![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Ja tuo hitsilukko takana ei varmasti ole hyvä ja halpa, kyllä se sen verran jäykän autosta tekee että hankalaksi menee ajaminen. Miksi pelko on näin suuri? Mitä niin ihmeellistä noihin voi tehdä että ne olisivat ylivoimaisia kilpipelejä vastaan? Nyt haluan kuulla ne hyvät ideat, oma Toyota kun on protoissa niin kaikki hyvät muutosvinkit on tervetulleita ![]() Akseleiden paikat orkkiksessa oltava samat kuin ennenkin, ei niitä käy siirtäminen. Mutta jos joku on niitä vaikka 3 cm leimapelistäkin siirtänyt niin kukapa sitä huomaa ja mihin se vaikuttaa??
|
|
#2
|
|||
|
|||
2013
Tuo kilvettömyys on hyvä asia.
tämä vuosi orginaalissa on ollut aika laiha osallistujien määrältään. meille ei vaikuta se, että kanssa kilpailijalla on kilvetön rusina jolla ajaa. Me olemme halunneet pitää auton mahdollisimman siistinä ja suorapeltisenä. Siltikin jokune palkintosija on tullut vai onko ne tullut siksi että joku muu on epäonnistunut tai jopa ajanut kyljet lommoon ? Kestävyys ajosta maastossa on kuitenkin kyse. kilpailun johtaja ja katsatushan ratkaisee millaiset rusinat kisaan pääsee. ja miten vahvat ja hyvät rakenteet on tämä koskee kaikkia luokkia ja jos protoissa esim. ohjausvarret kestää 42" kummia ,niin on se kumma jos ne ei orginaalissa 31" kestä? ja kuten aiemmissakin kommenteissa niin kyllä kuskilla ja koko teamilla on vaikutusta menestykseen. ei pelkkä auto on siinä kilpi tai ei vaikuta kisa menestykseen.Ne ketä ajaa kisaa sen tietää. Tietty saahan tulla kilpailuun korjaamaan autoakin jos haluaa sitä ei säännöt kiellä. toivotaan että ensivuonna orginaali olisi isoin luokka vaikka kilvettömillä. |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
__________________
Harbor Cruisers |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Mutta koko kilvettömyyden ideahan oli orkkiksen ja stanujen osalta se että saatais sinne lisää kilpailijoita. Aika naurettavalta se näyttää jos luokassa on 5 autoa ajamassa ja 3 parasta kuitenkin palkitaan.
Varsinkin orkkis luokka on ollut niin pieni että jotain pitäs alkaa tehdä. Taitaa olla paras kun unohdan koko jutun ja jätän omatkin kisat pitämättä ja ajelen itsekin vain Venäjän kisoja kun ei kuitenkaan näy menevän porukoiden mieleen tämä homma. Tarkoitus oli vain että saataisiin kisoihin mahdollisimman paljon osallistujia.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Lainaus:
Pakkohan sen on kestää!Lainaus:
__________________
Harbor Cruisers |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Timo jatka vaan samaan malliin, mielipiteita riittaa vaikka mita tekisit!
Ollaan hiljaa saahaan kallaa on hyva neuvo meille muille tassakin asiassa. T: 6x6 / safariluokka
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Probleema ratkaistu! Laitetaan niin monta luokkaa että joka luokassaan on aina max. 3 kilpailijaa niin kaikki palkitaan mutta vain pienillä mitaleilla. Tulee järjestäjillekin halvemmaksi kuin jakaa vinsseja 4 luokan ensimmäisille ja kotiin päästyä kaikilla olisi mitalit kaulassa kotiväen ihmeteltäväksi:=) :=)
|
|
#8
|
|||
|
|||
Kannustusta TimolleLainaus:
jos haluaisimme pokaaleja voisimme ostaa niitä yhden kilpailun kuluilla hyllyt täyteen. ei kai kukaan pelkästään niitten muovitörppöjen takia harrasta tätä? se on vain lisä mauste ja kannuste. samat neljä luokkaa vaan ja kilvettöminä yms hyvät muutokset. joka luokkaan kun saadaan vain useita kymmeniä osaan ottajia niin saadaan reipasta kilvanajoa aikaiseksi. mahdollisimman nopeasti uudet säännöt julki vaan ,että saadaan tämä pelleily ja epävarmuus loppumaan ja rakentelu jatkumaan ensivuoteen. Timolle täytyy antaa iso tunnustus ,että tuo tällä keinolla ihan varmasti harrastajia lisää OFF ROAD:iin ei on roadiin. eiköhön 98% ole tyytyväisiä ja 2% vaan rutisee vaikka miten päin tekisi. Viimeksi muokannut HaKu : 26.09.2012 14:03 Perustelu: kirjoitus virhe |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Suunnistus cupin säännöt kaudelle 2013 | Paavo | Tekniikka & Jutustelu | 251 | 23.09.2013 16:44 |
| Myyty Modiluokan Suzuki Samurai 1.9td | make-lj | O/M/V Ajoneuvot | 9 | 05.08.2013 01:38 |
| Uusi Offroad portaali kaipaa tuottajia | Flash | Tekniikka & Jutustelu | 65 | 03.12.2006 20:29 |
| Paras NHL siirto kaudelle 05-06 | SamppaKoti | Jääkiekko | 13 | 15.09.2005 14:06 |
| Sääntömuutokset kaudelle 2002-2003 | reindeer | Salibandy | 0 | 24.06.2002 15:40 |