Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 04.02.2012, 18:18
axu87 axu87 ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 03.07.11
Sijainti: sastamala
Viestit: 793
Perusasetus

Ei ollut kulutusta kun oli tiirikatkin taskussa niin ei tosiaan sen kellon leditkään palanut. Otin akun talliin sulaan niin saa katsoa pelaako vielä mutta mittarilla kun mittasin niin 0,9v näytti jännitteeksi muutaman tunnin oltuaan tallissa, olisikohan oikosulussa? Jäi onneksi patrollista uusi varta niin ei taas tarvi uhrata pennejä akkuun. Isäukko soitti tänään että mersusta akku ihan tyhjä eikä luvannutkaan, taitaa näillä pakkasilla akkukauppiaita hymyilyttää

Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 04.02.2012, 18:32
jyrden jyrden ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 31.10.09
Sijainti: Haapajärvi
Viestit: 2.231
Perusasetus

Akkukauppias ja termarikauppias kyllä hymyilee.... Sit lämmityslaitekauppiaatkin saa osansa hymyilemisestä. Paikallisen IKH:n kauppiaan valikoimasta oljälellä pari pienintä lämmintintä ennään näytillä ku isotkin oli menneet.

Asiaan; Itsellä tossa joskus 2005 ostetut Vartan BlueDynamicit jäi kiinni autoon talvella... Jäätyä napsahtivat, mutta eisärkeneetkuoriaan... Joten sulattelin ne saunan lattialla ja sitten vein laturiin... Akut otti virtaa ihan tavallisesti ja ovat edelleen käyttökunnossa, ja toimittaneet käynnistyksellistä virkaa viimeksi 12/11, kun siirsin talliin kahden vkon seisonnasta auton talliin purkua varten... Ja ovat kohta menossa takas toiseen vastaavaan autoon, minkä otan käyttöön.
Eli ennen sentään osattiin tehdä akkuja, kun tänä päivänä ne on n. 2v ja saa vaihtaa uuden. Omassa käyttiksessäkin Vartan akku joka n. vuosi sitten ostettu ku edeltäjä simahti kerrasta. Aamulla käyntiin ja työpäivän (8h) jälkeen ei startti inhtanutkaan, eikä ees lisävirrallakaan. Joten uus akku kaupasta ja meno jatkui...

Euroglobet ostin Pajeroon, mitä en oo vielä päässyt testaan... N. 40% halvemmat ku edullisimmat Vartat.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 05.02.2012, 19:36
HAILUXI-07 HAILUXI-07 ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen
 
Rekisteröitynyt: 03.12.11
Sijainti: Suomi
Viestit: 180
Perusasetus

Mulla on hiluxissa 2kpl Exide 65Am akkuja.
Olen Webastoa käyttänyt tälläviikolla 25min ja aina se lähteen aika vaivanloisesti/laiskasti käyntiin.

Tuossa viimme yönä 1 jälkeen ajattelin lähtä kotia ja pakkasta oli -30. En vihtiny lämmittää webastolla ja kokeeksi "räjäytin" kylmänä käytiin kolmen pitkän hehkun jälkeen (kerkes seistä noin 8h) ja täytyy sanoa että lähti tosihyvin käytiin, akuissa tuntu olevan reilusti virtaa kun pyöritti kuin kesällä.
Menihän siinä toki joku 10 sekunttia että moottori nosti kierrokset tyhjäkäyntinopeuteen, mutta heti kyllä käyntiin jäi ekasta tartista.

Eli tiettävästi akuissa vikaa kun ei kärsi Webastoa käyttää juuri ollenkaan, mutta silti kylmänä lähtee käyntiin. Eli akku kaupoille tiettävästi pitäs lähteä. Tekeekö mitään Vartan akuilla esim. http://www.varta-automotive.fi/index...=5954050833132

Ja tuossa juuri äsken kävin mittaan jännitteet niin olivat 12.48V -eikös tuo lukema ole terveen akun lepojännite? Mielestäni
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 05.02.2012, 21:13
axu87 axu87 ei ole kirjautuneena
Konkari++
 
Rekisteröitynyt: 03.07.11
Sijainti: sastamala
Viestit: 793
Perusasetus

Eipä ollutkaan akussa vika, laitoin lamdan autoon ja kun piti testata toiminta ei taaskaan puhunut mitään. Uusi akku ja aivan tyhjä. Mittasin sen vanhan akun ja sinne oli jännitettä kertynyt 11.20v sen toissapäiväisen 0v tilalle. Tuon uuden vartan kun irrotin niin jännite nousi muutamassa minuutissa 1.3v.
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 26.12.2012, 21:07
mielipuoli:n Avatar
mielipuoli mielipuoli ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 15.12.08
Sijainti: Imatra/juva
Viestit: 438
Perusasetus

Kertokaapas että miten tuon AGM akun kanssa kannattaa toimia?

Laitoin syksyllä uuden boscin agm akun autoon, nyt seisonut pihalla vajaan kuukauden ja KAS KAS akku tyhjä!

kannattaako tökätä vaan aapukaapelit kiinni ja rönttä tulille vai kannattaako ottaa akku irti ja viedä talliin sulaamaan?
__________________
Sitä saa mitä tilaa...vai mite se meni!!
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 26.12.2012, 21:54
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.256
Perusasetus

En tiiä mutta mitä enemmän seuraa keskusteluja noista hienoista agm,optima,ym. akuista niin aina enemmän vahvistuu ajatus siitä että perinteinen akkumulaattori on vielä formaattina voimissaan...

Itellä on bertassa ihan perus akut mitkä on ollu merkiltään milloin mitäkin ja välillä ne on ollu totaalisen tyhjiä milloin minkäkin syyn takia(mm. sähkönen hytikkapumppu). Aina ne on pelannu latauksen jälkeen pois lukien jos ne on tullu päästettyä kuivaksi.

Vaan on ne varmaan ihan hyviä kuka niitä tarvii...
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 26.12.2012, 22:06
BryGgi BryGgi ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 20.12.08
Sijainti: p-savo
Viestit: 1.444
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Bj Andy Näytä viesti
En tiiä mutta mitä enemmän seuraa keskusteluja noista hienoista agm,optima,ym. akuista niin aina enemmän vahvistuu ajatus siitä että perinteinen akkumulaattori on vielä formaattina voimissaan...

Itellä on bertassa ihan perus akut mitkä on ollu merkiltään milloin mitäkin ja välillä ne on ollu totaalisen tyhjiä milloin minkäkin syyn takia(mm. sähkönen hytikkapumppu). Aina ne on pelannu latauksen jälkeen pois lukien jos ne on tullu päästettyä kuivaksi.

Vaan on ne varmaan ihan hyviä kuka niitä tarvii...
Samoilla linjoilla, toissa syksynä ostin kaksi kappaletta FAAM top power safe akkuja olikohan jotain 74Ah akkuja läjään, nyt esim tuo rakanteluajan starttaillut ja pyöritellyt paikollaan paljonkin, ja jaksaa jauhattaa pitkiäkin aikoja startilla. siis oikeasti paljon. ja hintaakin jäi paikallisesta liikkeestä lievillä aleilla 75euroo kipale. ei ole tullu mieleenkään ostaa mitään OMG LOL WTF akkuja. Vielä
__________________
[O]=TOYOTA=[O]
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 26.12.2012, 23:34
BJ-40/76 BJ-40/76 ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 11.05.09
Sijainti: Oulu
Viestit: 5.055
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja mielipuoli Näytä viesti
Kertokaapas että miten tuon AGM akun kanssa kannattaa toimia?

Laitoin syksyllä uuden boscin agm akun autoon, nyt seisonut pihalla vajaan kuukauden ja KAS KAS akku tyhjä!

kannattaako tökätä vaan aapukaapelit kiinni ja rönttä tulille vai kannattaako ottaa akku irti ja viedä talliin sulaamaan?
Minä ottasin akun irti, ja sulattaisin ennen kuin edes yrittäisin ladata, ei vuorokauden sulatuksesta haittaakaan taida olla.

Jos perinteinen akku on jäässä (siis osittain, niin kuin ne yleensä on), ja sitä aletaan väkisellä lataamaan, niin ne kennot jotka jäässä, eivät lataudu yhtähyvin kuin sulat, ja nimenomaan nuo heikommat kennot jäätyy ensin.
-> 2x haitta
Ja itse lataisin akun valmistajan ohjeiden mukaan täyteen/tasapinoituksen, jos olisi naormi lyijyakku (kalsium-) niin 14,8V täyteen n. 10c lämpötilassa, ja sitten 5-10% nimelliskapasiteetista ylilatausta n.16v jännitteellä ja noin 1 A:n virralla, JOS korkkista ei pääse katsomaan, että kaikki kennot kuplii samalla lailla.(= kaikissa kennoissa sähköllä hajoitetaan vettä vedyksi ja hapeksi, siis täynnä!)
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 26.12.2012, 23:42
-MaTTi-:n Avatar
-MaTTi- -MaTTi- ei ole kirjautuneena
Guru
 
Rekisteröitynyt: 27.07.04
Sijainti: Jokela, Finland.
Viestit: 11.113
Perusasetus

Jäätyykö AGM-akku? Kun eihä siellä ole vettä muuten ku lasikuitumattoon imeytettynä...

Oli FJstäkin Optima (AGM) kyykänny nyt 5 päivän pakkasessa seisomisen jälkeen. Mihin lie purkaantunu... Tyrkkäsin Ctekin kiinni, eiköhän tuo oo aamuks lataantunu.
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 28.12.2012, 09:22
mikaelt:n Avatar
mikaelt mikaelt ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 18.11.08
Sijainti: Mikkeli, Otava
Viestit: 1.284
Perusasetus

Mulla on kaks punasta optimaa vuodelta 2005. Toinen paikoillaan vielä alkuperäisessä paikassa, vanissa ja toinen Jeepissä. Joskus auto seisoi puolikin vuotta, akut oli tyhjiä. Normi laturi ilmoitti akussa olevan vikaa eikä suostunut lataamaan...joku halpis automaatti laturi. Hetken aikaa oli sitte kaapeleissa kiinni ja latasin autolla. Sen jälkee otti virtaa.
- Tietysti jos on kylmässä ollut niin pitäs ensin lämpimäksi saada.

muistaakseni Optimassa, punasessa oli latauksen suhteen sellanen rajoitus ettei pintalämpö saisi nousta yli +60c. Muistaakseni muita rajoitteita ei ollut latauksen suhteen. En sitten osaa sanoa vaikuttaako ulkolämpötila miten tuohon, jos vaikka jeepin konehuoneessa on kesällä kevyesti se +60.
__________________
----------------------------------------------

Team Tostanoin Facebookissa

www.maasturistit.fi
www.etsama.com
------Offroad team Over the Hill---------------
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Läppärin akuista vepele Chit-Chat 9 19.05.2008 09:07
akuista, taas -sami- Tekniikka & Jutustelu 63 19.04.2006 19:15


Sivu luotu: 15:57 (GMT +2).