![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Perä rallattaa edelleen ja kämmäkässä ei ajosta tullut mitään koska öljynpainevalo sammui vasta jossain 1500 rpm paikkeilla. Lisäks ruiskuohjauksessa on varmaankin imuilman lämpötilakorjaus saakelisti pielessä koska seosmittari näytti 9.2-9.3 parinkymmenen minsan ajonjälkeen seokset kohdalleen ja öljynpaine alas. Tänään tarkistin öljypumpun ylipaineventtiilin, ei ollut jumissa. Kaikki laakerit ja keinuvipuakselit ja keinuvivut olen vaihtanu reilu vuosi sitten. Kone on käynyt varmaankin noin 100 tuntia. Pitää jatkaa tutkimuksia. Ekaks ö-pumppu kasaan ja koneeseen uudet öljyt ja suodatin.
__________________
Pitikö se sinne nyt ajaa? |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Paljonkohan se kone kerkes ajattaan bensaa sinne öljyn joukkoon ennenku rupes toimiin normisti. Jos vaan meni öljy ihan litkuks.
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Öljyt vaihdettu ei vaikutusta. Venakoppa irti ja käymään. Keinuvipujen ja akselin välistä
tuli aikalailla öljyä. Vanhemmasta koneesta vivut akseleineen paikoilleen ja testaamaan onko vaikutusta. Ohjaustehostimen pumppu on kans loppu ja vesipumppu vuotaa, tää on toisinaan masentava harrastus.
__________________
Pitikö se sinne nyt ajaa? |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Öljynpainetta ei vieläkään ole mut toi tuareg rally painaa päälle niin päätin tehdä rengashommia että olis niitä varapyäriä. Vanteet tein halkastaviksi jo kolmevuotta sitten ja silloin laitettiin rinkulaks 4mm vanerista pyöräytetty jutska. Halpa ja ajaa asiansa mutta asennuksen kannalta hankala kun ritisee rikki aika helpolla. Edeliskesänä purin vanteet ja yks vaneri joka otti asennusessa hiukan itteensä oli mennyt rikki ja pyöri renkaan sisällä, kumipurua eli aika paljon mutta kankaat ei näkyny. Laitoin renkaat nippuun ja ajelin ilman rikuloita mut nyt piti koitaa jotain uutta.
Hain etrasta 6mm polyeteenilevyä ja pyöräytin rinkulat siitä. 5cm limiin ja 8mm pultteja, paksuja korilevyjä ja sellasia vanerille tarkotettuja muttereita niin tuli tämmöstä jälkeä. Keittiövaaka on tässäkohtaa tasapainotuskone. Reiät on liian isoja koska levy meni hiukan lommolle kun kasasin vanteen. Seuraaviin kiekkoihin laitan saumakohdan vastapuolelle muovinpalasen painoks. Paljon huolettomampi survoa renkaan sisälle kun se vanerinen.
__________________
Pitikö se sinne nyt ajaa? |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Tyhmä kysymys: Mitä toi muovi/vaneri auttaa renkaan sisällä?
|
#6
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
![]()
__________________
vapari ei ole vaihtoehto ![]() Ahdin takaa tahdin ja ilo alkaa kilosta,, riemu kahdesta mutta kone remppa kolmesta ![]() ![]() No worries, mate ! Hojossa on sitä jotai ![]() Pensselit pestään bensalla ja dieselillä tehdään VOIMAA |
#7
|
||||
|
||||
![]()
Niinpä tietysti..
|
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Tuossa siis vanne on halkaistu läheltä kiinnityspintaa ja hitsattu niihin puolikkaisiin kehät. Vanteen puolikkaat paikoilleen omilta puoliltaan ja pulteilla kiristys niin renkaan jalkaosa jää piukkaan molemmilta puolilta vannetta (vanteen ja tuon muovirinkulan väliin) eikä näinollen putoa vanteelta ulko- eikä sisäkehältä. Saman asian voi tehdä periaatteessa monimutkaisemmin/painavammin laittamalla beadlock kehät molemmin puolinvannetta. -Ymmärsiköhän tuosta nyt mitään ![]()
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
#9
|
|||
|
|||
![]()
Jos vaan sopii sisäpuolelle jarrujen ja kääntövarsien puolesta.
__________________
Pitikö se sinne nyt ajaa? |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Kompura? | Paavo | Tekniikka & Jutustelu | 36 | 05.08.2013 09:20 |
Myyty KOMPURA | turaaja | O/M/V Muut | 1 | 05.01.2012 20:55 |
Myyty Kompura | H_Nietu | O/M/V Muut | 7 | 21.11.2009 18:58 |
Myydään Kompura | Von Leka | O/M/V Muut | 8 | 23.01.2009 16:42 |
O: Kompura | Repro | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 8 | 11.07.2007 18:55 |