|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
Onko kokemuksia: GARMIN 60COlisiko kenelläkään kokemuksia ko.laitteen kartoista ja niiden tarkkuudesta? Metsästäjän erätukku kauppaa laitetta hintaan 599 eukkia ja kartta-cd omasta alueesta kuuluu hintaan. Laite sopisi tarkoituksiini (metsästys,vetouistelu ja offroad) varmasti hyvin mutta kiinnostaisi kuulla kommentteja karttojen tarkkudesta lähinnä metsäteiden yms. osalta.
|
#2
|
|||
|
|||
Lainaus:
Timo ...maanteillä kuljen kuin kuningas mä oisin... |
#3
|
|||
|
|||
Mulla on 60 cs ja jos päädyt Garminin kyseiseen malliin niin suosittelen versiota missä on sähkökompassi. Hintaero on kumminkin pieni ja jälkeen päin saattaa harmittaa kun ei ottanut sitä. Sen mitä olen ehtinyt laitetta käyttää niin kartat on riittävän tarkkoja (metsätiet ja ojat näkyy) ainakin offailuun. Karttoina on Garminin vapaa-ajan kartta-cd:t jotka ilmestyivät toukokuussa. Vertailupohjaa ei ole muiden vastaavien osalta eli en osaa sanoa onko parempi/huonompi.
|
#4
|
|||
|
|||
Moi,
1:20000 tai 1:50000 topografikartta on varmaan ne mihin oot tottunut, eikös sitä garminia eli sen kartan tarkkuutta vois verrata joltain tutulta alueelta vaikka noihin perinteisiin paperikarttoihin? Sijaintitieto siinäkin on varmaan tosi tarkka. -Paavo |
#5
|
|||
|
|||
Huh huh, viikonlopun kalareissu tehty ja nyt oli aika lokata viestit täältäkin Mukava kuulla että kartta on riittävän tarkka myös offausta ajatellen mutta huonona puolena taas on ettei karttoja voi siirtää muihin laitteisiin. Karttalehdistä minulle riittää pääsääntöisesti se yksi alue jossa on myös alueet jossa kalastan ja metsästelen. Harmiksi siihen ei kyllä mahdu Taivalkoski eikä Raajärvi.
Elektronista kompassia tuskin niin paljoa tarvin että siitä lisää maksaisin koska metsästäessä on aina myös oikea kompassi mukana. |
#6
|
|||
|
|||
Mä edelleen suosittelen sähkökompassia mutta jos tuntuu ettei tarvii niin eihän siinä mitään. Noista kartoista sen verran että mulla on karttacd:t ja ei siinä mikään estä lataamasta dataa johonkin muuhun vastaavalla ohjelmalla varustettuun garminiin. Vai onko mua vaan viilattu nyt pahasti linssiin...
Karttojen hinta taitaa olla huomattavasti halvempi pelkän ladattavan lisenssin osalta, Timo? |
#7
|
|||
|
|||
Lainaus:
Mutta joo, eihän sitä sellaista kun se on laitonta<img src=icon_smile_approve.gif border=0 align=middle> |
#8
|
|||
|
|||
Jeps, ne Garminin vapaa-ajan kartat siis toimii laitteessa kuin laitteessa (Garminin) eikä ota kantaa laitteen ID numeroon - siksi siis ne ostinkin. Nuo erätukun ja genimapin yhteistyössä tekemät maastotopot puolestaan saa ainoastaan yhteen ainokaiseen laitteeseen asennettua. Harmi sinänsä kun nuo erätukun kartat olis muuten varmasti parempia moneen hommaan. Tosin, mitä nyt oon noita Garminin vapaa-ajan karttoja käytelly, niin ovat kyllä olleet 100% riittäviä.
...mistään ladattavasta lisenssistä en ole edes kuullut? Mikähän se on? Benefonilla on jotain sellaisia systeemejä, että voi multimediaviestinä tilata puhelimeen (GPS sellaseen) kartan ja niillä taitaa olla jotain ladattavia lisenssejä - ei osaa sanoa... Halpoja noista kartoista ei kyllä ole mikään. Lainaus:
|
#9
|
|||
|
|||
Onko tietoa pystyykö pitämään yhtäaikaa gps:llä sekä topo-karttaa että vapaa-ajan karttaa?
Eli jos lataa koneeseen vain osan topo-kartoista ja sitten lisäilee tarvittavia alueita tuosta vapaa-ajan kartasta. Ainakin näitä topo-karttoja pystyy yhdistelemään. |
#10
|
||||
|
||||
Lainaus:
******************** Toyota BJ40 1975.... |
#11
|
||||
|
||||
Työkaverin ko. laitetta käpistelin ennen lomia jokusen minuutin. äkkiseltään käyttö tuntui monimutkaiselta mutta mitäpä muuta voi olettaakaan kun laitteessa on miljoona toimintoa ja muutama näppäin. Valikot oli kuitenkin suomenkielisiä ja siten niihin ehkä tottuu.
Kartta oli 1:10 000 ja kun zoomailin siitä yhden kaverin maille Hollolaan, jossa safareitakin on pidetty, niin maaston muodot yms. näkyvät ihan hyvin ja isoimmat kivetkin mutta metsäautoteitä ei esim. näkynyt jotka näkyvät vastaavissa paperikartoissa. Topo-karttojen esite mainostaa että jopa polut näkyvät mutta nuo metsäautotiet on vuosia oleet samassa kunnossa ja ihan henkilöautolla ajettavia ja eivät vaan näkyneet??? Hyvä toiminto oli kartan tarkkuuden/piirteiden valinta mahdollisuus eli jos haluaa isomman alueen näkymään ei kaikki kivet ja korkeuskäyrät ole silloin sekoittamassa. Näyttö oli selkeä mutta luonnollisestikin aika pieni autokäyttöä ajatellen. Hinta hieman meikäläistä vielä arveluttaa ja ehkä pitäisi ensin oppia käyttämään jo olemassa olevaa laitetta (Garmin3+)että kehtaisi uuden lelun hankkia. Jostain syystä silti hieman himottaisi tuollainen Garmin 60CS (tarjous 649e)<img src=icon_smile_blush.gif border=0 align=middle> Real Men Does It With Boggers<img src=/smiley/finger.gif border=0 align=middle> Edited by - LaaLaa on 02/08/2004 16:54:58 |
#12
|
|||
|
|||
Huomenna tarkoitus mennä näpistelemään paikanpäälle ko.laitetta ja tarkastella vielä hieman ennenkuin teen viimeisen päätöksen. Taidampa sittenkin valita sen CS-mallin vaikka alussa olinkin toista mieltä<img src=icon_smile_evil.gif border=0 align=middle>
Onko muuten tuosta kompassista muuta hyötyä kuin se että säästyy parin metrin kävelyltä??? |
#13
|
|||
|
|||
Lainaus:
PS Timo : Se ladattava lisenssi oli vaan mun käyttämä ilmaisu niille käyttöoikeuskartoille. |
#14
|
||||
|
||||
Lainaus:
450e hintaan kotiovelle tuotuna, sisältäen tulli ja alvi maksut. http://www.gpsdiscount.com/home.html Itse tilasin tuolta keväällä garminin vistan ja kaikki sujui ongelmitta. Kannattaa myös vertailla lisävarusteiden hintoja. Autosarjaa ja tuulilasitelinettä ainakin voin suositella, saa vaihettua helposti autosta toiseen tarpeen vaatiessa. Mielenkiintoisia kamppeita on myös noi garminin rino-sarjalaiset. On varustettu radiopuhelimella ja aina kun ottaa yhteyden muihin kapuloihin niin näkyy kaikkien karttanäytössä puhujan sijainti. -whitejack- |
#15
|
|||
|
|||
Amerikasta tilatuissa vehkeissä on sitten pohjakarttana Amerikka, täällä ostetuissa muistaakseni pohjakartan nimi atlantic ja se käsittää euroopan ja afrikan - sitten australiastahan saa kanssa jos haluaa aasia/australia pohjakartan. Makuasia sano kissa kun .... tiedättehän. Itekin aattelin ekana uudelta mantereelta tilata, mutta jätin sitten kuitenkin tilaamatta kun selvis toi basemap -jutska.
T Lainaus:
|
#16
|
||||
|
||||
[quote]
Amerikasta tilatuissa vehkeissä on sitten pohjakarttana Amerikka, täällä ostetuissa muistaakseni pohjakartan nimi atlantic ja se käsittää euroopan ja afrikan - sitten australiastahan saa kanssa jos haluaa aasia/australia pohjakartan. T [quote] Jep, unohtuipa kertoa tosta asiasta, ja basemappiahan ei pysty vaihtamaan koneeseen. Mutta tässäkin garminin mallissa on jo sen verran muistia, että voi ladata harrastelijoitten tekemän gt-kartan Suomesta http://netti.nic.fi/~gps/. Mikäli euroopassa matkustelee paljon, niin silloin voisi olla eurooppa version osto perusteltua. Silloin hinta jo nouseekin Suomen tasolle http://www.sportextreme.com cs versio 585e Suomeen tuotuna. -whitejack- |
#17
|
|||
|
|||
Lainaus:
Timo ...maanteillä kuljen kuin kuningas mä oisin... |
#18
|
|||
|
|||
Moi,
> asettamaan tunnettuun koordinaatistoon 9 pisteen tarkkuudella Oman kokemuksen mukaan kohtuullisesti scannattujen paperikarttojen suhteen riittää 3-4 pistettä. Hmm.. Jos käsikapulaan saa ozin ja gpsmapperin avulla minkä tahansa kartan, ja muistia on riittävästi, niin sittenhän sellainen vois olla ihan käyttökelpoinen peli, jos vaan näyttö olis riittävän iso ja selkeä autokäyttöön. -Paavo |
#19
|
|||
|
|||
Lainaus:
Lainaus:
Timo ...maanteillä kuljen kuin kuningas mä oisin... |
#20
|
||||
|
||||
Lainaus:
Useamman kuin 9 pisteen kalibroinninn voi kätevästi tehdä niin että kalibroi kuvan ensimmäisillä 9'llä pisteellä ja manuaalisesti siirtää ne pisteet olevaksi eg. 10-19, avaa kartan ozissa, kalibroi seuraavat yhdeksän jne. Usean pisteen kalibrointi ei tosiaan ole yleensä tarpeen eikä kannatavaakaan koska ozi keskiarvioi kalibroinnin kaikkien pisteiden kesken. Poikkeuksena on vahvasti skannatessa vääristynyt tai palasten yhdistämisessä tullut vääristymä ja tosi pieni mittakaavaiset kartat = iso alue, jotka on piirrettynä sellaiseeen projektioon jossa kooridaatisto on hyvin käyrä, silloin on hyvä käyttää usempaa pistettä ja valita polynoominen kalibroiti. Joskus se voi tosin tuottaa ihan kummallisen tuloksen. Suomessa on käytössä pääsääntöisesti suorakulmainen koordinaatisto (KKJ,peruskoordinaatiston kaistat 1=21,2=23,3=27 ja 4=30 tai KKJ yhtenäiskoordinaatisto mikä on kaikkialla kaista 3)jolloin sitä ongelmaa ei ole -> ei ole tarvetta käyttää kovin useaa kalibrointi pistettä. Ozista on pakko mapperilla karttoja luodessa käyttää rekisteröityä versiota koska rekisteröimätön ei tue suorakulmaista koordinaatistoa, mihin 99% suomen kartoista on piirretty ja muilla ne ei kalibroidu tarkasti. Ozilla karttojen piirtäminen ei ole mitään helppoa, nopeeta tai ees mukavaa (~6 pepa ruutua piirtäneenä). Oikeesti joudut manuaalisesti piirtämään trackeinä kaikki objektit, pienet joet, tiet, polut etc. track viivana ja lammet, leveet joet, kiertämällä trackillä. Paikat ja pisteet waypointteina jne. Joku laskeskeli että harjaantut Ozi käyttäjä saa naputella 40-60 tuntia yhtä ruutua ja se on varmaan lähellä totuutta, siis tehokasta aikaa - kahvitauot. Sen jälkeen on luotava txt tiedosto jossa objektit nimetään. eg. nimelliset järvet, lammet ja joet, tienumerot etc. Tohon suomi karttaan on käytetty reilusti yli miljoona rivia trackkiä. Pelkästään kartan 28p (80*80km)joka on kylläkin aika tarkasti piirretty (tarkemin kuin GT kartat) tuli 5,5 mb tracktiedostoa = 79746 hiiren klikkausuta tarkalleen oikeaala kohtaa kartan päällä. Sitä on sitten taas piirretty kyllä lähemmäs sata tai kaks sataa tuntia. Pikan nimet ovat jokainen omalla rivillään txt tiedostossa ja oltava tarkalleen oikeassa järjestyksessä, samassa missä ne on eri sectioina track fiilussa. Sitten on luotava .map-txt file jossa annetaan paramaetrit muunnokselle ja jokaiselle trackille erikseen, mihin objekti ryhmään se kuuluu, onko se tietä vai jokea, kuika isoa tietä vai polkuako kenties tai joki vai puro, zoom asetus jota käytetään ilmaisemaan millä zoom asetuksella se näytetään GPS'ässä ja annettava linkki missä tracki on tallennettuna etc. etc. Esimerkiksi näin: IMG ID] ; version 030526 ;klmnopqrs ;123456789 ID=35800286 Name=FINmap28P ; ; default Datum=W84 ; default Elevation=m ; default PreProcess=N ; values F/G/N ; default TreSize=9000 ; up to 10000, maximum allowed region size - in grids ; default RgnLimit=500 ; 50-1024, limit for number of elements in one region ; TreMargin=0 ; Levels=6 ; means n-1 layers are in use Level0=23 ; 200 m /300m Level1=21 ; 500 m /2 km Level2=19 ; 3 km /20 km Level3=17 ; 30 km /80 km Level4=15 ; 120 km/300 km Level5=13 ; 300 km/500 km ; Zoom0=0 Zoom1=1 Zoom2=2 Zoom3=3 Zoom4=4 Zoom5=5 ; [END-IMG ID] [PLT] Type=0x02 RgnType=0x40 Label=~[0x1b2c]tie Dirindicator=0 Levels=4 FILE0=28p\0X40-0X02-28P-0-0-0--YKSINUMEROISET_TIET-001-TRA.PLT [END-PLT] [PLT] Type=0x03 RgnType=0x40 Label=~[0x1b2c]tie Dirindicator=0 Levels=3 FILE0=28p\0X40-0X03-28P-0-0-0--KAKSINUMEROISET_TIET-001-TRA.PLT [END-PLT] jne. ******************** Toyota BJ40 1975.... Edited by - Scout on 03/08/2004 15:59:55 |
#21
|
||||
|
||||
Lainaus:
Tuossa esimerkki miten heittää. koordinaatti pisteissä reitti on kohdallaan mutta muualla alkaa vääristymään yhä enemmän. vai olisko jollain parempaa kikkaa jolla tuon "vääntymisen" voisi estää??? Real Men Does It With Boggers<img src=/smiley/finger.gif border=0 align=middle> |
#22
|
|||
|
|||
Hieman oli yllättävää kun menin katsomaan laitetta paikanpäälle, ei heillä ollut sellaista jossa olisi ollut tämän alueen karttaa ladattuna<img src=icon_smile_angry.gif border=0 align=middle> Piti siinä tiirailla Jyväskylän seutua ja jättää karttavertailu tekemättä. Kartta vaikutti yllättänkin selvältä hyvän näytön ansiosta, ja päädyin samalla laittaan tilauksen sisään. Toimitusajaksi ilmoittivat 3-5 viikkoa tehtaan toimitusvaikeuksien vuoksi, mutta tähän osasin varautua. Olen lukenut aikaisemmin jo paljon juttua ko.puljun toimitusnopeudesta. Hintaan ei sisältynyt toimituskuluja ja niistä pompsahti vajaa pari kymppiä lisää<img src=icon_smile_dead.gif border=0 align=middle>
|
#23
|
|||
|
|||
Tuommoinen 60CS on jo jonkin aikaa ollut harkinnassa, lähes jo hankintalistalla voisi kai sanoa. Enkö enää näe lukea tai tajua käyttöohjetta, kun en löytänyt siitä niiden kaikkien juttujen joukosta sellaista perusjuttua kun reittipisteen lisääminen valmiista koordinaattitiedosta? Siis vaikka tilanne, että kaverilla on gepsi mukana, katkaissut jalkansa metsällä ja soittaa apua kertoen koordinaatit. Osaisiko joku 60C/CS:n tunteva kertoa, miten ne koordinaattitiedot sinne saa syötettyä pisteiksi?
Itse en keksinyt siihen suorempaa tapaa kuin lisätä nykysijainti reittipisteeksi, etsiä se muokattavaksi, vaihtaa koordinaattikenttään kaverin ilmoittamat ja tallentaa näin muutettu reittipiste. Onko siihen kätevämpää tapaa? Tässä se manuaali: http://www.garmin.com/manuals/GPSMAP...nersManual.pdf |
#24
|
||||
|
||||
Hei, kuulin lisätietoa noista kartoista. Karttasarja, Topo-Suomi, jota metsästäjän erätukku myy ja jonka joutuu rekisteröimään leitekohtaiseksi ei ole ainoa saatavilla oleva. maanmittauslaitoksella/Garminilla on oma sarja "vapaa-ajan kartta" joka toimii ilman rekisteröitymistä ja on pinta-alaltaan kattavanpi/cd. Erätukun (genimap) kartoissa on Suomi jaettu muistaakseni 16 osaan kun maanmittauslaitoksen kartoja on muistaakseni 6. Molemmat kartat lupaa jopa 1:10 000 tarkkuutta mutta käytännössä tuossa erätukun kartassa on hieman enemmän yksityiskohtia kuten symboleita esim. eri metsätyypeille jne. polut ja korkeuskäyrät oli mielstäni aika lähelle samaa tasoa molemmissa. Kummasakaan ei isot puimalarakennukset näy symbolina (eikä tekstinä) eli ei kuitenkaan vastaa siis 1:10 000 paperikarttaa.
Kaveri osti 60cs:n ja tilasi siihen tuon maanmittauslaitoksen karttapohjan. kartta ylettyi länsisuunnassa kirkkonummen huitteille, pohjoissuunnassa jyväskylän yläpuolelle ja idässä venäjän puolelle. Venäjältä ei kylläkään valitettavasti ollut maailman pohjakarttaa kummosempia tietoja<img src=icon_smile_dissapprove.gif border=0 align=middle> Noh, kaivoimpa sitten tuohon nuo karttojen alueet näkyville... Erätukku, (Genimap topo-suomi) Maanmittauslaitos, (Garmin vapaa-ajan kartta) Jokainen voi tuosta siis päätellä kumpia karttoja käyttää. Topo-Suomi kattaa vähemmän, toimii vain yhdessä laitteessa, yksityiskohtaisempi, maksaa 84.9-175e/CD. Vapaa-ajan kartta ei ole laitekohtainen, kattaa tuplasti enemmän, epätarkempi maksaa 145-149e/CD. Real Men Does It With Boggers<img src=/smiley/finger.gif border=0 align=middle> |
#25
|
|||
|
|||
Lainaus:
|
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja | ||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
RVS Technology - onko kokemuksia? | Tekniikka & Jutustelu | 31 | 17.05.2019 03:42 | |
onko kokemuksia MB Sprintteristä? | VonLeka | Chit-Chat | 7 | 10.05.2006 10:59 |
onko kokemuksia tv projektoreista | Chit-Chat | 42 | 26.04.2006 22:30 | |
Onko minkälaisia kokemuksia bj-45:sta | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 31.05.2005 09:03 | |
onko hj-60 kytkimestä kokemuksia | ttapio | Tekniikka & Jutustelu | 7 | 26.05.2005 11:06 |