![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
AM 20 kanava tuntuu kans olevan aika suosittu rysyköillä.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Niin entäs toi PMR? Jos nyt jollain sattui sellainen normaalisti taskussa/kassissa/hanskalokerossa olemaan. Voihan olla et täs on topikki mut ei jaksa selata ja kännystä ei haku toimi. Tää tuli vastaan googlen haulla.
__________________
RR L322 EX-RRC EX-LR 110 HCPU FF stw S 580JJET-A1 |
|
#3
|
||||
|
||||
|
PMR puhelimilla kun yleensä ollaan samalla porukalla liikkeellä, niin voidaan sopia sama kanava tilanteen mukaan. Jostain on tullut tavaksi ainakin Raajärvellä ja muutenkin Lapin alueella offiporukoissa käyttää oletuksena kanavaa 5 ilman alikanavia.
LA:n tapaan mitään "huutelukanavaa" ei oikeastaan ole kun kantavuus autosta autoon on käytännössä näköetäisyys.
__________________
-Jyrki- Tietä käyden tien on vanki
Vapaa on vain umpihanki (A.H.) |
|
#4
|
|||
|
|||
|
tuli ilmeisesti hommattua joku halpis LA kun en siitä saanut noita cobran pmriä kuulumaan ollenkaan, naapurin Sisun la kyllä kuului että ainakin antenni toimii...eikä itsellä ainakaan ole mitään am/fm valitsinta tuossa joten se on tasan yksi taajuus mitä voi käytellä. eriasia sitten mihin asti tuolla piiskalla on kuuluvuus. koittanut ainakin pidellä täälllä lahden seudulla liikuskellessa 12 kanavaa auki mutta ei ole tainnut ketään muuta olla liikkeelllä noina aikoina
__________________
Jeep Wrangler -89 4.0 AT |
|
#5
|
||||
|
||||
|
LA-liikenne on nykyään niin vähäistä että pelkällä kuuntelulla ei yleensä pitkälle pääse. Ja siitä vähäisestä LA-liikenteestä offareita on myös hyvin pieni osa, ja siitäkin pienestä osasta harva taitaa päivystää kahdellatoista joten veikkaan että saat kuunnella aika pitkään jos mielit jotain sieltä kuulla :-)
Lahdessa LA harrastajat taitavat käyttää pääasiassa 31FM joten sitä kannattaisi varmaan kokeilla. Ja radioliikenteen vähäisyyden takia sieltäkään ei välttämättä kuulu mitään mutta itse huhuilemalla joku varmaan kuulee. Ainakin täällä meilläpäin voi pulinakanava olla hiljainen vaikka viikon putkeen, mutta kun sinne sitten seurankipeänä alkuillasta jotain huhuilee niin eipä aikaakaan kun kuuluvuusalueen kaikki 5 aktiivisesti päivystävää asemaa ovat äänessä.
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi (perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f) wonk.sytes.net/76s/ |
|
#6
|
|||
|
|||
|
Lainaus:
|
|
#7
|
||||
|
||||
|
mitäs la puhelimia ootte käyttäny mitkä on hyviä itellä ei oo kokemusta kun presidentistä ja midlandista(huono)
__________________
---------------ETUVETO------------- JOKU VEIKKAUKSEN UUSI PELI VAI? |
|
#8
|
||||
|
||||
|
|
|
#9
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
http://www.rxtx-tuote.fi/index.php?v...ae5890&tuote=Y Vähän jos kriteerejä laittasit minkälaisia ominaisuuksia kaipaa niin kätevämpi satuilla. http://www.radiohullut.net/foorumi ja tuolla kannattaa vierailla, saattaa viisastua kummasti.
__________________
Joop |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Kaverilla hinnat alkaen -Presidentti 70 senttisellä antennilla eikä koskaan mitään yhteysongelmia sellaisilla etäisyyksillä joita odottaa sopii, kun taas vähän sinnepäin asennetuilla vehkeillä, kiertopalkintoradiolla, museolinukkalla ja 'helvetin hyvällä antennilla' varustettuun autoasemaan ei saa yhteyttä kahden kilometrin päästä. Muita oikeisiin mielipiteisiini perustuvia juttuja aiheesta -> http://wonk.sytes.net/laa/
__________________
Paskaa tavaraa, huonoa palvelua ja kuitintonta varaosakauppaa tarjoaa rannikkogroup.fi (perustelut: http://tinyurl.com/gmyvk6f) wonk.sytes.net/76s/ |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Uusi kanava JIM | samisami2 | Chit-Chat | 7 | 27.02.2007 22:29 |
| OFF ROAD DRIVE -LEHDEN FORMULA OFF ROAD NUMERO | myllis | O/M/V Muut | 7 | 15.02.2007 22:56 |
| Mikä ottaa päähän VAPAA KANAVA :SUU PUHTAAKSI | Chit-Chat | 82 | 11.02.2006 21:00 | |
| END ROAD | Repro | Linkit | 0 | 15.09.2005 16:27 |
| V TMK Off Road, 2.10 klo 11:00 | baxxter | Tapahtumat | 35 | 07.10.2004 07:18 |