![]() |
![]() |
|
Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
|||
|
|||
![]() tiedä sitten miten pyörän laakerit takana osuu muista vetareista,,,jarru osathan tossa on samoja kuin vanhoissa jeepeissä,,mutta pyörän laakerit ei käy (jeepistä), taakse kävi jotkut 60 luvun imperialin laakerit, ja jos jollain on etulaakereista tietoa ,,mitkähän sinne sopii, mitat kyllä löytyy, mutta on aika harvinaiset/kalliit, saatavilla niitä kuitenkin on, ehkä olisi vaan halvempia ns "auton varaosana"
|
#2
|
|||
|
|||
![]()
Uudet levy paikannettu, onko millainen homma vaihtaa? Onnistuuko normaaleilla käden taidoilla vai tarvitaanko erikoistyökaluja tai muuta erityislahjakkuutta? Pitäisikö savottaa varten älytä hankkia valmiiksi jotain muitakin osia kuin ne levyt ennen kuin ryhtyy hommaan, ettei jäisi auto koko kevääksi seisomaan?
|
#3
|
|||
|
|||
![]()
jarru rummut irti,,voipi olla tiukassa, sitten näkyy ruuvit 6 tai 8 kpl jotka pitää vetoakselin paikallaan, mulla oli vetarikin aikas tiukassa, kun akselit on vedetty ulospäin perän koppa irti, sitten näkyy poskilaakerien pukit, pukit irti , raudalla kampeamista että saat murikan irti, tähän on olemassa työkalukin jolla perää levitetään , muttei se ole välttämätön, katso onko ulompien laakerikoolien takana shimmilevyjä,,jos on, älä sekoita niitä, sitten murikka pöydälle, merkkaa puoliskojen asento , ruuvit auki, katsele hieman missä välissä on sileät levyt ja missä sellaiset aaltomaiset , eipä tuo rakettitiedettä ole, muiden osien tarvetta vaikea sanoa,,,pyörän laakerit??? poskilaakerit??? eipä noita näe ennenkuin se on osina, jos jostain ulkomailta tilaat niin katso mitä nuo maksavat, kopan tiivisteen voi tehdä itse, eikä se paljon maksakaan
|
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Volvo Valp | mielipuoli | Tekniikka & Jutustelu | 25 | 14.01.2013 13:52 |
Myydään / Vaihdetaan VOLVO VALP (202) 3314A -64 | Riksa | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 22.11.2009 23:10 |
Myydään Volvo Valp -63 | Rekisteröimätön | O/M/V Ajoneuvot | 11 | 19.11.2008 18:59 |
Volvo Valp TGB -22 ---------- myyty ------------- | finvalp | O/M/V Muut | 1 | 13.06.2005 14:52 |
M : Volvo Valp Tgb-11 | O/M/V Muut | 3 | 19.04.2005 13:51 |