![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Palalukko apuaLaitoin pari kuukautta sitten palalukon autooni toyota bj42. Viime safarilta lähtiessä kuuluu nyt kamala pauke. Sisällä kuunnellen on kuin joku löisi lekalla täydellä voimalla runkopalkkiin. Suoraan ajaessa ei mitään ja vähänkin kääntäessä tälläinen ääni. Ulos korkea ääni, kuin löisi lekalla alasimeen. Tässä videossa samanlainen "weird clank" kohdissa. https://www.youtube.com/watch?v=Mi7ze7149HE Peltikopan avasin perästä ja kaikki silmin katsottuna ehjää. Mutta ei irroita lukkoa kun pyöristä pyörittelee. Mikä voisi olla vikana? ruuvarilla kun vääntää lukon osia eroon toisistaan niin liikkuvat kuitenkin. Eli ei jaksa "luistaa" hampaiden yli. Paitsi kamalalla metelillä ajaessa. Jossain palstalla luki että toiseen autoon kasattu tuplajousilla ja toiseen ei. Tässä yksillä jousilla kasatussa ei ääntänyt. Tarkoittaakohan se että jättäisi puolet mukana tulleista neljästä jousesta pois? Ei tunnu sekään järkevältä, koska kai ne tarkoituksella siellä on? Kuva lukon osista: http://www.buyautoparts.com/images/H...allSpartan.jpg Apuja?
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
Pamaus johtuu siitä kun sinne tulee älytön voima ennenkuin se voittaa jousien voiman.
Kannattaa kokeilla yksillä jousilla. Kaverille kasattiin sj413 suskaan yhillä. En muista enää oliko ohuemmat vai ne paksummat. Sillä ei arkiajossa kesällä huomannu koko lukkoa vaikka hiekka tiellä ajo ympyrää. Mutta veto päällä ristitappi pakotti sitte palaset lukkoon. Samanlainen lukko laitettiin sitte toiseen sj413 pitkään malliin kaikilla jousilla. Se piti samanlaista meteliä kun sulla. Mutta mitään ei kuitenkaa hajottanu.
__________________
Kun taitamaton laittaa haluttoman tekemään tarpeetonta, tuntuu vähän siltä, että turha työ menee hukkaan! ![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Palalukkohan ei ole sanan varsinaisessa merkityksessä tasauspyörästön lukko vaan tasauspyörästö heitetään mäkeen ja ko. mekanismi tukitaan tilalle.
Tästä johtuen renkaat ei pyöri ilmassa vapaasti kuten normi tasauspyörästöllä. Kaarteessa mekanismi antaa ulommaisen eli nopeammin pyörivan renkaan pyöriä vapaasti ja kaikki veto välittyy sisemmän renkaan kautta. Itsellä kokemusta kahdesta kyseisenlaisesta lukosta ja molemmat toimi kuin junan vessa, toki shimmasin ne ohjeiden mukaan enkä vain paiskannut paikoilleen. Mulla ne piti juuri havaittavaa raksutusta kaarteessa, ei mitään pauketta tms. Jos on vanhat poskirattaat käytössä niin niiden kuluminen vaikuttaa lukon käytökseen luultavasti jonkun verran ja jos shimmaus on tarpeeksi pielessä niin se ei paranna tilannetta.
__________________
www.OFFROADOULU.com |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Miten nämä lounaslaatikot shimmataan? Ainakaan Sparttanin mukana ei tullut yhden yhtä shimmiä. Toki maininta oikeasta välyksestä ja muistutus vanhojen liukujen poistoista kissanpäiden ja murikan välistä.
|
#5
|
|||
|
|||
![]()
Ensin mittasin sen välyksen ja tarpeen mukaan laakerikaupasta shimmejä joita vaihtelin poskirattaan alle.
__________________
www.OFFROADOULU.com |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Akseliputki jos on vähänkään kiero niin palalukko paukkuu juuri kuten topicin aloittaja kertoi. Itellä kävi niin ja akselin oikaisun jälkeen ei ole paukkunut. Yhdestä suikan perästä jouduttiin poskirattaista koneistamaan siivut pois jotta saatiin bolt-on palalukko mahtumaan paikallensa.
__________________
Tumpula Racing Team Viimeksi muokannut Heguli : 28.07.2016 06:09 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
palalukko | walle81 | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 02.02.2015 21:40 |
"Palalukko"?? | anttir | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 09.05.2012 21:37 |
palalukko | tikkukuski | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 17.09.2010 11:22 |
Ostetaan palalukko patrolliin!!! | MehtäSika | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 0 | 10.03.2009 22:03 |
HILUXIN napalukko ääntää.apua..apua..:) | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 03.01.2006 00:36 |