Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 06.02.2012, 19:32
piesuli piesuli ei ole kirjautuneena
Aloittelija
 
Rekisteröitynyt: 07.07.11
Sijainti: Hämeenkoski
Viestit: 14
Perusasetus

miulla o tuo novan 50pinen kanssa ei oo ollu ongelmia koneen kanssa.. Kyl tolla kyseisel nuo autoihin liittyvät askartelut saa hoidettua ihan hyvin.
Mulla on kanssa nuo 16A hitaat jos nallin takana on vaan tuo plasma niin ei ole ongelmia ellei sitten ala täydellä virralla polttamaan pitkää aikaa putkeen..

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 07.02.2012, 05:49
temmi_hoo temmi_hoo ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 28.01.11
Sijainti: Jokikunta, Vihti, Suomi
Viestit: 553
Perusasetus

Helsinki Hacklab sai lahjoituksena kiinanihme-ebaykaupasta hommatun kolmivaiheplasman. Jännitteet oli katottu että sopiii. Tää oli tietty väärällä liittimellä, joten alkuperäinen ostaja oli ajatellu vaihtaa liittimen ja homma rokkade.

Paitsi että kytkentää ei voi tehä ihan pelkästään pistokkeen päästä värejä katellen. Onneks kattoivat yleismittarilla virtoihin kytkettyään ennen laitteeseen koskemista onko väärissä paikoissa jännää ja olihan siellä.

Tässä vaiheessa laite lahjoitettiin Helsinki Hacklabille, missä me sitten Rambon kanssa avattiin koko laitos ja tarkastettiin, että se vastaa silmämääräsesti turvallisuusvaatimuksia. Todettiin nelinapasen kaapelin olevan värijärjestykseltään täysin epäeurooppalainen eikä hämäännytty siitä, vaan kytkettiin runko maapiikkiin ja vaiheet vaiheisiin. Teräväsilmänen lukija tästä päättelee aivan oikein vempeleen kolmioon kytketyksi ja näin nollan täysin tarpeettomaksi.

Mitattiin jatkuvuus ja kytkettyämme ennen laitteeseen koskemista taas jännitteet ja nollaa näytti. Pikasesti testattiin, että meidän ultravakailla käsillä useiden sekuntien yhteenlasketulla plasmaleikkuukokemuksella tulee räkästä ja mutkikasta vuoristoa sekä julistettiin hankinta onnistuneeksi.

Kiinanihmeistä saa taas jälleen halvalla ok-toimivaa kamaa kunhan muistaa pitää silmänsä auki, eikä missään nimessä luota että kaikki on kuten sen pitäis olla. Vähän kun jos Espanjassa ollessaan näkee leivänpaahtimen niin eihän kukaan siihen nyt paljain käsin koske.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 07.02.2012, 22:09
-JoNe-:n Avatar
-JoNe- -JoNe- ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 06.06.11
Sijainti: Ilomantsi
Viestit: 446
Perusasetus

kaverilla on se porlanpajan plasma ja ihan hyvin on toiminut. ite oon myös sillä silpunnu ja on ihan hyvä kone harraste käytössä...
Kone alkaa olla vaan roisissa kunnossa kun kaveri ei paljon silkkihansikkain käsittele ja ollu käytössä n. 3 vuotta
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Myyty Plasmaleikkuri 50A Tsuiba O/M/V Muut 7 01.09.2009 22:23
Myydään M:Plasmaleikkuri, MYYTY Niamola O/M/V Muut 5 01.07.2008 11:38
O: Plasmaleikkuri LaaLaa O/M/V Muut 32 04.02.2008 17:42
K-raudoituksen plasmaleikkuri PikkuF Tekniikka & Jutustelu 28 06.12.2007 13:24
M:Plasmaleikkuri -MYYTY- Petski O/M/V Muut 10 22.01.2006 22:00


Sivu luotu: 16:49 (GMT +2).