Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 30.03.2012, 20:37
k.j:n Avatar
k.j k.j ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 23.10.05
Sijainti: Turusta +300 km
Viestit: 1.076
Perusasetus

Peili on kiva keksintö , sieltä näkee yleensä totuuden.................

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 02.04.2012, 17:14
eilhik eilhik ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 10.11.08
Sijainti: skavaböle
Viestit: 582
Perusasetus

Kyllähän se "Talvisodanhenki" tuolla liikenteessä suurimmat ongelmat aiheuttaa ei anneta tilaa vaikka vilkku päällä (vinkki Turussa jos ajat niin älä hemmetissä käytä sitä) et pääse mihinkään rakoon menemään outo kaupunki muutenkin.
Seinäjoella pääsee hengestään jalankulkijana vaikka on hienot suojatiet liikennevaloilla.
Vaasa ja Kokkolassa autoilijat kohteliaita kunniottavat jalankulkijoita hämmästelin joskus kun auto pysähty suojatien eteen (maailman 8-ihme).
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 02.04.2012, 18:41
ONROAD:n Avatar
ONROAD ONROAD ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+
 
Rekisteröitynyt: 23.09.11
Sijainti: Espoo
Viestit: 231
Perusasetus

Liikennevirasto: Välttäkää autoilua Tampereen seudulla
Liikenne pahasti jumissa


Maanantai 2.4.2012 klo 19.29

Liikennevirasto kehottaa ihmisiä välttämään autoilua Tampereen seudulla.
Ajokeli on erittäin huono, ja voimakas lumisade jatkuu koko ensi yön.
Onnettomuuksia on sattunut monin paikoin, ja useat tiet ovat ruuhkautuneet. Valtatie 9:llä liikenne ei kulje Jyväskylän suuntaan Lakalaivan ja Karkuvuoren tunnelin kohdalla.
Kolmostiellä eli läntisellä kehätiellä liikenne ei kulje Jyväskylän suuntaan, eikä Helsingin suuntaan Lakalaivan ja Sääksjärven liittymien välillä.
STT



Älköön kukaan väittäkö,että stadilaiset on menneet Nääsvilleen.
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 03.04.2012, 14:07
NewJuhani:n Avatar
NewJuhani NewJuhani ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 10.04.10
Sijainti: Finland
Viestit: 353
Perusasetus

Juu, siellä oli 200 hesalaista nipussa mut ei yhtään stadilaista.
__________________
RR L322
EX-RRC
EX-LR 110 HCPU
FF stw
S 580J
JET-A1
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 04.04.2012, 15:12
Finderi:n Avatar
Finderi Finderi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 09.09.08
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 303
Perusasetus

ei kuskeissa ollut syytä!


Sehän oli kolmosen uutistenlukijan ääneen sanomana ihan SÄÄN vika että puuropöllyssä satasta ajaessa autot meni nippuun

Pitäiskö nuita konepellin mittaisella näkyvyydellä satkua paahtavia urveloita oikeasti laputtaa kunnolla liikenteen vaarantamisesta, vai pitääkö luopua toivosta että fysiikan lait/reaktioaikojen vaikutus millään keinolla menis kaaliin...

Eiks viidenkymmenen auton ketjukolarissa moottoritiellä nelkyt yhdeksän kuskia oo ajanu toisen perään, noin karkeesti ajatellen?
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 04.04.2012, 17:45
Viipo:n Avatar
Viipo Viipo ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 06.09.06
Sijainti: Joensuu, .
Viestit: 4.183
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Finderi Näytä viesti
Eiks viidenkymmenen auton ketjukolarissa moottoritiellä nelkyt yhdeksän kuskia oo ajanu toisen perään, noin karkeesti ajatellen?
Ja vaikka saisitkin itse auton pysäytettyä nätisti ennen edellä olleen takapuskuria, niin takaa tulee joku reilulla vauhdilla sun perään ja tuuppaa sut sen edellä olleen perään. Siinon vaikee vakuutusyhtiölle selittää, ellei oo paljon todistajia.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 05.04.2012, 13:45
Finderi:n Avatar
Finderi Finderi ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 09.09.08
Sijainti: Jyväskylä
Viestit: 303
Wink

pari tämmöstä "nukahtamista":


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Viipo Näytä viesti
...takaa tulee joku reilulla vauhdilla sun perään ja tuuppaa sut sen edellä olleen perään...
JKL Hannikaisenkatu, edellinen auto pysähtyi punaisiin ja minä havahduin niin myöhään että sain oman pirssin lukkojarrutuksella jäämään ehkä 5 cm päähän siihen taakse. Noin sekunti, niin perään jysähti ja minä ponnahdin edessä seisovan takaluukkuun. Eka kuski oli onneksi todennut että ehdin seisahtua eli takimmaisen ajajan vakuutuksesta meidän molempien korjaukset meni, siinäkin onni ettei ollut mikään kusipää. Ajettiin kimpassa Asema-aukiolle ja yhteystiedot vaan vahdeltiin.

Lahdenväylä perjantairuuhkassa pohjoiseen ennen Koivukylän ramppia, molemmat jonot menee satasta, ja sitten havahdutaan että edessä on liikenne täysin pysähdyksissä. Taas vähän liian myöhään, puolessa sekunnissa ehdin miettiä tämän litanian: ei pysähdy ajoissa, väistö vasempaan keskialueen puoleiselle piennaralueelle, muuten tulee lisäksi perässä ajava päälle. Älä jarruta täysillä, piennarkaistalla ehkä soraa ym. irtoainesta jolloin viivan yli mennessä voi pyörähtää oikeaan.

Autoni pysähtyi puoliksi sisäkaistalla seisovan auton rinnalle, perässä tullut pysähtyi renkaat ulvoen 10 cm päähän sen puskurista. Siinä morjestellessa nähtiin että oikealla tekivät saman, eli motarille mahtui hyvin neljä rinnakkain...sitten vasemmalla pöllysi joku ohi, sen kuskilla oli enää keskiviheralueen nurmikolla tilaa mutta hyvin näytti Ooppeli sielläkin pomppivan. Eli oikealla järjestelyllä voidaan mennä viisi rinnakkain pohjoisiin päin Kellään ei kolissut, pikkuhiljaa vain purettiin sakki kahteen jonoon uudestaan.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Oli vaan pakko Scout Chit-Chat 4 11.12.2010 09:39
testi vaan hoojii TestZone 0 27.11.2008 13:42
Turpaan vaan jnu Linkit 3 19.02.2007 21:17
Ei se kesä vaan tule! Ykä Chit-Chat 27 09.04.2006 14:01
BJ:n SOA:sta aina vaan... Skodillac Tekniikka & Jutustelu 8 12.03.2006 18:23


Sivu luotu: 11:00 (GMT +2).