![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Edellä mainituilla varusteilla pitäisi onnistua ihan suht hyvin jos ei ole kauheen pitkä poltin. Ja muista puhdistaa aina oksidikalvo juuri ennen hitsausta esim. Lamellilaikalla tai vinkulla missä on rst teräsharja. Ja samoilla hiontalaikoilla ei saa hioo mitään mustaa rautaa. Tuo puhtaus on todella puoliruokaa näissä hommissa varsinkin kun ei ole vaihtovirtaa rikkomassa tuota oksidikalvoa hitsauskohdasta.
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Mulla Migatronic 273 + argon + teflonspiraali.
Poltin tähän hommaan on vain 3m. Syöttö on 2 rattaalla mutta ei siis 2-moottorinen. Sanotaanko noin että,,,, ihanteellisissa olosuhteissa voi saada työnsä tehtyä. Yleensä jonkun korjauksen aikana tulee muutama suutintukko ym. häikkää. Mutta täytyy olla lehmän hermot jos meinaa onnistua. Jos migillä meinaa hitsata alumiinia niin ainakin pitäisi olla vetävä kahva, sellaisella olen kokeillut ja toimi ihan hienosti. Migin alumiinihitsaus on ihan hirveetä jälkeä vaikka tuotakin on al-koneena myyty. Harmittaa kun ei ole käytössä ac/cd -tiggiä, sillä saisi paljon parempaa jälkeä. Ovat vaan niiin hintavia, että tyytyminen ihan perus-tiggiin sen vähän mitä tarvii Tuossa Migatronicissa on myös rts-kela ja se menee paljon paremmin paitsi ei tuolla teflonspiraalilla. Joskus olen hitsannut alumiinia vain muovispiraalilla ja se muuten sulaa hyvin äkkiä sinne spiraaliin kiinni. Alu johtaa niin hemmetisti lämpöä ja tarvii paljon virtaa. Eli siis johonkin tosi tosi harrastehommiin miggi voi olla alumiinikoneena, tai sitten siihen täytyy panostaa kunnolla - samalla hankkii sitten jo tigin. TT |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Mig/magissa tuota napaisuuden vaihtoa ei tarvita kuin suojakaasuttomilla täytelangoilla hitsatessa eli poltin vaihdetaan DC- napaan. Normaalisti poltin on DC+ navassa joka on siis oikea napa alulangallekkin. Periaatteessa tasavirtatigilläkin voi hitsata alumiinia kun poltin DC+ navassa, mutta se vaati paksun elektrodin ja siltikin elektrodi kuumuu paljon.
|
#4
|
|||
|
|||
![]()
tapsa ei siinä napaisuutta tarvii vaihtaa. sun normi koneeskin toimii alumiinin hitsuuttelussa välttävästi. miggerillä ei tule kuin sanomista. hommaa vaikka toinen kaapeli jossa teflon spiraali, vink vink, mulla olis käyttämätön 4m kaapeli jouten... kaasuksi argonia.
|
#5
|
||||
|
||||
![]()
Eikä tarvii todellakaan mitään vetävää kahvaa vielä 5 metrin letkullakaan. Hyvin onnistuu.
![]()
__________________
"- Perusarvot kunnossa. Sanotaanko niin, että kun viimeksi tankkasin auton, niin laitoin polttoainetta tankkiin enkä pakoputkeen." T.Hakkarainen. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Alumiinin hitsailusta | kuraputti | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 31.12.2010 22:44 |
Hitsaus jyväskylä? | tjoki | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 06.11.2010 10:47 |
hitsaus | Kirk | Tekniikka & Jutustelu | 9 | 17.05.2008 19:29 |
invertterillä hitsaus....???? | Rouveri | Tekniikka & Jutustelu | 10 | 07.04.2008 12:20 |
Alumiinin pilkkominen? (rankun tankinsuoja) | Karju | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 03.05.2006 19:51 |