|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
OZI:n ongelmatTervehdys! Osaako joku kokeneempi guru valaista aloittelevaa Ozi-räplääjää kalibrointiongelmassa? Mistä ensinnäkin ohjelman saa rulettamaan KKJ-järjestelmässä? Ja sitten käytännön murhe: Olen kalibroinut Ozin GPS:n (Garmin Legend) avulla ja UTM-koordinaateilla. Tarkkuus on loistava +- 3m ja silleen pelittää hienosti, mutta kun siirrän reittipisteitä GPS:ltä Oziin tai toisinpäin, menee pisteet noin 200m liikaa länteen ja vähän pohjoiseenkin päin. Millä systeemillä siis kalibrointi on parasta suorittaa, astelukujen syöttö kalibrointipisteisiin ei ota onnistuakseen eli missä muodossa ne pitää siihen naputella vai syötetäänkö mukaan kaikki heittopilkut ja astemerkit kans?? Missä siis menee vikaan? Ihan pihalla...tunnustan sen. TT Note! This message was posted anonymously!
|
#2
|
|||
|
|||
Laita vaan suosiolla Legendi puhumaan WGS84:ää, oli samanlainen ongelma itellä kauan sitten, syy muistaakseni tuo UTM, No jos WGS84 ahistaa, kannattaa vaihtaa (sieltä löytyy kyllä) Map datum: Finnish hayford, ja Sijaintimuoto: Finnish grid. Ovat sitten KKJ koordinaatteja.
Ozin kalibroinnista taas hyvä sivu: http://galileo.ksp.fi/oh6vm/gps/kkj.html |
#3
|
|||
|
|||
Toi Silin linkkihän summasi kalibroinnin loistavasti! Vielä kun Ozin asetuksiin laittaa user grid arvot kohdallen, niin se näyttää hiiren osoittimen paikan myös kkj-koordinaateissa. Ja allekirjoitan tuon WGS84:n käyttämisen GPS:n ja tietsikan välisessä tiedonsiirrossa.
|
#4
|
||||
|
||||
Mulla samantapaisia ongelmia. Olen saanut karttalehden kulmakoordinaatit kkj muodossa x6830000 y3490000, mitenkäs noista saa asteet ja minuutit muunnettua? Ilmeisesti jollain muunto-ohjelmalla mutta millä?
Entäpäs karttojen yhdistäminen? Pystyykö Ozissa yhdistämään esim. scannattuja karttoja yhdeksi isoksi kartaksi? Pitääkö jokainen scannattu kartta olla erikseen kalibroitu vai voiko kartat ensin yhdistää yhdeksi ja sitten kalibroida koko hoidon? Ongelam on siinä että ko. kartoissa ei ole minkäänlaista koordinaatistoa vaan kalibrointi pitäisi tehdä reittipisteiden perusteella. Ja kartta sivuja on lähes sata ja aluekin vielä itärajan takana <img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle> Jos ozilla ei pysty yhdistämään niin millä ohjelmalla olette sen hoitanut? BOGGER, Nice all-terrain tire<img src=/smiley/finger.gif border=0 align=middle> |
#5
|
|||
|
|||
Moi,
Lainaus:
Täällä http://galileo.ksp.fi/oh6vm/gps/kkj.html on siis erittäin hyvä rautalankamalli ozin kkj-kalibrointiin. Lainaus:
- kalibroi jokaisen kartan erikseen, ozi osaa vaihtaa kartalta toisella automatic - yhdistää kartat ykseksi isimmaksi kuvaksi jollain kuvankäsittelysoftalla tms. ja kalibroi vaan sitten tän yhden ison kartan Itse puollan vahvasti ekaa vaihtoehtoa, vaikka kalibrointityötä onkin jonkinverran enemmän, mutta karttojen tarkkuus pitäisi tuolla tavalla olla paras mahdollinen, eikä tarvitse tehdä tarkkaa kuvan yhdistelemistä. Luulis pienempien karttojen olevan ozillekin helpompaa laskennallisesti ja muistinkulutuksen puolesta. Jos karttakuvissa on reuna-alueita, niin laittaa kalibroinnin yhteydessä vaan reunamerkit kohdalleen niin ozi tietää missä kohdassa kuvaa varsinainen kartta loppuu ja on aika vaihtaa viereiselle kartalle. Lainaus:
-Paavo |
#6
|
|||
|
|||
Eli LaaLaa, jos kerran kulmapisteet KKJ:ta, niin jo ko. kartan projetio on rajoittava tekijä, eli tod.näk. Gauss-kruger, käännnetty mercator. No pääsinpäs pätemään, tai sitten meni jopa väärin. No jokatapauksessa tuon edelläolleen linkin mukaan kun teet, niin hyvä tulee. Ei muuten.
Ne itärajan takaiset kartat, valmiita karttoja ja niihin xxx.map tiedostot, juttua ja ftp-linkki: http://www.petrisimolin.com/ThePalst...?TOPIC_ID=8561 Helppoa ja hyvää! Tuollaiset valmiit reittipisteet on hyvä työkalu tarkistaa kartan kalibrointi. Ozissa on jopa toiminto, jolla reittipistetiedostoa voi käyttää itse kalibroimiseen. |
#7
|
||||
|
||||
Kiitokset suuret, nythän mä sen sain sitten vihdosta viimein suunnilleen kohdalleen tuon kartan kalibroinnin<img src=icon_smile_cool.gif border=0 align=middle> ei vaan oikein mennyt ensin meitsillä jakeluun toi transsu mercantori että sen asettamalla voi syöttää noita kkj:ta. nyt osaan senkin (ehkä<img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle>)
Juu noista venäjän kartoista sen verran että niissä ei tosiaankaan ole mitään koordinaatistoa. pitää siis joskus työnantajan ajalla urakoida kalibrointipisteitä jostain jo valmiiksi kalibroidusta isommasta kartasta. vitullinen homma vaan kun niitä kartta sivuja on lähes sata ja 3-4 pistettä jokaiselle tekee siis 3-400 pistettä<img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle> Noh, josko se sitten joskus palkitsisi siellä paratiisissa seikkaillessa<img src=icon_smile_tongue.gif border=0 align=middle> Juu itsekin tajusin että noiden karttojen liittäminen jossain toisessa ohjelmassa yhdeksi isoksi ei ole hyvä idea kun jokaisen kartan koko on jo n.1,3 megaa. BOGGER, Nice all-terrain tire<img src=/smiley/finger.gif border=0 align=middle> |
#8
|
|||
|
|||
Tervehdys!
Joo, kiitosta vain kaikille paljon avusta, pitää ruveta näpräämään nyt konetta. Näkyy niillä muillakin olevan ja olleen samoja ongelmia (huh huh). Karttoja ei kyllä kannata yhdistellä millään kartta tai kuvaohjelmilla kun Ozi hakee itse niitä tilalle käskystä. Tiedostokoko kasvaa ihan älyttömäksi jos karttoja yhdistelee, sillä ainakin rasterikartta on niin hiton vaativa pikselisyöppö että bitit vaan vinkuu ja kovo raksuu jos tekee liian isoja karttoja. Ensin kaatuu kone ja siten pian auto,,, riippuu missä on menossa. TT Note! This message was posted anonymously! |
#9
|
|||
|
|||
Moi,
> Tiedostokoko kasvaa ihan älyttömäksi Jep... Muuttelin merrasmäen karttoja tiffeiksi paperitulostusta varten, ja kustakin tiedostosta tuli ~50MB (A3, 300dpi, full color). -Paavo |
#10
|
|||
|
|||
Tervehdys!
Nyt loppuu ymmärrys. Laitoin tuon kalibrointisivun mukaisesti Ozin ja Garminin laulamaan samoja virsiä, mutta kaikki ei ole vieläkään kohdallaan. Eli siis tuota ja noin. Ensin vähän per(s)ustotuuksia GPSsistä ja niiden KKJ:sta ja muista koordinaateista. Vaikka itsekin alussa kaipasin vähän virheellisesti nimenomaan KKJ kalibrointia GPS:lle, joka ilmeisesti onnistuu em. Galileo-linkin kautta,, mutta miksi käyttää KKJ:tä sillä ei kai offaajaa haittaa 2m virhe maastossa? YKJ toimii koko maassa ja GPS tajuaa sitä ihan suoraan. Ainakin Garminin GPS ilmoittaa käyttävänsä Finnish Grid asennossa KKJ 27:ää, joka on lähes puhdasta puppua. Todellisuudessahan GPS:ät pääasiassa käyttävät Suomiasetuksilla aina YKJ:tä, jota virheellisesti ilmoitetaan näytöllä KKJ (27) -tunnuksella. Siis GPS lukee peruskarttojen punaisten viivojen kanssa samaa YKJ-dataa ja ne mustat viivat on oikeat KKJ:t joiden kaistoja maassamme on käytössä 4. Ja jos joku Venäjänkulkija saivartelee niin kaistoja on Suomessa 5, koska idässä voi olla muutama kilometri vitoskaistalla. Mutta missä siis vielä lienee OZI:n vika kun kaikki systeemit toimii ok, reittipisteet liikkuu suuntaan ja toiseen ok ja oikeille paikoilleen mutta jostakin ihme syystä OZI:n koordinaatisto näyttää 170m P:tä ja 133m N:ää vikaan. Siis koneet ymmärtävät toisiaan ihan ok ja mutta koordinaattinäyttössä OZI ei näytä samoja lukemia kun GPS. Yhä ihan pihalla,,, TT Note! This message was posted anonymously! |
#11
|
||||
|
||||
Lainaus:
Kyllä se Gaminin asetus on täysin oikein. Lainaus:
Lainaus:
Vertaappa nyt GPS'äss' olevia ja Oziin ladattujen pisteiden koordinaatteja, onko niisä ero vai onko vain paikka kartalla väärin? Oletko siis varmistunut ettei kalibrointi virhettä ole? Mikä kartta se on ku olet kalibroinut sen UTM projektioon? On sulla ko paikasta oikein kalibroitua karttaa, siis tarkoitan karttaa jonka mapdatum ja gridi on tiedossa? Onko pisteet vieläkin väärin? [u]Tarkasta nyt vielä että Ozin configissä (ALT+C) on GPS välilehden alla oikeat parametrit,eli GPS Upload download datum wgs84. </u>Garminit siirtävät datan aina WGS84 riippumatta astuksista kapulassa. Jos ei pelaa niin pähkäillään lisää. Lainaus:
Toyota BJ40 1975....[u]</u> Edited by - Scout on 24/09/2004 13:10:31 |
#12
|
||||
|
||||
Miten on tuon Ozin kanssa. Siitä näyttäisi olevan joku demoversio ja sitten ostettava koko versio. Kannattaako ostaa täys versio vai riittääkö pelkkä demo?
Tomi |
#13
|
||||
|
||||
Mulla ei ainakaan pelittänyt toi demoversio kuis muilla onko kokemusta??
#perillepääsy ei ole itsetarkoitus vaan matkanteko# ACN Activated! cruiser60@luukku.com |
#14
|
||||
|
||||
Lainaus:
******************** Toyota BJ40 1975.... |
#15
|
|||
|
|||
Tervehdys!
No, joo. Nyt Ozi ja Garmini vinkuvat keskenään ihan hienosti, kylläkin siten että Ozi laulaa KKJ (1-kaistan) lauluja ja Garmini säestää KKJ 27:lla eli siis YKJ:llä. Keskenään luvut eivät täsmää mutta pitänee vain painaa kalloonsa että Garmini seuraa punaista viivaa ja Ozi mustia. Jos laitan Oziin kalibroinnin punaisilta viivoilta, syntyy virhettä... ehkä aikanaan sen vian syy selviää. Ja Scout hei, KKJ 3-kaista on aivan sama asia kuin YKJ 3-kaistan alueella, niin ainakin olen asian ymmärtänyt elämässäni kantapään kautta. Eli siis jos kartan kalibroi 3-kaistan tapaan peruskartan punaisilta viivoilta, pitäisi GPS:n ja OZIn kummankin näyttää koordiaatit samoin YKJ:na? TT Note! This message was posted anonymously! |
#16
|
||||
|
||||
Lainaus:
Eli nyt pitää erottaa kaks asiaa, kartan kalibrointi ja miten Ozi (..tai sinä haluat) näyttää koordinaatit. Laita vaan ne lelut ne täsmäämään toisiinsa se on ihan helppo homma, eli jos sulla on kartta kalibroitu kaistan 1 mukaan ja haluat ne puhuvan samaa kieltä niin sulla on kaks vaihtoehtoa. 1. Aseta myös Garmin kaistalle 1, Eli map datum Finland Hayford ja User Grid, User gridiksi asetat ne 21 astetta, false easting 1500km etc. etc. User gridin voi ainakin mun Garminissa konfata niin että kun valitsee user gridin niin sen jälkeen painaessa function napia tulee valikko josta sen saa asettaa, en muista nyt just mikä se oli ku kalikka on kotona. 2.Aseta Ozi ilmoittamaan koordinaatit ja map gridi kaistaa 3. Eli anna kalibroinnin olla normaalisti kaistalla 1 koska sen muuttaminen tuo tietenki hieman virhettä mutta mene configiin (ALT+C) aseta 'Alternate grid' kaistalle 3. ja poista tikki 'Use Map User Grid' tämä tikki tekee sen että user grid muuttuu aina sen mukaan millä gridillä kartta on kalibroitu, jos se on kalibroitu User gridillä mutta kun sen poistat niin se pysyy aina siinä minkä olet sinne manuaalisesti asettanut, Paavolle mun pitiki jo tuosta sano koska asetettuasi sinne vaikka kaistan 3. tiedot, ladattuasi kartan joka on kalibroitu vaikka kaistalle 2. muuttuu tuo user gridi aina sen mukaan, siis jos 'Use Map User Grid' tikattuna. User gridi siellä konfigissa ei vaikuta kartan kalibrointiin tms mitenkään, se vaikuttaa vain ja ainoastaan missä muodossa paikka ilmaistaan näytöllä, eli Map gridiin -> ruudukkoon, track,wpt etc. manuaaliseen luontiin ja koordinaateihin jotka näkyy hiiren kohdalla. Lainaus:
Lainaus:
Mistä päin lännestä karttaa kattelet?? Pohjosesta vaiko etelästä. -teppo [vinkki] Jos sulla on joku epämääräinen kartta jonka kalibrointi on hieman pielessä, eg. sivussa tai haluat keskittää kartan huonon skannauksen takia tms. toimii Move map calibration mukavasti. Eli aseta Ozin.exe'n kansa samaan kansioon tyhjä teksti fiilu jonka nimeät movemapcal.dat'ksi. Käynnistä Ozi uudelleen jolloin Map välilehden alle ilmestyy Move Map Calibration toiminto. Nyt lataa vaikka track/wpt tiedosto kartalle, joka on siis hieman pielessä ja nuolilla liikuttelemalla kohdista kalibroitin kohdalleen/lähemmäs oikeaa ja paina save" [/vinkki] PS:Oon kalibroinu epämääräisiä karttoja Nasan satellitti kuvien perusteella. Niissä näkyy esim kaikki vesistöt erittäin terävästi ja tarkasti josta saat nuita tarvittavia kalibrointi pisteitä. Jos Datumi tai gridi ei oo tiedossa niin lähelle pääset varmimmin käyttämällä WGS84 datumia ja UTM gridiä. Nasan satelliitti kuvat on ilmaiseksi tarjolla https://zulu.ssc.nasa.gov/mrsid/ ja voidaa tuoda oziin suoraan, automaagisesti. Karttojen liitämisestä, itse littelen mielelään pienemmät kartat suuremmiksi kokonaisuuksi mutta monesti valmiit ruudut on ihan kätevää pitää ominaan. Niin ku Paavo jo sanoikin nuo kaksi vaihtoehtoa usemman kartan kanssa pelaamiseen, on olemassa vielä kolmaskin, MapMerge, tosin beta asteella mutta kuitenkin. Homma menee niin että kun sulla on valmiiksi kalibroituja Ozi karttoja, ruutuja vierekkäin, osaa MapMerge lukea map tiedostot ja kerätä karttakuvat kulmamerkkien sisältä liittäen kuvat yhdeksi kuvaksi jonka tiedosto muodoksi tulee OZFX3 ja map tiedosto muodostuu uudelle kuvalle myös. En oo kerenny leikkiin kuin ekan beta version kanssa jossa on hieman ongelmia hanskata suorakulmaista koordinaatistoa. Ohjelma löytyy Ozin webbi sivulta. ******************** Toyota BJ40 1975.... Edited by - Scout on 25/09/2004 00:48:41 |
#17
|
||||
|
||||
Kenelläkään muulla vaikeuksia saada Warn Trophy:n kisakeskuksen / ilmoittautumisen pistettä oikeaan paikkaan kartalle??? Ei tunnu Finland Hayfordilla onnistuva sitten millään tai sitten ovat laittaneet mestan aika ihmeelliseen paikkaa järven rantaan<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle><img src=icon_smile_shock.gif border=0 align=middle>
Pitäisköhän vaan tyytyä ihan manuaali suunnistukseen ilman mitään ozeja ja läppäreitä<img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle> Ainakin meikäläisen puupäälle tuntuu olevan ylivoimaista saada hommaa pelaamaan ...tana BOGGER, Nice all-terrain tire<img src=/smiley/finger.gif border=0 align=middle> |
#18
|
||||
|
||||
Lainaus:
Mikäs niissä mättää? Onko sulla malliksi jotain pisteitä niin voisin kokeilla. Pisteitä annettaessa pitää tietää: Datum ja esitys muoto Esitysmuotona vaikka ddd.mm,mmmm jolloin minuutin kymmenesosia tai ddd.mm'sss jolloin sekunnit mukana tai tietty nuo heplpoimmat KKJ metriset. Jos ozissa valittuna dd.mm.mmm voi siihen kuitenkin koordinaateja myös sekunteina, pilkut paikalle ku laittaa välilyönnin ozi hoksaa sen ja muuttaa sen automaattisesti minuutin kymmenyksiski. ******************** Toyota BJ40 1975.... |
#19
|
||||
|
||||
Lainaus:
Kilpailukeskuksen koordinaatiksi oli annettu N61*37,637 E26*56,968 BOGGER, Nice all-terrain tire<img src=/smiley/finger.gif border=0 align=middle> |
#20
|
|||
|
|||
Tervehdys!
Koettakaa nyt jaksaa vielä tätåä samaa parkua vähäisesti, josko joku keksisi siihen syyn. OZIn ongelma on totaalisesti tutkittuna seuraavanlainen: Kun kalibroi kartat miten tahansa ja millä muodolla tahansa ja tsekkaa kalibrointipisteet, ne ovat ihan paikallaan, mutta niiden(kin) lukema ylänäytössä on tuon 170 m ja 133 m vintturassa. Kalibrointipaneelissa on ihan oikeat lukemat. Ihan sama antaako lukemat kartalta vai GPS:stä. Kalibrointilukemat ja siten kaikkien muidenkin koordinaatiopisteet ja pellot ja tiet ym. ovat tuon verran sivussa ylänäytöstä katsottuna. Käytännössä kaikki reittipisteet ym. kulkunuolet ovat ihan oikeassa paikassa ja GPSn ja OZIn väliset tiedonvaihdot pelittää täysin. Onko vika ohjelmassa vai jossakin asetuksessa???? Ihmevika? Kaistanvaihdot tai datumien vaihto ei asiaan auta, kosta kyse on jostakin kalibrointivibasta, vaikka pisteet laittaa kuinka paikalleen tahansa, sama virhe toistuu koordinaattinäytöllä. TT Note! This message was posted anonymously! |
#21
|
||||
|
||||
Lainaus:
-teppo ******************** Toyota BJ40 1975.... |
#22
|
|||
|
|||
Tervehdys!
Voi siis Jeesuksen käsi ja suuri kiitos. En vielä kokeillut vinkkiäsi, mutta olen 100-varma että vika on siinä, sillä kohdassa lukee juuri tuo maaginen WGS 84. Onko Oziin joku manuaali, sillä tällaisia ihmesäätöjä ei tiedä ainakaan aloittelija sitten mistään! Kiitos pirusti ja oon pullakaffeet velkaa TT Note! This message was posted anonymously! |
#23
|
|||
|
|||
onhan ozissa helppi mutta eihän sitä kuulu lukea kuin viimeisessä hädässä,niinkuin muutkin manuaalit.
|
#24
|
|||
|
|||
Missä vika?
Vastaanottimessa, Ozin konfauksissa, mystiikassa vai näppäimistöllä. Mulla on käytössä Gps hiiri. Ozi asetukset WGS84, Finland Hayford ja User grid kaistan2 mukaan, eli KKJ:tä yritetään. Auto kulkee komiasti tietäpitkin mutta todelliset koordinaatit heittää. Ongelma: Itäkoordinaatti heittää 172-177m itään. Kysymys1: Miten Ozissa voi shiftaa gps:n antamia itäkoordinaatti arvoja oikeikisi tuon 175m verran. E koordinaatista pitäis väntää toi 175m niin olis kaikki järjestyksessä. Kysymys2: Pitääkö karttaprojektio asetuksissa asettaa korjattu pituuskoordinaatti kalibroitavan karttalehden mukaiseksi? Jotain hyvää: Pohjois koordinaatit osuu user gridin viivoille. ________________________________________________ Yleisesti nestemäiset aineet lisää "Jutun" luistoa ja vähentää pitoa. |
#25
|
|||
|
|||
Eli onko toi mun ongelma kiinni GPS mousesta kun se ei tajuu KKJ:tä (ainoastaan WGS84).
Ozissa User grid arvot KKJ:lle R=6378388, 1/f=297, Dx=-78, Dy=-231, Dz=-95. Mikä on sitten toi Da=-251 ja Df=-0.1419270 ? Onko toi Da ns. shiftaus ja toi Df koordinaatiston kierto ? Mulla toi heitto on -173m eli onko toi Da(-251)=Dx(-78)+Heitto itäkoordinaatissa(-173). Mistä Oziin voi syöttää ton Da:n ja Df:n, vai onko ne syötettävä Gps vastaanottimeen ________________________________________________ Yleisesti nestemäiset aineet lisää "Jutun" luistoa ja vähentää pitoa. |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja | ||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Hj 61 kytkin ongelmat? | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 19.11.2007 15:52 | |
Laajakaista ongelmat ja korvaus. | MäIte | Internet Service Providers | 0 | 03.04.2007 10:20 |
Talvieksytyksen tulos ongelmat | Kentsu | Tapahtumat | 173 | 25.02.2007 20:19 |
verkko-ongelmat | Lars | Chit-Chat | 5 | 21.04.2005 23:33 |
ERILLAISET ONGELMAT | jeeppi-eki | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 28.08.2004 12:33 |