Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 16.02.2013, 11:19
L-200:n Avatar
L-200 L-200 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.04
Sijainti: Äänekoski, Finland.
Viestit: 2.158
Perusasetus

Heräsi sellainenkin ajatus että kummasti tuota maata kaivellaan mm. Australiassa jossa kaivosvero on merkittävästi suurempi, kymmeniä %:ja, samoin provinssille maksettavat rojaltit yms:ät. Silti kaivostoiminta on siellä tuottavaa ja kannattavaa toimintaa.
Täällä, maassa jossa kaivosveroa ei ole toiminta on likimain "kannattamatonta", ja olisi varmasti tappiollista jos veroakin pitäisi maksaa.

Pitää olla paljon pienempi tikku kaivella kasaa jottei paska haisis pahasti.
Voi että se olisi kiva nähdä miten muuttuisi ään kellossa jos jostain Järki Käteisen kotipihan takaa tehtäisi merkittävä löydös ja menisi kotitorppa valtauksen mukana ja kotikunta olisi kohta valumavesialtaana.....
Olisiko siinä herätyskelloa????

Edit: Entäpä jos vaikka Yllästunturista löytyisi timanttiesiintymä, siinäpä olisikin hieno näytelmä, ihan kotimaista draamaa, matkailuturismi vs. raskas kaivostoiminta
Mitäs sitten?
Tarjottaisiin Venäläisille turisteille elämysmatkoja "kaiva oma timanttisi", hakku kouraan ja kaivokseen, vain 300€/vrk/henki, sis. parakkimajoituksen ja aamukahvin sekä kylmän suihkun illalla.


Viimeksi muokannut L-200 : 16.02.2013 11:23
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 17.02.2013, 11:04
solihull solihull ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 26.02.06
Sijainti: Koti
Viestit: 1.166
Perusasetus

Olipa vähän hel...in hyvä dokkari, ei uskoisi että joisakin asioissa Suomessa asiat on Kongoakin heikommin.

Jos vähääkään ylikansallisten yhtiöiden tulo tänne huolettaa niin kannattaa uhrata tunti elämästä tämän katsomiseen.

TT
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 18.02.2013, 22:53
hami hami ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 19.05.05
Sijainti: kitula
Viestit: 115
Perusasetus

No jos se kerran nuin huonosti meilä asiat on niin kuinka moni äskeisistä ees tunnustaa äänestäneensä.. kaivoksia puolesta vai vastaan? nimiä ja puoluetta sanomatta

Pitäskö ne malamit jättää tuonne maan alle muhihan korkoa? Valtaa ja kaiva itte jos ei ulkomaanelävät kelepaa? Tämä nykynen valta ei sitä saa aikhan ko ei ees entinen 30v aikakausi.

100-400miljoonaa€ maksaa kaivos joka ei olis ollu valtiolle ees iso sijotus mutta yksityisele aika kova homma hoitaa rahotus ja kysymys tietäjille kuka poliitikko "myi" meän omat "kaivosyhtiöt" ja ees kehtaa huuella ko valtio ei tee mithän?

Paljonkohan on tännään valtionveleka? 80miljardia€?

Kaivos 200 miljoonaa?
Yrittäjälle ei konstikhan mutta jartaiselle liian ylivoimanen ja kurpiaisele ylipääsemätön
Ohoh, melelkhein aiheesta..
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 19.02.2013, 08:09
_Metal_:n Avatar
_Metal_ _Metal_ ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 22.10.05
Sijainti: Hausjärvi, Finland.
Viestit: 1.066
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja hami Näytä viesti
Pitäskö ne malamit jättää tuonne maan alle muhihan korkoa? Valtaa ja kaiva itte jos ei ulkomaanelävät kelepaa? Tämä nykynen valta ei sitä saa aikhan ko ei ees entinen 30v aikakausi.

Ohoh, melelkhein aiheesta..

Antaa ulkomaan elävien vaan kaivaa. Valtion vaan tulisi ymmärtää vetää omansa tästä välistä,
samoin luontokohteet ja niiden välitön läheisyys pitäisi jättää rauhaan.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 19.02.2013, 12:49
Jappi Jappi ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 04.04.08
Sijainti: Puolanka
Viestit: 3.852
Perusasetus

En ole pätkää ehtinyt katsomaan mutta pikaisesti ymmärtäisin että kyseessä on vanha kaivoslaki, ja sehän on tainnut jo muuttua.
__________________
Joku tahtoo vaihtaa nimeään, jos se siihen jää tiedetään,
Se joku tahtoo olla ihminen,
Minä en!

Timo Rautiainen & Neljäs sektori
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 20.02.2013, 21:56
Ranee:n Avatar
Ranee Ranee ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 28.09.07
Sijainti: Seinäjoki
Viestit: 1.050
Perusasetus

Pätkän iltakatsomisena pyöräytin ja kyllä täytyy sanoa että pistihän se vituttamaan omallalaillaan.
Kysymyksiä tässä vain nyt herättää että onko asiat oikeasti näin vai onko tämä dokumentti tehty tietyn väriset lasit päässä ja että onko esitetyt faktat enää ajantasaisia.

Tuon kullankaivuun kohtalo tuntui käsittämättömältä varsinkin lapiokaivajien kohdalla, johan tuollaisen toiminnan luulisi olevan kulttuuriperinnöllisesti niin tärkeää että pitäisi antaa jatkua ja jopa tarjota muutakin tukea kuin vittuilua.

Minulla ei vielä ole varsinaisesti mitään isompiakaan kaivostoimioita vastaan kun en ole asiaan tarkemmin perehtynyt. Työpaikkojahan nuo luo, kunhan paikat ei lipsahda joillekkin esim. itäblokin halpamiehille, eikä valtio antaisi ulkomaisten toimioiden ilmatteeksi puuhailla.

Myöskin jonkun verran pohjoisessa kulkeneena sanon että kyllähän se aina kirpaisee kun aletaan avolouhosta maastoon tuuppaamaan.

Korostan vielä etten omaa riittävää tietoa asiaan kunnolla kommentoidakseni joten ylläolevat mietteet ovat minun henkilökohtaisia ja mahdollisesti virheellisiä.
__________________
Joop
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 21.02.2013, 11:39
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Josko nyt houkuttelevat, ja sitten kun tungosta, rapsautetaan kunnon verot?


Siis samaan tapaan kuin autoilussa; siis aikanaanhan yritettiin jotain muutosta silloisen AKE:n järjestelmään, ja meni vuosia, kun oli niin suuri töinen.
Mutta kun noita pehmeillä penkeillä olevia farkkuja alettiin rekisteröimään pakuiksi, niin salaman nopeasti tuli järjestelmään päivitys, ja menivät takautuvasti korkeammalle verolle!

-> siis tuo verottaminenhan voitas toteuttaa seuraavasti; 10% kaivosalueelta kuljetetusta mineraalin arvosta kaivannaisveroa, ja yksikkö hinta raaka-aine pörssistä 3kk keskiarvona.

Ja nuo lapiokaivajat kyllä säälittää.

Miksi niitä lapiomiehiä ei "museoida", siis nehän pitää yllä elävää perinnettä?

Ja jos joku haluaa leppuuttaa hermojaan muutaman kuukauden vuodessa, tonkimalla jänkää, ja vaskaamalla jääkylmässä vedessä, niin ei se ainakaan minulta ole pois. ja jos joku puronvarsi kärsii siitä parin metrin matkalta/vuosi, niin entä sitten? On se jääkauden jälkeen muutenkin muuttunut, ja seuraavassa jääkaudessa muuttuu vielä...
Ja luonnon kuormitus on suuruusluokkaa yhden poron kantturan verran, että jos pitää saada tasapainoon niin kantturoita nurin.
Yksi puolituttu harrastaa k.o toimintaa, ja silmin nähden tykkää, ja saa virtaa k.o "lomasta". onhan se sisätöille ja tietokoneelle vaihtelua...
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Kuu napapiirin pohjois puolella? Tapsa_ja_Dumbo Chit-Chat 7 01.04.2005 05:39


Sivu luotu: 20:11 (GMT +2).