![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
|||
|
|||
|
Siitä en tiedä ottaako Ensto noista mitään vastuuta, mutta parissa kohteessa olen vaihtanut nuo Enston säätimet Devin vastaaviin koska noissa enston tuon ikäisissä säätimissä tuntuu olevan rutosti ongelmia.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Meillä on neljä vuotta vanha talo, ja kaksi Enston säätöpotikkaa on vaihdettu. Kaikkiaan niitä on 9 kpl käytössä.
Ekan vaihtoi pari vuotta sitten tuttu sähkäri. Toisen vaihdoin itse viime talvena. Molemmilla kerroilla samat oireet. On mukamas kaikki ok säätimessä. Valot palaa ja naksuu, mutta huone on kylmä kuin mikä. Vaihdoin sitten varastosta toisen tilalle, ja rupesi lattia lämpiämään. Hain uuden potikan varastoon tilalle, maksoi joku 35-40e muistaakseni? Noitten kahden potikan perusteella ei ole kovin kovaa luottoa niihin. Meneekö ne Devit suoraan paikoilleen? Täytyy viissiin guuglata niitä.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#3
|
|||
|
|||
|
menee muuten suoraan paikalleen mutta lattia-anturi kannattaa vaihtaa samalla
|
|
#4
|
|||
|
|||
|
Noissa 4-6vuotta vanhoissa enstolaisissa oli ongelmia. Joutunut vaihtamaan takuuseen jokusia...ja kun ikää tuli lisää niitä pimeni lisää. Noin 2-3 vuotta sitten tuli uudenmallinen joita ei ole tarvinnut vaihtaa yhtään takuuseen. Mallin vaihtumisen huomaa helpoiten sisuskalujen huomattavalla pienentymisellä. Toki pitää aina muistaa jos on isoja lattialämmityspiirejä ettei eco10 kestä kun 10A kuorman. Isoille piireille eco16...
__________________
Askolan Off-Road ry |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Takuu ja takuu... Enstolta tuli vastaus, että ota yhteyttä sähköasentajaan...
|
|
#6
|
|||
|
|||
|
Enston elektroonisia vaihdeltu udeampaan kohteeseen ... deviä olen työtäny halvempia ja kestävät pitempään kun 2-vuotta... yksi purettiin huvikseen ja siitä oli mennyt rele, joka kytkee sähkön lattiassa olevaan vastukseen ... liian tarkalle mitoitettu.
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
Tämäkin aihe lopulta selvisi ja selitys on melko käsittämätön...
Vaihtelin tosiaan termostaatit uusiin pari vuotta sitten, mutta edelleen ilmeni ongelma jolloin yhden saavuttaessa tavoitelämpötilan joku muu alkoi naksuttamaan. Naapurin sähkärin kanssa alettiin tänään tutkimaan asiaa oikein toden teolla, purettiin,kasattiin ja purettiin termareita irti, syöttöjä termareille irti jne... Kun yhden termarin sulakkeen nappasi pois, niin sille jäi silti 110 voltin jännite, toiseen yli 300 volttia ja johonkin karvan päälle 200... Yhdeltä termarilta otettiin taululta syöttö kokonaan irti, sekä sama karva termarin päästä jolloin meillä oli yksi johto joka ei ollut kiinni missään. Tuon johdon toisessa päässä oli silti jännite yli 20 volttia ja toisessa päässä 110 volttia. Ja tuo johdin ei todellakaan ollut mistään yhteydessä mihinkään. Lopulta tuli mieleen mitata lattialämmitykselle menevät nollajohtimet maata vasten ja niissä oli myös noin 110 voltin jännite. Sitten katse kääntyi nollakiskoon jossa oli kiinni ainoastaan lämmitysten nollat ja muun sähkön nollat oli kiinni toisessa kiskossa. Tuo kisko jossa lämmitysten nollat oli kiinni, ei ollut yhteydessä mihinkään. Eli minulla on lattialämmitykset lämmittäneet vuosikausia pelkillä vaiheilla, toki temppuillen, mutta kuitenkin... Sen verran sähkäristä joka nämä teki, saapui aina iltamyöhään paikalle ja kiire oli kova. Väsyneenä ei pitäisi rahankiilto silmissä toimia ainakaan sähkärinä, leikkauslääkärinä tai lentäjänä. |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Olen nyt ostanut ebaytä tilalle halpoja kiinalaisia termostaatteja, ei vielä ongelmia niissä. Hintaa 10-12 e/kpl.http://www.ebay.com/itm/Floureon-BYC12-16A-Manual-Thermostat-/121841072896?hash=item1c5e4b3b00:g:floAAOSwk1JWb~n v Se noissa kiinalaisissa on, että lämmitys tippuu pois sähkökatkosta. Tai jos esim kiuas on päällä. Sekin riippuu, että missä huoneessa termari on.
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Kuulostaa tosi vaatimustenmukaisilta laitteilta.
__________________
Lukekaa ne ohjeet K.T 10/06 |
|
#10
|
|||
|
|||
|
En ihan sokeasti luottaisi noihin nettituotteisiin. Oheisessa videossa analyysi yhdestä tuotteesta.
https://m.youtube.com/watch?v=vbt2oj...ature=youtu.be Kotimaisen valmistajan kanssa ei tule noita riskejä. Vastuu omien sähköturausten turvallisuudesta on turaajalla itsellään. Ammattilaisia kannattaa käyttää.
__________________
Katse tulevaisuuteen, siellä ne uudet hankaluudet ovat. |
|
#11
|
||||
|
||||
|
Taas vaihteeksi vaihdoin yhden rikkinäisen Enston termostaatin kiinalaiseen, joka oli jemmassa...
![]() Mikä olisi hyvälaatuinen ja järkevän hintainen? Grand Meyer merkkisiä olen ebaystä katsellut, onko kellään niistä kokemuksia?
__________________
Size does matter, Sisu A-45 projekti
Sisu-harrastajien palsta, SISUA.net Myydään: Pajeron osia, Uusia ja käytettyjä maastokuorma-auton renkaita, 50-80 luvun euro ja japsi henkilöautojen osia, sekä perseestä perämoottoriin! |
|
#12
|
||||
|
||||
|
Mulla on muutama tämmöinen halppis, ja ihan hyvin on toiminu.
https://www.ebay.com/itm/16A-Digital...r/122715599038 Yks hajos kerran kun salama löi lähistölle, mutta muuten ei ole ollut vikaa. Nämä ei myöskään ole sähkökatkoksista välittäneet. Tykkään kun saa taustavalot päälle, niin näkee kauempaakin lukeman, kun toimivat myös huonelämpömittareina samalla. Ainoa mitä oon ihmetelly, niin lämmittävät aina asetusarvoa yhden asteen ylemmäks, ennen kuin naksahtavat pois päältä, mutta eipä tuo nyt mikään ongelma ole.
__________________
-Pauli- |