Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 02.01.2013, 23:35
cybress:n Avatar
cybress cybress ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.08.11
Sijainti: Oulu
Viestit: 1.751
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Dectane Näytä viesti
Tai itseasiassa ne ei oo lisäjouset vaan ainoat jouset :O

mutta kurkkaappa tuota Limingan paronin topiccia ni siellä on niinku lots of kuvia siitä jousitus toteutuksesta.....

__________________
LaMaas offroad
Pohjois-suomen offroad
Offroad Oulu
Www.Suzuki4x4club.fi
www.laplandtrophy.com
Perkele! Meni lunta kenkään, Nyt kyllä lähteee !!
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 05.01.2013, 21:54
Smuli Smuli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 23.01.11
Sijainti: Espoo
Viestit: 298
Perusasetus

Noniin tänään tuli taas jokunen tunti turailtua kingin parissa. Aluksi oli tarkoitus laittaa yhdet lisäpitkät tuohon karjarautaan, mutta siinä suunnitellessa rupesin taas tarkemmin tutkimaan tuota karjaraudan kuntoa ja kiinnitystä. Noin tuntia myöhemmin muutaman sadan ärräpään jälkeen oli karjarauta tallin lattialla ja vitutus käyrä hyvässä nousussa. Joku helvetin kyläseppä hitsannu karjaraudan tuohon orkkispuskimeen kiinni ja viellä niin perkeelen paksulla saumalla ettei meinannu laikkakone riittää.

Noh karjarautaa irti repiessä totesin että jaah, orkkispuskin on toisesta päästä irti. No ajattelin tietenkin aluksi että se on vain pultti joka on irronnut, paskan marjat. Kun se kyläsepän kulli on tuota koria nostellu ja siinä samassa puskinta niin oli sitten se puskimen nosto toteutettu sellasilla millisestä pellistä leikatuilla kolmioilla jotka kiinni kahella wronic ruuvilla. Toinen noista pelleistä oli haljennut poikki.

Tähän tyyliin:



No tuo nyt korjattiin sitten pulttaamalla alkuperäinen kiinnike runkoon ja saatiin puskuri pysymään matkassa. Pitää purkaa koko puskin pois ja tehdä paksummasta tavarasta kunnolliset korvakkeet.

No se alkuperäinen lisävalojen asennus sitten siirtyi, mutta kun kerta olin ne ajatellut laittaa niin kyllähän ne tuli laiteltua.

Ensin kuva ilman karjarautaa:



Sitten valot laiteltu:





Tuli samalla heitettyä paikoilleen bilteman valojen releytys sarja ja nait preikkerit ajovaloihin, nut nakee!

Albumista löytyy viellä muutama kuvatus kyläsepän hitsaus taidoista.

Huomenna täytyy mennä jatkamaan, sais sisälle laitettua vähän poppeja ja johdotettua nuita kojetaulun kytkimiä.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 06.01.2013, 21:02
Smuli Smuli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 23.01.11
Sijainti: Espoo
Viestit: 298
Perusasetus

Jooh tulihan sitä taas hääräiltyä kingin kimpussa. En sin aloteltiin vaihtamalla sekasikiö poppis härvelit yhteen honkkarin laadukkaaseen BOSS erillissarjaan. Samaan hätään sitten taas parsittiin kojetaulun sisältä kilometrin verran edellisten 16 omistajan tekemiä viritelmiä.

Sitten käytiin taas listaa läpi että mitä on tekemättä, no olihan siellä pissapoika oli laitettu napin taakse kojetauluun --> korjasin alkuperäiset johdot 3 kohtaa ja kas kas sehän alko toimimaan ihan omasta paikastaan.

Sitten katselin että haa jotaain mystisiä johtoja katkottu konehuoneen puolella, olivat jarrunesteen pinnan ilmasimen johdot, no ne juoteltiin nippuun. pitää viellä mittaristoon lamput vaihtaa että sais sen valonkin rokkaamaan.

Loppu ilta kuluikin sitten selvitellen että miksi takavalot polttavat jatkuvasti sulaketta. Selvää syytä ei löytynyt mutta purkamalla kaikki mahdolliset viritykset pois vetokoukun ja takavalojen välistä väheni ainakin vikapaikat noin potenssiin 1000. Tulihan siinä purkaessa naureskeltua taas kyläseppien hitsaus taitoja kun oli takarunkoa vähän korjailtu...

Joutuu muutaman lavan kannakkeen hitsaamaan kesällä uusiks, olivat menneet hieman reikäjuustoksi.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 06.01.2013, 21:21
hitoy hitoy ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 15.04.10
Sijainti: kirkkonummi
Viestit: 1.779
Perusasetus

Puskimeen en näkisi hirveesti vaivaa kun kummiskin virveli lötköttää kohta keulalla ja putki/palkki korvaa tuon alkuperäisen version..
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 06.01.2013, 21:57
cybress:n Avatar
cybress cybress ei ole kirjautuneena
Veteraani++
 
Rekisteröitynyt: 29.08.11
Sijainti: Oulu
Viestit: 1.751
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja hitoy Näytä viesti
Puskimeen en näkisi hirveesti vaivaa kun kummiskin virveli lötköttää kohta keulalla ja putki/palkki korvaa tuon alkuperäisen version..


samaa mieltä hitoyn kanssa,ainoo mitä voit tosta hyödyntää on puskimen päät,leikkaa 3 osaan puskuri,keskiosan heität mettään ja päädyt säästät,saat pidettyä original vilkut paikallaan jos haluat tai sitten teet tälläisen tai tämän tyylisen tai jotain



tuo rauta itessään on pulteilla kiinni noissa taaemmissa palkeissa ja tuohon päälle saa sitte lisävalot...
__________________
LaMaas offroad
Pohjois-suomen offroad
Offroad Oulu
Www.Suzuki4x4club.fi
www.laplandtrophy.com
Perkele! Meni lunta kenkään, Nyt kyllä lähteee !!
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 06.01.2013, 22:19
Smuli Smuli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 23.01.11
Sijainti: Espoo
Viestit: 298
Perusasetus

Täytyy kehitellä ajatusta tuolle etupäälle. Ajan kuluks kesällä tehä tosta orkkispuskimesta siisti.

Tuli mieleen että jos joku kaipaa noissa alkupään kuvissa näkyvää karjarautaa niin suopi ostaa pois.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 08.01.2013, 19:13
Smuli Smuli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 23.01.11
Sijainti: Espoo
Viestit: 298
Perusasetus

Tuli tuossa mieleen tuosta vinssi asiasta että minkä kokosta vinssiä tuollaseen kinkkuun kannattas harkita?? Luulen että Käyttö vinssillä tulee olemaan aika vähäistä, mutta se olisi kuitenkin kiva sitten kun sitä tarvitsee.

Omamassa tuolla kinkulla taisi liikkua siellä 1700-1800kg luokassa? riittääkö 9000lbs?? lähinnä siis kuvitellaan vinssille tilanne että auto ylös ojasta tai ajopäivällä vähän jeesiä mäkeen. tokihan taitaa 9000lbs ja 12000lbs välillä olla eroa hinnassa 100-150 euroa jos nyt siis puhutaan näistä kiinan vinsseistä.

Kokemuksia, ehdotuksia, ideaoita ottaa tietämätön vastaan.
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
king cab, nissan, td25


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myydään Nissan KingCap -90 kipillä varustettu Reddevili O/M/V Ajoneuvot 2 26.04.2012 10:17
Myyty NISSAN KINGCAP TD25 4X4-89 retery62 O/M/V Ajoneuvot 0 27.03.2012 18:52
Myydään Osina Nissan KingCab 2WD '90 TD25 terppi O/M/V Varaosat ja tarvikkeet 10 29.10.2008 08:14
M: Nissan KingCap TD25 4x4 -88 O/M/V Ajoneuvot 0 28.03.2007 15:37


Sivu luotu: 07:41 (GMT +2).