Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 05.04.2013, 12:47
hitoy hitoy ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 15.04.10
Sijainti: kirkkonummi
Viestit: 1.779
Perusasetus

Kivisen juttu osu ja uppos. Pitkäaikasen 60&70&80 opel harrustuksen karattua totaallisesti käsistä nollasin tilannetta ja aloin harrastamaan 2 pyöräsiä. Opeli oli toinen työ ja omistuksessa niitä on varmaan ollut + - 100kpl. Näitä purettiin ja rakennettiin kaikki vapaa-ajat.
2006 aloitettiin rakentamaan oktaloa --> 2010 myytiin pois. Juuri ennen kauppoja saatiin viimeisetkin jutut valmiiksi ja rakentamista & pihan vääntöä yms oli kestänyt sen 4vuotta. Tallissa ja pihassa kävi pari rojektia mutta ajan ja rahan takia hävisivät what to doo listalta.. Tänäaikana oli varmaan 10 väliprojektia listalla koajan. Oma firmakin tuli pistettyä pystyyn ja sehän aikaa toikin lisää.
2010 rakennuslupa sisään ja Hommat alko taas alusta. Projekti auto ja talli siihen päälle. Samalla väliprojekti vene ja toinenkin, prätkäkin oli pihassa ja kalassa piti ravata.. Asuminen kesämökissä ilman juoksevaa vettä. Perus halon hakkaamiset ja puiden kaadot että saunan/pesuveden sai lämpimäksi ja mökin myös. Ainiin onhan noita piskejäkin jaloissa 4kpl ( + - 40kg kavereita ) jotka vie myös "hiukan" aikaa. Ainiin vaimokin haluaa harrastaa erinäisiä juttuja ja käydä kahvilla&kylässä ja harrastaa "normaalia" elämää.
Jossain vaiheessa meinaisi paniikki oikeasti iskeä päälle kun tuli huomattua että tekemistä on aivan liikaa ja kaikki kärsii siitä..
Nyt koitetaan aloittaa hiukan puhtaanmalta pöydältä kun auto projekti on vaihtunut. Tölli melkein valmis ja pihatyöt alkaa kohta, koirille aitaus,halkoja..,laituri,pihan täys siivous,halkoliiterin teko, terassin teko x 2, kesämökin saneeraus, tallin pohjien teko, piha saunan saneeraus, yms.yms. pukkaa kylläkin jo päälle..
Pisin projekti on varmaan ollut ( TIC manta ) 4vuotta jonka aikana autoa tehtiin aktiivisesti ehkä 4kk. Hautautui väliprojektien taakse jotka vei myös rahatkin samalla. Muuten tuntuu että elämä on ollut pelkkää projektia joka ei ole loppunut hetkeksikään.
Tulipa avauduttua. Kiitos ja anteeksi.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 05.04.2013, 17:30
ideanikkari:n Avatar
ideanikkari ideanikkari ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 04.02.03
Sijainti: Orimattila
Viestit: 593
Red face

Oma pitkäikäisin projekti.. .


Enpä olisi arvannut että kun ostin ensimmäisen v8 -moottorin silloin markka-aikaan, että kotva vierähtää ennenkuin se olisi autossa kiinni. Siihen sitten tuli pikku hiljaa haalittua kaiken maailman osia ja rempattua kannet ym. pikku sälää suunniteltua, että olisi sitten "valmis ja huoleton" paketti... Aiottu asennuskohde on vaihtunut jo kolme kertaa, mutta nyt se on jo niinsanotusti naitettu kiinni tulevaan käyttökohteeseen. Tai fyysisesti ei sama moottori, vaan sama merkki/malli, mutta itse ajamasta autosta purettu ja ehjäksi havaittu kokonainen paketti (optimistin ajattelua tuon oletetun kunnon osalta... ).

Tässä välissä on ollut pari muutakin väliprojektia jotka on kuitenkin tällä hetkellä tallissa odottamassa seuraavaa siirtoa, mutta jos vihdoinkin saisi sen vee-moottorisen, nelivetoisen laitoksen liikkumaan omin voimin. Tällä hetkellä ainakin vahvat merkit on ilmassa, että se liikkuu omin voimin jossain lähitulevaisuudessa.

Niin ja juurikin tuo Kivisen mainitsemat osien modifioinnit ja rakennukset vievät tolkuttomasti aikaa. Hyvänä esimerkkinä juurikin tuohon uuteen laitokseen väen väkisin tahtomieni jousituksen komponenttien pähkäilyn aloitus osuu tuonne vuoden 2009 alkuun, mutta nyt vasta alkaa konkreettinen testaus. Tosin tähän väliin kerkes sattumaan vähän muutakin, minkä johdosta meinasi koko nelivetoharrastus loppua aivan kokonaan. Yksikään nelivetoinen laitos ei liikatanut tallista senttiäkään mihinkään suuntaan yli vuoteen. Noh, pääsimpäs siitäkin mielentilasta yli kunnialla???

Ja jos vielä minkä tahansa projektin rakentaja on varustettu sellaisella oireyhytmällä, että jos kaupasta ei jostain syystä saa mieleisiä osia, niin ne pitää sitten tehdä itse... Siinä sitten aikaa palaa x tuntia ja y minuuttia.. Mutta saa juuri sellaisen osan/systeemin kun omat kyvyt/taidot saavat aikaan. Ja jos lopputulos ylittää tavoitellun tason, niin sepä se sitten lämmittää mieltä.
Yksi määräävistä periaatteistahan on, että "kaiken tulee olla säädettävissä, ainakin jollain tasolla".

Ajankulua tämäkin.....
__________________
__________________________________________________ ________________

"Pimeässä risukasassakin voi olla hyvällä mielellä" sanoo pikku filosofi minussa
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 05.04.2013, 21:22
IironSika:n Avatar
IironSika IironSika ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 15.05.03
Sijainti: Hollola, Finland.
Viestit: 2.384
Perusasetus

No niin, Kivinen tiivisti yksinkertaisen kauniisti kaiken tähän aiheeseen liittyvän oleellisen.

Itselläni pisin projekti on tavallaan ollut tuo seuraavana jonossa odottava, eli Hilux, jonka olen myynyt kaksi kertaa ja ostanut kolme. Nyt siitä on tallin pihalla runko, kori ja kaaret. Ensimmäisen kerran sen ostin -04. Ja ajatuksena on, että jos sen vielä kerran rakentelisi. Samalla siitä tulisi ensimmäinen offiprojekti, jota ei ole edes tarkoitus kilvittää, joten tavallaan ensiprojekti.
__________________
Sika ajaa Possulla

Viimeksi muokannut IironSika : 05.04.2013 21:29
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 05.04.2013, 21:45
H&K:n Avatar
H&K H&K ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 20.10.05
Sijainti: kuusisto, Finland
Viestit: 2.640
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja IironSika Näytä viesti
No niin, Kivinen tiivisti yksinkertaisen kauniisti kaiken tähän aiheeseen liittyvän oleellisen.

Itselläni pisin projekti on tavallaan ollut tuo seuraavana jonossa odottava, eli Hilux, jonka olen myynyt kaksi kertaa ja ostanut kolme.
Niin siis, miten tää nyt meni...

Sää myit koopeelle, koopee vitikaiselle, sää vaihdoit vitikaisen kanssa läjään, myit uudestaan koopeelle, koopee myi jollekkin ja sää ostit takasin?

Muistiko oikein?

Lainaus:
Nyt siitä on tallin pihalla runko, kori ja kaaret. Ensimmäisen kerran sen ostin -04. Ja ajatuksena on, että jos sen vielä kerran rakentelisi. Samalla siitä tulisi ensimmäinen offiprojekti, jota ei ole edes tarkoitus kilvittää, joten tavallaan ensiprojekti.
Tuo auto ansaitsee elinkaaren jatkumon. Anna palaa, ja kerro täällä palstalla etenemisistä...
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 06.04.2013, 10:36
IironSika:n Avatar
IironSika IironSika ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 15.05.03
Sijainti: Hollola, Finland.
Viestit: 2.384
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja H&K Näytä viesti
Niin siis, miten tää nyt meni...

Sää myit koopeelle, koopee vitikaiselle, sää vaihdoit vitikaisen kanssa läjään, myit uudestaan koopeelle, koopee myi jollekkin ja sää ostit takasin?

Muistiko oikein?



Tuo auto ansaitsee elinkaaren jatkumon. Anna palaa, ja kerro täällä palstalla etenemisistä...
Kai se jotenkin noin meni, en edes itse oo ihan pysyny kärryillä. Askolasta mä sen viimeistä kertaa hain kotiin.
__________________
Sika ajaa Possulla
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 06.04.2013, 14:21
AVRO:n Avatar
AVRO AVRO on kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 10.08.03
Sijainti: Mäntsälä
Viestit: 3.574
Perusasetus

Volvo on ollut jo useamman vuoden täysin palasina. Piti tehdä sille semmoinen peruskorjaus ja jotain pieniä muutoksi, lähinnä koripuolelle. Onkohan runko seissyt jo pari vuotta tuossa pihalla, maalauksen valmistuttua työnsin sen pihalle ja siihen se on parkkeerattu. Sillai mukavasti että frouva jo kerran peruutti päinkin. Onneksi osui pyöränpulttiin, käyttökiituriin tuli vain pieni kolo puskuriin.
Korille ei ole ohjaamon jalkatilojen ruostekorjauksia lukuunottamatta ehtinyt puuttua.

Ei riitä kellossa tunnit. Kotihommatkin pitää tehdä, töissä käydä, 2 x käyttöautoa vaatii huomiota jonkin verran ja varsinkin Rankussa on välillä normihuollon lisäksi jotain pientä. (kaasujen virittelyä ja nyt työllistänyt konerempan saralla)
Taloon sisäremonttia ja välillä tossa on vieraitakin autoja remontoitavana. Ai mikä ihmeen "ei"???

Sit olin vielä noin vuosi sitten ihan kuumana ostamassa "kesäautoa"... Vanhaa brittikatiskaa joka varmaan liikkuisi ilman toimenpiteitä aina vaan.
__________________
Range Rover P38A, bi-fuel. Bensa/CNG.
RRC 3,9SE -90. Valkoinen.
Jaguar S-Type 3.0 Sport -01, RHD, Lontoossa
Rover P6 3500efi -72, "pikkuauto"
Jaguar XJ-S V12, series II -89, "kisu"
Range Rover P38A -95, purkuraato
Volvo C303, muutti pois.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 06.04.2013, 14:43
sumpe:n Avatar
sumpe sumpe ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 23.12.07
Sijainti: Rauma, Finland.
Viestit: 2.000
Perusasetus

On hienoa lukea näitä juttuja ja todeta olevansa "normaali" harrastaja (talosta fillariin kaikki vaiheessa)
__________________
Tein itse ja säästin. RASOR
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty DATSUN 1000 PROJEKTIT perse arska O/M/V Ajoneuvot 0 12.04.2010 06:20
Äänestys Maasturi projektit 2008. Bruno Chit-Chat 9 12.11.2008 15:51
Äänestys Maasturi projektit 2007 Bruno Chit-Chat 33 13.10.2008 16:45
Isutzu projektit tomppa78 Tekniikka & Jutustelu 0 04.09.2008 19:40
Projektit ei edisty... baxxter Tekniikka & Jutustelu 10 30.09.2004 15:55


Sivu luotu: 19:11 (GMT +2).