Kirjaudu sisään

View Full Version : kevyt vinssi-paljonko mahtaa jaksaa???


lacrits68
11.10.2005, 22:56
http://www.pbase.com/dag52/image/36572634


=O

""....iM NOT LOST....iM ON ADVENTURE....!""

Palex
12.10.2005, 05:28
Jos toi on takavinssi, niin mitäköhän sillä on nokalla? <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Eskimo
12.10.2005, 09:38
Jessus mikä kelu <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

-jm

KoMk ry. Off Road Team. SLCK #110.

jv
12.10.2005, 10:14
saattaa apparille tulla hiki ennen kuin kela loppuu...<img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

osia saa ja mopolla pääsee ja täähän on vain minun mielipide<img src=/smiley/buttrock.gif border=0 align=middle>

JiiPee
12.10.2005, 13:21
Aika tavallista kaliiperiahan tuo näyttää olevan moggiin. Sitten jos se olisi zuginamin nokalla, niin <img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_big.gif border=0 align=middle>

Moginraadossa on aika lähelle saman kokoinen, mutta Tulsa 18G matoruuvivinssi lavalla osin runkoaisojen välissä, käyttö kardaanilla taka-PTO:sta, vetovoimaa pitäisi olla ainakin 6-7 tonnia. Paha vaan, kun PTO on yksisuuntainen, niin ei ole power-outtia. Hytikkakäyttöiseksi muuttaminen on siksi suunnitelmissa.

http://www.team-twg.com/Images/Products/18G.jpg

Kuvassa uudempi malli, jossa on hytikkamoottori ja kelan sisähalkaisija on paljon suurempi kuin vanhassa (uuteen menee varmaan vähemmän vaijeria, ellei kela ole leveämpi).

Vanha ja kovin tutun näköinen: http://www.team-twg.com/Downloads/SalesLiterature/18G18G1022003.pdf