![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Menee foliohattu osastolle mutta tuossa videossa näyttäisi siltä että 6 pytyn imu puolen keinu ei säksätä samalla tavalla kuin muut.
![]() ![]() ![]() Voi johtua myös tallennusnopeudesta tai juutuupista tms. hallusinaatioista.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
|
#3
|
|||
|
|||
|
Voisi olla tarpeen tehdä "cylinder leak down test".
Jeep foorumeilla ovat kirjoitelleet joutuneen vaihtamaan venttiilinjousia ko vuosimallin koneeseen.
__________________
________________ -98 Jeep Grand Cherokee 5.9 LX |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Naputuksesta: Ääni kuulostaa samanlaiselta kuin peltisarja jäähtyessään; sellainenhan sullakin taitaa olla. Aluksi naputtaa nopeasti, sitten hidastuen ja lopulta loppuu. Sun koneen ääni on vain pehmeämpi kuin "tavallinen" peltipakosarjan naputus.
Vikakuvauksesta ei ihan käynyt ilmi onko tämä edes mahdollista (...siitä huolimatta onko konetta käytetty vaiko vain pyöräytetty kampiakselin päästä...) mutta voisiko ääni viitata esim. huonoon pakosarjan, sen lämpöpellin tms. kiinnitykseen? Oletko kokeillut niin, että heti sammutuksen jälkeen otat akkukaapelin irti? Jos naputus silti jatkuu, ei ainakaan ole kyse mistään sähköllä toimivasta vimpaimesta. Mistään venttiilimekaniikasta johtuvasta en usko homman olevan kiinni, tai ylipäätään mistään pyörivästä osasta, kun ääni jatkuu koneen sammuttua.
__________________
Raha ja romut rauhottaa. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
jossei noi muut kuvan jeepit ropise ja vingu samalla tavalla sammuttaessa..kuulostais toi nesteen putoomiselta ..myös ehkä..öljy valuu johonkin kannesta? veden valuminen.. tipoittain(paisarinkorkki auki tuleeko painetta).. peltisarjaan en usko jos äänitulee pyörittäessä käsin... puristukset katottu saattanu olla että venttiilit palanu/kansipahvi ja puristusten vuotaessa tulis tollanen ääni.. en oo kyllä moiseen ääneen törmänny kuin metallin jäähtyessä kuulosta myös saunan kiukaalta kuumana.. voi olla henkimailman juttuja kirous..
|
|
#6
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
Lainaus:
Lainaus:
Edit: Ainoat keksimäni varastoituneet energiat koneen käsin pyörittämisen (esim. puoli kierrosta) jälkeen ovat: 1) Sylintereissä oleva puristuspaine sekä 2) venttiilijousien aiheuttama paine. Lisäksi öljypumppu liikuttaa öljyä, mutta koska öljy ei painu kasaan ilman tavoin, ainoa varastoitunut energia on sitä että osa öljystä on ylempänä kuin ennen pyörittämistä. Viimeksi muokannut offroadjouni : 31.05.2012 12:33 |
|
#7
|
||||
|
||||
|
Eiköhän tuo rapistelu johdu noista jousista. Pääseks painamaan niitä millään ? Mäntä alas ensin tietty... Ja käyntihäiriö ihan samasta...
__________________
- Levannon We(l)ho - |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
|
#9
|
||||
|
||||
|
Omassa autossa kans kuulunut koko omistusaikani samanmoinen naputus sammuttaessa.En edes ole ajatellut vikana vaan ominaisuutena.
__________________
J E E P just empty every pocket |
|
#10
|
||||
|
||||
|
Mulla löytyy sulle apu ja se ei pidä naputuksia eikä mitään muutakaan epämäärästä ääntä
|
![]() |
| Luokat |
| jeep. 4.0, moottori, wrangler |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| HDJ:n käyntiongelma | Daniel | Tekniikka & Jutustelu | 62 | 30.11.2012 00:27 |
| HJ:n Käyntiongelma. | välijäähdytin | Tekniikka & Jutustelu | 2 | 19.02.2010 17:40 |
| SJ-413:n käyntiongelma | JC | Tekniikka & Jutustelu | 3 | 15.11.2008 23:44 |
| XJ:n käyntiongelma | Killman | Tekniikka & Jutustelu | 0 | 25.11.2005 00:55 |
| Uaz käyntiongelma | -MAKE- | Tekniikka & Jutustelu | 18 | 01.06.2005 20:49 |