![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Nii, noita paineita ei tartte niin kauheasti, paitsi jos haluaa autosta kuoria maalia .120bar lienee ihan hyvä ja sitten kun laittaa sellaisen rotojet suuttimen, niin alkaa muta lentää. Mulla on jo 10 buotta vanha Kärcher 520. Toimii ihan ok, ei ole tarttenut uusia kuin Suomen kesään jäätymään jäänyt kahva, maksoi 27 e. Ei ole kuitenkaan ollut ihan päivittäisessä käytössä joten ammattikäytön turnauskestävyydestä ei ole tietoa. Mutta, tässä luottaisin taas sellaisiin merkkeihin, joille löytyy huolto, varaosat ja muut jutut vielä 5 vuodenkin jälkeen.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Kränzle 10/120 K41721
Tuota ovat kovasti kehuneet tuolla pesukintaassa. Tämä tai sitten saman valmistajan 1151 on mun hankintalistalla ennen kesää. Halvemmassa ei oo muovikuoria hajoamassa ja renkaat puuttuu, mutta äkkiä sille värkkää jonku nokkakärrytyylisen kuletusratkasun. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Koneviestissähän on ollut pari kohtuulaajaa testiä pesureista..
Valovirtapesurit: http://www.mylppy.com/linkitettyja/K...rtapesurit.pdf Kuumavesipesurit: http://www.mylppy.com/linkitettyja/K...esipesurit.pdf |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Jonkin aikaisemman topicin perusteella päädyin pari vuotta sitten ostamaan
http://www.ebay.de/itm/Kranzle-10-12...-/170655413731 Postikulut oli 30eur, ostin myös terassipesurin kun äitee halus pestä pihakivetyksen.
__________________
Harbor Cruisers |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Onko kukaan löytänyt itse imeviä pesureita? Polttomoottorilla toimiva voisi olla mielenkiintoinen.
Mulla on pihan perällä kaivo, josta saa vettä. Aika tympeetä hommaa virittää uppopumppu syöttämään vettä painepesurille, kaapeleita, letkuja, liittimiä ja laukeavia lämpösuojia riittää. |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Vanha autotekniikan opettaja sanoi aikoinaan painepesurin ehdottomaksi vaatimukseski vähintään 500l/h tuoton. Eihän sitä kuitenkaan pelkällä paineella mitään pestä.
__________________
A-P *Muovi on saatanasta* KAIKKI ihmiset ovat mölöjä, kunnes toisin todistavat. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Joo toi kuoreton ja pyörätön kränzle 10/120 alkaa kuulostaan hyvältä. Nyt vaan koittanu etsiä, että mistä sen halvimmalla sais.
|
|
#8
|
||||
|
||||
|
https://www.karkkainen.com/webapp/wc...romSearch=true kärkkäisellä on 450e
|
|
#9
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#10
|
|||
|
|||
|
mikäs ois sopiva pesuri satunnaiseen auton pesuun? sais olla ainaski vähän parempi ku pelkkä puutarha-letku... ja hintaa alle parisataa.
__________________
t5 portteri -07 mitsu ällä200, -06, 4x4, manual, 31" kummipyörät |
|
#11
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
http://files.kotisivukone.com/lakeud...omelatesti.pdf Ite meinasin iha ensin tuollaisen testivoittaja Stihlin hakee, mut nyt olen päätyny uhraamaan enempi rahaa ja tilasin 10/120 kränzlen, mutta saas nähdä koska se saapuu sitte kotio ja pääsee kokeileen. |
|
#12
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Veneessä luistaa joku mutta mikä??? | tsephyr | Chit-Chat | 21 | 24.07.2012 22:00 |
| 96-98 pickup, mutta mikä? | macro | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 18.03.2010 16:14 |
| Kompura vuotaa, mutta mikä osa on kyseessä? | Hessu888 | Tekniikka & Jutustelu | 6 | 19.01.2010 09:08 |
| Rover V8 mutta mikä laatikko? | A45 | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 27.07.2006 16:11 |
| Pajeen vinssi, mutta mikä? | okkiM | Tekniikka & Jutustelu | 8 | 02.08.2005 19:30 |