Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Maasturiprojektit

Maasturiprojektit Osio on tarkoitettu etenkin pidempiaikaisten projektien seuraamiseen. Tämä on oikea paikka oman auton esittelyyn.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 25.03.2012, 15:55
mjoona:n Avatar
mjoona mjoona ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 30.08.09
Sijainti: Sastamala
Viestit: 495
Perusasetus

Liekö näitä talven myrskypuita... Itse olen kauhulla katellut tienposkia kun puut törröttää todella ikävännäköisesti. Saa nähdä koska tulee kuolettava ulosajo ja ennakkotapaus, metsänomistajan vastuullahan nuo ovat ja pitäisi tienposkista siivota. Tuntui että siinä keskityttiin vain pätkimään ne heti tienreunaa myöten poikki ja tässä kolmen kuukauden aikana ei olekaan monin paikoin edes yritetty saada mitään aikaan.

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 25.03.2012, 22:00
Byrocrat Byrocrat ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.04.06
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 3.194
Wink

Olishan tuossa ollut leveyttä tiellä vai väistitkö jotakin


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mjoona Näytä viesti
Liekö näitä talven myrskypuita... Itse olen kauhulla katellut tienposkia kun puut törröttää todella ikävännäköisesti. Saa nähdä koska tulee kuolettava ulosajo ja ennakkotapaus, metsänomistajan vastuullahan nuo ovat ja pitäisi tienposkista siivota. Tuntui että siinä keskityttiin vain pätkimään ne heti tienreunaa myöten poikki ja tässä kolmen kuukauden aikana ei olekaan monin paikoin edes yritetty saada mitään aikaan.
Varmaankin juuri noita joulunajan myrskypuita joita edelleen makailee pitkin ojanpenkkoja vähän joka puolella Suomea. Vaikka maanomistajan vastuulla ovatkin niin se maanomistaja ei välttämättä edes tiedä, että puita on tontilla nurin jollei ole koko talvena käynyt maillaan kun asustelee toisella paikkakunnalla. Myrskynaikaisen/-jälkeisen pätkimisen, ainakin Läntisellä-Uudellamaalla useimmiten teki VPK ja tarkoituksena oli vaan saada tiet ajettavaan kuntoon. Kun sitten talvi yllätti ja aura-auto auras katkotut puut peittoon niin eipä niitä edes löydy ennenkuin lumet sulaa!

Olipa sitten aurattu ojanpäälle tai ei niin on aika erikoinen ajolinjan valinta jos kuskinpuolen ojaan päätyy Ei kannata kun katsoa peiliin ja ilmeisesti "syyllinen" näin oli tehnytkin kun kerta kuvat oli rohjennut laittaa.
Niin ja onneksi tuo mänty ei ollut enempää tiensuuntainen, muuten se olis voinut tulla keulasta tai ovesta sisäänkin. Tuuriakin siis oli matkassa .
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 26.03.2012, 11:24
SamiN:n Avatar
SamiN SamiN ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 29.12.03
Sijainti: Järvimaa, Finland.
Viestit: 2.688
Perusasetus

No uutta käyttistä ja pässi mettäpeliksi..

..Tulit kuitenkin nelipyöräluisussa ton mutkan..
__________________
Broken Back Team #1
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 27.03.2012, 22:02
mettäsika:n Avatar
mettäsika mettäsika ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 19.11.03
Sijainti: lahnaniemi hirvensalmi, Finland.
Viestit: 878
Perusasetus

ai stana... mut näitä sattuu , ei muuta kuin flatbediä duunaamaan ni mä voin kopioida sit sulta
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 31.03.2012, 09:23
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.618
Perusasetus

Kyllähän tuo oma moka oli kun ojaan ajoin, oikaisin tuossa mutkassa hieman kun näin ettei ketään tule vastaan. Vauhtia ei ollut paljoa enkä ajanut nelipyöräluisussa, mutta sohjossa perä luisti pikkasen ja loppu onkin kuvissa.

Lavan kylki on jo paremmassa kunnossa, portolla painoin pahimman lommon ylös ja vasaralla naputtelin lisää. Siinä on vaan pirun hankala kohta kun kymmenen sentin matkalla pelti on taittunu kaksin kerroin. Mutta jospa tuon sais vielä suoraks ni nostaa pois ja tekee sen flatbedin.

Tuossa ois yks vähän sinne päin, mut ei kuitenkaan:



Tollanen:





Se mua noissa tökkii kun ne näyttää tältä sivulta:



Mut jos sinne tekee vaikka työkalulaatikot sivulle alas, niin on jo parempi. Mutta ne taas ottaa osumia maastossa...
Ehkä se on vaa joku viikoloppu nostettava lava pois ja alkaa liimailla putkia yhteen ja suunnitella sitä mukaa kun tekee.

Mut faktahan on että tohon saa paljon enemmän kamaa kyytiin kun tekee köykämiiniset irrotettavat laidat.
__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 31.03.2012, 09:31
samppas samppas ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 10.08.09
Sijainti: Helsinki
Viestit: 339
Perusasetus

Tee siihen stepside lava, tulee hiano.
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 31.03.2012, 11:39
HeikkiH:n Avatar
HeikkiH HeikkiH ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 14.01.03
Sijainti: Lappeenranta
Viestit: 3.618
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja samppas Näytä viesti
Tee siihen stepside lava, tulee hiano.
Eijei, stepparilava näyttää hyvältä ainoastaan lyhytlavaisena.
__________________
Montenegro Offroad Club #21

Dodge Ram '95, Jeep ZJ '96
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 12.04.2012, 20:12
Lord of flies Lord of flies ei ole kirjautuneena
Sekalainen tyhjäntoimittaja
 
Rekisteröitynyt: 28.03.12
Sijainti: Suomi
Viestit: 427
Perusasetus

Mulla esiinty kans DW kun korotin omaa rotkea. Sitä ennen ei woblausta ollut esiintynyt, mutta kun 2.5" korottavat palat oli kiinni niin sitten sitä alko olla. Eka kerta säikytti pahasti, kun tuntu että koko auto leviää pieniksi paloiksi joka suuntaan.

Eka säädin aurauksen kohdalleen kun luulin että se aiheuttaa sen. Pienen selvittelyn jälkeen sain selville että caster-kulma vaikuttaa woblaukseen enemmän.

Tolta sivulta otin arvot.
http://dodgeram.org/tech/specs/00_steer_specs.html

Caster-kulmia en saanut ihan tasan noihin.
Vasemmalla 3.11 astetta ja oikeella 3.59 astetta. Ton lähemmäs ei saatu.


Komee rojekti sulla on. Tulee seurattua tätä.
PItää kattoa josko jossain vaiheessa tekis kans omasta romusta esittelyn/rojekti topickin tänne, kun maastoon pitää päästä (ja myös pois sieltä)

Viimeksi muokannut Lord of flies : 12.04.2012 20:54
Vastaa lainaten
Vastaus

Luokat
cummins, dodge, ram


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Käyttis LJ Gulo Maasturiprojektit 36 24.03.2018 17:53
Ostetaan käyttis JariTi O/M/V Ajoneuvot 4 07.03.2011 13:40
Ostettu Dsl käyttis ranke O/M/V Ajoneuvot 1 03.04.2010 18:20
Ostettu Halpa käyttis karvanoppa O/M/V Ajoneuvot 0 23.10.2009 10:32
NORT:in safarointi päivä 29.8.09 JV73 Tapahtumat 63 22.10.2009 09:18


Sivu luotu: 09:48 (GMT +2).