![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Kiitokset vinkeistä. Pitää ottaa joku pieni näyte ja viedä se jollekin viisaalle tutkittavaksi.
__________________
"Kerran luulin olevani väärässä. Erehdyin." -Oscar Wilde- Yritin epäonnistua. Onnistuin. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Patrollilla ois 100 000km ensihuolto edessä 1000km päästä
![]() Öljyt vaihtoon tietty joka paikkaan ja kotelosuojat runkoon, ehkä myös koriin. Oiskohan muuta?
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Mistähän saisi huokeimmalla HDJ80:sen etuperän välitykset uudet?
Suuret kiittokset jo etukäteen.
|
|
#4
|
||||
|
||||
|
Mitkä ovat yleisimmät syyt että startti/solenoidi vaan naksuu ns puolilämpimällä moottorilla?
|
|
#5
|
|||
|
|||
|
Pääsääntöisesti virta ei kulje solenoidin läpi roottorille kun vain napsuu.
Viimeksi muokannut Tomppaa_ : 31.10.2012 20:01 |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Startti irti ja puhdistus solenoidin kärkien tarkastus ja hiilien tarkastus, sitten kevyt voitelu eli helat öljyllä ja bendixin akseli crcllä ja kasaan. Yksi vaihtoehto on että startin ja koneen tai missä tuo ikinä kiinni onkaan, välissä on hapettumaa...Jenkeissä on ollunna tätä herkkua.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
|
#7
|
||||
|
||||
|
__________________
ex 4wdwannabe -= In Lockers We trust! =- LeijonaEmot RY supporter http://www.noonansuomi.net/ |
|
#8
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
Veto Apu Käämi (siis käämi, mikä on kytketty starttimoottorin moottorin + napaan) siis tämän käämin tehtävä on vetää solennoidi voimalla kiinni, ja virta kulkee vetovaiheen alussa starttimoottorin läpi, mutta kun solennoidi kytkeytyy, niin moottoriin kytkeytyy sähkö; -> siis käämin molemmat päät on +12v; siis teho nolla Pitovirtakäämi on kytketty solennoidin herätteestä runkoon. (siis tämän pääasiallinen tehtävä on pitää solenoidi vetäneenä koko starttauksen ajan) sinulla nyt varmaan startin hiilet loppu? tai sitten solennoidin käret loppu? Tokkääppä rengasrauta solennoidin päässä olevien pulttien väliin (siis toinen menee starttiin sisään, ja toinen akkuun) niin alkaako starttaamaan? jos alkaa niin solennoidi rikki, ja jos ei tapahdu mitään niin hiilet loppu, taikka startti rikki. |
|
#9
|
|||
|
|||
|
Ymmärrän kuinka xenonit vaihdetaan ajovaloihin, mutta entäpä lisävaloihin kyseessä H11 umpio varmaan jotain tolkkua saisin kun ne xenonit käteen saan mutta onko kovinkin erilainen laittaa kuin ajovaloihin kun lisä valoissa ei ole tuota liitäntä töpseliä mikä pukataan vaan xenoneihin kiinni.
|
|
#10
|
||||
|
||||
|
Liität ne ballastin virtajohdot samaan tyyliin kuin laittaisit normi lisävalot, eli releen kans ja heräte pitkiltä valoilta.
__________________
Diisselistä voimaa ja silleen. |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| HILUX- kysy ja vastaa- palsta | KepesJokke | Tekniikka & Jutustelu | 5062 | 08.12.2025 16:04 |
| Mitsubishi L200 -kysy ja vastaa- | Jouni_S | Tekniikka & Jutustelu | 332 | 01.04.2023 15:38 |
| Kysy mitä vaan, vastataan ku jaksetaan ! | SuurSyömäri | Chit-Chat | 2358 | 31.08.2012 20:55 |
| Kysy Piinalta, Piina tietää! | piina | Kysy Piinalta | 0 | 02.11.2005 22:21 |
| Tuhosinko Bfg MudTerrainit?? ja helmaputkista kysy | sippis | Tekniikka & Jutustelu | 5 | 02.04.2004 07:20 |