![]() |
![]() |
|
Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Nyt alkaa jäykkäakselimiehiä sylettään.. ![]()
__________________
Diisselistä voimaa ja silleen. |
#2
|
||||
|
||||
![]()
löytyykö tästä alennusvaihteita?
__________________
Pitäiskö palata takaisin,kromit sotkeentuu |
#3
|
|||
|
|||
![]()
Tämän mukaan ei: http://www.ajovalo.net/maasturien_tekniikka.htm
Itsekkin mietin aikasemmin, että kuinkahan hurjaa vauhtia tuo huristelee maastossa, kun ei ole alennusvaihteita. Lisätään vielä, että nelivetokin on lamellikytkimellä jonka kanssa voi maastossa leikkiessä tulla ongelmia?
__________________
----------------------------------------- Suzuki-mies varmistaa pultitkin hitsaamalla. Viimeksi muokannut Comax : 12.06.2012 10:46 Perustelu: neliveto |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Ainakin 1996 sportagessa taitaa olla ensiasennusrenkaat 205/75R15, jolloin maksimi luvallinen koko olisi 235/75R15, leveämpää rengasta saa muutoskatsastamallakin alle, mutta korkeus ei tuosta pahemmin saa kasvaa.
Ei taida olla myöskään rekisteröity M1G (vaatisi lukon tasauspyörästölle?) vaan pelkästään M1? Joka estää korin korottamisen laillisesti. Ja vaikuttaa myös koko korotuksen maksimikorkeuteen.
__________________
----------------------------------------- Suzuki-mies varmistaa pultitkin hitsaamalla. |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Ja korikorotuksen ehtona min. 1500 kg omapaino, taitaa jäädä alle? |
#6
|
|||
|
|||
![]()
Kun on hieman oma lehmäkin ojassa niin kysytään vielä:
Siis olenko ymmärtänyt väärin ja riittää että tuosta Finlexin 6§ Maastoautoista 1. kohdasta täyttää joko kohdan a) tai b) tai c) ja d)? Jolloin auto voidaan rekisteröidä M1G? Lainaus:
Muistaakseni myös työvaloja ei saa asentaa M1, mutta M1G saa? Sekä M1 maksimi korotus jousilla 51mm, kun M1G 77mm? Lainaus:
__________________
----------------------------------------- Suzuki-mies varmistaa pultitkin hitsaamalla. |
#7
|
||||
|
||||
![]()
ilmeisesti automaattinen. menee päälle käsittääkseni vain hitaalla nelivedolla.
en osaa sen enempää sanoa, ainakin tuo ruopii molemmilla takapyörillä. =) |
#8
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Työvaloja ei saa virallisesti olla M1- eikä M1G-luokan autoissa. Korotukset menee noin niinkuin kysyit. |
#9
|
||||
|
||||
![]()
ai. Kyllä ainakin minun autossa on alennusvaihteet.. Ja taka-akselilla lukko
|
#10
|
||||
|
||||
![]()
Kuvassa tuo näytti micran kokoiselta mutta kun luin rengaskoon niin eihän se erityisen pieni olekaan. Aluksi ei ehkä kannata tehdä radikaaleja muutoksia jotka voi huonontaa maantieajoa. Vähän mittailee renkaiden tilaa joustoissa ja käännettynä niin selviää korotuksen tarve ja korottaa senverran että saa maastokelpoiset renkaat alle. Mun mielestä maantieautoon sopivat allterrainitkin on maastorenkaat jos pääasiassa ajaa tiellä.
Mudterrainit rupee jo heikentään ajomukavuutta jos sillä on merkitystä, toki niilläkin maantiellä ajaa. Ensin pieniä muutoksia että pääsee kokeilemaan ja lisää sitten tarpeen ja innostuksen mukaan ettei mene rahat kankkulan kaivoon. |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Myydään KIA Sportage 4 wd | rhm | O/M/V Ajoneuvot | 4 | 12.12.2012 09:21 |
1995 uusinta sunnuntaina | H_Nietu | Chit-Chat | 10 | 15.05.2011 21:58 |
Myyty Peugeot Boxer 1995. | 454SS | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 13.04.2011 10:48 |
Myyty ford transit 1995 | Heegi | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 11.12.2010 04:53 |
M: Kia Sportage 2.0 CRDI EX AT | jiggi | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 03.06.2007 22:49 |