Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 27.03.2013, 10:23
Lerssinen:n Avatar
Lerssinen Lerssinen ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 21.03.11
Sijainti: Oulainen
Viestit: 1.915
Perusasetus

No tuota mietin minäkin että pitäs siinä piirturikello olla jo se kuormuriksi on rekattu.. No, joissain on tehty niin tyhmästi etä piirturistaki katkee sähköt ku ottaa päävirrat pois ja epähuomiossa ku veivaat kellon kohilleen niin onkin 12 tuntia viturallaan ja siinäpä selittelet ratsiassa kun poliisi kiekkoja kyselee

No tämä vain ammattiajoissa mutta kumminkin..

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 27.03.2013, 16:33
Killer-Wo:n Avatar
Killer-Wo Killer-Wo ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.01.04
Sijainti: Kemi, Finland.
Viestit: 1.657
Perusasetus

Yleisesti kuitenkin piirturin kello tulee aina suoraan akulta,ohi päävirta katkaisian.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 27.03.2013, 21:44
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.353
Perusasetus

Noissa kuvissa moottori ei ollut käynnissä, koska alempi mittari näyttää vain 24-25V?

Latausjännitehän tulis olla 28V.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 07.04.2013, 07:57
Paavo Paavo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 16.01.03
Sijainti: Oulu, Finland
Viestit: 4.366
Perusasetus

Moi,

tässä mun kuorkissa päävirtakatkaisin tappaa auton kaikki sähköt, myös piirturilta. Saishan sen piirturinkin kellon aina rukattua oikeaan, ihan samalla tavalla kuin minkä tahansa kellon aina päävirtojen katkaisun jälkeen, mutta idana oli laittaa selanen kello joka on aina oikeassa.

Radion kello osaa itse myös kesä/talvoaikaan siirtymiset (kuuntelee RDS:ää kai), tätä tuskin osaa piirturin kello tai mitkään muut irtokilkkeet.

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja sisua45 Näytä viesti
Noissa kuvissa moottori ei ollut käynnissä, koska alempi mittari näyttää vain 24-25V?

Latausjännitehän tulis olla 28V.
Just näin, latausjännite on hieman vajaa 28V.

Akkujen kunnon jäkee hehkuttaessa, aluksi jännite laskee 21V ja alkaa sitten hiipua kohti 20V. Startille menee releeltä samanpaksuinen johto kuin suzukissa startille, ja starttielekin on melkein normo pensa-auton puolan kokoinen.





Tuli otettua kuvat kun pari vuotta sitten tuokin piti vaihtaa, ei oo kyllä montaa vikaa tässä muuten ollutkaan.

Moottori lähtee käyntii vielä 8V starttauksen aikana, oli talvella pientä akkuhäsäkkää ja piti hätävarana ottaa pikapikaa käyttöön pari romuakkua, toinen oli ihan sökö ja toinekin kaukana terveestä.

Auto tunniksi-pariksi lohkikseen, hehkuttaa ei siis kärsinyt yhtään, ja startti jaksoi pyöräyttää aina yhden ainoan puristustahdin, sit loppui jerkku kokokaan. Muutaman kerran kun yritti ja aina muutaman minuutin odotti välissä niin ehkä kuudennella kerralla jyrähti tulille, ja jäi mieleen että startatessa volttimittari näytti kasia. 12V systeemi tietty oli kokoajan jossain 13V tietämillä, kun 24V puoli ei voi sitä mitenkään häiritä.

-Paavo

Viimeksi muokannut Paavo : 07.04.2013 08:17
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Aikamoinen kello timmy Linkit 6 31.08.2010 19:06
Ostettu Eberiin kello Essonbaari O/M/V Muut 3 03.11.2009 18:49
Ostettu EBERIN KELLO pate56 O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 05.08.2009 15:24
Ostetaan Suzukin kello PeteTurku O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 2 15.02.2009 09:59
Myydään Kello Tsuiba O/M/V Muut 1 19.11.2008 17:55


Sivu luotu: 14:42 (GMT +2).