![]() |
|
|
|||||||
| Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
On ne Ameriikan poijjaat laskeneet, että vakiona akselit kestää ja sitten esim. offailussa tarttee repullisen kallliita osia. Business is business! ![]() Jos/kuin CV-akseli on silmämääräisesti ristiniveltä ohkaisempi, niin sitten se on varmaankin todella heikko. Akselien kestämä vääntömomentti menee nääs neljänteen potenssiin, eli (umpi)akselipaksuuden pienentyessä 10% heikentyy vääntökestävyys kolmanneksen (= 0,9^4). Toisaalta pienikin paksunnos tuo merkittävästi lisää vääntökestävyyttä. Lieneiskö muuten CV:ssä ohkaisempi akseli siksi, että sen ollessa paksumpi itse CV-nivel särkyisi ja samalla menisi jotain muutakin...? Eli rakenne olisi tehty tarkoituksella sulakkeeksi?
__________________
Raha ja romut rauhottaa. Viimeksi muokannut WinChester : 01.08.2012 07:43 |
|
#2
|
||||
|
||||
|
Syynä varmaan ainakin se, että tuo vetari liittyy spooreilla CV- nivelen sisään ja kait se jollakin on tehtaalla sinne niveleen lukittu. Ilman tuota tulisi CV- nivelestä mahdollisesti liian ohut, eikä se kestäisi tjsp..
Pitää mitata kun saa uudet vetarit mitä niillä on paksuutta. 27- spoorinen ristikollinen vakiovetari on ohuimmillaan käsittääkseni 1.16" = 29,46mm. Mittasin CV- vetarin ohuimman kohdan ja näyttää mikrometrillä melkoisen paljon pienempiä lukemia. Pienin halkaisija nivelen lähellä mistä kaikki hajonneet on 24,43mm (kuva näyttää hämäävästi yli 25mm kun on sivusta otettu).Eli tämän mukaan CV- vetarin halkaisija olisi ohuimmillaan 5mm pienempi kuin ristikollisen -> näinollen siis olisi n. 17% ohuempi... Winchesterin kaavan mukaan siis vääntökestävyys olisi n.47% huonompi! Joku voisi mitata vakio ristikollisen vetarin ohuimman halkaisijan, tuo nimittäin selittäisi paljon CV- akselin heikosta kestosta..
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. Viimeksi muokannut Timo_L : 01.08.2012 09:50 |
|
#3
|
||||
|
||||
|
Pitääpä ottaa tönäri käteen ja käydä tallin perällä ristikoiden kimpussa. Aika karseeta tosiaan, jos CV:n kesto on vain n. 50% ristikollisesta. Tuo tosin perustuu olettamaan, että materiaali ja sen lämpökäsittelyt on samoja halkaisijasta riippumatta. Näin ei ehkä tosiasiassa ole.
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Mitä nyt inhibiittimuovin läpi sain mitattua, niin ainakin lyhyempi vetari on n. ø30mm (miinus jokunen kymppi muovista) ohuimmalta kohdaltaan (siitä heti sen ihme laipan sisä- eli perän puolelta).
Muuten se on 47% paksumman vetarin kestävyydestä, eli 53% huonompi, mutta kuka noita desimaaleja nyt niin tarkkaan laskee... Ohuemman akselin lämpökäsittely menee tosin syvemmälle, joten sen todellinen kestävyys lienee siten suhteessa hivenen parempi kuin mitä pelkkä paksuus ja sen neljännet potenssit antaa aihetta.
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Voihan vituke, 46RE:n ykkösvaihde päätti ottaa itseensä eikä enää mene päälle
![]() Täytyy tutkia onko kyseessä sähkövika, vai mekaaninen. Jos on mekaaninen, niin tuleepahan sitten harjoiteltua automaattilaation purkua ja kasausta. En ala maksamaan yli tonnia laatikon fiksausesta, vaikka duunia siinä purussa ja kasauksessa onkin. Onneksi tuolle laatikolle löytyy hyviä kuvallisia oppaita homman tekoon ![]() Jos pitää purkaa lodju, niin tilaan jenkeistä täydellisen korjaussarjan ja jonkinsortin sopivan shift kitin lootan toiminnan optimoimiseksi, ja samalla valve body:n modifikaatiot (ts. myös P:llä ja N:llä öljyt kiertää laatikossa ja jäähyllä). Eli ohjelmassa on kaksi mukavinta fiksausta autoon: * Simpukan peruskorjaus * Automaattilaatikon remontti
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Katoppa nettivaraosasta ID: 1358197
http://www.nettivaraosa.com/auton-varaosat/1358197 Jos ehjä aski maksaa 700€ (eli varmaankin tingattuna 500-600€), niin kannattaako lähteä opettelemaan purkua ja kasausta...? Shift-kit tietysti on messevä, mutta omasta kokemuksesta en lähtisi sitä toistamiseen laittamaan, jos/kun moottorin ominaisuuksiin (kuten esim. nokan ajoitukseen) ei tule muutoksia. t. Nim. Pontiac GTA sutii kuivalla asfaltilla kolmasosakaasulla kakkoselle vaihtaessa, eli arvaa mitä tapahtuu märällä? ![]() ![]()
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Tuosta vähän mallia remonttiin.. ei se niin paha homma ole
![]() http://www.jeepforum.com/forum/f13/z...u-post-880249/ Lainaus:
tossa käytetyssä on vähän myös se, että siinä voi olla mitä vain piileviä vikoja, eli melkein pitäisi rempata sekin jos ei saa jotain rahat- takaisin takuuta.Lainaus:
Onneksi Jeepissä on neliveto, niin ei märällä kelillä ajo niin haittaa.. nyt kun on vain takaveto käytössä niin ihan normilähdöt märällä on mielenkiintoisia
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. Viimeksi muokannut Timo_L : 28.08.2012 09:59 |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Grand cherokee WJ | Rekisteröimätön | Tekniikka & Jutustelu | 4 | 15.03.2010 22:29 |
| Ostetaan Cherokee/Grand Cherokee 4.0 (huoltokirjalla) | Rekisteröimätön | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 20.02.2010 18:48 |
| O. Cherokee/Grand Cherokee laturi. | 454SS | O/M/V Varaosat ja tarvikkeet | 2 | 16.02.2008 17:49 |
| cherokee tai grand cherokee kokemuksia | Chit-Chat | 8 | 16.05.2007 18:55 | |
| Ostetaan jeep cherokee/grand cherokee vanteet | O/M/V Muut | 5 | 16.12.2005 21:50 | |