![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Kipinätön katkaisu kotitalliin?Millekähän tuota alkais. Tallissa puuhaillessa tulee jatkuvasti tarve katkoa jotain lattarautaa, putkea tai akselia, ja rälläkän käyttö talon yhteydessä olevassa tallissa on sellainen asia mitä en mielelläni tee. Rautasaha on ihan näppärä, mutta käyttäjää rupeaa niin kovin helposti laiskottamaan. Pyörösaha ja metalliterä ois yksi, mutta taitaa materiaalipaksuus tulla ongelmaksi, ja isot koneet on kalliita. Ja isommat koneet taitaa olla vieläpä hiovia, eli kipinöiviä. Nytkysaha olisi varmaankin hyvä, mutta mistä sellaisen saisi järkihintaan ja mielellään verkkovirralla toimivana? Vannesaha olisi paras monipuolisuuden takia, mutta mistä saa tähän käyttöön sopivan?
__________________
Kuka muka on niin laiska, että jättää lauseen ke |
#2
|
|||
|
|||
![]()
Vannesaha tai kylmäpyörösaha (molemmat leikkuunesteellä) tulee ensimmäisenä mieleen. Vaativat tosin tilaa, eli kiinteästi asennettavia yleensä.
__________________
Jukka |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Mää leikkelen paljo puukkosahalla terästä, kun oma talli on kans sen verran tulenarka paikka, ettei rälläkkää kehtaa sisätiloissa käytellä... Hyvillä terille uppoaa oikeen mukavasti.
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Löysin vanhan topicin aiheesta, jossa tosin oli jo kaikki linkit vanhentuneet. Siellä nousi tuo vannesaha esille aika useasti.
Mistähän sellaisen saisi käyttäjäystävälliseen hintaan? Vai kävisikö joku halpis einhell, jos siihen vaihtaisi terän (ja mistä sellaisen saisi?)?
__________________
Kuka muka on niin laiska, että jättää lauseen ke |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Kato nettikoneesta. Välillä on johkin 300e hyviä sahoja.
|
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
https://kauppa.rellunkulma.fi/category/403/vannesahat http://www.rautajatti.fi/product_cat...8#.Usgw9vRdUxA Viimeksi muokannut Byrocrat : 04.01.2014 18:14 |
#7
|
|||
|
|||
![]()
Mulla on fermin saha. Hommasin etran kautta siihen bahcon tekemän terän ja hyvin toimii.
IKH:n vannesahakaan ei kovin kallis ole. Koneita.com löytyy kans joku kone.
__________________
Huono tie, parempi mieli. |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Tommonen on töissä jalustalla ja toimii hienosti jos leikkauskapasiteetti riittää. http://www.makita.fi/tool/15252/2107FK.html
|
#9
|
||||
|
||||
![]()
Femi:n vannesahat ovat hyviä, mutta ehkä hieman hintavia harrasteluun. Katselin kerran messuilla, kun Pirkan Hitsauksen osastolla vetelivät (ehkä 120NG malli, en muista tarkkaan) about. 40-50mm teräsakselista sellaisia vähän perunalastua paksumpia siivuja melko tiheään ilman mitään leikkuunesteitä. Itse meinaan investoida tuollaiseen, kun nykyinen kylmäpyörösaha lopettaa toimintansa. Tai ehkä jopa tuollainen automaattilaskulla oleva, niin voi tehdä muuta sahan työskennellessä
![]() |
#10
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Parani paljon kun teetin paikallisella teräverstaalla paremman terän muttei vieläkään kummoinen ole. Suoraan säätö on viikon homma. Kaikki säädöt kiintoavain hommia. Jos vedät kulmaa välillä niin uus säätö. Teräohjurit ottaa helposti kiinni kappaleen kiinnikkeisiin, jos ei joka kerta hoksaa tarkistaa. Terä hyppää välillä pois pyöriltä. Terän valinta on tärkeää, joko ei oikein vie paksumpaa tai sitten tarraa kiinni ohuempaan. "Automaattisyöttö" on vaan kevennysjousi. Käytännössä pitää itse säätää koko ajan painetta. Kiilahihna ruopii helposti, siihen tein lisäkiristyksen. Tyyppikilven alla oleva terän kireyden säätöön liittyvä mokkula hajos heti oli huokosia valussa enemmän kuin metallia, piti jyrsiä uusi. Ja ton peltijalustan räminää ei kuuntele kukaan.
__________________
Lukekaa ne ohjeet K.T 10/06 |
#11
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Kolmas elämä menossa, ja vauhti vaan kiihtyy ![]() " Si vis pacem, para bellum..." Rahalla saa, ja maasturilla pääsee... ![]() Kaikki mikä tulee idästä, otetaan vastaan tasajyvän kanssa...!!! Mitäs tähän sanois Honda-mies??? Mulla on Mese, ja se viihtyy talven tallissa ![]() Jokivarren VPK www.facebook.com/junnupaloautot |
#12
|
||||
|
||||
![]()
Semmonen kiinan vannesaha lienee tallikäytössä aika kokonaisedullinen, laskee automaattisesti ja sammuu kun valmis. Kulma asteikot kahteen suuntaan. Mikään urakkakoneitajan nämä ei ole, mutta aika idiootti varmoja kuitenkin. Tähän vielä ostaa tai askartelee itse paineilmalla toimivan sumuvoitelun terälle, varsinkin jos konetta ei käytetetä 24/7, sumuvoitelulla saha ja sen ympäristö pysyy niin paljon siivompana ja toimii myös pakkasessa. Sahan koko valitaan tietysti sen mukaan minkäkokosta palkia on tallin takana. Vanhat ja kohtuu kookkaat vannesahat on tieysti vaihtoehto, jos vaan joku (hullu) moisesta haluaa luopua, mutta näissä ei usein ole mitään asteikkoa vinoon sahaamiseen ja vetovaihteistot voi olla oikeasti jo loppuun ajettuja.
|
#13
|
||||
|
||||
![]()
Semmonen rälläkän näköinen laite missä on kaksi vastakkain pyörivää kovametalli terää leikkaa terästä ja muutakin aika iloisesti ilman tai vähillä kipinöillä. lastut on kyllä kuumia muistin mukaan, kun joskus 10v sitte automaatiolinjan runokojen 50x50x3 RHS putkia piti pätkiä ilman kipinöintiä jossain ei tulityö paikassa.
Englanniksi dualsaw tai jotain, suomeksi ei tuu mieleen mitään nimeä tolle. http://www.youtube.com/watch?v=nr7SkiBJI3w tossa sen kaltainen laite Mahtaa olla halpa.
__________________
Juuri tästä kyseisestä asiasta mitään tiedä.. |
#14
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
__________________
Jeep ISORY |
#15
|
|||
|
|||
![]()
Muistelisin joskus katteleeni videota missä virolainen/venäläinen leikkaa melko paksuakin rautaa metalli sahan terällä missä svingi, akseli ja kampi päässä tais olla vielä jonkun moottoripyörän takahaarukasta tehtykkin
![]() Ei kauaa mennyt kun varmaan 50x5mm putkea katkaisi, painoa sahalle sai lisäämällä painokiekkoja akselin päähän Mites jos itse askartelisi metalli sahan? terän kierrokset on ainoo määrittävä tekijä, mut sorvihan ja taitoa sulta löytyy tehdä vaikka remmiveto ja jostain kaatikselta tai pesukone huollosta moottori
__________________
Positiivinen rasismi? Jos ei natiivi pyytää jotain se pitää antaa ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. Jos natiivi pyytää jotain se pitää kieltää ja vähän päälle, ettei vaan olisi rasisti ja pilaisi ihanaa monikulttuurisuutta. |
#16
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
Kuka muka on niin laiska, että jättää lauseen ke |
#17
|
||||
|
||||
![]()
Tässäkin topikissa on ylistetty IKH:n woodtec vannesahaa. Pistin tänää 75x75 umpijöötiä sahautumaan ja 50min jälkeen jälki oli tommosta:
Toinen suunta oli suora ja toisessa ton verran heitto, mitä nyt vähän valo kajastaa toisesta reunasta suorakulman alta. Ei miusta kovin paha noin 350e sahalle. Hidashan se on mutta eihän harrastaessa oo kiirettä. Eikä tarvinnut koskea sahaan koko sahauksen aikana ollenkaan. Terähän tuoho on tosiaan vaihettu, alkuperäinen terä ei montaa sahausta kestänyt. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Poistettu Katkaisu-/ jiirisaha: BOSCH GCM 8 S Professional | TheKimble | O/M/V Muut | 3 | 11.06.2012 22:19 |