Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 17.04.2012, 07:19
turakki turakki ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 28.11.03
Sijainti: Hämeenkyrö, Finland.
Viestit: 939
Perusasetus

Katsele kirppareita tai piinaa kavereita. 80-90 lukujen japsiautojen omat tunkit on hyviä, eikä huono ollut 90-lukulainen renun tunkkikaan.
Älä kokeile tätä kotona-osastoa: käytettiin susukin vakiotunkkeja akselipukkeina scanian alla vuosituhannen vaihteessa. Potilas oli 70-luvun puolenvälin etumoottoriscania, josta teimme keikkabussin. Kyljet oli riisuttu pelleistä ja lattiat puuttuivat. Taka-akseli nousi juuri ja juuri jollain kivikautisella 5t hallitunkilla. Kaksi saksitunkkia oli hitsailtu peltilevyyn pystyyn, ja jotkut koukut niihin muistaakseni tehtiin akselia varten. Varovainen lasku tunkkien varaan lievästi hihitellen. Suureksi hämmästykseksemme tunkit kestivät vain vähäisin muodonmuutoksin. Seuraavalla viikolla haimme kyllä oikeat pukit.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 17.04.2012, 07:29
ideanikkari:n Avatar
ideanikkari ideanikkari ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 04.02.03
Sijainti: Orimattila
Viestit: 593
Red face

Aikoinaan tehtyä:

-talvi
-Ford Cortina
-saksitunkki x2
-vaihdelaatikko poies auton alta
-moottori ei kylläkään ollut paikoillaan, mikä vähän keventi auton painoa

Tulos:

Kaveri sai Taunkseen ehjän laatiikon
Hyvin saksitunkit pysyi pystyssä lumihangessa vaikka vähän retuuttikin laaatikkoa auton alta
__________________
__________________________________________________ ________________

"Pimeässä risukasassakin voi olla hyvällä mielellä" sanoo pikku filosofi minussa
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 17.04.2012, 10:36
-Jarkko-:n Avatar
-Jarkko- -Jarkko- ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 26.09.08
Sijainti: Ruokolahti
Viestit: 2.267
Perusasetus

Autoa en nosta tuollaisilla kun hätätapauksessa mutta asennuksissa ja hitsauksissa tuollainen on erittäin hyvä ja halpa apuväline

Keräilee vaan romukuupasta talteen kun joku niitä sinne heittelee...

Muutama tosi tinatunkki väännelty solmuun ihan kevyessäkin asennuksessa, ei oikein osaa ajatella että ovat nostamiseen tarkoitettuja.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 17.04.2012, 17:17
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja ideanikkari Näytä viesti
Aikoinaan tehtyä:

-talvi
-Ford Cortina
-saksitunkki x2
-vaihdelaatikko poies auton alta
-moottori ei kylläkään ollut paikoillaan, mikä vähän keventi auton painoa

Tulos:

Kaveri sai Taunkseen ehjän laatiikon
Hyvin saksitunkit pysyi pystyssä lumihangessa vaikka vähän retuuttikin laaatikkoa auton alta
On ollut tuuria matkassa, jos pelkästään saksitunkkien varassa olleen auton alle olet mennyt, ja päässyt terveenä pois.

Eikö noita remppamiehiä litisty kuoliaaksi auton alle vuosittain?

Itselläni usein "kaverina" auton alla alumiininen kaljatynnyri, toisen korkeus n. 60cm ja toisen n. 75 cm, ja niin paksua alumiiniä, että ei mene ruttuun vaikka pikkasen kolahtaa.

Kaverille tein vastaavan "henkivakuutuksen" auton vanteista, kahden 15" vanteen väliin yksi 14":nen ja kuumaliimalla nippuun.

Itse pidän tuota alumiini tynnyriä parempana kuin esim. akselipukki, sillä tuommonen tynnyri ei lipsahda kauas, eikä mene helpolla pohjasta läpi.

P.S yhden kerran auto pudonnut saksitunkkien nokasta, ja silloin päätin että ei ikinä enää varmistamattoman auton "alle", vaikka olisi vain jarrupalojen vaihto....
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit


Sivu luotu: 03:37 (GMT +2).