Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 19.06.2012, 15:23
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.075
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Tojo4wd Näytä viesti
Ei mitään kaasuhärveleitä.
Vanha kunnon pallogrilli on hyvä voi siirrellä sinne missä sattuu huvittaan grillata tontilla ja hiilellä saa kunnon grillatun maun.
Samaa mieltä, ei mitään kaasu- tai varsinkaan sähkögrillejä. Eihän niistä saa poltettua edes kunnolla rasvoja pois + tunnelma käryineen ja kintuille lentävine kipinöineen puuttuu.

Entisestä hinnat-alkaen pallogrillistä oli jalat ruostunu talven mittaan irti, joten kävin just viime viikonloppuna törsäämässä ja ostin Weberin pallogrillin: http://www.webergrill.fi/Tuotteet/Br...iginal-47.aspx Plantagenista sai -25% eli maksoi 96,75 €. Tässä pitäis kestää 10 vuotta jalat kiinni.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 19.06.2012, 18:11
sisua45:n Avatar
sisua45 sisua45 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 03.03.06
Sijainti: Treen kupeesta
Viestit: 8.334
Perusasetus



Muutaman vuoden rillasin pallogrillillä. Kyllästyin odottamaan sen lämpiämistä, ja tehon säädön puutetta. Kaasugrilli lämpiää heti, ja tehoa voi säätää portaattomasti. Ja rasvat palaa kyllä iloisesti, kun vääntää kaksi potikkaa kaakkoon. Levyn alla olevaa kolmatta ei tarvitse vääntää täysille, min riittää.

Kunhan joskus saan rakennettua ulkomajan, niin sinne tulee tulisija. Ja ihan puita polttava. Multa löytyy valmiiksi BMW-merkkinen uunin luukku. Eli Björneborgs Mekaniska Werkstad.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 19.06.2012, 20:46
JiiPee JiiPee ei ole kirjautuneena
Moderator
 
Rekisteröitynyt: 13.08.03
Sijainti: Janakkala
Viestit: 6.384
Perusasetus

Pallogrillillä on viime kesään asti pärjätty, mutta viimeisimmän saatua liika-annoksen norjankromia pohjaan hommasin kaasugrillin

On se helppo säätää verrattuna hiiligrilliin, mutta kaasukammiossa ei toki ole sitä aitoa kärtsäystunnelmaa. Hiiligrillin kanssa on hiilet alla ja päällä ja sitten vielä suupielissä
__________________
Jukka
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 19.06.2012, 20:52
lavanelikko lavanelikko ei ole kirjautuneena
RIP
 
Rekisteröitynyt: 10.04.07
Sijainti: Tampere, .
Viestit: 1.171
Perusasetus

Eihän se ole kuin tottumiskysymis tuo grillaaminen... Itse olen grillaillut kaasulla, koivuhalkohiilloksella että avotulella ja ihan hyvää jälkeä saanut... Toki koivuhalkohiillos on paras mahdollinen, mutta saa muillakin pienellä totuttelulla kelvollista aikaiseksi...
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
moottoripyöriä palstalaisilla? -MaTTi- Chit-Chat 35 14.09.2010 20:10
Kuorma-auto kalusto palstalaisilla Ex_inkkari Tekniikka & Jutustelu 21 23.10.2005 09:53
Onko minkälaisia kokemuksia bj-45:sta Tekniikka & Jutustelu 7 31.05.2005 09:03
minkälaisia vik.. tapani Yleiset 4 09.09.2004 13:20
Minkälaisia lukkoja? Tekniikka & Jutustelu 4 26.07.2004 06:43


Sivu luotu: 01:23 (GMT +2).