![]() |
|
|
|||||||
| Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin. |
![]() |
|
|
Työkalut | Etsi tästä viestiketjusta | Näkymä |
|
|
|
#1
|
||||
|
||||
|
Johonkin se lämpö ulkoyksikön ja ennen sisäyksikköä häviää. Sisäyksiköstä ei mistään lämmintä paikkaa löydy. Tuo paineilmalla putsauksen jälkeinen lämpiämisen tunnekin tais vaan johtua tuosta takan lämmittämisestä. Sellaisen vielä huomasin että kun tuota putken lämpötilaa koittelin niin ääni muuttui kun putkea painoi. Tiedä sitten oliko vaan joku resonointi ääni. Voisiko sellainen olla että jos tuo liitos vuotaa esim vain käynnistyessä kun ulkoyksikkö pääse vähän kumien varassa heilumaan. Samaten vuotaisi kun putkea vähän painaa/väännättää. Nuo ulkoyksikön liitokset tuossa ainakin eniten rasitukselle joutuu. Sisäyksikön päässä olevat nyt tuskin alkavat yht äkkiä vuotamaan.
|
|
#2
|
||||
|
||||
|
Tuntuuko niissä ulkoyksikön liitoksissa öljyä? Jos on iso vuoto niin sieltä tulee öljyä kylmäaineen mukana ulos. Pienet vuodot ei löydy kauheen helposti, epäilen että ulkoyksikön kenno olis puhki. Muutama on tullu vaihettua noihin. Aineet pois ja typellä ponnistus, ei mene suotta kylmäainetta risaan koneeseen.
|
|
#3
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
__________________
Lukekaa ne ohjeet K.T 10/06 |
|
#4
|
||||
|
||||
|
Ei niissä ulkosia vaurioita oikein ollut. Vähä lamellit alhaalta jään vääntelimiä. Voin kuvat seuraavan kennon kun vaihdan. Nyt on yksi loota odottamassa vaihto osaa firmalla. Alarivillä siinä kompuran vieressä on yleinen kohta ja vuotaa vasta kun paineet nousee melkein tappiin. Näitä on ollu varmaan 3 rikkinäistä 500 ehjää vastaan. Aika harvinainen vika kuitenkin.
|
|
#5
|
||||
|
||||
|
Tässä on kuva kennosta joka vuotaa. Päällepäin siinä ei ole juuri mitään vikaa, alapuolelta paljastuu jää tekemät vauriot.
Tämä johtuu sittä kun lämmitys vastus ei yllä tuonne päätyyn asti, vaan se pääsee oleen jäässä pitkiä aikoja. Näitä vikoja on ollut vain yksirivisissä kennoissa eli fa ja ga sarjan mitsuissa. Uudet mitsut on tupla kennolla esim. fd, ge ja ef malleissa. |
|
#6
|
||||
|
||||
|
Kysyin vakuutusyhtiöltä että voinko pyytää kylmälaiteasentajan tekemään korjausarvion tai korjaamaan jos jää alle omavastuun (300e).
Ei käynyt vaan piti suoraan tehdä vahinkoilmoitus ja nyt sitten tulossa uusi vehje. Ikävähennystä 30% +asennus jää itselle maksettavaa. Asennushan nyt on helppo kun on kaikki kourut ja sähköt valmiina. Yllättävää toimintaa vakuutusyhtiöltä. Tuon vanhan olis voinut hyvällä tuurilla saada kuntoon vielä alle 300e ja vakuutusyhtiön ei olisi tarvinut tehdä mitään. |
|
#7
|
||||
|
||||
|
300€ on pikkurahoja kun pumppuja korjataan. Sillä saa sisäyksikön puhallinmoottorin vaihdettuna. Muut osat on jo melkein alkaen 300€.
Vakuutusyhtiön kannattaa antaa uusi kone mieluummin kun korjailla pikkuhiljaa sitä vanhaa. Uuteen koneeseen saa takuuta 3-5 vuotta jolloin ei vakuutusyhiön tarvii maksaa korjauksia. Tämä vain minun mielipide, en tiedä kuinka todellisuudessa menee. |
|
#8
|
||||
|
||||
|
Lainaus:
kehtaakko sanoa yhtiön ?
__________________
- Levannon We(l)ho - |