![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]()
Siinäpä alkuun vertailukuvaksi hirvimehtuun lomassa passituksen päätteeksi napattu otos katurenkailla jotka lienevät aikalailla yleinen koko mitä oon kylillä nähtyihin yksilöihin silmämääräsesti vertaillu (en viitti lähtä varastoon penkoon ja katteleen tarkkoja mittoja). Siinäpä se koko komeudessaan 31" insa saharat alla tämän päivän linnustusreissulla. Ois ollu 308:lle tarvista muttei ollu ko tuo ij-27 baikali kourassa ku teeret latvasta katteli, ja lähelle ei viittiny kontata ku ei ollu märkäpuku mukana ja kävellen pelästyvät mokomat meikäläistä. Sama päänsärkykeskus hieman takavinkkelistä. Niinkö tästä huomaa ni rattaat on nätisti auton sisäpuolella. Aavistuksen ko rattaita kääntää ni on tiukin paikka, sormet sotkin ku räpylää sinne tunkiin väliin, mutta rystyset sitten tökkäs jo kiinni, ettei siinä hirveitä tiloja väliin jää. Siinä vielä läheisempää tarkastelua aiheesta, kura tekee hieman harhaa, mutta tuon kuvaussession jälkee hieman sitä puhistelin ja sormia vällin sörkin. Ei paljo leveempi kestäs olla ku rapsis kiinni. Profiilissa vielä muutama muukin otos jos niiiin paljo mielenkiintoa herättää. Pahoittelen motorolan kuvanlaatua. Rattaathan oli siis ne 31*10.5*15 Insa Saharat (nastoitettu poranastoilla), alusta vakio, ja valssit lienevät myös alkuperäset(?). Ja edellinen omistaja jotai pientä hienosäätöä koteloihin oli tehny, mutta ei isoja modifikaatioita. Kävin palatessa hieman myös rypemässä, ei taaskaan vinssiä tarvittu, sen jälkee ei oo kiinni jääny ko sen asensin. Jokatapauksessa hyvin pelas nuo rattaat eikä kuulunu mitää rohinoita että ois kiinni ottanu. Ja nuo rattaathan siis vastaa aikalailla 32" ratasta halkasijaltaan, ku mittoo tarkemmin.
Viimeksi muokannut macro : 13.10.2012 20:37 |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Mihin tälläinen johto tulee kiinni kun on näköjään irronnut
|
#3
|
||||
|
||||
![]()
Toimiiko polttoainemittari?
|
#4
|
||||
|
||||
![]()
Piti oikein käydä katsomassa toimiiko bensa mittari toimihan se
Viimeksi muokannut aleksi : 15.10.2012 21:06 |
#5
|
||||
|
||||
![]()
Se polttoainemittarin liitin jos ois irti, ni taitas auton käynti hävitä samalla. Nimimerkillä kokemusta on, 3 iltaa meni ettiessä, että missä vika ku loppu käyminen. Tankin päältä löyty syyllinen liitin, ja samalla saatiin polttoainemittari takaisin elävien kirjoihin.
|
#6
|
||||
|
||||
![]()
Ei ole Fronteroista tuon taivaallista hajua, se oli vain villi veikkaus sijainnista johtuen.
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
No kaikille laitteen omistaville kohtalotovereille tiedoksi, että ku bensapumppu mykistyy, ja polttoainemittari siinä samalla, niin sieltä tankin päältä se syyllinen liitin löytyy. Brittien frontera palstaa ku tavasi, ni aina silloin tällöin esiintyvä vika.
|
#8
|
||||
|
||||
![]()
Jos tuolainen vika tulee joskus niin onko autossa sisällä tarkastus luukku mistä näkee onko johto irronut?
|
#9
|
||||
|
||||
![]()
Omassa Fronterassani tuossa takaoikeassa lokarinkaaren tilassa on yksi ainoa piuha ja se on ruuviliitoksella kiinni bensatankin syöttöputkessa olevassa pikku korvakkeessa. Vähän sellainen maadoitusliitännän oloinen. Johtokaan ei ole sellaista monisäikeistä vaan siinä on kuoren sisällä yksi paksumpi kuparikarva. Bensaputki minulla taitaa olla muovia, pinta ainakin vaikutti siltä. Eri näköinen on kuin valokuvassasi. Villi arvaus: staattisen sähkön maadoitusta putkessa kipinöinnin estämiseksi tankkaustilanteissa?
|
#10
|
||||
|
||||
![]()
Mistähän kannattaisi ruveta etsimään vikaa kun autoon ei tule kuin lehmän henkäystä eli just lämmintä ilmaan tulee on aivan sama ajaako moottoritiellä ja kaupungissa.
Moottori käy normaali lämpöisenä lämmöt puolessavälissä Termostaattikin vaihdettu jo ja laitettu pahvikin syylärin eteen Just tarkistin kaikki lämpölaitteen säätimet nekin toimivat kuin pitääkin toimia Mikä tämä osa on? vaikuttaako mitenkään sisälämmön tuloon? https://plus.google.com/u/0/photos/1...53731657287234 Tälläinen toi on toiselta puolelta https://plus.google.com/u/0/photos/1...53730671421314 |
#11
|
|||
|
|||
![]() Kiertääkö kennossa mikään ja kulkeeko ilma
Kuvauksen perusteella olis kenno tukossa (siis päältä) eli pääsee vain vähän ilmaa kennosta läpi mutta tarkasta ainakin seuraavat!
Pyöriikö lämppärin flekti? Jos pyörii tuleeko ilma lämppärin kennosta läpi vai onko tukossa? Kiertääkö vesi lämppärin kennosta läpi? Kenno voi olla tukossa niin sisältä kuin ulkoakin ![]() |
#12
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Ps onko tälläisessä fronterassa raitisilman suodatinta? Jos on voisiko se vaikuttaa jos on tukossa? Viimeksi muokannut aleksi : 04.12.2012 12:11 |
#13
|
|||
|
|||
![]()
Tuo kuvien osa on lämppärin etuvastus, ei vaikuta tähän ongelmaan. Tuo palikka hoitelee ne eri pyörimisnopeudet puhaltimelle. En nyt nyt Aleksi Opelin vuosimallia keksi mutta omassa -95 mallissani ei ollut raitisilmasuodatinta. Ja toki sen tukkoisuus vaikuttaa ilmankulkuun.
|
#14
|
||||
|
||||
![]()
Taas olisi ongelmia
![]() ![]() ![]() ![]() Voiko ryyppy jäädä päällä ja aiheuttaa tälläistä käy normaalia tyhjäkäyntiä kumminkin mut kun antaa vähän kaasua niin ns röpeltää.. Onkos täs jotain ns tietokone johtoa jonka voisi lyödä jossakin liikkeessä johdon päähän jos vaikka näkisi sit mis mahdolisesti voisi vika olla ISO KIITOS JO ETUKÄTEEN. Viimeksi muokannut aleksi : 08.12.2012 19:39 |
#15
|
|||
|
|||
![]()
Ei välttämättä ole ole oikea ratkaisu mutta tarkistappa lambda-anturin toiminta mikäli autossa sellainen on? Ainakin juurikin kuvatun tyyppiset oireet tuli joskus 3 koppaseen golffiin ja tiedän parikin ventoa jotka oirehtivat samoin ja syy löytyi maadoittavasta lambdasta. Eli menee seokset niin pieleen ettei pysy käynnissä tms.
|
#16
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Tuo 'tulpanjohdot+virranjakajankansikin on uusi+pyörijä myös vaihdettu' on mielestäni ihan oikea tapa edetä. Putsaa nyt vielä akun navat ja kaapelikengät messinkiharjalla tms. että riittävän korkeajännitteisen sytytysvirran saanti ei jää ainakaan siitä kiinni. Vaihda myös polttoainesuodatin. Riittävä bensan saanti pitää varmistaa. Kerro jos jää vielä ongelmaa, yritän keksiä jotain. Ja palstan varsinaiset autoalan ammattilaiset jeesaavat toivottavasti tarvittaessa siitä eteenpäin. |
#17
|
||||
|
||||
![]()
Itseasiassa noikin hommat on tehty eli bensansuodatin vaihdettu ja navat myös puhdistettu voiko puola olla mitenkään hajalla? Vaikka antaakin kipinän.... Entäs ilmamäärä mittari? Eikös se olekin tuossa ilmanputsarin päällä? Se metalinen osa.....
Eikös tuohon käy aivan normaali puola jos vaikka ostaisi sellaisenkin ![]() |
#18
|
||||
|
||||
![]()
Motonetistä vaikkapa löytyy käypänen puola kolmella kympillä. Eipä tuon vaihtamisesta haittaakaan ole ja sittenpä ainakin tiedät, että vika ei ole siinä kohtaa.
http://kauppa.motonet.fi/motonet/ren...=413&year=1993 Saman linkin takaa voit katsella, mitä kaikkea muuta kivaa moponetistä autoosi löytyy ![]() Itselläni on ruiskukone, joten en sinun autosi moottoria tunne sen tarkemmin. Mutta tulipa mieleen yhden aiemman autoni mystinen puhdin puute ja miten asia selvisi: Päätin irrotella kaasarin kunnollista tutkimusta ja putsausta varten. Bensaletkua kaasarista irrottaessani yllätyin, kun letkun liitoskohdasta kaasarin sisältä löytyi sellainen tupakan filtteriä pienempi metalliverkkosuodatin, jossa oli aika paljon töhkää. En ollut tiennyt, että bensaletkussa näkösällä olevan filtterin lisäksi on olemassa vielä toinenkin, joka voi mennä tukkoon. Homma tuli sillä kertaa noin helposti kuntoon. Tämä nyt vain esimerkkinä että isokin käyntiongelma voi olla pienestä kiinni. |
#19
|
||||
|
||||
![]()
Pitääpi ostaa toi uus puolakin ja ajattelin mitata sylinterien puristuspaineet samalla kertaa
On tämä omakin frontera ruisku |
#20
|
|||
|
|||
![]()
Mikä vinssi sulla tuossa on ja ei sattuis olemaan kuvia miten olet asennuksen toteuttanut?
|
#21
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Sekä http://forums.offipalsta.com/showpos...&postcount=234 Vinssipeti biltemasta hankittu, josta vaijerin kitaa piti hieman isontaa, mutta muuten toimiva kampe. Viimeksi muokannut macro : 06.11.2012 10:15 |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
myyt. FRONTERA | O/M/V Ajoneuvot | 3 | 20.03.2007 22:15 | |
M: Frontera -92 | sam-o | O/M/V Ajoneuvot | 6 | 02.06.2006 22:30 |
M: OPEL FRONTERA 2.4i -94 | Ansu | O/M/V Muut | 2 | 22.09.2005 12:18 |
M: Opel Frontera 2,4i -92 | Jyki | O/M/V Muut | 3 | 13.09.2004 12:50 |
opel frontera 2.4 i | khv | Tekniikka & Jutustelu | 17 | 15.04.2004 08:39 |