Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 10.11.2003, 10:39
paapu paapu ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: laihia
Viestit: 83
Perusasetus

Suzskasta työkone!


Niin se vaan loppuu lapsuus itsekultakin. Niinku meikän Samurailtakin, joka on tähän asti saanu olla öllötellä vaan isukin leikkikaluna. Tuli tehtyy siihen lumiaura.
No ennenku kukaan ehtii nauraa itteleen napatyrää, kerrottakoon, että puskulevystä tuli vain suunnilleen puolitoista metrinen. Ei siis ole tarkotus kysellä tienhoitourakoita Tielaitokselta, vaan yksinkertaisesti pluukata omaa pihamaata ja -tietä. Ja silloinkin vain, jos lunta sattuis tulemaan oikein enempi. Pääasiassa olis yhä tarkoitus harjoittaa ruumiinliikuntaa ja putsata piha manuaalisella lumikolalla, vaikkei se nyt tähän tarinaan mitenkään liitykään. Suzskan lumiaura on kuin se 3v. -tyttärenpojalle hankittu lasten lumikola suhteessa papan lumikolaan.
Nonni. Parimetriset aisat ulottuu jonnekin jakolaatikon paikkeille mahan alle, toisessa päässä on sivusuunnassa käännettävä puskulevyn kiinnitys. Sitten siellä on pari Suzskan takapään iskareita, jotka on jossakin kasvun vaiheessa jääneet lyhkäsiksi ja poistettu siis alkuperäsestä käytöstä. Puskulevyssä on hyvä olla vähän joustoo, ettei kuskin kärsä tökkää tuulilasiin. Jos meinaan osuis jotain Suzska/puskulevy-yhdistelmää vahvempaa vastaan. Koko komeutta nostetaan ja lasketaan kopista käsin vinssin kauko-ohjaimella. Lumiketjut takapyörissä Bilteman taatua tavaraa. (Vaimolta pitäis saada LockRight -ostolupa.)
Vitsi kun lumi ehti sulaa …

Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kuis tehdä työkone ha/pa:sta juhaK Tekniikka & Jutustelu 73 28.11.2013 11:28
Lantikka oikea Työkone Tekniikka & Jutustelu 13 19.03.2008 22:14
O: Halpa pieni maasturi/huoltoauto/työkone - LÖYTY Ahosensetä O/M/V Ajoneuvot 13 08.07.2006 10:10
mic,hallilämmitin,työkone. G280E O/M/V Muut 6 26.07.2005 18:03


Sivu luotu: 11:58 (GMT +2).