Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.02.2013, 12:38
Krisse:n Avatar
Krisse Krisse ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 22.03.09
Sijainti: Kotka
Viestit: 1.105
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja 0ltzi Näytä viesti
pösö expert -07 oli ajettu 100tkm ku tuli firmaan. 1,9 vapari dsl. laiskempaa en oo ihan oikeesti ajanu.
Tollasella on ajettu täälläkin. Oli kyllä vuosia vanhempi kun toi, mutta ihan uudesta asti siinä oli kaikenlaisia kulkupuolen vikoja. Nyki, kulki huonosti ym. Kerran kun siinä oli taas tuo huono kulkevuus päällä niin kellotin tyhjänä 0-100 35sek, sitten kun se kävi remontissa niin tuosta sai ottaa ihan 5 sekuntia pois :-D Yleensä ei mennyt tyhjänäkään lauta lattiassa kuin 115 ym.

__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi
(perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f)

wonk.sytes.net/76s/
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 24.02.2013, 18:50
0ltzi:n Avatar
0ltzi 0ltzi ei ole kirjautuneena
Mestari
 
Rekisteröitynyt: 31.12.08
Sijainti: Karjalohja
Viestit: 4.617
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Krisse Näytä viesti
Tollasella on ajettu täälläkin. Oli kyllä vuosia vanhempi kun toi, mutta ihan uudesta asti siinä oli kaikenlaisia kulkupuolen vikoja. Nyki, kulki huonosti ym. Kerran kun siinä oli taas tuo huono kulkevuus päällä niin kellotin tyhjänä 0-100 35sek, sitten kun se kävi remontissa niin tuosta sai ottaa ihan 5 sekuntia pois :-D Yleensä ei mennyt tyhjänäkään lauta lattiassa kuin 115 ym.
jaa nii tota nykimistä en muistanukkaan. aika ajoin tosiaan nyki tasa kaasulla ajaessa. 0-100 meni kerran viikossa toi meni lappu lattiassa joku 130
pyörän kulmat meni kesässä vituilleen uudestaan. ja vilkun viiksi meni kerran poikki vittu kokonaan muovia koko roska!

nii ja unohtu tosta rellusta sanoa semmonen kun se ei perkele sitten kulje hetkeekään suoraa. koko ajan saa ohjata. ja sen on huomannu 2 muutakin kuskia.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 24.02.2013, 19:32
Eetza:n Avatar
Eetza Eetza ei ole kirjautuneena
Konkari+
 
Rekisteröitynyt: 12.10.06
Sijainti: Hämeenkoski, Finland.
Viestit: 654
Perusasetus

Parhaimmat ranskalaiset saa grilliltä...


Ite en ole kyseisiä omistanut (ranska, italia valmisteisia kulkuneuvoja jne...) mutta sivusta seuranneena en suosittele. Itse päädyin Transportteriin ja en oo katunu... hyvä työjuhta ja hyvä ajaa lahti-hki väliä päivittäin....

Ja taitaapä Pähäma:ssa olla muitakin ransportterin suosittelijoita mm. Jeeper, Hirvonen, Maajussi jne...
__________________
Se, että olet vainoharhainen ei tarkoita sitä,
etteivät ne kuitenkin olisi perässäsi.

Viimeksi muokannut Eetza : 24.02.2013 19:35
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 27.02.2013, 20:59
Killer-Wo:n Avatar
Killer-Wo Killer-Wo ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.01.04
Sijainti: Kemi, Finland.
Viestit: 1.653
Perusasetus

Ostin viimevuonna "kone vikaisen " Fiat Scudon. "Ammattimaisesti" korjaavassa puljussa oli todettu että kone sökö, joten edellinen omistaja oli laittanut auto vaihtoon. No mielenkiinnosta ostin pois. Auto seisoi muutaman kuukauden jonka jälkeen päätin ottaa työn alle. Ennenkuin jätin auton puun alle latasin akun täyteen ettei jäädy. No sitten päätin hinata auton talliin. Sehän oli jäätynyt renkaista maahan kiinni. Ajattelin siinä sitten startilla nytkäyttää irti. Kun käänsin virta-avaimesta kone alkoi hehkuttaa. Päätin odottaa hehkutuksen ja starttasin konetta. Sehän hyppäsi tulille.

Eli alkuperäinen vika ilmeisesti huono akun varaus. Tästä tuli nopein remontti jonka olen tehnyt. Nyt autolla rullattu n 15tkm, ja kaikki pelaa....toistaiseksi. Ja kyseessä 1.9TD ihan sopiva kone tuohon, kulutus pyörii 7l/ 100km. Ja jos kulkine leveää niin kyynel jää ehkä tulematta silmäkulmaan
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 27.02.2013, 21:36
reynolds reynolds ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 01.08.10
Sijainti: Lohja
Viestit: 253
Perusasetus

Duunissa oli kollegalla vm06 Iveco Daily vai mikä se nyt onkaan, korkea ja puolipitkä. Mittarissa oli tullessa 106tkm ja poistoon mennessä 220tkm. Tällä välillä aika paljon remonttia. Heti alkuun joku kallis elektroninen osa oisko ollu liittyen polttoaineen syöttöön, raskoneella 1800e. Vetoakselit siihen vaihdettiin koska perä kolisi ja lopuksi se olikin se täysin idioottimaisesti toimiva robottilaatikko joka siellä kolisi koko 114tkm siltikään hajoamatta. Sisätilan lämmönsäätimet ja sisäilmankierto namiska temppuili. Iskarit vaihdettiin kerran. Kojetaulu piti karseeta nitinää ja natinaa ja oli tosi halvan ja hepposen oloinen. En enään kaikkea muista mutta huonolaatuisen auton mielikuva siitä jäi. Olihan siinä hyvääkin, ruudikas moottori 3.0 170hv, tilava ohjaamo pystyi 3 henkeä matkustamaan, cruise, ilmastointi ja maantiellä ok ajettava heti iskarirempan jälkeen. Polttoainetta latki n11-13l\100km. Talvellakin tarkeni kun vaan muisti webaston. Ajelee kai tollasella kun ottaa huomioon että edukkaampia kun esim mersut.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Pakettiauton katolle asennusteline khonkonen O/M/V Muut 4 16.10.2014 22:05
Myydään Pakettiauton C-Renkaita ( KUVIA ) Offijäbä O/M/V Renkaat ja vanteet 31 14.01.2013 22:26
Myydään 2 pakettiauton flektiä akp O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 0 12.07.2011 20:58
Myydään Pakettiauton katto-/huoltoteline IironSika O/M/V Muut 2 29.08.2010 20:24
Myyty PAKETTIAUTON TAAKKATELINEET ROOPE67 O/M/V Muut 2 08.10.2009 06:58


Sivu luotu: 09:01 (GMT +2).