![]() |
![]() |
|
Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
#1
|
||||
|
||||
![]() Tuo kielipolitiikka ruåttin osalta on niin aikansa elänyttä ja jos joku sillä jaksaa vielä keulia niin vähissä on sanottovat. Dragsviikki on kai tai ainakin silloin kun olin ite intissä ja jonkun dragsvikin kuskin kannsa juttelin, niin ihan hanusrista koko mesta eli siis aivan säilyttämisen arvoinen. Se mikä tuossa asiassa meni päin helvettiä oli se ettei silla Wallinilla ollu sen vartaa painoa palleissa että olisi pystyny seisomaan asiansa takana rehellisesti selkä suorana sen sijaan että rupesi ämmäilemään ja salailemaan asian kanssa ja vasta sen jälkeen kun kaikki on tullu ilmi niin sitten pyydellää anteeksi. Todella munatonta toimintaa. Eli "bottom" kamaa siis. Tuo varuskunta hommahan on ollu koko rauhan ajan yksi osa siltarumpu politiikkaa jolla jolla jaellaan "tuki" työpaikkoja milloin minnekkin.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#2
|
||||
|
||||
![]()
Suomalaisen poliitikon tai päättäjän ajatuksenkulku on vähän turhan putkimainen. Jos valtiolla ei ole rahaa, on ainoa keino tilanteesta selviämiseen verojen nosto jotta saadaan verotuloja. Muutenkin se on perkeleen fiksua lisätä pienituloisten ahdinkoa korottamalla elämiseen kohdistuvia kuluja, isotuloiselle ei paljoa pinnan alv. korotukset tunnu, mutta pienituloiselle joka sentti on tärkeä.
Muutenkin, mitä enemmän ihmisen bruttopalkasta lähtee pakollisiin menoihin rahaa, sen vähemmän sitä jää kuluttamiseen. Kuluttamisella saataisi välillisiä verotuloja helvetinmoinen määrä, mutta kun ei voi kuluttaa koska kellään pieni- tai normituloisella ei siihen ole varaa koska kaikki raha menee töissäkäymiseen ja pakollisiin menoihin.Kun jollain olisi joskus rohkeutta tehdä radikaalimpia päätöksiä, että saataisi tämän maan "keskivertoasukkaan" ostovoima sille tasolle, mikä länsimaissa on ihmisillä yleensä. Jos ei verotulot riitä, niin koko systeemissä on silloin oltava jotain pahasti vialla. Valtion rahaa kuluu jonnekin aivan liikaa. Jostain pitää pystyä säästämään tai karsimaan. Ei homma toimi sillä että aina vain nostetaan veroja, ei täällä ole helvetti kohta varaa asua.. ![]()
__________________
Jeep Grand Cherokee 5.9 Limited LX, käyttöauto sopivasti maastoon varusteltuna. Jeep Cherokee 4.0 - Ikuisuusprojekti Moggiakseleilla, 42" renkailla ja kaikensortin enemmän ja vähemmän oleellisilla ominaisuuksilla. Jeep Cherokee 4.0 - Menehtyi kunniakkaasti Stadin Cruiseissa 5/2008. |
#3
|
||||
|
||||
![]()
Jep. Ja tuo valtion väenvähennys intokaan ei ole tuonu mitään säästöjä. Päin vastoin juurikin nuo välilliset vaikutukset vetää homman miinukselle ja pahasti.
Plus se että esim. ne ne työt jotka tielaitos hoiti ennen vaikka 6 miehellä läpi vuoden, teetetään ja jätetään tekemättä samalla hintaa 1-2 osa-aikaisella urakoitsijalla ja jäänyt säästö eli voitto kotiutetaan ulkomaille, tai ainakin harvojen sijoittajien taskuun. Eli pois sieltä urakka alueelta missä nämä tvh:n heput ennen kulutti rahansa ja teki palkkatuloilla talot ym. Ja eduskunta on hoitanu ittensä siihen jamaan että mitään radikaaleja päätöksiä ei enää voi syntyä koska kukaan ei halua ottaa riskiä että putoaisi eduskunnasta pois koska populismin nimissä se oma hyvä eläke-etu piti mennä ryssimään. Eli kokoomus on täysin Ek: talutus nuorassa eli tekee heille mieluisia päätöksiä koska varaa muuhun ei ole, ja vassaripuoli taas on täysin omillaan eli jos putoat niin tervemenoa takaisin rappukäytävään. Jos näillä olisi vielä se eläkehomma hanskassa niin mikään ei olisi estäny tekemästä vaikka semmoisen päätöksen että jokainen irtisanominen tietyn kokoisesta yrityksestä maksaa vaikka 20000 euroa sakkoa valtiolle, ja taas jos kerran eläke rahat ei riitä niin tästäpäivästä eteenpäin jokainen pakertaja joutuu painamaan hommia 2 vuotta pitempään vaikka vuoteen 2017 asti ja sen jälkeen palataan normaaliin. Seuraavissa vaaleissa varmaan suurin osa olisi pudonnu mutta mitä sitten. Homma olisi hallussa ja seuraaviin vaaleihin mennessä suurin osa asioista olisi jo unohtunu. Tuosta elvytys paketista että kiinnittikö kukaan huomiota siihen että valtio lupasi tukea 192 miljoonaa tutkimus ja kehitys työtä???? Eli menee melko tarkaan suoraan nokialle ym suurille firmoille, ja tällä varmaan saadaan se gepsivalvontakin kehitettyä. Ja sitten voidaankin potkia muutama sata poliisia pois valvonta tehtävistä koska sakot voi lähettää suoraan kotia. Ja nokia pääsee laskuttamaan säästyneet palkkarahat itselleen.
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA V..tut se mitään heikkoa ole... Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry. Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine. Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa. Jyrsitään Kantoja. Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt. 0500-752101/Antsa Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä Antsan Tuubi |
#4
|
|||
|
|||
![]()
Eurooppa yhdentyy oletko valmis http://www.youtube.com/watch?v=xGdz8a6EThw
Melko tyhjä tuo jätkien bussi, myö mennää sit vissii johkii muualle http://www.youtube.com/user/toivotal...e=results_main Viimeksi muokannut Calmari : 23.03.2012 13:55 |
#5
|
||||
|
||||
![]() Lainaus:
Se on totta, että valtiolla on liikaa menoja suhteessa tuloihin. Elintasoamme on vuosikausia rakennettu velkarahan avulla. Tässä tilastotietoa: http://www.veronmaksajat.fi/fi-FI/tutkimuksetjatilastot/ajankohtaistavaltiontaloudesta/valtionmenothallinnonaloittain/ Noilta sivuilta löytyy muutakin hyödyllistä tietoa.
__________________
Tumpula Racing Team |
#6
|
|||
|
|||
![]() Lainaus:
|
#7
|
||||
|
||||
![]()
Tuossa taulukossa vuosi 2012 perustuu tietysti tehtyyn talousarvioon, ei lopullisiin lukemiin. Noista luvuista säästetään ja osa tehdyistä leikkauksista aloittuu tuleville vuosille.
__________________
Tumpula Racing Team |
#8
|
|||
|
|||
![]()
Ja minä kun luulin että ne leikkaukset sisällytettäis jo talousarvioon että näkis vähä paljonko sitä rahaa on kullakin käytettävissä. Ettei vaan käy niin että syyskuussa on vuoden annos kulutettu?
Saattas olla että oikein tarkasti tutkittaessa jostain valtion toimistostakin löytyis turha suojatyöpaikka josta vois vähän säästää. Eläkekattokaan ei olis ihan kuollu ajatus. |
#9
|
||||
|
||||
![]()
Osa leikkauksista on jo hallituksen budjettiesityksessä. Tuo budjetti tehdään aina tiettyjen ennusteiden pohjalta, esim. työllisyystilanne, kansantalouden kasvu, maailmantalouden tilanne jne. Toki valtion talouden tilannetta seurataan joka kuukausi, ihan samaan tapaan kuin tavallisissa yrityksissä. Valtio voi lisäbudjettien avulla korjata tilannetta, mikäli nuo ennusteet eivät pidä paikkaansa. Toisaalta hallitus on sitoutunut hallituskauden aikana tekemään tiettyjä asioita, ja näiden aikatauluja muutetaan aina tilanteen mukaan.
Jos vaikkapa työllisyys ei kohene ennustetusti, pitää jostain raapia kasaan lisäsäästöjä ja/tai nostaa verotusta. Niin ja valtion budjetinhan on tarkoitus kasvaa tasaisesti pitkässä juoksussa. Tässä tekstiä hallitusohjelmasta: "Hallituksen tavoitteena on julkisen talouden kestävyysvajeen umpeen kurominen. Hallitus aloittaa koko kestävyysvajeen umpeen kuromiseksi tarvittavat rakenteelliset toimet vuoteen 2015 mennessä. Hallitus tavoittelee valtiontalouden tasapainoa vaalikauden loppuun mennessä, jotta valtion velka kääntyisi selkeään laskuun BKT:hen suhteutettuna. Toimet tavoitteiseen pääsemiseksi koostuvat välittömistä menojen ja tulojen sopeutustoimista ja rakenteellisista toimista. Julkisen talouden vakauttamisen keskeisimpiä osa-alueita ovat julkisten menojen vähentäminen, verotulojen kasvattaminen ja rakenteellisten uudistusten tekeminen".
__________________
Tumpula Racing Team |
![]() |
Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
Näkymä | |
|
![]() |
||||
Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
Onnea Junnu78!!!! | panzer | Chit-Chat | 3 | 05.04.2011 21:16 |
ONNEA ANGELO !!!!! | panzer | Chit-Chat | 4 | 08.02.2011 11:52 |
Paljon onnea!! | Repro | Chit-Chat | 6 | 19.04.2009 00:38 |
ONNEA KÄRPÄT!!! | Flugfiske | Chit-Chat | 19 | 13.04.2007 11:42 |
Jare 30 v. onnea ! | AAPEEE | Chit-Chat | 33 | 01.04.2006 22:08 |