![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Lainaus:
![]() Jos teräs/rautaromujen alkuainepitoisuudet on tiedossa, niin ne jaotellaan niiden mukaan. Erilaisia teräspaukkuja sitten tehdään niistä romuista, joissa on valmiiksi niitä alkuaineita, joita sinne koktailiin tahdotaan. Nämä romut ja masuuneilta tuleva raakarauta kaadetaan konvertteriin ja puhallellaan hiili halutulle tasolle. Teräshän on rautaa, kunnes hiili on poistettu tarpeeksi alhaiseksi. Hiili poistetaan puhaltamalla happea, eli poltetaan pois. Sitten teräs menee seostukseen, jossa koostumus täsmätään. Tästä paukusta otetaan näytteitä ja ne analysoimalla se koostumus sitten lisäaineilla täsmätään siihen laatuun, jota tavoitellaan. Eli laatua tulee romusta kuin romusta.
|
#2
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Tuo Pörön laittama videokin oli hyvä. Enpä ole tiennyt, että materiaali käy noin monta vaihetta läpi, missä vielä yritetään löytää metalleja, jotka ehkä edellisestä vaiheesta päässyt läpi. Vaan sillä ukolla kyllä hauska homma, joka käpelöi ja silmäilee sitä jätevuorta vielä, ettei vaan ole metalleja sinne asti päässyt. ![]() |
#3
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#4
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]() Lisäyksenä vielä, kun meillä valmistetaan teräksestä levyä valssaamalla, niin meidän praktiikka on viritetty niin, että lujuus yleensä otetaan tuotteisiin valssilla. Seostuksellakin on merkitystä, mutta lujaan teräkseen ei tarvita juuri muuta kuin hiiltä ja kiderakenteen hallintaa. Valetuilla kappaleilla totuus onkin sitten toinen... Viimeksi muokannut farmari : 18.02.2013 11:44 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
No niin. Kun ny näköjään löytyy miehiä kenelle rauta ei ..tuile niin kysytään että mikä olisi sopivaa rhs palkkia kun kun ajattelin tehdä mönkkärin kuormaimeen uudet puomit.
Siis peruspuomin ja jatkollisen taittopuomin... Ja laatua kysellään kun keveys on valttia tässä kohtaa ja taittoon tulee se hydrauli sylinteri vielä lisäpainoksi. Nykyinen on jotain 50 x 100 ja paksuudesta ei ole tietoa. Kiinasta varmaan.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
HILUX- kysy ja vastaa- palsta | KepesJokke | Tekniikka & Jutustelu | 5058 | 03.09.2025 20:22 |
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan 2012 ! | SuurSyömäri | Chit-Chat | 1015 | 03.01.2013 18:46 |
Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan ! | SuurSyömäri | Chit-Chat | 2358 | 31.08.2012 20:55 |
mitä tehä patrollille ku ei käänny?? | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 21.03.2011 16:41 |
Kysy Piinalta, Piina tietää! | piina | Kysy Piinalta | 0 | 02.11.2005 22:21 |