ja Dana44 on 4.89

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=3148&d=1231186243

farmari
06.01.2009, 01:27
Sehän on vapaudenpatsaan soihtu. Ja sen akan hattu siinä alla. Vielä hommaat miseliinin ukon ja isket nuo sille varusteeksi, nii avot. Tietenki ledivalot sisään sitten kans.

jappe
06.01.2009, 19:12
Tankin nosto on ollut työlistalla kauan. Nyt rattaita odotellessa hyvää ajanvietettä. Tankin panssari tulee aika alas. Nyt tankki nousee noin 30mm. Koria on korotettu tuuma, joten tilaa löytyy tuon verran. Seuraavaksi puhdistus ja maalaus. Leikkaaminen sujui joutuisasti Rage sirkkelillä.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=3171&d=1231261827
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=3172&d=1231261834
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=3173&d=1231261841

jappe
24.01.2009, 22:32
Panssari maalattu ja paikoillaan.

Ennen
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=3461&d=1232829162
Jälkeen. Tuo musta osa.
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=3462&d=1232829170

Aamulla viimeistelemään akseli. Murikassa on hammasvälys 0.3mm. Pitää vielä purkaa ja siirtää shimmejä.

Pete
25.01.2009, 11:42
Laitas nyt lisaa kuvia siita sirkkelista!:eek:

jappe
25.01.2009, 23:24
Nyt on taka-akseli auton alla. Pultit kiristämättä. Pitää vielä säätää murikka hyvään asentoon. Ylä ja alatukivarret on säädettäviä, joten pitäisi olla helppo juttu.

Tuon Rage sirkkelin ostin k-raudasta. Kovasti mainosfilmissä sahasivat naulasia lautoja ja teräsralleja ym. Tarvitsin puusirkkeliä, joten kaksi kärpästä yhdellä iskulla. En oikein uskonut tuohon teräsjuttuun. Mutta hyvin leikkasi. Sirkkeli on ihan normaalin puusirkkelin oloinen. Esiteessä luvattiin sahaavan 50m 5mm terästä. Sitten pitää terä vaihtaa.

HJ60
26.01.2009, 17:36
Tuo sirkkeli on täkäläisen kauppiaan mukaan muuten normaali, mutta kiertää vähän vähemmän, että tuossa erikoisterässä pysyy teräpalat paikallaan.

jappe
30.01.2009, 19:48
Nyt on akseli paikallaan. Jarrut pitää vielä kiinnittää. Kovasti "venyttelin" akselia eri asentoihin. On mahdollista, että pinionin katkeamiseen vaikutti nivelen kulman loppuminen. Varaa jää vähän kun akseli on äärimmäisen vinossa asennossa. Hieman säätelin pinionin kulmaa.

Muutakin pientä olen ehtinyt tehdä. Sivuvalot ja taka-akselin alatukivarren pultin reiän vahvistus. Pultti oli pääsyt liikkumaan ja isontamaan reikää.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=3526&d=1233337714
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=3527&d=1233337724

jappe
20.02.2009, 22:36
Dana30 edessä terästettynä "heavy duty" vetareilla ja Detroit lockerilla on kestänyt hyvin 37" kumeilla. Silti alkaa uuden akselin rakennus. "Älä korjaa jos ei ole rikki" on hyvä ohje. Siksi rakennan kokonaan uuden akselin ja nykyinen jää vara-akseliksi.

Bead lock vanteet ja renkaat painaa noin 56 kg/kpl. Se on 2 kertaa vakiot. Lisäksi halkaisija on suurempi. Dana30 on varmasti kovilla, vaikka kestääkin. Minusta on kiva rakennella juttuja ja tässä riittää hommaa pitkäksi aikaa.

Olen haalinut erilaisia etuakseleita luovuttamaan osia. Yhteensä viidestä eri akselista.

TJ dana30 akseli, josta jousen ja alatukivarren kiinnikkeet puuttuvat. Muuten kokonainen.
Dana44 high pinion kuoret vanhasta Broncosta.
Dana44 low pinion kuoret Wagoneerista. Murikka, yoke ja jotkut välitykset sisällä.
Dana30 kuoret. Katkaistavalla vetarilla oleva malli. Taitaa olla Jerkun vanha :)
Jousen alatuet JK jeepistä.

Näistä on tarkoitus koota akseli. Dana44 asennussarja laakereineen löytyy ja 4.88 välitykset (ei reverse cut). Siis vetarit, murikka ja ehkä välitykset puuttuu. High pinion vaatii reverse cut rattaat.

Akselista tulee dana44 high pinion tai dana44 low pinion. TJ Rubicon heavy duty vetarit ja Detroit soft locker. Kääntyvät osat ovat TJ mallista, koska ne osat löytyvät. Enkä missään tapauksessa halua napalukkoja.

Edut tärkeysjärjestyksessä.
Paksumpi akseliputki. Ilmajouset lisäävät taivutusta.
Isommat rattaat.
Vahvemmat tukivarsien ja panhardin kiinnitykset.
30 spline sisemmät akselit.
Jos reverse cut, niin vahvempi ja lisää maavaraa.

Jeepissä ei paino haittaa.....

Ensimmäinen vaihe on pilkkoa akselit sopiviksi osiksi. Sitten päättää mitä niistä tulee ja tilata osat.

jappe
20.02.2009, 22:59
Broncon akseli pilkottu. Putket ovat liian lyhyet. Ensimmäinen ajatus oli jatkaa niitä, mutta pitempi putki on taipunut. Joten niiden korvaaminen, joka oli alkuperäinen ajatus on yksi vaihtoehto.
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=3804&d=1235163493
Jotain tälläistä on haaveisssa. Tämä on JK:n akseli. Mutta samat rakenteet tarvitaan.
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=3805&d=1235163506

Hyvä vinkkejä mistä ainesputkea uusiksi akseliputkiksi löytyy kaivataan.

jappe
24.02.2009, 22:46
Wagoneerin akseli pilkottu. Low pinion dana44. Tästä tulee akseli jos high pinion ei onnistu. Mutta jos onnistuu, voi tämä akseli joskus uida grandin alle. Tässä on riittävän pitkät putket. Putket taitaa tässä olla kovempaa ainetta kuin Broncon akselissa. Putket "soi" korkealla äänellä kun niitä naputtaa.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=3866&d=1235508112

Arska-tehtaalta
25.02.2009, 20:25
Heh, vaikeustaso kasvaa kokemuksen myötä, tsemppiä :D

jappe
25.02.2009, 21:45
Haasteita pitää olla. Aluksi pelotti peräöljyn vaihto.

Sehän tässä on hankalaa kun pitää opetella paljon uusia juttuja. Periksi ei anneta :)

Mutta normaali duunikin on kokoajan uuden opettelua. Toteutan ja suunnittelen ohjelmistoja. Käyttikset, ohjelmontivälineet ja "muoti" muuttuu koko ajan. Siihen on melkein tottunut.

Vetaripäivitystä. Longfield tekee Rubicon akseleita. Tätä pitää harkita.
http://www.longfieldsuperaxles.com/

Rekisteröimätön
26.02.2009, 22:02
Mut kun aikansa treenaa niin sit kaikki meneekin jo heittämällä :) :)
Oli aika tyyriit noi longfildit mut ei ainakaan vielä löytynyt noihin mun jk:n akseleihin.

Jeeper
26.02.2009, 22:11
Vetaripäivitystä. Longfield tekee Rubicon akseleita. Tätä pitää harkita.
http://www.longfieldsuperaxles.com/

tuossa aika hyvää tietoa kyseisistä tikuista:
http://www.pirate4x4.com/forum/showthread.php?t=741733&highlight=longfield

jappe
27.02.2009, 07:33
Normaaliristitkoilla olevat hd-akselit ovat 600-1200$ sarja. Siihen nähden kohtuullinen. Aro yhtymässä maksaa yksi dana35 takavetari yli 700€. Siihen nähden halpoja :) Kallista kuitenkin.

Ovat lupailleet JK akseleitakin. Aika näyttää tuleeko niitä.

jappe
14.03.2009, 01:35
Aloitin Broncon akselin putkien irroituksen. Hitsisaumoihin ei purrut mitkään tavalliset poranterät. Ostin Bauhaussista kaakeliporausterän missä on kovametallipala (5€) ja vastaavan työkaluliikkeestä (24€). Tuo halpamalli osoittautui hyväksi. Toisen puolen hitsitulpat on porattu. Kallis terä kyykkäsi ensin ja loput sitten porasin tolla halpiksella. Ostin halpiksia 3 lisää ja poraus jatkuu toiselta puolelta joku päivä.

Luumäen kisassa katkesi takaiskari (teraflex). Ajatuksissa on ollut jo vaihtaa iskarit. Jeeppi on alkanut pomppimaan. Irroitin toisen takaiskarin ja siinä ei ollut oikeastaan mitään vastusta painaessa. Eli ovat loppu. Tilasin kaikki uudet säädettävät ja muutenkin vahvemmat.

jappe
15.03.2009, 22:26
Nyt on eka dana30 akseli pilkottu
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=4207&d=1237148757

Tuosta otetaan jousen ja iskarin kiinnikkeet ja nuo "C" osat, mihin ohjauksen pallonivelet kiinnittyy. Pari reikää sain porattua Broncon murikkaan lisää. Nyt oli tosi tuskaista poraus. Ei meinaa pora pysyä hitsisaumassa, vaan ajautuu pehmeään osaan sauman ulkopuolelle. Sitten modasin 4 tonnin pullotunkin sopimaan murikan sisään. Sillä olisi tarkoitus saada putkenpätkät ulos.

Uudet iskarit on tälläiset. Niihin saisi langattoman ohjauksen säätöön, mutta ihan manuaalisäädöllä meinaan pärjätä. Säädän kohdalleen ja unohdan asian. Sama kuin lukoissa. Automatiikka hoitaa.
http://www.4wd.com/productdetails.aspx?jeep-sid=369&plID=382&partID=41597

Rekisteröimätön
16.03.2009, 20:41
Mulla on kanssa noi samat iskarit oman TJ:n alla ja liikevara on huonompi kuin orggis iskareissa :( melkein 3cm että aika paljon jää käyttämättä sisään joustoja

jappe
17.03.2009, 19:35
Mulla on kanssa noi samat iskarit oman TJ:n alla ja liikevara on huonompi kuin orggis iskareissa :( melkein 3cm että aika paljon jää käyttämättä sisään joustoja

Shitti. Onko juuri nuo 2"-4" korotuksille tarkoitetut. Teraflexin 4" korotuksille iskarit on reilusti pidemmät kuin orggikset. Orkkikset on tosi lyhyet. Teraflexit menevät kuitenkin melkein yhtä lyhyeksi kuin orggikset.

Eihän noissa sitten ole liikevaraa juuri ollenkaan.

jappe
17.03.2009, 20:03
Löysin tilatun iskarin mitat
http://store.summitracing.com/partdetail.asp?autofilter=1&part=RAN-RS999256&N=700+240+-59016+115&autoview=sku

Uusi Max 61,0 cm
Uusi Min 38,4 cm
Liike 22,6 cm

Vanha Max 63,5 cm
Vanha Min 41,5 cm
Liike 22,0 cm

Elikkä näyttääkin ihan hyvältä. Liikevara suunnilleen sama. Ulosjousto hieman lyhyempi. Se ei haittaa, joustoa on ollut hieman liikaa. Ristikon kulma loppuu kun akseli on äärimmilleen vinossa. Tulossa on kyllä supeflex ristikko tilannetta helpottamaan.

Rekisteröimätön
17.03.2009, 23:09
Löysin tilatun iskarin mitat
http://store.summitracing.com/partdetail.asp?autofilter=1&part=RAN-RS999256&N=700+240+-59016+115&autoview=sku

Uusi Max 61,0 cm
Uusi Min 38,4 cm
Liike 22,6 cm

Vanha Max 63,5 cm
Vanha Min 41,5 cm
Liike 22,0 cm

Elikkä näyttääkin ihan hyvältä. Liikevara suunnilleen sama. Ulosjousto hieman lyhyempi. Se ei haittaa, joustoa on ollut hieman liikaa. Ristikon kulma loppuu kun akseli on äärimmilleen vinossa. Tulossa on kyllä supeflex ristikko tilannetta helpottamaan.

olis ne mun bilstainit käynyt tohon jos ton vanhan iskarin tietoja kattoo ;)

jappe
17.03.2009, 23:42
olis ne mun bilstainit käynyt tohon jos ton vanhan iskarin tietoja kattoo ;)

Niissä oli ainakin tuuman pitempi se pönttöosa. Siis Min pituus. Pohjaa iskari ei jousitus. Max pituus sama.

jappe
21.03.2009, 20:03
Pientä edistystä. Kaikki hitsitulpat porattu ja toisen puolen akseliputki irti. Aika työläs vaihe tämä putkien irroitus. Uutta hieman pidempää bikinikattoa tuli soviteltua ja jarrupääsylinteri on vaihdettu. Iskareita ja ristikkoa ootellaan saapuviksi.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=4329&d=1237658501

jappe
21.03.2009, 20:38
Mittaukset tehty venäläisellä isolla työntömitalla ja Lidlin 10€ sähköisellä työntömitalla. Antaa suurinpiirtein samat arvot :)

Vanha dana44 akseliputki ulkohalkaisija 74,7 mm. Murikan sisältä ulkohalkaisija 74,4 mm. Sisähalkaisija 62,2 mm. Seinämäpaksuus 6,25mm

Tuolta löysin sopivan kokoisen ainesputken.
http://polarputki.tulilla.fi/datafiles/userfiles/File/Polarputki_Hinnasto_2008_1.pdf

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=4330&d=1237660122

Ulkohalkaisija 76,3 eli hieman liian paksu. Pitää sorvata murikan kohdalta pari milliä. Sisähalkaisija melkein sama 62,5mm. Seinämäpaksuus 6,9mm.

Dana30 putken ulkohalkaisija on 63,6mm ja seinämäpaksuus 6,4mm. Joten vahvempi pitäisi uuden olla jos vain ainesputken materiaali on sopivaa.

Osaako kukaan sanoa, onko tuollainen ainesputki sopivaa tuohon tarkoitukseen? Broncon originaali putki tuntuu olevan aika pehmeää kamaa.

lepoantti
22.03.2009, 08:34
väittäisin että soveltuu varsin hyvin akseliputkeksi. eikö tolla e470 "koodilla" löydy jostakin taulukosta että mitä tää aine on syönyt ja mitkä on sen lujuusarvot. mutta yleensä tällaiaista putkista koneistetaan erilaisia osia mitä eriskummalisempiin laitteisiin ja kohteisiin.

HannuN
22.03.2009, 13:22
Mittaukset tehty venäläisellä isolla työntömitalla ja Lidlin 10€ sähköisellä työntömitalla. Antaa suurinpiirtein samat arvot :)

Vanha dana44 akseliputki ulkohalkaisija 74,7 mm. Murikan sisältä ulkohalkaisija 74,4 mm. Sisähalkaisija 62,2 mm. Seinämäpaksuus 6,25mm

Tuolta löysin sopivan kokoisen ainesputken.
http://polarputki.tulilla.fi/datafiles/userfiles/File/Polarputki_Hinnasto_2008_1.pdf

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=4330&d=1237660122

Ulkohalkaisija 76,3 eli hieman liian paksu. Pitää sorvata murikan kohdalta pari milliä. Sisähalkaisija melkein sama 62,5mm. Seinämäpaksuus 6,9mm.

Dana30 putken ulkohalkaisija on 63,6mm ja seinämäpaksuus 6,4mm. Joten vahvempi pitäisi uuden olla jos vain ainesputken materiaali on sopivaa.

Osaako kukaan sanoa, onko tuollainen ainesputki sopivaa tuohon tarkoitukseen? Broncon originaali putki tuntuu olevan aika pehmeää kamaa.

Moro.

Miten olis Polarputken kuumavalssattu saumaton teräsputki:
CC076080 76,1 60,1 8 13,400 53,37 Varastoitava / Polarputken sivulta.

Suorempaa tavaraa kuin tuo perinteinen ainesputki. Näyttäs olevan varastotavaraa.

jappe
22.03.2009, 17:32
Kuumavalssattu sana kuulostaa joltain kovin karkeatekoiselta :) Täytyy kysellä noista ensiviikolla.

jappe
25.03.2009, 19:27
Löysin hyvän kuvan akseliputkien paksuuksista. Täytyy vielä harkita tuota sisähalkaisijaa, jos onnistuisi hieman paksummalla seinämällä. Tuossa high pinion perässä kun on pidempi putki vääntynyt.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=4458&d=1238001937

sisua45
25.03.2009, 21:33
Seinämävahvuus puoli tuumaa, ja yli... :eek: Kuulostaa jo kuorma-auton periltä (no, niinhän ne ovatkin). Luulisi kestävän "pikku-autossa". Eipä ihme että isoa danaa ei yksin helposti nostele.

Tämä ei liity periaatteessa tähän juttuun, mutta meillä oli joskus Saviem (renault) kuorma-auto. Siinä oli ohjekirjan mukaan Dana 90 perä. En enää muista auton mallia, mutta se oli jakeluauto 9 tonnin kok painolla.

jappe
28.03.2009, 22:16
Nyt on uusi "super flex" ristikko asennettu ja testattu. Enää ei näy merkkejä jäykkyydestä. Kulmiksen ajon jälkeen ei kosketuksia näy.
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=4524&d=1238271273

454SS
29.03.2009, 09:19
Joko Anttolassa on uusi akseli alla?

jappe
29.03.2009, 16:09
En pidä kiirettä tämän projektin kanssa ellei nykyinen hajoa. Wrangleri taitaa lähteä tuon kisan jälkeen kesälaitumelle. Tilaan osia vasta kun rakentaminen on niin pitkällä, että tosiaan niitä tarvitaan. Siis kun putket on hommattu ja sorvaukset tehty.

Noista sorvaushommista pitää vielä kysellä. Esim onnistuuko putken sisäpuolinen sorvaus 10 cm syvyyteen asti. Vastauksista riippuu minkä putken valitsen aihioksi. Monissa dana44 akseleissa on ollut 1/2" seinämäpaksuus. Alkuperäistä paksumpi seinämästa tulee. Mutta kuinka paljon on vielä mietinnässä.

Tälläistä tietoa löytyi tulppahitsien tekemiseen murikkaan. Jos oikein ymmärrän niin pitää esilämmittää ja käyttää jotain nikkeli puikkoa. "Then the housing was heated and the plug welds welded shut with high nickel rod. The axle was allowed to cool slowly."

Pete
29.03.2009, 17:37
Noista sorvaushommista pitää vielä kysellä. Esim onnistuuko putken sisäpuolinen sorvaus 10 cm syvyyteen asti.
Tuon akseliputken saa kylla sorvattua vaikka koko matkalta, vaikka poraus on normaalimpi toimenpide.
Oikaisutarkistuksiin kannattaa panostaa sitten hitsauksen jalkeen.

Jani E
29.03.2009, 18:15
noi valuraudan hitsaus puikot on pääasiassa nikkeliä!

jappe
30.03.2009, 12:01
Valurautaosat joita akselista palasina irroittelin oli hyvin sitkeää. Vaikka oli enää pienestä nurkasta kiinni, niin ei katkennut. Vaan piti taivutella irti. Käyttäytyi kuin tavallinen rauta. Ei pyrkimystä lohkeamaan.

Olisikohan paksumpi putki suorempi hitsauksen jälkeen kuin ohut?

jappe
31.03.2009, 23:14
Siinä se kaunokainen on odottelemassa osia.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=4600&d=1238534003

jappe
20.04.2009, 16:25
Vetarit tuli. Pääsee sovittelemaan ja mittailemaan. Ehdottomasti laadukkaimmat osat mitä olen nähnyt. Joskus olen lentokoneen osia päässyt tutkailemaan. Saman vaikutuksen tekevät.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=5002&d=1240237363
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=5003&d=1240237374

jappe
03.05.2009, 19:37
Dana44 taka-akselin putket on saman paksuiset kuin dana35 akselissa. Siksi hommasin jäykistäjän.
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=5223&d=1241371478
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=5224&d=1241371593
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=5225&d=1241372240

Iskareiden kiinnitys pitää tehdä uusiksi ja käsijarruvaierin kiinnitystä hieman muuttaa.

Arska-tehtaalta
03.05.2009, 21:00
Siulla on tallissa komee maisema :D

Tuliko toi jäykkäri pelkästään pulttikiinnityksellä?

jappe
04.05.2009, 08:44
Ihan pultattava toi on. Saa perän kannen irti tarvittaessa, kun on saumat molemmin puolin. Olihan tuossa mukava auringossa rakennella. Koiratkin tykkäsi kun kikkailin koko päivän niiden vieressä.

jappe
07.05.2009, 12:03
Nyt tökkii pahasti ainesputken hommaaminen.

Polarputkelta sain tilattua. Mutta kun selvisi, että olen yksityishenkilö homma loppui siihen. Eivät suostu myymään.
Sitten yritin tilata Onniselta. Onninenkaan ei myy yksityshenkilöille. (Polarputki ohjasi sinne)

Kaatuko akselinrakennus siihen ettei ainesputkea voi ostaa, vai pitääkö sekin tilata Jenkeistä.

Tietääkö kukaan, miten tai mistä ostaminen onnistuisi?

offroadjouni
07.05.2009, 12:17
Tietääkö kukaan, miten tai mistä ostaminen onnistuisi?Soitas Okalle ja kysy. Minä voisin ottaa samaan tilaukseen raidetankomateriaalia.

mikjus
07.05.2009, 13:24
Vetarit tuli. Pääsee sovittelemaan ja mittailemaan. Ehdottomasti laadukkaimmat osat mitä olen nähnyt. Joskus olen lentokoneen osia päässyt tutkailemaan. Saman vaikutuksen tekevät.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=5002&d=1240237363
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=5003&d=1240237374

Ilmeisesti siis Longfieldit? Veikkaisin et on pikkasen mukavammat kun ne Jeepin murtavat ristikot. "Ikuisella takuullakin" tottakai.

KooPee
07.05.2009, 14:29
Nyt tökkii pahasti ainesputken hommaaminen.

Polarputkelta sain tilattua. Mutta kun selvisi, että olen yksityishenkilö homma loppui siihen. Eivät suostu myymään.
Sitten yritin tilata Onniselta. Onninenkaan ei myy yksityshenkilöille. (Polarputki ohjasi sinne)

Kaatuko akselinrakennus siihen ettei ainesputkea voi ostaa, vai pitääkö sekin tilata Jenkeistä.

Tietääkö kukaan, miten tai mistä ostaminen onnistuisi?

Meillä on tili Polarputkelle, laita tiedot tarkasti mitä tarvii, niin tilataan...

AlluK
07.05.2009, 17:05
[QUOTE=jappe;558588
Tietääkö kukaan, miten tai mistä ostaminen onnistuisi?[/QUOTE]


Tampereella olen ostanut rautaromut yleensä Starkilta, yksityishenkilönä. Näytti Espoossakin olevan Starkki.

jappe
08.05.2009, 07:16
Hienoa, että löytyy auttamishalua. Tilaan KooPeen kautta kun on lähinnä. Laitan privana tarkemmat tiedot.

454SS
08.05.2009, 19:55
Nyt on uusi "super flex" ristikko asennettu ja testattu. Enää ei näy merkkejä jäykkyydestä. Kulmiksen ajon jälkeen ei kosketuksia näy.
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=4524&d=1238271273


Mistä ostit tuon ristikon? Ja mitä kustansi?


Edit: ja mistäs noita lentokonevetareita saa? Onko noin longfieldit saman paksuiset ja samanlaisilla urilla kuin D44 vetarit? Huomasin just että taas on etuvetarista ristikko löysä, toivottavasti kestää huomisen hiekkamontulla kikkailun.

jappe
09.05.2009, 07:33
Ristikko on tuolta. Sieltä saa myös mittojen mukaan kardaaneita. Ristikko oli muistaakseni alle satasen rahteineen ja tulleineen.
http://www.4xshaft.com/index.html

Longfieldit on Rubicon akseliin, muita pituus mittoja ei ole. Murros ei mahdu pyörimään kuin Wranglerin osien sisällä. Siksi pitää putket tehdä Rubiconin mittojen mukaan. Urat sopii dana44 detroit lockeriin, eli on normaalikokoiset.
http://www.longfieldsuperaxles.com/

jappe
09.05.2009, 11:59
Kävin katsastamassa punaisen 1993 vuoden grandin. Katsari tutki pitkään ja luulin, että jotain olisi vialla. Jarru testitkin tehtiin erikoislaitteella. Voi testata vaikka on jatkuva neliveto. Lopuksi sanoi "Auto on kuin uusi" :)

JAMANT
09.05.2009, 12:02
Jarru testitkin tehtiin erikoislaitteella. Voi testata vaikka on jatkuva neliveto.
Konalan IHA??

jappe
09.05.2009, 23:53
Just se. Paikka on auki klo 20:00 asti. Lähellä tien toisella puolella oleva katsastuspaikka sulkee 16:00 ja lopettaa palvelun 15:30. Esimerkiksi siirtokilpiä ei saa 15:30 jälkeen vaikka paikka olisi ihan tyhjä. Siellä asiakkaiden kyykyttäminen on lähtökohta.

jappe
02.06.2009, 20:50
Tuli tuollainen hankittua. Tuohan toimii baaritiskinä paikassa kuin paikassa. Tuohon luukkuun löytyy myös jalat ja vielä teltta ympärille. Toimii sateessakin. Täytyy modata tuo yläosa irroitettavaksi.
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=5706&d=1243968572

jappe
30.06.2009, 22:17
Rodeo Drive II kilvissä. Tarina ja perustelut neljännen Jeepin ostolle. (siis näin sen selitän itselleni)

Tästä lähdetään
Jos haluat hyvän ja halvan työkalun. Sinun pitää ostaa kaksi. Siis yksi hyvä ja yksi halpa. (karvaasti oppinut)

Jos haluat maasturin joka on hyvä katu ja metsäajossa. Sinun pitää ostaa kaksi.

Olen rakentanut Rodeo Drive Wrangleria ajatellen palautusta katukäyttöön. Kaikki muutokset on "bolt on" ja peruttavissa.
Lisäksi säästin kaikki puretut osat. Kuitenkin rakentamisen edetessä paluu vaatii enemmän työtä ja verot tulisivat maksuun
työn lisäksi. Verot luokkaa 4000€.

Kun sitten tuli tietooni kolaroitu vihreä Sahara Wrangler (kiitokset Okalle). Sama väri ja malli kuin kisapeli. Hinta 6900€, eli 2900
kalliimpi kuin verot vanhaan. Nyt ei tarvita kompromisseja. Yksi vain jäätelökioskilla käyntiin ja toinen kisaamiseen. Kaikki puretut
muovihilpetöörit sopii uuteen.

Riskinä tietenkin kolaroidun auton ulkoapäin näkymättömät ongelmat. Ostin auton ja sain sen siirrettyä tallille (Kiitokset Jogille).
Tallikavereilta lupa pitää Jeeppiä viikko käytävällä. Viikon ajan kaikki vapaa-aika rassausta. Myös osa yöunista siirrettiin vapaa ajaksi.
Osia haalittiin väliltä Lohja-Savonlinna.

Kulut (bensat, vakuutukset, paperit, katsastukset eivät ole mukana). Vain materiaalit.

- Nastattomat renkaat katsastukseen 110€. Renkaat + vanteet+ vanteille laitto. (Kiitokset Pikku-Pepe nastojen nyppimisestä)
- Käytetty akku 0€ (Kiitokset Jogi)
- Rättikatto. Alkuperäinen rättikatto + lohkolämmittimen johto. Kori kaljaa. (Kiitokset auton edelliselle omistajalle)
- Pakoputki . Takapönttö ruostunut puhki + loppuosan putki 110€ (Kiitokset Jamant)

Jogille vielä kiitos katsastuskonttorille kuskauksesta.

Kovalla työllä ja kavereiden avulla viikossa auto kilpiin ja ekat jäätelöt avona haettu :)
Aivan sika mageeta ajella. Ihan eri juttu kuin siirtymät kisassa 37" kumeilla beadlockit täynnä kuraa.

Kuvia tulee kun ehdin ottamaan.

jappe
01.07.2009, 21:53
Muutama kuva. Näkyy myös kolaroitu puoli. Vielä ei ole mitään pläkkärihommia tehty. Eli sellaisena kuin tuli. Nuo katsastusta varten hommatut vanteet ja
renkaat pilaavat koko auton. Alkuperäiset Sahara vanteet multa löytyy. Renkaat pitää vielä ostaa. Kilvetkin on vinossa kun kiireessä ruuvasin kiinni.
Tästä alkaa sitten auton siistiminen. Kaikki kuntoon ja puhtaaksi. Heti ekana vahaus.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=6161&d=1246477837
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=6162&d=1246477847
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=6163&d=1246477859

timmy
02.07.2009, 07:19
Eikös tuollaiset kävis aika kivasti tuohon?
http://forums.offipalsta.com/picture.php?albumid=877&pictureid=34095

jappe
02.07.2009, 08:36
Mulla löytyy alkuperäiset tästä kisajeepistä. Alemman kuvan lookkia olen renkaisiin hakemassa. Tietenkin pienemmillä kumeilla.

http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-uusi1.jpg
http://static.petrisimolin.com/gallery/data/images/jappe-uusi2.jpg

-MaTTi-
02.07.2009, 21:18
Muutama kuva. Näkyy myös kolaroitu puoli. Vielä ei ole mitään pläkkärihommia tehty. Eli sellaisena kuin tuli.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=6161&d=1246477837


No ei oo kovin pahasti junan alle jääny, levikkeitten ja oven lommon vuoksi siis mennyt lunastukseen?! Saahan sitä ihmetellä miks vakuutusmaksut on niin kalliita... :o

Mutta ilmeisen halvalla sait hyvän TJ:n. http://forums.offipalsta.com/images/icons/icon14.gif Vanhoista YJ:istä pyydetään samoja hintoja...

Tässä tuolta toisesta viestistä bongattu AVK:n kuva:
http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=5949&stc=1&d=1245183710

jnu
03.07.2009, 06:18
Siinähän sulla on kilvet kilpuriin, et tarvi enää siirtokilpiä ja voit lähteä vaikka venäjälle ;) :D

jappe
05.07.2009, 22:24
Kyllä kilpuri pysyy kilvettömänä.

jappe
10.07.2009, 21:52
Tätä ei ole vielä tullut kokeiltua. En vielä tiedä osaanko. Mitähän tästäkin tulee. Mutta rompetta tuli haettua, kun löysin automaalikaupan. Oli todella hyvä palvelu.
Maaliruisku ei ollut halpa. Eli on mahdollista, että se olisi hyvä. Ruiskussa on digitaalinen painemittarikin ja paljon säätöruuveja joiden tarkoituksesta ei ole hajuakaan.
Maali on vesiohenteista. Muiden saanti loppuu, joten ei tarvitse opetella kahta kertaa kun aloittaa tolla.

Sitten ostin bauhaussista halvan kompuran. 1.5hv ja 8bar luvattiin. Ajattelin sen tuottavan tarvittavan 2bar ja tuoton toivoin riittävän ruiskuun.
Hyvä pitää olla kun on 5vuoden takuukin. Ei kun kokeilemaan. Paska ei inahdakaan. Merkkivalo sytty katkaisimeen. Siinä ainoa elonmerkki.
Maanantaina sitten ensimmäiseen takuukorjaukseen ?**$*X.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=6363&d=1247255413

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=6364&d=1247255423

Arska-tehtaalta
10.07.2009, 22:15
Kyllä tollasella pikkukompuralla vähän maalailee, jos hermo kestää kuunnella kompuran jatkuvaa huutoa ;) Mut tässä tapauksessahan melu ei ole ongelma :D:D:D

Byrocrat
10.07.2009, 22:15
[quote=jappe
Sitten ostin bauhaussista halvan kompuran. 1.5hv ja 8bar luvattiin. Ajattelin sen tuottavan tarvittavan 2bar ja tuoton toivoin riittävän ruiskuun.
Hyvä pitää olla kun on 5vuoden takuukin. Ei kun kokeilemaan. Paska ei inahdakaan. Merkkivalo sytty katkaisimeen. Siinä ainoa elonmerkki.
Maanantaina sitten ensimmäiseen takuukorjaukseen ?**$*X.
[/quote]

Onhan tuo huomennakin auki ja sunnuntainakin nykyisin joten ei kun heti aamusta vaihtamaan koko roska eikä mihinkään takuukorjaukseen. :cool:
Oletko varmistanut että ilmaa riittää maalaamiseen eli säiliö on riittävän suuri. Pelkkä painehan ei takaa sitä että se riittää maaliruiskulle.
In horealisti

jappe
10.07.2009, 22:47
Huomenna kisaamaan. Voisihan sen sunnuntainakin takuuseen viedä. Siinä on 24l säiliö. Jos lähellekään 8 bar paine nousee ja paineenalentaja on 2 barin kohdalla (jos se toimii). Kuvittelisi sillä lokasuojan maalaavan.

VooDoo Jeep
10.07.2009, 23:02
Toi satajet on sit oikeesti hyvä maaliruisku, itellä on kanssa tollanen satajet eikä oon tarttenut sitä katua. Toi maalaminen on sit oma maailma jos oikeesti haluu hyvän pinnan, puhtaus on tosi tärkeetä että ei tulis roskia pintaan. Tyhmä kysymys mut missä meinasit maalata?

Pete
11.07.2009, 07:30
Eihan kompura ollut pitkan roikan paassa? Noissa rautakauppakompuroissa tuntuu konkat olevan jarestaen vaarin mitoitettuja tai sitten vaan huonolaatuisia, joka tulee yleensa ongelmina esiin kaynnistettaessa pitkan roikan kanssa

AlluK
11.07.2009, 11:50
Joskus suunnittelin myös kompuran ostoa juurikin maalaushommaan, niin suositeltiin vähintään 40 litraista säiliötä että pysyisi paine tasaisempana. Ehkä maalia ruutatessa kompuran käynnistymisen huomaa pienelläkin paineella. Mutta saahan tuohon tarvittaessa helposti isomman pöntön.

Arska-tehtaalta
11.07.2009, 14:51
Ei se koko, vaan se tuotto ;)

Rekisteröimätön
11.07.2009, 16:23
eikai se oikean lyijmaalin myynti lopu? käyttötarkoituksena auton maalaukseen tulee vesiohenteiset, mutta silti lyijyohenteista myydään esim raskaan kaluston käyttöön?

näin olen käsittänyt....

vesimaalien kuivuminen ilman uunitusta ilmeisesti hidasta....

jappe
11.07.2009, 22:07
Jeepin kun kerran saa osiksi, niin maalaan niitä osia kotona varastossa. Sen saan puhtaaksi. Maalatut osat saa kuivua rauhassa. Maalauksen jälkeen ovi kiinni ja kurkkimaan ei saa mennä. Ilmaukkoihin jo laitoin ilmansuodattimet. Aika näyttää miten kompura riittää. 2 baria on käyttöpaine ruiskulle. Kompura lähtee käyntiin paljon aikaisemmin kuin tuo paine on saavutettu.

Kompura oli omalla johdolla seinässä. Edes mitään surinaa ei koneesta kuulunut. Aivan kuollut.

Tänään kolmas sija Voodoo Jeepin apparina :)

Yölento
11.07.2009, 22:13
Paikallinen maalari sanoi noista vesiväreistä että ne ei tarvii uunia vaan ne kuivataan paineilmalla puhaltamalla...näin siis ihan korjaamolla kuulemma tehdään. Omaa kokemusta noista ei vielä ole.

Byrocrat
11.07.2009, 22:30
Jeepin kun kerran saa osiksi, niin maalaan niitä osia kotona varastossa. Sen saan puhtaaksi. Maalatut osat saa kuivua rauhassa. Maalauksen jälkeen ovi kiinni ja kurkkimaan ei saa mennä. Ilmaukkoihin jo laitoin ilmansuodattimet. Aika näyttää miten kompura riittää. 2 baria on käyttöpaine ruiskulle. Kompura lähtee käyntiin paljon aikaisemmin kuin tuo paine on saavutettu.

Kompura oli omalla johdolla seinässä. Edes mitään surinaa ei koneesta kuulunut. Aivan kuollut.

Tänään kolmas sija Voodoo Jeepin apparina :)
Satuitko tarkistamaan ettei olis ollut paineet säiliössä valmiiksi ettei käynnistynyt sen takia :eek:

jappe
11.07.2009, 22:46
Kompurassa ei ollut painetta valmiina. Vedenpoisto venttiili oli auki ja ohjeissa kerrottiin, että se pitää sulkea ensin.

Vesimaalin kuivaamiseen on paineilmakuivain. Luulen sen puhaltavan "kuivaa" ilmaa maalipintaan, jolloin haihtuminen nopeutuu. Mutta kuivuu kuulemma ilman sitäkin. Kestää vain kauemmin.

MotorPsycho
12.07.2009, 08:55
Paikallinen maalari sanoi noista vesiväreistä että ne ei tarvii uunia vaan ne kuivataan paineilmalla puhaltamalla...näin siis ihan korjaamolla kuulemma tehdään. Omaa kokemusta noista ei vielä ole.

juuri näin. suodatettua ilmaa puhallellaan ja kuivataan värimassa siten. voi puhallella normaali paineilma pillillä varovasti että pinta ei mene "kiinni" eli kuivata lliian nopeasti.

Kartse1
12.07.2009, 11:40
Ostin kanssa joulun alla Bauhaussin tarjouksesta sellaisen 2-sylinterisen 1~ kompuran 50L säiliöllä (n. 150€ ja 5v takuulla).
Ilmeisesti kuljetuksen aikana oli tärähdyksestä pompannut se ylikuormitus- / -kuumenemissuojan nappi ylös.
Sellainen punainen, kynän paksuinen "nänni" piti painaa takaisin ja vasta tuon jälkeen alkoi kone toimimaan.

Tietysti myös sen painekytkimen yhteydessä oleva käyttökytkin pitää laittaa I-asentoon.
Joissain malleissa nappia käännetään ja joissain nuppia nostetaan. Riippuu vähän mallista.
Tämän kuitenkin tiesit jo entuudestaan... :D

jappe
12.07.2009, 23:15
Tänään kävin vaihtamassa. Eivät kuulemma anna rahoja takaisin. Oli otettava uusi kone. Laitoin myyjän näyttämään, että lähtee kone käyntiin. En ole vielä kokeillut tuottaako ilmaakin. Mutta ainakin äantä lähtee.

Tossa mallissa on kaikki hilpetöörit kotelon sisällä. Ainoa mihin pääsee käsiksi ilman työkaluja on käynnistys nappi.

jappe
12.07.2009, 23:25
Tuli rakennettua puoliovet. Pääsee kokeilemaan maalaustaitoja noihin. Materiaalina alumiini.

http://forums.offipalsta.com/attachment.php?attachmentid=6375&d=1247433917

mikaelt
17.08.2009, 03:07
Tulitkos vastaan viime pe Savonlinnassa, siinä Citymarketin kohdilla? Kaupungin suuntaan oli tulossa vihree Grandi jonka perässä trailerissa vihree Wrangleri. Minä olin just kääntymässä cittariin vihreellä :DCherokeella.

Pikasesti tätä ketjua selasin, läjhinnä lopusta, joten aattelin heittää omaa kommenttia tohon maalijuttuun.
Saa muutakin maaleja kun vesivärejä. Lyijyn määrästä en tiedä mutta 2K maaleissa (ja myös 1K) maaleissa pitää nykyisen olla VOC arvo alle 500, eli valmiista seoksesta haihtuvien liottimien määrä pitää olla alle 50%.

Netistäkin löytyy pari paikkaa mistä maaleja saa.
http://www.automaalit.info/epages/PPO.sf
http://www.kotilainen.com/
- täällä Mikkelissäkin on ainakin pari paikkaa jotka valmistavat ja myyvät 2K maaleja. Uskon että moni jälleenmyyjä lopetti lain muuttuessa kun ei ollut inostusta hankkia uusia laitteita ja varastoa. Yhdessäkin paikassa kun kyselin maaleja minulle sanottiin että "enään ei saa suomessa myydä yksityiselle ihmiselle automaaleja" ja sitten oltiin tekemässä tarjousta chevyn maalauksesta! P**kaa puhuivat!

Kaikki 2K(pinta) maalit taitaa nykysellään olla akryylimaaleja. Eli vanhoja selluloosatinneri yms. ohenteisia ei saa kun jollain ministeriön erityisluvalla tai sitten teolisuudelle jossa on ilmanpuhdistus yms. laitteet. Happomaalejakin ja raskaankaluston epoksimaaleja on saatavilla myös.

Niin ja mulla on honkkarin kompura, 3hp/50l tuotto 280l/min ja ei tahdo riittää. 2-3bar paineella kun maalailee niin vähä väliä käynnistyy ja sammuu. Tosin paineen vaihtelu ei ole paha. Niin ja ruiskuna on Devilbissin FLG5, saksan ebaysta tilattu. Oli meinaan 1/3 suomen hinnasta! Vielä suurempi ero oli 1.9 pohjamaali suuttimella ja neulalla, suomen jälleenmyyjä arvoi hinnaksi n 200e (kun olis pitäny maahantuojallakaan ei kait ollu suoraan vasrastossa). Tilasin sitte englannista, maksoi kotiiin kannettuna n. 20e!!!

Kannattaa käyttää mahdollisimman avaraa, lyhyttä ja kovaa letkua ruiskulle jotta letkun aiheuttamat paineenvaihtelut minimoituu. Lisäksi tietty tarvitaan kunnon suodattimet ettei kompurasta tule vettä ja öljyä ilmasekaan. 2K maaleissa oon vetässy ekan kerroksen karkeana n. 50% peitolla, eli tartunta maalauksena. Sitten 2-3 kerrosta päälle ja viimeseen kerrokseen vähän enemmän ohennetta, mutta 2. viimesen jälkeen ei kannata pitää kiirettä ettei lähe ohenteella valumaan.
Tinnerillä ei sitte kannata puhdistaa hiottua maalipintaa ennen maalausta. Saattaa pehmittää pinnan. silikonin/rasvanpoisto ei paljoa maksa litralta ja paljon ystävällisempää nenälle ja iholle. Lopuksi vielä paperi nukat pois pölynpoistoliinalla.