|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
#29
|
|||
|
|||
Lainaus:
Lainaus:
|
#30
|
|||
|
|||
Sain tuon valkoisen kartan näkymään minäkin. Taitaa olla kyse zoomaus asetuksista. Sieltä kuitenkin jossainkohtaa pitäisi löytyä hyvin pieni kartta kun ruutua selailee ja lähemmäs zoomaa.
Kokeile kuitenkin vielä näin: Valitse kaikki 4 layeria, ovat ilmeisesti erilaisia karttapohjia Suomen yleiskartasta aina peruskarttaan asti. Testikohdassa voit testata näkymiä antamalla lukemia 0-20. Pitäisi näkyä pieni esikatselukartta tai sitten valkoista jos lukema pieni. Laita minimi zoomiksi 5 ja maksimiksi 18. Turhan pientä minimiä ei kannata laittaa. Eikä myöskään liian suurta, tulee pelkkää pikselimössöä. Testikohdassa kokeilemalla huomaa eron. Cacheable ja Downloadable vaikutusta en oikein tiedä mutta toimii vaikka ei laita rasteja. Hessu Viimeksi muokannut Hessu_Hopo : 23.07.2012 20:59 |
#31
|
||||
|
||||
joo tein samat temput sen zoomauksen kans. mutta esimerkiksi inari ei näy kaikilla zoomaus tarkkuuksilla kokonaan, vain puolet näkyy koko ajan.. kun taas karttaselaimella se näkyy niinkuin pitää...
__________________
! Because earth aint not flat ! |
#32
|
|||
|
|||
Täytyy testailla saanko Inaria näkyvin
|
#33
|
||||
|
||||
mulla siis puuttuu koko puolet suomesta tietyllä zoomauksella. etelässä oli kuopion korkeudella tervo kartalla mutta kuopio puuttuu... eli itä laita ei näy kunnolla.
__________________
! Because earth aint not flat ! |
#34
|
|||
|
|||
Joo, valkoista on isot alueet pohjoisessa mutta tarkimman maastokartan sain kyllä näkymään kun vain sitkeästi zoomailin lähemmäs sitä valkeaa karttaa. Vika ei todennäköisesti ole ohjelmassa tai puhelimessa vaan kuvatiedostoissa tai sitten näiltä alueilta ei ole saatavilla kaikkia mittakaavoja tms.
|
#35
|
|||
|
|||
Kyllä se samalta näyttä myös täällä: Tietyt mittakaavat puuttuu samoilta alueilta.
Ei riitä enää meikäläisen ymmärrys. Veikkaisin kuitenkin että tuolla Kapsin palvelimella ei ole kaikki kuvat kunnossa koska MML palvelusta ne kumminkin löytyy. |
#38
|
|||
|
|||
Oliks tässä nyt käytetty Androziciä vai OruxMapsia vai molempia?
Vaikuttaa kiinnostavalta, avoin softa ja avoin data lämmittää mieltä. Vähäsen vielä on käyttö hankalaa mut aika alkutaipaleellahan tässä ollaan. |
#39
|
||||
|
||||
Lainaus:
Eikäkö tarkoitus olisi saada oziexploreriin MML:n kartat nettiyhteyden kanssa ladattavaksi: http://www.oziexplorer3.com/android/...r_android.html Oruxmapsissahan tuo toimii... ainakin jollakin lailla |
#40
|
||||
|
||||
Joo elikkäs oruxmap toimii jos liikkuu vain toisella puolella suomea... olikohan vielä niin että länsi puoli oli pelkkää valkeaa kuvaa...
Tuo online map homma toimii niin että jos tieättää minne on menossa niin käy vaikka valmiikksi selailemassa karttaa alueelta ja ne jäävät laitteen muistiin. Toki karttaa voi ladata metsässäkin mutta jos ei ole netti yhteyttä eli 3g kenttiä niin sillä hetkellä ei kartat näy jos ei ole sitä jo aiemmin katsonut. Lapland trophyn ajelin tuollaisella karttakoneella ja huonoissa kentissä mutta hyvin pelas. ainoan haasteen hommaan toi se että pädini nieli virtaa enemmän kuin se pikku usb mulikka jaksoi pukata. joten jouduin välillä pimentämään näyttöä että virta riittää..
__________________
! Because earth aint not flat ! |
#41
|
||||
|
||||
Lisää softaa samaan soppaan
Lähinnä geokätköilyyn suunnattu softa maanmittauslaitoksen karttalatauksella:
http://www.neongeo.com/ hoottp=http MML karttaserveri: hoottp://tiles.kapsi.fi/peruskartta/[z]/[x]/[y].jpg Projection: spherial max zoom level 19 02 kartat serveri: hoottp://kartat.02.fi/tiles/maps/[z]/[x]/[y].png Secondary server hoottp://kartat.02.fi/tiles/topographic/[z]/[x]/[y].png Projection: Ellipsoid max zoom 16 sec server zoom 14 Viimeksi muokannut whitejack : 29.08.2012 07:07 |
#42
|
||||
|
||||
Viikko ennen Venäjän reissua tuli ladattua Androzic.
Latasin kartat valmiiksi selaamalla ajoreitit mut Venäjällä ei ohjelma pelittänyt GPS:n kanssa. Muutamaa päivää ennen lähtöä GPS toimi Suomessa. Kaikki muut karttaohjemat toimivat siellä jossain.
__________________
RR L322 EX-RRC EX-LR 110 HCPU FF stw S 580JJET-A1 |
#43
|
|||
|
|||
S.postii tuli... Eli siis vissiin läpi meni.
Lainaus:
|
#44
|
||||
|
||||
mulleki tuli joku viesti, ja ymmärsin että seuraavassa päivityksessa tms.
__________________
- Levannon We(l)ho - |
#45
|
||||
|
||||
Sama viesti tuli mullekin ja kyllä se läpi meni mun mielestä. Nyt vaan ootellaan seuraavaa päivitystä, että saadaan maanmittauslaitoksen kartat.
|
#46
|
||||
|
||||
Ilmeni vastaavanlainen onkelma. Androzic ilmoittaa iloisesti että "GPS disabled" eikä lähe sit millään näyttämään positiota, muut ohjelmat toimivat kyllä...
__________________
ex 4wdwannabe -= In Lockers We trust! =- LeijonaEmot RY supporter http://www.noonansuomi.net/ |
#48
|
|||
|
|||
Nyt se päivitys tuli eli kartta löytyy nimellä NLS Topo Map (FI).
|
#49
|
||||
|
||||
NLS asetettu ja valittu kartaksi...valkoista näyttää? Siis Androzicissä.
Edit: muutama uudelleen käynnistys ja ehkä jotain muuta niin alkoi karttoja löytyyn!
__________________
---------------------------------------------- Team Tostanoin Facebookissa www.maasturistit.fi www.etsama.com ------Offroad team Over the Hill--------------- Viimeksi muokannut mikaelt : 14.01.2013 15:50 |
#50
|
||||
|
||||
Aamulla oli puhelin jo nykässy sen päivityksen ja hienosti toimi. Viimeviikolla tilasin ensikesäksi Samsung Note 10.1 karttakoneeksi kun kerran tämä homma toteutu...
__________________
! Because earth aint not flat ! |