Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 16.01.2013, 00:40
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Mika_T Näytä viesti
Tiputtaako tuo "takavedolla" ajo kulutusta hodarissa?

Siis jos laittaa eteen napalukot ja ajaa napalukot auki ja keskilukko kiinni takavedolla.
Äkkiseltään tuntuu ettei juuri vaikuta kun etupää pyörii kuitenkin mukana.

Entä sitten se oikea "part time kit"
Siis tuolla oikealla part time kitillä napalukkoineen kulutus putoaa.

En usko että ainakaan minulla dramaattisesti pudottaa, sillä itselläni vain nuo napalukot, siis jotka hj-61:stä, vieläääää.... siis enemmän kuin puolivalmis tuo jakiksen muutoskikkare, millä deaktivoidaan tuo keskitasauspyörästö.

Mutta kunhan tuon etuperän saa pysymään liikkumattomana, niin ainakin talviajossa pikkupyörityksessä odotan kulutuksen tippuvan litralla/100km

Ja sitten etuperän kestävyys: Periaatteessa tuo etuperän kestävyys voi jopa kärsiä tuosta "part time kit":stä, sillä AINA nelivedolla ajettaessa neliveto jäykkä, siis perät pyörii samaa tahtia, vaikka esim. keväällä siirryttäessä loska polanteesta kuivalle asfaltille, ja risteykseen; keskilokkokaan ei lähde pois päältä, jos vääntöä....


Mutta suurin syy tuohon takavetoisuuteen on se, että en ole "oppinut" ajamaan autoa, joka vetää edestä, ja sitten se, että minä olen oppinut tuntemaan liukkauden takarenkaiden ja tien välisestä lipsumisesta.
-> siis hodarilla voi ajaa alkuperäisenä mutkaan paljon lujempaa, kuin takavetoisena, mutta jos/kun tuo nopeusero otetaan käyttöön, joko tietäen tai tietämättä, niin Nelivedolla ja suuremmalla nopeudella tuon luiston hallinta PALJON vaikeampaa, kuin pienemmällä nopeudella takavedolla....
Kuten joku allekirjoittaa?: nelivetoisen sivuluisu korjataan peltisepällä? tai jotenkin sinnepäin

Esim. MINUSTA moottoritien ramppi on helpompi päästä hallitusti tosi nopeasti läpi kaikki lukot kiinni, kuin kaikki lukot auki (lukot kiinni tietää, että kaikki renkaat luistaa, ja äkillisiä vetosuhteen muutoksia ei tule)

Ja älkää kokeilko yleisessä liikenteessä, itse opettelin aluksi 1800cc Lada Nivalla jäärädalla, ja en oppinut, kun ei ollut lukkoja kuin yksi, siis meni lapiohommiksi monta kertaa!, ja kaato oli lähellä monesti.
Bj-40:llä en juurikaan "leikkinyt", mutta siitä huolimatta sikaliukkaalla tein u-käännöksen pellolla; sillä kun bj sai molemmille akseleille kytkettävät lukot ja ohjaustehostimen, oli jo niin korkea, että en viitsinyt yrittää
HJ-61:llä tuli sitten taas reenattua, mutta isomman vaihteen vaihtaminen meinasi sotkea... nyt hodarilla nastarenkailla ja automaatilla pienet luistattelut onnistuu, mutta loppuu voima (ja vanhemmiten myös halu.... siis miksi; nuorempana halutti tehdä ja laittaa jopa räntäsateessa, mutta ei ollut tiloja eikä oikein rahaakaan, niin nyt suurin puute on halu? toki raha rajoittaa nytkin, mutta kuukauden ruuat ei vaihdu perunaan ja tonnikalaan, jos ostaa muutaman ruokakassin hinnalla jotain Tärkeää)

Ja tuosta hdj:n etuperästä, ja sen suunnittelusta pieni arvaus:

Kun lauma Japanilaisia insinöörejä oli saaneet suunniteltua HJ-61:n seuraajan korin, niin pidettiin saunailta; ja tarjoiluista huolehtivalta serviisiltä päätettiin tilata parasta, mm. keittoon perinteiset exlusive herkkusienet olis maksanut 5000 jeniä, mutta nyt mustasta autosta 7 sorminen kaveri myi 300k jenillä.

Ja yhteenveto jälkeenpäin meni suurin piirtein näin:
Alustasta vastaava insinööri kertoi, että oli pistänyt kierrejouset cressidasta yhteen cressidan ja BJ-42;n risteytykseen, mutta kun tuo henkilömalli on niin fiini, niin pikkasen piti muokata, perät oli niin isot, että ei onnistunut millään!
Ja etuperä oli niin vaikea, että se ei sopinut millään, oikeasti, se piti kääntää nurin! Tehtäiskö jotain jännää, nuoiden tasauspyörästöjen muokkaaminen on helppoa....
Moottorista vastaava insinööri oli pikkasen hiljainen; sai vain 200 kuutiota lisää...
Ja näin saimme hdj-80 :n eniten painoa, pienimmän etuperän ja vielä jatkuvana nelivetona

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 16.01.2013, 19:49
Killer-Wo:n Avatar
Killer-Wo Killer-Wo ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.01.04
Sijainti: Kemi, Finland.
Viestit: 1.653
Perusasetus

Mulla oli ensimmäisen hodarin keskikulutus 25000km matkalla 11,8 l/100km. Ja tämä tuli Kemi-Äki-Kemi välillä ja viikonloppuisin seka-ajoa.

Seuraava HZJ söi sen 15-17 l/100 km. Tästä tempaisin etukardaanin irti kun lähdin käymään Norjassa. Kulutus putosi noin 1,5 l/100km. Ollen noin 14l/100km. Etukardaania en laittanut sitten paikoilleen reiluun puoleenvuoteen kun ei tarvinnut poiketa pikitieltä.

No nyt tästä HZJ105/80 sekä sikiöstä tulee kytkettävä 4wd malli. Tai siis tuo HZJ105 on jo tehtaalta lähtiessä ollut sellainen.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 18.01.2013, 23:53
hunter hdj:n Avatar
hunter hdj hunter hdj ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 11.02.10
Sijainti: virtasalmi
Viestit: 339
Perusasetus

Metsä/offroad ajossa HDJlle kun laskee 4litraa kilometrille ni ei tule pettymyksiä.

Maantietä ei olla nähty alle kympin koskaan...
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 19.01.2013, 09:53
Mojoman:n Avatar
Mojoman Mojoman ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 11.03.07
Sijainti: Nänsesteri, Bermuda.
Viestit: 494
Perusasetus

Ajelin tuossa pidemmän pätkän pelkkää matka-ajoa noin 90km/h ja jäi alle 9,5 kulutus.... eli pääsee. Tosin vakio tuo ei olekaan, mutta 35" renkailla.
__________________
Pitäähän ratsuhousujen henkseleissä sen verran löysää olla, että manne kyykkyn pääsee.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 21.01.2013, 13:01
dirtysalami dirtysalami ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 25.01.08
Sijainti: Etelä-Suomi
Viestit: 212
Perusasetus

Ilmeisesti etuperän 3.73 välityksen saa vain Toyotalta. Kohtuullinen googletus ei tuonut mitään löytöjä ulkomaisista nettikaupoista.

Vaihtoehtona tietty siirtyä 4.1 ruuviin, sekä edessä että takana, mutta ei oikein maantiekäyttöön kiinnostaisi tihentää. Taidan kesään asti kärvistellä pienellä ulinalla kun ei tuo remontoiminen -20 asteessa ole herkkua. Laittas vaikka Redlinen shockproofit vaimentamaan metakkaa.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 21.01.2013, 14:02
Jesmender Jesmender ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 13.10.10
Sijainti: Pielavesi
Viestit: 380
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja dirtysalami Näytä viesti
Ilmeisesti etuperän 3.73 välityksen saa vain Toyotalta. Kohtuullinen googletus ei tuonut mitään löytöjä ulkomaisista nettikaupoista.

Vaihtoehtona tietty siirtyä 4.1 ruuviin, sekä edessä että takana, mutta ei oikein maantiekäyttöön kiinnostaisi tihentää. Taidan kesään asti kärvistellä pienellä ulinalla kun ei tuo remontoiminen -20 asteessa ole herkkua. Laittas vaikka Redlinen shockproofit vaimentamaan metakkaa.
Automaatissa on 4.1 välitys.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 21.01.2013, 14:59
bj45lava bj45lava ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 09.09.03
Sijainti: Tuusula, Finland.
Viestit: 2.390
Perusasetus

4.1 on muuten ihan ok tommoselle manuaalille 37" renkailla kierrokset semmosen hieman alle 2000 80 km/h
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 21.01.2013, 15:50
dirtysalami dirtysalami ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 25.01.08
Sijainti: Etelä-Suomi
Viestit: 212
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Jesmender Näytä viesti
Automaatissa on 4.1 välitys.
Ai niinkös se menikin, no sittenhän asia ei ole kaiketi niin monimutkainen.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
4Runnerin omistajat tänne Daddy's Toy Chit-Chat 34 12.10.2022 09:51
Suzukin omistajat tänne Suzukisj410K Chit-Chat 260 17.06.2015 12:01
Pehmolelukoiran omistajat tänne!!! baxxter Chit-Chat 16 24.05.2013 20:27
Jeepin Omistajat Tänne KössiKenguru Chit-Chat 114 03.10.2012 19:02
BULLTERRIERIN omistajat tänne! Urbancityboy Chit-Chat 14 20.09.2009 18:30


Sivu luotu: 15:02 (GMT +2).