![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Hyvä, säästyypähän senki purkamiselta mites se syöttöjen säätö, onko edes kannattavaa ja jos on niin paljonko kannattaa ruuvailla?
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
13mm ja 6mm listat tai nyrkkimeisseli ja jos vakio niin kestää melkein ½ kierrosta kiristää, silleen ettei tyhjäkäynti lähde vielä nousemaan ni on hyvä.. Auttaa jonnin verran kulkuun.. Takimmainen pönttö ahdistaa ihan sikana sitten vakioputkistossa...
|
|
#3
|
|||
|
|||
|
Selevä homma, luulisi olevan vakio kun on 2 aikaisempaa omistajaa ollut vanhoja miehiä.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Tuota sammutussolennoidia voi testata tuolla hyppyjohdolla, siis kuuluu hyvin heikko napsahsus kun vetää ja päästää (joskus nuokin menee rikki, yleensä ei lähde ollenkaan käyntiin)
Ja jos sammutettaessa kuuluu jotain dsl, järjestelmästä, niin siellä on ilmaa, siis vuotaa ilmaa järjestelmään, mutta pitäisi lähteä normaalisti käyntiin, mutta kävis huonosti ja mahdollisesti sammuisi... Pistä kuitenkin paluupuolelle kirkasta muoviletkua pätkä, niin näet että kulkeeko kuplia, ja samalla voit testata sen siirtopumpun, siis paluuputkesta pitää tulla tavaraa käydessä, vähintään lirisemällä, tai mieluummin vähän reilummin... (ei olisi ensimmäinen jakajapumppu, mikä potee kulunutta/jumissa olevaa siistopumppua) Ja tuo 2T öljyn juottaminen voisi auttaa, jos jumittelee... siis irtokannu tankiksi, ja siihen max puolet 2T öljyä, ja loput dieseliä, ja käyttää kuumaksi välillä syöksyttäen, taikka ajaa tiellä ja vedätellä (p.s pistä myös paluuletku tuohon samaan tankkiin. Ja tuo sotku ei kestä pakkasta juurikaan, joten jos jää suodattimeen, niin voi mennä tukkoon.... Viimeksi muokannut BJ-40/76 : 21.03.2013 22:40 |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Ei se perhana käynnisty.. solenoidi kokeiltu hyppylangalla, toimii oikein hyvin. Alkaa ideat loppumaan, pitääkö viedä pajalle että saavat katsoa pumpun kuntoon? Onko pumppua edes mahdollista/järkevää lähteä itse purkamaan?
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Sitten seuraavaksi pumpun kahta puolin kirkasta polttoaineletkua pätkät niin näkee meneekö ilmaa vaiko eikö..
Savuaako valkoista kun starttaat muttei lähde ? |
|
#7
|
||||
|
||||
|
..sit löysää suihkun putkia ja kato tuleeko startatessa ainetta. vuotaakos syöttöpumppu?
itellä oli pumpussa tiivisteet paskana niin hetken seisomisen jälkeen sai sahailla käyntiin kun laski tankkiin asti putket tyhjäksi..mutta jarrujen ilmauslaitteella oli helppo ilmata..
__________________
Toyota LJ70 Suzuki sj410 pätkä pajero 2.5td 2gen pajero 2.5tdic Blazer K5 350tbi+sm465+np208+10bolt+14ff |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Mimmonen on pumpun ajotus kingcapissa mulla aikaan yksi dieseli passatti pelas just noin että toisinaan toimi toisinaan ei ja vika oli jakopäässä yks rattaan kiila oli mennyt väliäkis niin pääsi likkumaan akselin kaulalla ajotusta muuttamaan sen verran pieleen että sai sahata tosissaan kunnes yks aamu pääsi ei enään lähtenyt ollenkaan käyntiin
__________________
Tatsuni on mun ratsuni |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myydään Nissan Patrol 3.3D vm.87 huoltoauto, huutokauppa | Von Leka | O/M/V Ajoneuvot | 9 | 19.10.2008 13:11 |
| M: Nissan patrol 87 3,3D offilaite 2300e!! KIIRE! | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 27.09.2007 08:33 | |
| M: Nissan patrol 87 3,3D huoltoauto 3000e!! KIIRE! | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 23.09.2007 19:24 | |
| M: Nissan patrol 87 3,3D | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 20.09.2007 16:16 | |
| M: Nissan Pickup lava -87 | Erion | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 1 | 16.07.2007 16:51 |