Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 24.02.2012, 20:40
J-T J-T ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 15.09.05
Sijainti: Tampere, Finland.
Viestit: 1.294
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja MattiH Näytä viesti
Muutaman päivän ollu käytössä tuo Samsungin xcover kosketusnäyttöhärveli.
Ensimmäisiin puheluihin en osannut vastata... tartti uhrata jonkinverran aikaa jopa käyttöoppaan lukemiseen, kun ei hokannu kaikki kommervenkkejä.
Nyt käyttö on alkanut sujumaan. Aikaisemmat luurit on ollu ihan perusluureja, että ei ole muunlaisista "älypuhelimista" kokemusta.

Makasin reippaan vuorokauden sairaalassa. Ennen hospitaaliin menoa puhelin oli yön ajan laturissa. Aamulla puhelin oli päällä pari tuntia.
Käynnistin puhelimen seuraavana päivänä joskus neljän viiden maissa iltapäivällä, surffailin netissä wifin kautta muutaman tunnin, latasin pdf-lukijan ja puhelimen käyttöohjeen netistä ja tutustuin tarkemmin puhelimeen.
Muutama tunti tuli räpellettyä ja illalla kymmenen maissa akun varausta oli jälellä reilu 5 tuntia. Jos tuo arvio pitäs paikkansa, olisi akun kesto ollut n. 14-15 tuntia, josta muutama tunti aktiivista käyttöä, aika heikko esitys.
Piti sitten sammuttaa puhelin yöksi, että aamullaki ois virtaa jälellä.
Suuri pettymys kyllä tuo akunkesto toistaiseksi!
Jostain luin, että jossain puhelimissa akun kesto paranee pienen "sisäänajon" jälkeen(tää väite voipi olla täysin huuhaata), todellakin toivon tätä.

Wifi, gps ja muut enempi virtaa kuluttavat sovellukset kannattaa sammuttaa, kun ei tarvi... ainaki wifi vie melko paljo virtaa.
Muuten olen ollut tyytyväinen kapulaan, paremmasta kun en tiedä.
Oman sexycoverin akku kestää ihan ok. Aamu 6.00 irti laturista ja illalla 21-23 välillä takasin. Akkua jää päivän ajalta jäljelle yleensä n.30-45%. Joskus jääny vaan 15%. Surffausta netissä,bluetooth koko ajan päällä töissä(hands free) ja puheluita sekä viestejä vaihteleva määrä. Riittää ainakin mun käytössä. Tietystihän sitä vois pitää koko päivän autossa tai pyöräkuormaajassa laturissa mutta miellän mielummin "yösähkö" moodin että varmasti soi herätyskello aamulla.
Käyttö oli alkuun vähän takertelevaa(ja on vieläkin) mutta oppii sen Antero Diodin käytön yllättävän monen "kotimaisen" jälkeen. Hyviä sovelluksia saa marketista, osa tarpeellisia ja osa tarpeettomia

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 25.02.2012, 06:31
Jappi Jappi ei ole kirjautuneena
Sankari
 
Rekisteröitynyt: 04.04.08
Sijainti: Puolanka
Viestit: 3.852
Perusasetus

Ensimmäisillä latauksilla akun kapasiteetti oli heikko itselläkin, ei kunnolla vuorokautta kestänyt. Latauskertojen (sekä ohjelmistopäivitysten) myötä on parantunut huomattavasti.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 27.02.2012, 09:14
mhk:n Avatar
mhk mhk ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 29.10.09
Sijainti: Kivitaipale, Roi
Viestit: 348
Perusasetus

Pahin riesa N8:ssa oli kaiuttimen, siis kuulokkeen täyttyminen rautamujusta ym törkystä mitä sitä nyt sattuu taskunpohjilla olemaan. Puheesta ei saanut enää selvää. Magneetilla tökkiminen tosin auttaa vähän.
Nyt tuli laitettua tuo xcoveri. saa nähä kauanko kestää..
__________________
LandCruiser LJ70 1987 & HDJ80 -90
Projekteja
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Mikä on maasturi ja mikä citymaasturi JouniN Chit-Chat 73 26.04.2016 17:14
Mikä alennin mikä teho? p3ku Tekniikka & Jutustelu 6 07.02.2006 22:33
tunnistus apua, mikä vinssi mikä kartaani? Hiprakka Tekniikka & Jutustelu 12 03.12.2005 18:30
mikä mikä auto.äänestys. Tekniikka & Jutustelu 19 09.08.2004 23:07
Koteloa vaihdettaessa mikä kestää ja mikä hajoaa mika Hardware 0 26.12.2001 14:04


Sivu luotu: 13:37 (GMT +2).