Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Chit-Chat

Chit-Chat Tämä foorumi on tarkoitettu epämääräiseen jauhamiseen, eikä asian ole pakko liittyä suoraan offroadiin.

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 03.02.2012, 17:59
Heguli:n Avatar
Heguli Heguli ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 22.06.06
Sijainti: Espoo / Suomusjärvi
Viestit: 7.322
Perusasetus

Asennevamma liikenteessä on toisilla todella syvällä. Onhan tänään ollut liukasta ja muutenkin huono ajokeli mutta ajonopeus ja turvaväli pitää sovittaa keliin.

__________________
Tumpula Racing Team
Vastaa lainaten
  #2  
Vanha 03.02.2012, 18:03
Castrol:n Avatar
Castrol Castrol ei ole kirjautuneena
Konkari+++
 
Rekisteröitynyt: 08.07.03
Sijainti: Helsinki,Suomi
Viestit: 869
Perusasetus

Kyllä täyty ihmetellä noita uusien mahtavien tietotekniikkahirmujen omistajien supermieskykyjä....Näkyvyyttä 5 metriä ja pitää ajaa kun pystyperse sika ohi kaikista kun on kiire ja mun auto pelastaa mut ja kumoaa kaikki fysiikanlait. No siinä on varmaan vanhoilla paskoilla ja uusilla paskoilla ajavien ero että ne jotka ajaa niillä vanhoilla paskoilla tietää millon on liukasta ja millon ei......Nopeus sovitetaan käytössä olevien nappularenkaiden mukaan
__________________
Neljä pyörää joista suuri osa mustia ja pyöreitä.
Vastaa lainaten
  #3  
Vanha 03.02.2012, 18:03
Ex_inkkari:n Avatar
Ex_inkkari Ex_inkkari ei ole kirjautuneena
Korpraali
 
Rekisteröitynyt: 29.06.04
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 6.030
Perusasetus

Tämä on kyllä herkullinen aihe provota

Pohjoisessa on se etu että jos töpeksit niin kukaan ei näe, voit mällätä autosi vaikka 854 kertaa vuodessa eikä kukaan huomaa. Sitten kun etelänmies ajaa sen 1 kolarin vuodessa niin pääsee irvailemaan että akat ratissa.... vaikka itsellä on otsa hiessä kun juuri lapioi oman auton penkasta

Jatkakaa.
__________________
http://esory.kuvat.fi/#/
Vastaa lainaten
  #4  
Vanha 03.02.2012, 18:13
k.j:n Avatar
k.j k.j ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 23.10.05
Sijainti: Turusta +300 km
Viestit: 1.076
Perusasetus

Niin, ei mitään provoo, mutta sanokaa nyt milloin on ollut 100:n auto ketjukolari rovaniemellä, ehkä sata oli liioteltu mutta siellä tiedetään kun mennään sinne autoon tai katsotaan ulos ikkunasta, että perhana, nyt taitaa olla huonokeli, lähden muuten töihin 15 min. aikaisemmin ,jos liukasta..

Etelän juppi vetää vielä kahvia ja paahtoleipää sekä ajaa partansa ja levitää leukaansa lagerfeltiä ja pukee lewis farkut ja loppu silaus on dressmaninsta ostettu villahuopatakki neulotulla kaulahuivilla.

Aikaa kotia/tapaamiseen I-phonen mukaan on 5min... meneehän se heinäkuussakin , miksi ei lumisateessa...

Siis mielestäni asennevamma ja paha... hesalaiset autokouluun..

Ja mitä videoperversseihin tulee niin on oma lukunsa , niille emme voi mitää kun on älypuhelimet ja 72kk velalla ostettu neliveto,jossa +20" kitkarenkaat bling bling vanteilla , takakontissa on golgbäki vaikka kesään on 3kk..

Otetaan sille olut..
Vastaa lainaten
  #5  
Vanha 03.02.2012, 18:42
Samsonite:n Avatar
Samsonite Samsonite ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 30.07.06
Sijainti: torttunotko
Viestit: 2.758
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja k.j Näytä viesti
Etelän juppi vetää vielä kahvia ja paahtoleipää sekä ajaa partansa ja levitää leukaansa lagerfeltiä ja pukee lewis farkut ja loppu silaus on dressmaninsta ostettu villahuopatakki neulotulla kaulahuivilla.
Meinasin kaatua jakkaralta, alkoholilla ei paloj...palk...palton osuutta asiaan.
Vastaa lainaten
  #6  
Vanha 03.02.2012, 18:44
SuurSyömäri:n Avatar
SuurSyömäri SuurSyömäri ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 19.11.03
Sijainti: Oulu
Viestit: 2.618
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Samsonite Näytä viesti
Meinasin kaatua jakkaralta, alkoholilla ei paloj...palk...palton osuutta asiaan.
Vittu.. emmää osaa enää kirottaa ees sitä ykx kertaa kaks yuttua.... öö
zxxx3 tms. x2

Ps. Haavisto resitentiksi ja niinistö sen kapteeniksi.... :P
__________________
X--------------?---------------X--------------?---------------X

Videoita -> http://www.youtube.com/user/SuurJuomari
Vastaa lainaten
  #7  
Vanha 03.02.2012, 19:08
Byrocrat Byrocrat ei ole kirjautuneena
Arvostettu jäsen
 
Rekisteröitynyt: 05.04.06
Sijainti: Espoo, Finland.
Viestit: 3.194
Smile

Ei ne hesalaiset/espoolaiset aamuisin sisääntuloteillä töppäile


Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja k.j Näytä viesti
Niin, ei mitään provoo, mutta sanokaa nyt milloin on ollut 100:n auto ketjukolari Rovaniemellä,

joutuu varmaan odottelemaan tovin että saatais ne sata autoa sinne tielle yhtäaikaa eli isompi ketjukolari ei Rovaniemellä ole kovin todennäköinen

siellä tiedetään kun mennään sinne autoon tai katsotaan ulos ikkunasta, että perhana, nyt taitaa olla huonokeli, lähden muuten töihin 15 min. aikaisemmin ,jos liukasta..

Tuosta olen samaa mieltä että maakunnassa osataan keliolosuhteet huomioida paremmin

Aikaa kotia/tapaamiseen I-phonen mukaan on 5min... meneehän se heinäkuussakin , miksi ei lumisateessa...

Näinhän tuo monesti on eli kuvitellaan, että kun kesäkelillä voi ajella tiekohtaista niin voihan sen tehdä talvikelilläkin 0-näkyvyydessä ja 5 metrin turvavälillä, kyllä se ABS yms. pelastaa jos tulee ongelmia

Siis mielestäni asennevamma ja paha... hesalaiset autokouluun..

Ei tekis pahaa toi autokoulu "maalaisillekaan", varsinkaan ruuhkaliikenteen hallinta takkuilee monella toispaikkakuntalaisella ja se korostuu näin talvikeleillä erityisesti Hesan keskustassa

Mitä tuohon kolarisumaan Lahdenväylällä tulee niin ei ne Hesalaiset siellä törttöile, ne kun jo ovat Stadissa eivätkä ajele töihin aamu kaheksalta keskustaan vaan suman aiheuttavat ruuhkaliikenteeseen tottumattomat Lahti - Kerava (Hämeenlinna - Nurmijärvi tai Salo-Nummela) akselilla asuvat Hesassa töissä käyvät "maalaiset" joille talvikeli teki taas kerran tepposen. Hesalaiset törttöilee sitten vastavuoroisesti lomakausina maakunnassa

Otetaan sille olut..
Ei oteta olutta, mieluummin paikka punkkua
Vastaa lainaten
  #8  
Vanha 03.02.2012, 19:17
k.j:n Avatar
k.j k.j ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 23.10.05
Sijainti: Turusta +300 km
Viestit: 1.076
Perusasetus

Paskat mitä sitä juo, pääasia on että keskustelua riittää...

Ei kait tää ole olut-chätti vai oliko, no eniwei... just katoin uutiset

Ne haastattelut.... sitten se vaan tapahtu.... joo joo...

Huomenna ostamaan "stokkalta" uudet parfyymit ja homma jatkuu ... mitään ei tänäkään vuonna opittu.

milloin se edellisen kerran rysähti kun suomeen satoi lunta.... ei muistaakseni ole montaa vuotta

Perhana.... suomessa on talvi ja silloin tällöin on liukasta, jota se leasing auton mittaristo ei kerro.. vaan pitäöä ihan itse päätelle ja steven jobs , ei muistanut laittaa I-phoneen kalenteria tai sovellutusta missä näyttö muuttuu valkoiseksi marraskuussa , jolloin suomeen tulee yleensä talvi ja voimaa sataa taivaalta..
Vastaa lainaten
  #9  
Vanha 03.02.2012, 19:20
RIPAX RIPAX ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 24.04.09
Sijainti: vihti
Viestit: 2.243
Perusasetus

Minkä ammatin autoilijat??


Tänään kävin Biltemassa ajantappo reissulla vantaalla ja sillä matkalla oli 2 puol perä rekkaaa linkussa ja 1 taxi penkassa,jarrutus menny pitkäksi. Takas tullessa ehdin just välttää n. kolmenkymmenen auton ketjukolarin,vois laskee näin et kaikista kolaroineista noin 10% oli/on "ammattiautoilijoita" Tos kehä kolmosellakin ajoin nippanappa 80km/h ku ei nähny eteen,silti imuauto kuskia ja pullavolvoa tyrkkäs ohi. En olis saanu näkymä matkalla Nissania pysähtymään,mitenkähän ne "ammattiautoilijat"??
Vastaa lainaten
  #10  
Vanha 03.02.2012, 23:56
Repro:n Avatar
Repro Repro ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.10.04
Sijainti: Lappeenranta, Finland.
Viestit: 9.050
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja RIPAX Näytä viesti
ja sillä matkalla oli 2 puol perä rekkaaa linkussa ja
Lisäprovo:
Ne on noi puukenkämiehet just tollasia!
__________________
Montenegro Offroad Club#10
Montenegro Racing #4
Vastaa lainaten
  #11  
Vanha 04.02.2012, 00:00
tonnisata:n Avatar
tonnisata tonnisata ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 13.01.06
Sijainti: Pyhäjärvi
Viestit: 1.120
Perusasetus

Autoilijoita kaaoksesta pelastanut ammattikuski ihmeissään: "Ihmiset eivät osaa jarruttaa"
Julkaistu: 03.02.2012 21:55

Itse kolarin helposti välttänyt kuorma-auton kuljettaja sai henkilöautoja peräänsä.
- Sain auton pysähtymään noin 25 metriä ennen edellä olevaa. Ensimmäinen törmäys perään siirsi autoani kymmenen, ja toinen viisitoista metriä eteenpäin, Sami Lappalainen kuvailee.

Paikanpäältä videota kuvannut Lappalainen on ajanut kilpaakin, ja hän oli täysin ymmällään monien kuljettajien ajotaidoista.

- Kysyin vasempaan takakulmaani törmänneeltä kuljettajalta jarruttiko hän ollenkaan. Hän vastasi, että ei, käänsi vain vasemmalle, Lappalainen päivittelee.

Lappalaisen onni oli, että hän oli liikkeellä kevytkuorma-autolla, joka kesti pari osumaa suhteellisen hyvin. Hän keräsi kyytiinsä seitsemän autonsa jättämään joutunutta, ja vei heidät kaupunkiin, kun se oli mahdollista.

- Yksi palomies sanoi, että heti kun auto on ajokunnossa, voi lähteä ajamaan. Letkan loppupäässä moni auto oli kyllä aika huonossa kunnossa.

Petteri Hiltunen


"Hän vastasi, että ei, käänsi vain vasemmalle" hymiöhymiöhymiö........


http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/au...f=ts-tf-promo1

Viimeksi muokannut tonnisata : 04.02.2012 00:03
Vastaa lainaten
  #12  
Vanha 04.02.2012, 00:02
Teme Teme ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 12.03.05
Sijainti: Oulunsalo
Viestit: 346
Perusasetus

Saksan malli Suomeen! Heti ku on joku härö niin KAIKKI autoilijat hätävilkut päälle!!
Vastaa lainaten
  #13  
Vanha 04.02.2012, 00:08
Nisu:n Avatar
Nisu Nisu ei ole kirjautuneena
Jäsen
 
Rekisteröitynyt: 28.05.08
Sijainti: Tarzanin naapurissa
Viestit: 77
Perusasetus

Liukkaalla kelillä kolariin osallisena syyllisenä tai ei, niin voisi bonusten menetysten lisäksi määrätä liukkaankelin ajo-opetusta muutaman tunnin. Nii ja jos ei läpäise ni sit ei saa ajaa liukkaalla. Maalaisille ylimääräistä ruuhka-ajon opetusta pakolliseks jos aikoo ruuhkaisille teille.
Vastaa lainaten
  #14  
Vanha 03.02.2012, 19:34
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.251
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja k.j Näytä viesti
Niin, ei mitään provoo, mutta sanokaa nyt milloin on ollut 100:n auto ketjukolari rovaniemellä, ehkä sata oli liioteltu mutta siellä tiedetään kun mennään sinne autoon tai katsotaan ulos ikkunasta, että perhana, nyt taitaa olla huonokeli, lähden muuten töihin 15 min. aikaisemmin ,jos liukasta..

Etelän juppi vetää vielä kahvia ja paahtoleipää sekä ajaa partansa ja levitää leukaansa lagerfeltiä ja pukee lewis farkut ja loppu silaus on dressmaninsta ostettu villahuopatakki neulotulla kaulahuivilla.

Aikaa kotia/tapaamiseen I-phonen mukaan on 5min... meneehän se heinäkuussakin , miksi ei lumisateessa...

Siis mielestäni asennevamma ja paha... hesalaiset autokouluun..

Ja mitä videoperversseihin tulee niin on oma lukunsa , niille emme voi mitää kun on älypuhelimet ja 72kk velalla ostettu neliveto,jossa +20" kitkarenkaat bling bling vanteilla , takakontissa on golgbäki vaikka kesään on 3kk..

Otetaan sille olut..
Oisko tähän ratkaisuna autokahvinkeitin ja autopartakone???
__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
  #15  
Vanha 03.02.2012, 19:41
k.j:n Avatar
k.j k.j ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 23.10.05
Sijainti: Turusta +300 km
Viestit: 1.076
Perusasetus

Leasing volvossa......
Vastaa lainaten
  #16  
Vanha 03.02.2012, 19:50
slipoveri slipoveri ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen+++
 
Rekisteröitynyt: 09.08.05
Sijainti: vihti
Viestit: 488
Perusasetus

Kävin minäkin tossa aamusella petikosta tikkurilassa ja takaste kehää köröttelemässä ja kyllä pikkasen pelotti,näkyvyys huono ja paljo rohkeeta porukkaa.
Joskus muutamavuosi taaksepäin olin Tanhuan kaupalla leivän ostossa kun sinne hyökkäs mies kysymääm että "mitä tuolla Lokassa tapahtuu kun jo neljäs auto tälle aamua sinnepäin ajelee"
Kauppias tiesi kertoa että siellä on sukukokous (en kyllä muista minkä suvun) .Että näitä liikenne murheita on monenlaisia.
Vastaa lainaten
  #17  
Vanha 03.02.2012, 20:25
L-200:n Avatar
L-200 L-200 ei ole kirjautuneena
Veteraani+++
 
Rekisteröitynyt: 28.07.04
Sijainti: Äänekoski, Finland.
Viestit: 2.158
Perusasetus

Kuinkahan paljon se rauhoittaisi menoa jos liisinkiautoilijat joutuisivat itse omasta pussista korvaamaan autoihin tulleet vahingot...

Siinä voisi alkaa resmannin kaulus tuntumaan kireältä kun liisinki-volle on keulasta 40 cm rutussa ja vakuutustarkastaja ilmoittaa että lunariin menee ja liisinkiyhtiön pomo näpyttelee kalkulaattorista että joo ja lasku on sit autosta 35,500 euroo ja uuden auton saat liisariin kun tämä entinen on korvattu.

Ja toinen on kyllä raskas liikenne valitettavasti. Kyllä se rekka on miehekäs peli ajaa myönnetään, mutta onko sillä ihan oikeasti pakko survoa takapuskuriin kiinni. Jos se jono edessä ei mene sen 83 minkä rajoitin antaa myöten niin mikä pakko siihen on tunkea perään.
Juu aikataulut joo tiedän, sitä voisi ottaa vähän niskalenkkiä ajojärkälle ja sanoa että pistä siihen talvikelivaraa lisää.
Ja kyllä, kuiva tie ja joku nysvää 80 alueella 68 km/h niin kyllä mullakin alkaa takaraivossa jomottamaan......

Hitto kun ois hieno sellainen yyberkirkaista ledeistä tehty valotaulu takalasiin jossa alkais loistaa teksti
"jätä sitä perkeleen turvaväliä enemmän saatanan tollo" jos joku ajaa lähemmäksi kuin 100m kun auton vauhtia on 70 km/h tai enemmän

Keli on mikä on, sen näkee ikkunasta ja sen mukaan sitä pitää mennä.... abs-sips-hups-kops tingeltangelit ei korvaa fysiikan lakeja ja .
Vastaa lainaten
  #18  
Vanha 03.02.2012, 19:48
lavanelikko lavanelikko ei ole kirjautuneena
RIP
 
Rekisteröitynyt: 10.04.07
Sijainti: Tampere, .
Viestit: 1.171
Perusasetus

Sen verran pitää puolustella pääkaupunkiseudun autoilijoita, jotta liukasta oli ja näkyvyys olematon. Edessä menevän auton huomas ainoastaan lisääntyneestä lumipilvestä, kun takavalot oli "muuraantuneet umpeen"... Noin kävelyvauhdista sain Viton menemään hiukan pitkäks yhessä rampissa pääkaupungissa, mutta edelleen kyllä ihmetyttää autoilijat, jotka tulevat ohi miljoonaa, kun näkyvyys on sen n. 6m, itse ajelin otain luokkaa 50-60 km/h ja olin tien tukkeena kehällä. Tunnustan!
Vastaa lainaten
  #19  
Vanha 03.02.2012, 18:19
hpotteri:n Avatar
hpotteri hpotteri ei ole kirjautuneena
Konkari
 
Rekisteröitynyt: 29.08.03
Sijainti: Vantaa
Viestit: 570
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja Ex_inkkari Näytä viesti
Tämä on kyllä herkullinen aihe provota

Pohjoisessa on se etu että jos töpeksit niin kukaan ei näe, voit mällätä autosi vaikka 854 kertaa vuodessa eikä kukaan huomaa. Sitten kun etelänmies ajaa sen 1 kolarin vuodessa niin pääsee irvailemaan että akat ratissa.... vaikka itsellä on otsa hiessä kun juuri lapioi oman auton penkasta

Jatkakaa.
Mitä sä luulet onko provo toiminu?

Eipähän kerenny landepaukut ainakaan alottaa tätä topikkii.
Vastaa lainaten
  #20  
Vanha 03.02.2012, 18:23
k.j:n Avatar
k.j k.j ei ole kirjautuneena
Veteraani
 
Rekisteröitynyt: 23.10.05
Sijainti: Turusta +300 km
Viestit: 1.076
Perusasetus

Ja meidän kunnasta on kansanedustajia, ehkäpä ? siis olemme maalta...

Hauskoja videoita on kyllä tarjolla interwebissä tuosta normaalista ajokelistä ,mikä taas yllätti etelän.... Talvi kun tulee yleensä marraskuussa....
Vastaa lainaten
  #21  
Vanha 04.12.2012, 21:53
NorthRider:n Avatar
NorthRider NorthRider ei ole kirjautuneena
Aktiivijäsen++
 
Rekisteröitynyt: 26.09.11
Sijainti: Tornio
Viestit: 349
Perusasetus

Täällä pohjosesahan sitä veetään kahvassa enneku etelän pojjaat on rattikelkan pääle päässy No bad feeling guys
Vastaa lainaten
  #22  
Vanha 04.12.2012, 22:09
Kala92:n Avatar
Kala92 Kala92 ei ole kirjautuneena
Veteraani+
 
Rekisteröitynyt: 07.01.12
Sijainti: Helsinki
Viestit: 1.414
Perusasetus

Ja sama tyyli jatkuu sit kun tullaan täällä ''etelässä'' pistäytyy niin kyl pelti rytisee
__________________
"Suunnitelmien mukaan mennyt remontti".....kato kun sekin viel joku päivä nähdään.
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Etelän Hetelmä Pajeron tarina loppuu... metsienmies Maasturiprojektit 49 14.02.2011 17:51
Etelän ensi Rakeett:) Rotta-Racing Chit-Chat 11 01.10.2009 07:08
Playmate "landyn" ratissa hector Chit-Chat 7 24.01.2008 23:32
Nainen ratissa... PönttöUAZ Chit-Chat 25 07.02.2007 21:51
Nainen ratissa! Kanabira Rakas Päiväkirja 18 22.06.2006 22:46


Sivu luotu: 09:45 (GMT +2).