![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
ITse pääasiallisesti tyytyväinen vielä ollut Motonettiin, laakerit musitaa kysyä oikean merkkiset(Glygot) ja monasti ollu sitten esim takanavassa hitnaeroa 100€ skf versus motonet ja motonetin laatikon avaa niin siellä onkin skf laakerit mutta varauksella saa ostella, työkalut ok näihin harrastehommiin, varsinkin kaikki ihme hanhenjalkaaivaimet yms kun niitä kerran elämässä tarttee, niin on niitä kvia olla olemassa. 150eurolla sai ostettua kärrilllisen avaimia kun olisi vastaavasti saanut yhden pikkusarjan bachon avaimia. ja samat takuut molemmilla
__________________
[O]=TOYOTA=[O] |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Kaikki Mapco-merkkiset nivelet on paras jättää ostamatta vaikka puoli-ilmasiks sais. Tai jos tyytyy 3 kk:n kestoikään niin kiinni vaan.
Motonetistä löytyy usein sama osanro myös toisen valmistajan tekemänä.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
ford escortin nivelet on motonetissä kaikki väljiä jo uutena. 3kpl vaihdettu 0km ajettuna ja ongelma poistui kalliimmalla merkillä.
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
perus työkalut, öljyt, tarvikkeet, semmoisia Motohelvetistä voi ostaa. Jarrulevytkin on itsellä toimineet ja palat toki jos saa Ferodoa. Samoin Gatesin jakohihnasarjat pyörineet hyvin.
Sen sijaan tukivarret, nivelet ja puslat on olleet painajaismaisen huonoja. Ylipäänsä kaikki missä on kumia. |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Totta. V70:ssä meni Mapcon tukivarret alle 20tkm...
__________________
- eskimo kaenuusta |
|
#6
|
|||
|
|||
Totta töräjät.
Oikeen hämmästelly joskus niitä mapcoja,yhtä kaveria jo melkein syytin kohtuuttomasta rääkkäämisestä (no nii se rääkkääki) mut alapallo kesti vajaa vuoden. Myöhemmin tarkemmassa syynissä on ollu valmiiks väljiä ja viallisia kierteitä yms. sontaa. En suosittele,toisaalta taas viimeks oli hiluksin raidepäitä jotka oli saksalaisia eikä mapcoja, isompia mitä orkkis,muutenki pirun hyvän näkösiä. saa nähä mitä kestää,ja yleistäen muutenkin: usko silmiäsi ja luota itseesi,voit saada edukasta ja laadukasta tai täyttä paskaa ja kaikkea siltä väliltä.
__________________
Kaikki mikä on paskaa,on perseestä. |
|
#7
|
|||
|
|||
|
Tuskin niissä pallonivelissä mitään varsinaista vikaa ole, kunhan muistaa aina ennen asennusta irrottaa suojakumin ja laittaa kunnon vaseliinia niveleen. Jos on rasvanipan paikka ni sellainen kannattaa tietty ruuvata samalla paikalleen.
Parhaimmillaan (tai siis pahimmillaan) motonetista haetussa bemarin alapallonivelessä ei ollut ollenkaan rasvaa En nyt muista minkä merkkinen osa oli, mut kesti sekin rasvat sisään laittamalla toista vuotta vaikka auto oli ihan linttamadallettu ja söi alustan osia ku leipää. Tohon termarihommaan törmäsin itekin juuri syksyllä, ostin tarviketermarin tohon Taroon ja 2 viikkoa myöhemmin sitten tojotan tiskiltä kävin hakemassa alkuperäisen ja johan alko lämpeemään. Ei vaan kunnolla noussu lämmöt sillä tarvikemallin termarilla, ulkoista eroa noissa oli että tarvikeosassa oli silmin nähden ohuempi se kuparinen "sydän" verrattuna orkkisosaan. Mut yhteenvetona vois sanoa et motonetista saa ihan laatukamaakin kunhan tietää ite mitä merkkiä kannattaa ostaa ja mitä ei. Yhtään osaa ne ei ite valmista että voisi suoraan sanoa motonetin varaosien olevan paskaa
__________________
HDJ100 -99 Ex: HDJ80 -91 VW Taro -90 |
|
#8
|
||||
|
||||
|
tässä kuva kuplan alapallosta. juurikin mapco. ei ihme jos ei kestä. oli siellä uutena kyllä rasvaa mutta kaikki kumin reunassa kaukana oikeasta paikasta
![]()
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
motonetistä ostettu jännitteen-ssädin hiluxii. latas tyhjäkäynnillä jo 18V en ees kierroksilla viittiny kokeilla, no palautin sen takas ja hain kaverilta 25 vuotta vanhan b-osan ja hyvin toimi!
__________________
-BJ-40 -hilux ln110 ex -Land Cruiser HJ-45 ex -hilux ln65 ex http://www.pahama.com |
|
#10
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
__________________
Joku tahtoo vaihtaa nimeään, jos se siihen jää tiedetään, Se joku tahtoo olla ihminen, Minä en! Timo Rautiainen & Neljäs sektori |
|
#11
|
||||
|
||||
|
No noi Mapcot on sen sortin skeidaa että noin puoli vuotta sen jälkeen kun olivat aloittaneet niiden maahantuonnin niin tekivät päätöksen että Mapcon alustan osia ei myydä enää Varaosamaailmoissa vaan ne työnnetään kaikki Motonetteihin.
Ja kuviohan on sellainen että Varaosamaailmat ja Motonetit omistava konserni tuo itse maahan nuo Mapcot.
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi (perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f) wonk.sytes.net/76s/ |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| AJORAMPPI / Motonet | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 11.01.2010 11:46 |
| Motonet | Rekisteröimätön | Chit-Chat | 6 | 04.06.2009 00:27 |
| Motonet maastotunkki. | IHKULAINEN | Tekniikka & Jutustelu | 40 | 29.09.2008 19:19 |
| Audi laatua | Nerd-O | Chit-Chat | 1 | 25.04.2005 17:30 |
| SUPERWINCH laatua ? | pee | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 21.01.2005 17:41 |