![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Juutuupista löytyy jonkunverran matskua roboteista
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Meillä ollut nyt pari vuotta IRobot Roomba pet series, juurikin noiden koirankarvojen takia...hienosti toimii laite ja vielä paremmin kun jaksaa ottaa matot pois lattiasta..tosi tyytyväinen ollut laitteeseen , ei muutaku kaupoille vaan
__________________
-MMC- Suzuki Jimny -02 Suzuki sj 413 Ex Toyota Lj -89 Ex Suzuki sj 413i Ex Suzuki sj 410 |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Joskus vuosi sitten tuli työmaalla kuunneltua radiosta ohjelmaa jossa oli kuuntelijoiden kanssa puhe noista roboteista ja niiden käyttökokemuksista.
Ehdotonta parhaimmistoa edusti rouva joka kertoili olleensa oikein tyytyväinen vehkeen toimintaan, piti ison asunnon siistissä kunnossa ja kahden ison koiran karvat hyvin kurissa kun päivät siellä ajeli. Kunnes sitten oli tullut se päivä jolloin hauvojen masut oli olleet pikkusen sekasin... Oli kuulemma jäätävää jälkeä valkoisilla matoilla kun robo oli päivän lanannut löysiä jätöksiä edestakaisin
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
![]() Mattoja on tuossa lattialla pari, sellaisia normaaleja nukkamattoja. Niistä robotin olisi pakko selvitä, hallitus ei anna lupaa niiden poistamiseen. Ja tuon robotin pitäisi tietty olla jonkinverran viisas, eli ihan osu ja käänny-periaatteella olevaa ei viitsi hankkia. Ja latauksen pitää olla automaattinen. Eli käyttäjä vain tyhjentää pölysäiliön aika ajoin ja kone hoitaa loput. Tuo IRobot vaikuttaa kanssa ihan asialliselta peliltä.
__________________
Tumpula Racing Team |
|
#5
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
__________________
- eskimo kaenuusta |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Ei ole kauheen pitkäikäsiä nämä robotit. Akut kestää vähemmän aikaa kuin kannettavissa ja maksaa melkein tuplaten. Aika paljon noita tulee huoltoon ja edelleen roskiin. Osat on niin kalliita että takuun aikaset koneet menee romuksi heti jos on pienikin vika laitteistossa. Mulla on joutilaana akkua vaille valmis ajoon sarja jos joku haluaa, n.15 kertaa käytetty. Ja uutena ostettu robottikeskuksesta.
Vaikka meillä firmassa on yhden merkin keskus huolto niin osat kannattaa ostaa maailmalta. Saa aika paljon halvemmalla esim ebay:sta. Aika hyvin noi kyllä siivoo ei näy koiran karvoja juuri nurkissa. Pitää muistaa vaan siivota se robottitkin usein ettei mene tunnistimet umpeen.
__________________
-MMC- EX- 4RUNNER 3.0 V6 Range Rover P38 |
|
#7
|
|||
|
|||
|
http://kauppa.robokeskus.fi/neatoxv15
Osta tuommoinen. Kartoittaa kämpän pyörivällä laserilla ja laskee parhaat reitit. Ei imuroi samaa paikkaa moneen kertaan niinkuin lähes kaikki muut. Lähtee telakasta viikko-ohjelmalla ja palaa automaattisesti, jos imurointi kestää pitempään niin käy välillä lataamassa. Isompien kynnysten yli ei pääse mutta parisenttisestä menee vielä. Viime jouluna ostin ja joka arkipäivä imuroi. Vielä ainakin pelaa ongelmitta. Viimeksi muokannut Reisrdok : 03.12.2012 15:29 |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
Ihan mielenkiinnolla minäkin seuraan topikkia, koska tuollainen on hankintalistalla meillekin. Mulla oli aikoinaan sellainen "köyhänmiehen versio"-pölynpyyhkijä, ajoi ihan ok:sti asiansa kun oli vain kissan ja yhden koiran karvaa. Sitten tuli toinen koira, joka söi laitteen.....
Onneksi näissäkin laitteissa on nuo hinnat tulleet jo järkevälle tasolle.
__________________
You got mud on your face You big disgrace Somebody better put you back in your place. |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|