![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
MutantRhino - moottorin kunnostusPientä edistymistä taas tällä viikolla kun osia moottoriin alkoi kotiutumaan. Tosin pientä hämminkiä kannen kokoamiselle aiheutti se, että tuli 8 imuventtiiliä mutta ei yhtään pakoventtiiliä, joten niitä piti sitten vielä erikseen metsästää. Moottorista on alakerta kuitenkin jo koottuna... Väliprojektina otin Aisinin kaasarin työn alle - oli päältä paksun mömmön peitossa, vivusto jumitti ja kohokammio täynnä epämääräistä sakkaa. Purkamalla kokonaan ja uusilla tiivisteillä ja kalvoilla kasattuna tuli ihan toimivan tuntiseksi - saa sitten nähdä saako sen kunnon käyntisäätöihin... Insa Special Trackeille tuli hankittua leveämmät vanteet -12 offsetilla, jotta mahtuvat pyörimään ilman että ottaa lehtijousiin kiinni. Täytyy vaan vielä auton tyylin mukaisesti maalata nuo vanteen reunat oranssilla kuten toisen rengassarjan alkuperäisissä vanteissa olen tehnyt... Insojen kanssa on tutkailtu tuota levikkeen tekoa kun kuvio tulee aika paljon yli lokasuojan. Parlokeista olin miettinyt tehdä mutta Etolasta saatava levikenauha istuisi myös aika hyvin - ainoa vika on sairas hinta 173€ kuuden metrin pätkästä! Lisäksi tarvitaan jokin tiiviste peittämään jäljelle jäävän raon ja kiinnitysruuvit... Toinen pikku väliprojekti oli ilmanottoaukon päälle tehty suoja, jotta lämppäri ei uudestaan täyty männynneulasista - on sen verran iso homma purkaa ja puhdista kenno... Eilen oli sitten myös kaikki kannen uudet osat tallin pöydällä, joten senkin kasausta pääsee nyt aloittamaan. Tuossa aikaisemmin kyselin tuloksetta kannen öljykanavan väljentämisestä ja tätä uutta kantta tarkistaessani huomasin, että siinä kuusioruuvissa oleva reikä on tässä uudessa kannessa hieman suurempi koska siitä meni 1,5 mm poranterä läpi... Tässä lopuksi vielä yksi kysymys - kun sekä kannen venttiiliseetit että venttiilit ovat uusia niin istuvatko ne yleensä koneistuksen jäljiltä tiiviisti vai pitääkö ne hioa vielä sisään hiomatahnalla?
__________________
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> ---- MutantRhino by www.SirRai.com ---- >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Kaikki mikä kannattaa tehdä kannattaa tehdä hyvin - mutta vasta huomenna... |
|
#2
|
|||
|
|||
paree hivaista paikalleen vaikka uusia ovatkin
Vaikka venat ovatkin uusia niin hyvä ne on hivaista paikoilleen tahnalla. Varmistaa sillätavalla paremman tiiviyden ja yhteensopivuuden.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Samaa mieltä,ja samlla näkee mihin kohtaan venttiiliä se pitopinta oikein asettuu.
__________________
Kasataan pitkillä pulteilla ja isoilla rikoilla. LaMaas ry www.lamaas.fi www.lamaas.1g.fi https://www.facebook.com/LaMaasRy |
|
#4
|
|||
|
|||
|
Ja vielä kolmaskin jep, eli kevyt läppäys hienolla hiomatahnalla tehdään aina. Kulmat ovat oikeat kun on uusia osia mutta kevyt läppäys asettaa osat kunnolla toisiaan vasten. Tuo 1.5 millin kokoinen reikä kuullostaa ihan kohtuulliselta. Ropun poistaminen ei ole suositeltavaa koska silloin saattaa käydä tilanne jossa kampuralle ei jää riittävästi öljynpainetta. Tuolla kuristuksella varmistetaan alakerran riittävä öljynpaine.
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Voi piru kun on mahtavan näkönen projekti! En kai mie enää uskaltais pikitieltä tuommoisella autolla poistuakaan! :O Mutta iso peukku tälle projektille ja tekijälle!
__________________
Jos pyörä ei vedä, se hidastaa. |
|
#6
|
||||
|
||||
MutantRhino - moottorin kunnostus
Kiitos kaikille läppäystä ehdottaneille!
Hioin venttiilit hienolla tahnalla ja paikoilleen laiton jälkeen tarkistin tiiveyden kaatamalla ylösalaisin olevan kannen palotilaan bensaa ja tarkailemalla mahdollista vuotoa imu ja pakokanavaan. Kolme ensimmäistä olivat ok mutta nelossylinterin imuventtiili vuoti ensimmäisen hionnan jälkeen. Tarkempi tarkastelu osoitti venttiilissä olevan pienen kohdan, joka ei hioutunut ollenkaan. Kahden lisähiontakierroksen jälkeen myös nelosen venttiilit olivat tiiviit. Sen jälkeen tuli nokat koottua paikoilleen ja kansi kiristettyä lohkoon. Imu- ja pakosarjatkin sain tänään paikoilleensa.... Sitten tuli taas pientä takapakkia - juuri kun olin tältä illalta lopettelemassa huomasin että nelossylinterin pakosarjaputken harakohdassa oli halkeama... Onko tämä yleistäkin Suskan pakosarjassa? Onnistuuko sen korjaaminen hitsaamalla? Ilmeisesti jollakin erikoispuikolla siinä tapauksessa - vai olisiko viisainta kysellä ehjää pakosarjaa tilalle?
__________________
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> ---- MutantRhino by www.SirRai.com ---- >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Kaikki mikä kannattaa tehdä kannattaa tehdä hyvin - mutta vasta huomenna... |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Kyllä minulla on ainakin halkeillu ja joku yrittänny korjailla mutta koneenpesun jälkeen huomasi miten ilmakuplia tuli joka saumasta, eli ei hirveän onnistunut korjaus. Joku varmasti tuollaisen pystyy korjaamaankin.
__________________
Suzuki Samurai 1.3 -92 AVO Can-Am Renegade Xxc 800R -10 TL http://kallionpaa.kuvat.fi http://youtube.com/kallionpaa |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään Suska 410 | Ripe24 | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 02.11.2009 22:09 |
| Pieni Pajero projekti, hitaasti mutta epävarmasti. | maraX | Maasturiprojektit | 2 | 03.02.2007 08:32 |
| hitaasti hyvä tulee? | hpotteri | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 13.05.2006 14:55 |
| M suska | O/M/V Muut | 7 | 04.03.2005 22:17 | |
| O SUSKA 410 TAI 413 | O/M/V Muut | 0 | 11.11.2004 21:33 | |