|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
OziExplorer ongelma!!Koneena normi läppäri + Haicom 204E Kertokaas joku kuinka saan kartan toimimaan OziExplorer ohjelmassa!! - Hain karttapohjan Kansalaisen karttapaikasta. - Muunnin sen Image to Ozf ohjelmalla. - Kalibrointi ym... Lataan kartan Oziiin, mut mitä sittä eteenpäin???? Tarviiko jotain erikoista viä väsäilllä ku en saa toimiin tota??? Rodeo Drives toimii hienosti mut olis kiva saada toi workkiin OziExplorerissakin ku ohjelmakin ostettuna!!
|
#2
|
||||
|
||||
Teitkö ton niin sanotusti käsipelillä? 'Me muuthan' käytetään karttojen warettamiseen fetch map skriptiä joka tekee valmiin Ozille kelpaavan karttadatan ilman että tarvii kalibrointeja tai muutakaan itse säätää. Image to ozf:kaan ei ole välttämätön mutta muistinkulutuksen suhteen toki järkevä operaatio.
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi (perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f) wonk.sytes.net/76s/ |
#3
|
||||
|
||||
Aina kun oziin lataa uusia karttoja pitää valita kartta valikosta reindex map files tai muuten ozi ei osaa automaattisesti vaihtaa oikealle kartalle.
En tiedä ongelman tarkkaa laatua mutta kun kartta on ladattu ja gps portti ja malli konffattu asetuksissa niin ainoa mitä pitää tehdä on valita kartan vieritys valikosta aloita nmea kommunikointi (CTRL +S tekee myös saman). |
#4
|
|||
|
|||
Ei prkl!! Avaan ton mapin ja koitin tuolta kartta valikon alta tota Re-index nappia, sitten painan tota aloita NMEA kommunikointi niin lävähtää toi World Map ruutuun!!??? portit ja noi muut on varmaan kunnossa koska tos world mapis liikkuu toi nuoli ku ravaan pihaa ympäri!!
|
#5
|
||||
|
||||
Jos sijanti on world mapissa oikein (nuoli suomen päällä) niin täytynee päätellä että kartan kalibroinnissa on vikaa ja siksi ainoa kartta nykyiselle sijainnille on oletus world mappi . Onko kalibrointi tehty fetch_mapilla vai käsin?
|
#6
|
||||
|
||||
Missä se sun karttafile on koneella? Se tarvii merkitä konfigurointiin jos ei ole oletuspaikassa. En nyt ulkoa muista tarkemmin kun ei ole ozia tällä konella. Sen jälkeen re-index map files. Ozi etsii karttoja vain määrätyistä kansioista ellei sitten anna sijainniksi koko asemaa.
__________________
Lukekaa ne ohjeet K.T 10/06 |
#7
|
||||
|
||||
Lainaus:
|
#8
|
|||
|
|||
Sain toimiin SUURI KIITOS kaikille!!
Otin kartat pois map kansiosta ja laitoin uudestaaan ne alkuperäisestä kansiosta mihin olin ne ladannu ja avot workkiii!!!!! Fetch mapilla olin ne lataillu mut ku oon pikkasen ulkona näistä hommista niin kalibroin ne!! ja ny ku laitoin suoraan sen fetch mapin niin toimii suoraan!! :S |
#9
|
||||
|
||||
Jatketaas vaikka tän topicin alle.
Mullakin on yllätysyllätys vähän probleemaa Ozin kanssa. Mun windowsversiossa kartat heittää karttapalan kohdasta riippuuen suuntaan tai toiseen puolen kilometrin paikkeilla. Tismalleen samat kartat samoilla kalibroinnella toimii kavereiden windowsversiossa, kavereiden androidversioissa, kavereiden windowsCEversioissa ja mun omassa windowsCEversiossa. Mutta tossa mun läppärissä mikä ois tarkoitus ottaa torstaina mukaan kun lähdetään etsimään letkaa Kannakselta kartat heittää aina vaikka itkis ja rukoilis Mistä apu? GPS näyttää kyllä sijainniksi tismalleen saman kuin Garminin käsikapula ja toi mun windows ce laite.. |
#10
|
||||
|
||||
ja molemmissa näyttää sijainnin samalla lailla asteina minuutteina ym tms. ?
vaiko kartalla sijaintina ?
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#11
|
||||
|
||||
Siis jos katson sieltä mistä näkee gps:n koneelle ilmoittaman sijainnin niin sijainti on aina sama joka laitteessa mutta sijainti kartalla heittää.
Eli jos vaikka selaan karttaa ilman gps signaalia niin sijainti kartallaheittää koordinaateista. Kotipihaakin luulee Suomenlahdeksi |
#12
|
||||
|
||||
joku asetusongelma ? vääntää nyt sen paikkatiedon jokskin muuksi... mitä niitä nyt oli... WGS84 jne...
mitä sulla lukee siinä kartan yläpuolen palkissa, näyttääks koordinaatit älykkäiltä ? näkyyks UTM 34 V tai Finland Hayford ?
__________________
- Levannon We(l)ho - Viimeksi muokannut pee : 04.06.2012 21:48 |
#13
|
||||
|
||||
Koordinaatit näyttää älykkäiltä. Koordinaattien jälkeen lukee UTM 35V ja jälkimmäinen vaihtelee ladatun kartan mukaan.
|
#14
|
||||
|
||||
Nyt taitaa toimia, vaihdoin kaikkiin kohtiin koordinaatiston kohdalle "Auto shift", tänään ei kyllä enää jaksa lähteä pihalle kokeilemaan että missä mennään Pidellään peukkuja ja tarpeen mukaan säädellään torstaina matkalla
|
#15
|
||||
|
||||
hyvä hyvä, muistaakseni omissa kaikissa wgs84
pääasia jotta toimii
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#16
|
||||
|
||||
Selviskö tämä ongelma.
Omassa kun joutuu joka ladattuun karttaan vaihtamaan karttaprojektioon tuon UTM:n manuaalisesti että kohdistaa oikein kartalle.
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
#17
|
||||
|
||||
Välillä tuntuu heittävän enemmän ja välillä vähemmän. Ei ole ollut Venäjän reissuja viimeaikoina niin ei ole tarvinnut stressata
|
#18
|
||||
|
||||
Mistä mahtaa johtue ,etteei ozi avaa enää isoja karttoja?
30x30 km jää avaamatta , mutta 15x15 km avautuu. Onko vika ohjelmassa vai tietokoneessa? |
#19
|
|||
|
|||
Paljonko nuo 30x30 ja 15x15 kartat on kuvapisteinä?
Jos karttakuvatiedosto EI ole ozin omassa formaatissa (ozfx2/ozfx3), niin isoilla kartoilla palaa rammia reilusti, esim. 20000x15000 kuvapisteen kartta on 20000x15000x4 tavua eli 20x15x4 megatavua eli reilun gigatavun. Ozin omassa formaatissa olevat kartat voi olla pienimuistisessakin koneessa todella julmia. Jos sama kone on aiemmin avannut samat 30x30 kartat, eikä asetuksiin ole koskettu, niin olisko koneeseen asennettu muita ohjelmia jotka haukkaa rammia? |
#20
|
||||
|
||||
Unohtui vastata tähän siemmin.Kuvapisteistä en tiedä. Ja formaatti on se minkä fetch_map luo.Kone on vanha hidas läppäri.
|
#21
|
||||
|
||||
lataas tuolta toi Img2ozf ohjelma ja muunna sillä fetchmappi kartat. Mulla 90 luvun hp toimii nillä hyvin mutta .png muotoisia kuvia ei jaksa availla ollenkaan.
http://www.oziexplorer3.com/img2ozf/img2ozf.html
__________________
---------------------------------------------- Team Tostanoin Facebookissa www.maasturistit.fi www.etsama.com ------Offroad team Over the Hill--------------- |
#22
|
||||
|
||||
Kiitos linkistä Ohjelma ladattu ja muutostyöt aloitettu.Nyt on uusi ongelma. Vanha gps hiiri hajosi ja lainasin kaverilta uuden.Asensin uuteen hiireen ajurit ja kokeilemaan. Ozi löytää hiiren portista5 ja ottaa sen käyttöön mutta kartalle ei nuolta ilmesty ja gps-korjaustiedoissa ei näy kuin tyhjää.
|
#23
|
||||
|
||||
Mulla samankaltaista kalibroinnin heitto ongelmaa, jota Late_ kuvaili. Paikka on ajoittan muutaman sata metriä pielessä. Kartat ladattu fetch mapillä. Kaikilla kartoilla sama ongelma. Sama ongelma kahdessa läppärissä.
Ongelma korjaantuu, kun käy kalibrointi-ikkunassa painamassa 'save'. Kiusallinen vaiva, kun ei oikein tiedä missä vaiheessa paikka hyppää pieleen. |
#24
|
||||
|
||||
Lainaus:
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
#25
|
||||
|
||||
Onko kellään käytössä Ozia win 10 ympäristössä. Tänään laitoin Ozin Lenovo Yoga 3 pro läppäriin. Resoluutio on ohjelmassa todella huono. Sellainen suttuinen kuva. Muut ohjelmat kyllä toimii mutta tuossa on jotain häikkää. Vinkkejä kaivataan
|
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja | ||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Oziexplorer kartat, kuva- ja maptiedostot kiertoon | H_Nietu | Tekniikka & Jutustelu | 91 | 30.06.2022 10:02 |
oziexplorer ce hakkikseen | jamppa.w | Tekniikka & Jutustelu | 160 | 19.02.2018 18:19 |
Mistä Oziexplorer | Ellunkana | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 16.09.2009 07:40 |
Oziexplorer ja Garmin SuomiPro | Ellunkana | Tekniikka & Jutustelu | 22 | 02.09.2009 22:31 |
Ongelma | Lars | Rakas Päiväkirja | 0 | 06.09.2002 05:26 |