![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Ei oo muuten oransseja takavilkkuja yhdessäkään nettiautonkaan suburbanissa, niissä on ne tavalliset punavilkut? Eikä ollut täs ruotsinkaan autossa.
__________________
Tiäräksää tuanoi |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Ei vaikuta tilanteeseen. Metro-autoki myi vielä -97 punaisilla vilkuilla, mut 14.6.1995 jälkeen pitää nykyään olla oranssit.
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
OK. Pitää vähän selvitellä. Ei kyllä kiinnostais yhtään alkaa väsäämään jotain orkkuvilkkuja saati etsimään niitä todistuksia. Pitää tyytyä sitten vaan vanhempaan mallikantaan.
__________________
Tiäräksää tuanoi |
#4
|
||||
|
||||
![]()
Eikös Ruotsissa tarvittu keltaiset takavilkut paljon aikaisemmin kuin suomessa. Vilkkuja laitettiin siellä paljon oransseilla polttimoilla pakkivalon tilalle.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Pakko vähän vielä lietsoa et mistähän Trafi kehittelee näitä päivämääriä millon mikäkin kelpaa ja millon ei kun tätä kysymyksessä olevaa korimallia on tehty 92-99? Autossa on vaihtunut matkan varrella ratti ja kojelauta ja äänieristys...
![]()
__________________
Tiäräksää tuanoi |
#6
|
||||
|
||||
![]()
Jenkkimalleja ei oo EU-tyyppihyväksytty, eikä kuorma-autoja muutenkaan vasta kuin parina viime vuotena. Direktiivit sanelee päivämäärät, yksittäin tuotuihin omat helpotuksensa, mitä on taannoin tulkittu ja jopa ohjeistettukin AKEsta miten sattuu, mutta viimeiset 10 vuotta ollu suht selkeetä. Pykälät elää ja muuttuu, viimeksi 29.10.2011 helpottui radikaalisti, sallii mm. DOT-valot vaikka uusiinkin tuolla värit oikein -edellytyksellä ja lähivalokuviolausunnolla.
Tässä kuponki minkä mukaan arvostellaan: http://www.trafi.fi/filebank/a/13224...nen_112010.pdf Ja vähän sovellusohjeita jeesaamaan: http://www.trafi.fi/filebank/a/13251...ltamisohje.pdf |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Sain myyjältä vähän lisätietoja kun meilasin vaatimuksia Suomen päässä. Eli autossa on peilivilkut ja takana pakkivaloissa on vilkut. Edessä taas ne oranssit kulmavilkut eivät ole toiminnassa vaan siinä ajovalon alla on se yhdistelmävalo niin siinä on ulompana parkki ja sisempänä vilkku oranssilla polttimolla. Tavaratilan ja matkustamon välissä on sellanen verkkoseinä mutta siitä ei ole papereita, eikä myöskään melusta saati ajovalokuviosta. Mistähän sellaset paperit saisi?
__________________
Tiäräksää tuanoi |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään Chevrolet Suburban K20 6.2d | Rekisteröimätön | O/M/V Ajoneuvot | 13 | 08.11.2010 16:55 |
M:CHEVROLET SUBURBAN -94 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 21.01.2007 22:40 | |
gmc vai chevrolet suburban? | Markus83 | Chit-Chat | 31 | 28.11.2006 18:43 |
M: Chevrolet suburban -94 4x4 | AAPEEE | O/M/V Ajoneuvot | 5 | 11.06.2006 21:31 |
Chevrolet Suburban | TML | Tekniikka & Jutustelu | 15 | 23.09.2004 12:54 |