![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() Onhan noita ollut moneen lähtöön. Ekana oli nokian huopavuorelliset 80-90 taitteesta. Näitä käytettiin myös useampi syksy töissä vesillä. Kestivät noin 20v. Seuraavat muka samanlaiset evät olleet mistään kotoisin. Parkanon talvikkaat ostin joskus -96. Helevetin hyvät, rajoitetussa käytössä edelleen. Ostin reilu viisi vuotta sitten toiset talvikkaat. Lesti oli ainakin muuttunut huonommaksi meikäläiselle. Sorelin kumiteräisiä olen käyttänyt kovilla pakkasilla. Lämpimät kyllä, mutta helkkarin painavat, eivätkä sovi armeijasiteeseen. Sievin arktikset poimin joskus 90-luvun lopulla kirpparilta kyytiin. Hyvän oloiset, mutta sattuivat olemaan numeron verran pienet. Talli / pihasaappaina silti ihan passelit ja todella kestävät. Seuraavaksi ajattelin kokeilla kamikkia.
|
#2
|
||||
|
||||
![]()
ite vippailen talvet sievin alaskoilla lähtee kolmas vuos samoilla kengillä ei oo paleltanut varpaita
__________________
elämä on esileikkiä ennen kuolemaa |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Ittellä tuollaiset Sorellit: http://www.scandinavianoutdoorstore....ineet/glacier/
Ihan sika isot lompsottimet, mutta kyllä näillä jotenkuten tarkenee.
__________________
Laatokan Kiertäjät Ry Ei pelkästään kerho |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Tuollaiset power buutsit on mulla nyt kolmatta talvea käytössä, toimii hyvin sinne pariinkymmeneen pakkasasteeseen, sen jälkeen mulla ei tunnu riittävän mikään..
![]() |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Aikanaan kun oli Nokian leivissä, niin henkilökuntamyymälästä tuli hankittua aina II laadun Kontio saappaaita. Niihin sai myös ostaa irralliset huopavuoret ja niillä kyllä pärjäsi talvipakkasilla. Oli noi omat irtohuopavuoret intissäkin mukana metsäkeikoilla. Taitaa olla vieläkin jossain kaapin nurkassa tallessa. Pitääpä ottaa käyttöön, muistelisin että ne on ihan ehjätkin vielä.
__________________
---------------------------------------- If it works, tear it apart and find out why! https://roverfriends.fi/palsta/ ![]() 3 Amigos-never travel alone |
#6
|
|||
|
|||
![]() Muckboot Tay Sport
Ihme kun kukaan ei oo vielä noita Muckbootin Tay Sportteja kun kerran talvisaappaista on kyse.
Erä lehden testivoittaja suuressa saapas testissä 2010. Itelläni ainakin nuo toista vuotta aktiivisessa käytössä talvisin. Nuo on monestakin seikkaa hyvät. Varren pinta on neopreenia niin ei jalat hikoa yhtä pahasti kuin kumissa ja näin ne saa myös pois jalasta kun kumisaappaissa jos jalat kastuu hiestä niin verenkierto jalassa on vilkas ja jalka turpoaa aina vähän ja kumisaappaiden pois ottaminen voi silloin olla yhtä helvettiä. Suhteellisen kevyet vaikka on tommoset jöötit. Napakka istuvuus ja tukee hyvin jalkaa. Pikku pakkasilla ei todellakaan tarvii paksua sukkaa. Kestää ammoniakkia, öljyä ja lannoitteita. Iso plussa hinnalle. Ainakin minun mielestä halvat suhteessa siihen että saat oikeasti hyvää. Eräs toista kymmentä vuotta vaellusta kaiken näkösissä olosuhteissa harrastaneena kerto että nää tehdään niin kulutuskestäviks että useinmiten on pelkkää paska puhetta että pito jäällä on hyvä... Enkä itsekkään ole kohdannu talvisaappaita tai muitakaan mettäkenkiä mitkä ois kestävät ja oikeasti hyvä pito jäällä. EDIT: Tuolta hankin eikä näytä halvenneen kahden vuoden jälkeen https://www.budgetsport.fi/tuotteet/...sport%20saapas Viimeksi muokannut ärjyy70 : 29.11.2012 14:04 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Autopelien aatelia - Death Rally | Joske | Linkit | 10 | 22.10.2009 18:57 |
mitkä iskarit | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 05.05.2009 09:03 |
Hikipedia-luulosanakirjojen aatelia | solihull | Linkit | 1 | 05.06.2007 13:45 |
Mitkä renkaat? | Tekniikka & Jutustelu | 11 | 21.02.2005 00:38 | |
Mitkä akselit?? | Jare | Tekniikka & Jutustelu | 12 | 15.12.2004 13:52 |