![]() |
|
|
|||||||
| Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Appiukolla oli pari tuollasta, ensin -86 diesel, jatketulla lavalla ja kangaskatteella. Erittäin näppärä matkakulkine ja halpaa menoa. Velipoika vaan tuuppasi sen yhden Ladakuskin eteen, niin meni banaaniksi. Seuraava Caddy oli sitten bensakoneinen isolla lasikuitukuupalla. Silläkin edullista ajoa ja alkoi jo olemaan jonkinlaista kiihtyvyyden tunnettakin pelissä. Sain sitten hommaksi vaihtaa tuohon aiemman dieseltekniikan. Homma kävi päivässä ja pilasi auton täysin. Tuo kovamuovikoppa toimi hyvänä kaikukoppana dieselin kanssa. Sisämelu vaati Peltorit vähänkään pidemmälle matkalle ![]() Ilman koppaa mölyt oli poissa, mutta kun appiukko oli siihen jo ihastunut. -> Hyvä säilytellä sahoja, ym. lukitussa tilassa. Ja olishan tuo vaatinut sen lavan jatkamisen verovapauden säilyttämisen takia. Jouduin autolla muutaman pidemmän keikan heittämään ja oli kyllä täyttä kärsimistä... Ja kanssa-autoilijoiden ilmeet oli näkemisen arvosia, kun Peltorit päässä tuuppasin menemään.
__________________
Valitsemaanne aivosoluun ei juuri nyt saada yhteyttä, olkaa hyvä ja yrittäkää myöhemmin uudelleen. |
|
#2
|
||||
|
||||
|
bensassa saattaa olla heikompi eristys tulipellissä.
caddyyn 1.9td kone ja 5 vaihteinen laatikko niin tulee hiljasempi peli ja syö vähemmän kuin oma 1600 4 vaihteinen. jos laatikon ottaa 2 kopan golf/jettasta niin sillon joutuu koriin tekemään yhen kiinnikkeen ite muistaakseni
__________________
Kun taitamaton laittaa haluttoman tekemään tarpeetonta, tuntuu vähän siltä, että turha työ menee hukkaan!
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Jos alunperin 5lovinen caddy niin kakkosen loota sopii heittämällä (tankolaatikko)
Jos 4lovinen caddy ja laittaa kakkosen viislovisen joutuu laatikon päätykannakkeen tekemään itse sillä alkuperäiset on kivien alla. Myös vaihdevivustoa joutuu mulkkaamaan nelilovisen vaihduttua viisloviseen (pystylatikan jatkoa ja helppo homma).
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Kävin joku vuosi sitten koeajamassa paikallisessa volkkariliikkeessä tuollaista 1.8 bensaversiota, liikkui aika ripeästi hyötyajoneuvoksi.
![]() Oli kuulemma huoltopuolen käytössä ollut uudesta asti->karmea mapillinen kuitteja mitä kaikkea remonttia tehty, ollut jätkillä kai joutoaikaa. Mikä jäi mieleen niin sanoivat että kytkimiä joutunut vaihtamaan aika tiheään kampiakselin öljyvuotojen vuoksi?? Siis bensalaitteessa. |
|
#5
|
||||
|
||||
|
Ja siinä 1.8 ruutassa ei ollu kuin 95hv. Suoraan sopii paikoilleen sen tilalle 112hv versio golffista niin samalla saa heivattua ylimääräiset saastelaitteet mäkeen
__________________
Yhtään en tiiä mitä tapahtu :O |
![]() |
| Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta) | |
| Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta |
| Näkymä | |
|
Samanlaisia viestiketjuja
|
||||
| Viestiketju | Aloittaja | Foorumi | Vastauksia | Viimeisin viesti |
| Myyty Vw caddy 1.6d. -86 | opelman | O/M/V Ajoneuvot | 23 | 10.12.2011 20:21 |
| Myyty VW CADDY 1.6 DSL | perse arska | O/M/V Ajoneuvot | 6 | 17.01.2010 21:01 |
| Myydään / Vaihdetaan VW Caddy td ic -89 | terry80 | O/M/V Ajoneuvot | 0 | 13.07.2009 10:42 |
| Myydään VW Caddy 1.6D | Nerd-O | O/M/V Ajoneuvot | 2 | 13.03.2009 11:36 |
| Myyty Vw Caddy 1.6D | Marcus78 | O/M/V Ajoneuvot | 1 | 26.02.2009 16:38 |