|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#51
|
|||
|
|||
Lainaus:
katukartoista gt reittikartta suomi plus multa löytyy. . . . . . . . . Edited by - jjtp on 22/02/2007 20:49:38 |
#52
|
|||
|
|||
joko löytyy dc:ltä tai torrentilta?
Note! This message was posted anonymously! |
#53
|
||||
|
||||
Nostellaanpa tätäkin ylös.. Elikäs sain asennettua hakkapeliittaan ozin mutta kartat puuttuu. koneelta löytyy garminin ohjelma ja kartat mutta en osaa niitä muuttaa ozin muotoon.. Joten olisiko jollain pirkanmaan karttoja ozi muodossa? Vaihdossa olisi garminin kartat ja ohjelmat melkein koko suomeen..
__________________
Suzuki sj 413 lwb short Toyota Hilux -88 -ex- Suzuki sj 413 lwb 1.6 td -ex- -MMC- |
#54
|
||||
|
||||
pitäskös tuon fetch_mapin toimii viel?
...vissii toimis jos saisin ton imaginin asentumaa, mut ei kädet riitä
__________________
WUOKSI OFFROAD |
#55
|
|||
|
|||
Miksi ihmeessä imuroitte vielä jollakin map_fetchillä?
Miksi hankitte Ozi Expolorerin? Laittakaa vähät rahat likoon ohjelmaan nimeltä COMPE GPSLand ja saatte samaan rahaan koko helvatan Suomen peruskartat ilman mitään tuskaa ja imurointia. Maksaa 350 e. Minusta ei paha hinta. Suomessa tätä herkkua myy Marinea Oy. www.compegps.com TT |
#56
|
||||
|
||||
Lainaus:
Miten tuolla compella onnistuu suunistaminen esim. kisoissa tai venäjällä? Ne ovat meikäläisen arvoasteikolla kärjessä ozin puolesta. |
#57
|
||||
|
||||
Äkkiseltään katsottuna COMPE GPSLand oikein vakuuttanut, vektorikarttoja ja tosi vähä
mitään detaljeja, kuten rakennuksia. Jos se mitä niitten sivuilta voi katsoa on se mitä voi ostaa, ei vedä vertoja karttapaikan kartoille. Jopa Garminin topo kartat on parempii.
__________________
Juha |
#58
|
||||
|
||||
Edellisten puolustusten lisäksi CompeGPS Land ei toimi PDA:ssa vaan vaatii läppärin. Pocket-versio on olemassa mutta sitä ei enää päivitetä.
|
#59
|
||||
|
||||
350€ ?
Hinta 599€ +kartat 25€ siivu
Lainaus:
__________________
-Jyrki- Tietä käyden tien on vanki
Vapaa on vain umpihanki (A.H.) |
#60
|
||||
|
||||
Lainaus:
http://www.gps-waypoints.net/wiki/do...rttojen_tekoon |
#61
|
||||
|
||||
Lainaus:
__________________
WUOKSI OFFROAD |
#62
|
|||
|
|||
Tervehdys!
Compe GPSLandin kartta on 100% karttapaikan aineistoa, turha väittää muuta. Ja jotkut puhuu viisauksissaan jo ihan eri ohjelmista kuin mitä minä tarkoitin: http://www.compegps.com/?detail=deta...=tierra&prod=0 Se on 349 €, ihan vissisti. Vaatii läppärin ja gps-hiiren tai vastaavan. On sairaan hyvä ohelma ja olen käyttänyt sitä 2 kesää maastossa työkäytössä eli vastaa ihan suunnistuskisojen vaatimusta, joten ihan hyvin tiedän mistä puhun. Venäjän kartoista en tiedä. Kysykää Pascal Darrenilta, josko on saatavana. On hyvä tyyppi, jonka kanssa voi jutskata ihan asiasta. Ja käy tähän skannatutkin kartat ja vaikka mikä, jos itse asemoi ne paikalleen, mutta itse en ainakaan laiskuuttani viitsi imuroida dataa jos laadukasta karttaa saa noinkin halvalla. Noihin Compen käsikoneisiin ja pda-softaan en ota kantaa kun en niistä tiedä hevonsontaakaan. TT |
#63
|
|||
|
|||
Noihin ym. ohjeisiin kannattaa hakea uusimmat päivitykset, koska niissä on kanssa kehitys mennyt eteenpäin.
Näillä toimii "heittämällä" Vista 64:ssäkin: python-2.6.1 PIL-1.1.7b1.win32-py2.6 fetch_map_v30g python-3.1.1.amd64 olis tarkoitettu tuolle Vista 64:lle, mutta latasin väsyksissäni sen, missä ei ollut lähdekoodia mukana. Hyvin tuntuu 64:n wörkkivän noilla aiemmillakin versioilla. Jos jotain ilman saa, niin sen eteen tekee vähän töitäkin... Jos niitä karttoja enemmänkin imuttelee, niin kannattaa niissä jonkinlaista järjestystä ylläpitää. Tässä on esimerkkinä Karttapaikan UTM-lehtijako, josta voi luntata noi viralliset karttalehtien numeroinnit. Niiden perusteella on hyvä kysellä kavereilta valmiiksi imutettuja karttoja: http://forums.offipalsta.com/picture...ictureid=39862 Edit: Kartta pieneni vähän liikaa tänne siirrettäessä, mutta se pitäisi löytyä tuolta Karttapaikan kotisivuiltakin. Itse imuttelen vähän isompia lehtiä, eli 50x25km (UTM-kartta on 48x24km), niin saa reilusti tuota limittäistä peittävyyttä. Tuon kokoinen lehti on n. 55...80Mb (.png) ja aukeaa ihan nätisti omilla koneilla. Voihan ne sitten pilppoa pienempiin osiin tai ottaa vain kilpailualueen kokoinen siivu auton läppäriin. Tarkoitus on tulevaisuudessa viettää enemmänkin aikaa auton kopissa, niin sen takia imuroin kartat tuon UTM-lehtijaon mukaisesti, niin on helpompi löytää oikea karttalehti oudolle alueelle. Pirkanmaan alueelta aloitin, että jos joku tekee jonkun muun alueen karttoja, niin näitähän vois vaihdella... Viimeksi muokannut Kartse1 : 09.09.2009 08:55 |
#64
|
||||
|
||||
Väittämäni perustui vain siihen esimerkkiin joka oli nähtävissä:
http://www.compegps.com/?detail=deta...g=0en&prod=407 Se ei vakuuttanut, eikä vakuuta vieläkään. Jos se solihullin tarkoittama kartta on jotain muuta, niin sehän on sit ihan eri juttu, kait. Kun tässä harrastetaan ja satunnaisesti liikutaan rajojen ulkopuolella, niin en näe kovin kätevänä käyttää eri ohjelmaa eri maissa. Oziin on kalibroitu harrastepohjalla runsaaaaaasti karttoja. Se ei minulle selvinnyt mitä tässä CompeGPS ohjelmassa on ylivertaista, vai onko se se että 349€ niin saa Suomen topokartat kalibroituna? Kun sais karttapaikan kartat digitaalisessa muodossa ja MGRS koordinaateissa olis ne helppo kalibroida Oziin, mut kyllä nää vanhatkin pelittää ja vaikka tiestö on jonkinverran muuttunut, maasto on about samanlaista edelleen. Ei pidä vetää herneitä nenään, syyttä suotta. Mutta jos tuntuu tarpeelliselta, niin sekin on ihan käypä vaihtoehto.
__________________
Juha |
#65
|
|||
|
|||
GPS-ohjelma puhelimeen
Olen tässä yrittänyt laittaa puhelimeen gps ohjelmaa ja karttaa siinä kuitenkaan onnistumatta. Ohjelma on SmartComGPS ja sen olen saanut puhelimeen ongelmitta.
Sitten minulla on iso .tiff muotoa oleva kartta joka käsittää metsästysseurani koko alueen palstarajoineen kaikkineen ja sen haluaisin puhelimeeni. Ajoin fetch_mapillä kartasta edellä olevien ohjeiden mukaan scriptin läpi ja sain vain .map tiedoston vaikka ohjeiden mukaan niitä pitäis tulla muitakin. no sit tein ogf2toolilla tiedoston SCGPS varten ja siirsin tiedostot (.map ja .ogf) puhelimeen. kun yritän avata puhelimen softalla karttaa jonka sinne laitan ohjelma sammuu. Missähän mulla on vikaa? Olisko porukalla hyviä neuvoja ja suositella ohjelmia joilla tuon tietyn tiffin sais puhelimeen ja sen kanssa pääsis alkavaan hirvenpyyntiin navikoimaan. Offipaikatkin on pääasiassa samoilla seuduilla niin auttais sitäkin paljon...
__________________
Suzuki - Miehille jotka kulkevat omia teitään! |
#66
|
||||
|
||||
ei saa meikäläinen toimimaan,mut siinähän ei sinänsä ole mitään uutta että,etten saa tietokoneella jotain toimimaa
__________________
hä ja kaikki kirjoitukse ovat muistin varaisia,eli ei kovin luotettavia koska yleensä en illalla muista mitä aamulla söin vai söinkö ollenkaan. Ja omituiset sanat saattaapi johtua tän noupädin kosketus näppäimistä, ku tulee näitä harha/viereisiä kirjaimia |
#67
|
||||
|
||||
Lainaus:
Toi .map tiedostohan on kai vaan kalibrointidata sille karttakuvatiedostolle, joten oisko mahollista että toi .map pelaisi ton sun .tiff tiedoston kanssa eikä tekisi erillistä uutta karttatiedostoa. Avaappa se .map jollain tekstieditorilla ja tsekkaa kolmas (?) rivi, josko siellä ois karttakuvatiedoston nimenä just se samainen .tiff? Eli tarvittavat tiedostot tolle sun karttasoftalle ois sitte kartta.map ja kartta.tiff?
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi (perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f) wonk.sytes.net/76s/ |
#68
|
|||
|
|||
Sain vihdoin kartan näkymään puhelimessa ja voe että on huippu hieno, MUTTA...
Jostain syystä kartta on niinku kalibroitu päin hevon persettä. olen kokeillut monilla eri koordinaateilla tehdä sitä .map tiedostoa mutta aina se SCGPS näyttää sijaintini eri paikassa kuin missä oikeasti olen. Kysymys herääkin että missä se vika voi olla, onko noissa tuloskartan leveys ja korkeus määrityksissä jotain mätää mulla. mitäs ne niinku yleensäkin tarkoittaa? olen laittanut karttapalan luonnolliset kilometrit 21km vaakaan ja 29km pystyyn. Vika muuten siinä ettei kartat näkyny oli että ogf2toolissa oli käytössä tiff algoritmi ja vaihdoin sen gif algoritmiin niin alkoi puhelinki näyttään kartan.
__________________
Suzuki - Miehille jotka kulkevat omia teitään! |
#69
|
||||
|
||||
Karttapaikalla häikkää?
Kun yritin aloitella Paratiisin kartan tekoa niin ei synny vaan eilen ja tänään tuli tällaista herjaa
Onko vain minulla ongelma vai onko joku muu huomannut samaa? Nuo koordinaatit jotka näkyy ovat karttapaikan antamat TM35FIN koordinaatit, kun syötin sisään WSG:nä. |
#70
|
||||
|
||||
Mulla oli joskus sellanen ongelma että mapinfo ohjelmasta tuotu puolen suomen gt kartta heitti kymmeniä tai satoja metrejä. No jotenkin arpomalla sain sen kohdalleen kun tietokoneella oziexplorerilla valitsi tiedosto - tarkista kartan kalibrointi ja muutti karttajärjestelmän finland hayfordiksi ja tallensi. Tuonti työkalu ei jotenkin toiminut oikein. Taisin tätäkin arpoa vain vertaamalla karttaa jo ajettuun viivaan.
Lainaus:
|
#71
|
||||
|
||||
Lainaus:
-Jari |
#72
|
||||
|
||||
Version 3.0e, 26.03.2009. Voisihan tuon yrittää tsekata onko uutta versiota.
Päivitin 3.0 h, ei vaikutusta. Viimeksi muokannut Killman : 04.04.2010 12:54 Perustelu: päivitys |
#73
|
||||
|
||||
laitetaampa ohjeen linkki uudelleen:
http://www.gps-waypoints.net/wiki/do...rttojen_tekoon http://zil.olammi.iki.fi/sw/fetch_map/' Näillä ohjeilla toimii ainakin nyt. uusin versio fetch_mapista ja python 25. |
#74
|
||||
|
||||
Ongelma ei kai niinkään ole Fetch_mapin puolella vaan että karttapaikalta ei löydy (can not get...). Jos joku on eilen-tänään kokeillut ja karttaa pukkaa niin saattaa olla että tämä Qatarin serveri on sitämieltä että aineisto on liian aikuisille suunnattua...
|
#75
|
||||
|
||||
Lainaus:
|
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
|
Samanlaisia viestiketjuja | ||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Ozi kartat kovalevyllä | Td5 | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 31.10.2013 13:26 |
M: Garmin GBS 10 ja kartat alue 5 ja 9 | Topi1982 | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 05.11.2007 18:49 |
kartat ja milla nimillä? | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 01.01.2007 18:19 | |
paikkatietolainaus.fi kartat? | mikjus | Chit-Chat | 0 | 19.05.2005 11:47 |
GPS karttasofta + Kalibroidut KARTAT ilmaiseksi | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 23.01.2005 09:09 |