![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Hyvä että selviää nuo viat. Itse tuossa tuon suodattimen vaihdon jälkeen tunnustellut että aivan kuin olis tullu jopa vähän hoppua lisää tuohon omaan laitokseen, toisaalta en kyllä ihmettele yhtään jos soppa liikkuisi paremmin kun on puhdas suodatin. Tuohon nyt sitten tuli mieleen että mikäs putkenpää se tankin huohotin on?? tulipellissä on sellanen taivuteltu jarruputken pätkä joka tulee auton alta ja sitten löpösuodattimen alla on joku kumiletkun pää josta ei tiedä mihin mahtaa mennä? vai kuuluisiko sen olla siinä vedenerottimessa??
|
|
#2
|
|||
|
|||
|
Ja tosiaan korin korotus helpottaa startin kaa toimimista, kuten itse olen huomannut vakioit aj tuot oma 40mm korotettua rapates.
Tanki saa täyttöputken vieressä olevast letkusta korvausilman... Siit mikä putki siellä konehuoneessa on, niin ei mulla yhdessäkään (5x dsl King + 1 dsl.tyi) oo ollut siin mitään kumiletkua jatkeena... Se vedenerottimen pää kuuluu olla vapaana, kun se vaan toimii tyhjennyksen ajan ja erilliseen astiaan silloinkin laskiessa. |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Täytynee koettaa saaha se huohotin letku auki kun kerää melkoisesti alipainetta tankkiin kun korkki vaihdettu johonkin volvon korkkiin. hengittävä korkki kai helpottaisi tuohon alipaine ongelmaan.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
se putki mikä töröttää vänkärin puolell tulipellis moottoritilassa niin se haarottuu auton alla jakikseen ja päävaihteiston huohotukseen, ja omassa se myös meni tankille asti. sitä ku seuraa ni siellä on ns t-haaroja ja niistä se sitten jakaa sen edellä mainittuihin paikkoihin.
__________________
LaMaas offroad Pohjois-suomen offroad Offroad Oulu Www.Suzuki4x4club.fi www.laplandtrophy.com Perkele! Meni lunta kenkään, Nyt kyllä lähteee !! |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Syyläri kysymys. Eli mulla on tuo -87 gincapi, jossa SD25 kone ja D21 kori käsittääkseni, mitä nuita nettikauppoja kattelin, niin en oikeen saanut sieltä käsitystä minkä syylärin tilaisi. Tuntu olevan vaan D21 korin syylärit tolle uudemmalle koneelle ja SD25 koneen syylärit taas vanhemmalle korille, minkähän mukaan tuo pitäisi tilata, korin vai koneen, vai onko tuossa jopa joku välimallin syyläri, vai onko sillä ees väliä sopivuuden kannalta? Oisko jollakin kokemusta?
Viimeksi muokannut Rautakansi : 28.12.2012 22:24 |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Mulla on semmonen fiilis että dieselikoneen syylärit on samoja D21 korisessa, ihan absoluuttisen varma en tästä ole vaikka monen ikäsiä on pihassa ollutkin
![]() Se miksi kirjat tarjoo SD25 koneiseen (vanhoihin eli alle -86 ) erilaista on se että koppa tod näk silloin 720 mallia.. D21 koppaisissa ainoa ero syylärien välillä on bensa/diesel.. Tuolta sitten selvyys asiaan : http://nissan4u.com/parts/king_cab/ Ei jaksa ite lähtä ny klikkaileen ![]() Edit.. Njäh SD koneisen syyläri ![]() TD koneisen syyläri ![]() TD25 nissan numero syylärille : 2140080G00 SD25 koneelle : 2140010G00 / alternate: 2140080G00 Eli samaa settiä näyttäis olevan jollain pienillä eroilla.. Viimeksi muokannut Lerssinen : 28.12.2012 22:34 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Nissan King KING CAP 4x4 WD | kona | Tekniikka & Jutustelu | 26 | 03.09.2018 12:08 |
| Nissan king cap | tomppaa | Tekniikka & Jutustelu | 1 | 28.08.2011 10:04 |
| Myydään / Vaihdetaan M/V 4x4 nissan king cab | Rekisteröimätön | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 29.01.2011 10:42 |
| M:Nissan king cap | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 21.04.2007 11:31 | |
| M. Nissan King Cap -91 | Heze.R | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 03.04.2007 23:22 |