|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#1
|
|||
|
|||
OT: KKJ-koordinaattimuunnos / Ozi ExplorerMoi, miten muunnetaan metriset KKJ-koordinaatit asteiksi? Esim. kolmoskaistalla tai yhtenäiskoordinaatistossa? Täällä http://personal.inet.fi/koti/jmt/pfd/wgs84win.htm on kaava KKJ <-> WGS84 muunnokselle, mutta haluan pysyä Finland Hayford map datumissa, eli muuttaa vain koordinaatiston esitystapaa, en itse koordinaatistojärjestelmää. Yllätys yllätys tarve liittyy karttojen kalibroimiseen oziin scriptillä, varsinaiset kalibrointi pisteet siirtyy noilla metri-koordinaateillakin hienosti, mutta moving map parametrit (MMPLL pisteet neljä kappaletta) näyttää olevan asteilla, ja olis mukava saada nekin kohdalleen kerralla oikein. -Paavo PS. Iltalukemisiksi: http://users.tkk.fi/~mvermeer/perus.pdf (Geodesian perusteet, 344 sivua...) "There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't."
|
#2
|
||||
|
||||
Millä kartoilla sinulla tuo ongelma tulee ozissa?
Mulla on toiminut ihan ok kaikki kartat tähän mennessä, olivattempa sitten vanhoja kkj-karttoja kannakselta, karttapaikan 1:80000 topoja tai maanmittauslaitokselta ostettuja 1:50000 topoja. Mulle ei ihan ole selkeää vielä nuo kaikki geodeessian salat mutta onnistuiskohan tuolla? http://www.maanmittauslaitos.fi/Defa...=104&docid=418 "I feel sorry for people who don't drink. When they wake up in the morning, that's as good as they're going to feel all day "<img src=/smiley/beer.gif border=0 align=middle> |
#3
|
|||
|
|||
Kiitos, ainakin paketissa olleiden dokkareiden mukaan näyttäis just tarvitulta kilkkeeltä.
"There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't." |
#4
|
|||
|
|||
Moi,
toi laalaan linkki pelasti päivän, sillä sai metriset KKJ-koordinaatit asteiksi. Ozin kalibrointitiedostossa on kartalle varsinaisten kalibrointipisteiden (kuvasta esim. 4 pistettä joille annetaan esim. metriset KKJ-koordinaatit) lisäksi movin map (kartan vieritys) koordinaatit, nämä on scannatuilla kartoilla niitä varsinaisen karttakuvan kulmapisteitä, ettei ozi yritä käyttää kuvasta reuna-alueita karttana (kun se ei tiedä mitä kuvassa nakyy, karttaa vai valkoista reunaa), ja nämä on asteina eikä metrisinä mittoina. ja noita apuohjelmia koordinaatimuunnoksiin tarvii vain jos kalibroi karttoja scriptillä, käsin ozissa kalibroitaessa ozi hoitaa noiden movong map koordinaattien oikean olomuodon automaagisesti. -Paavo "There are only 10 types of people in the world: Those who understand binary, and those who don't." |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja | ||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
M: Ford Explorer 4.0 V6 '94 | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 16.03.2008 14:14 | |
M: Ford Explorer | JakeHammer | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 13.08.2007 14:30 |
M: Ford Explorer 4.0 4x4 XLT -92 | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 02.05.2006 13:25 | |
explorer ttuillee | leivos | Helpdesk | 14 | 03.09.2003 11:32 |
Lumigent Log Explorer | Lars | Software | 0 | 18.04.2002 04:56 |