Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

 
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #11  
Vanha 16.06.2012, 08:01
Timo_L:n Avatar
Timo_L Timo_L ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 26.08.06
Sijainti: Paloheinä, Helsinki
Viestit: 7.444
Perusasetus

Meinaat korilta akselille tulevaa kumiletkua, sitä T- haaraa? Otat ensin akselin huohotusputken irti pultin päästä, ruuvaat 3/8" lenkillä (tai HYVÄLLÄ pikkujakarilla) sivuille lähtevät jarruputket irti, jos tarttee se jarruletku irrottaa akselista niin huohotusletkun pultti pitää sitä kiinni (muistaakseni 9/16", 14mm käy myös). Korin puolella sama letku lähtee muistaakseni 16, 17 tai 18mm lenkillä ja 3/8" lenkillä jarruputken nippelistä kääntäen.

Noihan voi sitten olla ihan tuskaisen jumissa, mä irrotin ZJ:stä kaikki takajarruputket, korilta akselille tulevan jarruletkun molemmista päistä (meni vaihtoon) ja molemmat etujarruletkut meni vaihtoon - kaikkia piti vähän ensin suostutella propaanitoholla kunnolla lämmittämällä. Ongelma on, että kumiset putket voi sitten poksahtaa tuon seurauksena.. Ja silti on riski että myös jarruputkien nippelit menee pyöreäksi. Jos ei ole ihan pakko irrottaa, niin ÄLÄ irrota!
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna.

Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla.

Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008.
Vastaa lainaten
 


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Hilux LN65 jousitusmurheita...pikaisia vastauksia toivoen. 754 Tekniikka & Jutustelu 9 17.09.2010 09:10
Taasen jeep xj kysymyksiä NORT Tekniikka & Jutustelu 2 11.12.2009 09:09
Jeep Grand Cherokee (kysymyksiä) Rekisteröimätön Tekniikka & Jutustelu 6 13.09.2008 11:40
Boorittamista (kysymyksiä/vastauksia/kuvia) SuurSyömäri Tekniikka & Jutustelu 24 23.11.2005 19:59
Jeep Wrangler kysymyksiä Tepa Tekniikka & Jutustelu 8 12.01.2004 14:13


Sivu luotu: 23:10 (GMT +2).