Offipalsta.COM  

Palaa takaisin   Offipalsta.COM > Off-Road > Tekniikka & Jutustelu

Tekniikka & Jutustelu Yleistä keskustelua maastureihin ja/tai off-roadiin liittyen

Vastaus
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta Näkymä
  #1  
Vanha 28.01.2012, 23:34
Bj Andy:n Avatar
Bj Andy Bj Andy ei ole kirjautuneena
Legenda
 
Rekisteröitynyt: 14.09.08
Sijainti: Lemi,land of red potatoes
Viestit: 6.256
Perusasetus

Lainaus:
Alkuperäinen kirjoittaja vmt Näytä viesti
Pakko kysellä, onko nuo ongelmat kauheenkin yleisiä? Itse olen ajellut diisseliautoilla toistakymmentä vuotta ja n. puoli miljoonaa kilometriä ja ikinä ei ole ollut ongelmaa polttoaineen hyytymisen suhteen eikä kyllä vedenkään. Tuleeko ongelmia vasta silloin, jos niillä autoilla ei niin paljon ajeta?
Sama tulee mieleen itellekkin. Viimeksi on bertalla ollu ongelmia joskus 5 vuotta sitten kun tiukan aurausviikon päätteeksi jääty tankin imuletku. Ja sekin on ongelma ratkesi yksinkertaisesti lämmittämällä tankkia ja laskemalla vedet pois sieltä.

Jos sinne on tankattu jo kesälaatua eli parfiinit erottuu niin miksi sinne pitää tankata vielä bensaa sekaan?? Eikä vaan tyhjätä sitä tankkia ja vaihtaa suotimet ja talvidieselit tilalle. Sen kesä laadun voi ajaa sitten keväällä pois.
Eli sitä että tankkiin on laitettu väärää kamaa korjataan laittamalla sinne lisää väärää kamaa joka vielä liuottaa vettä itteensä ja päästää sen systeemiin???

Ja jos ja kun tämä ei auta niin tankissa on sitten jo bensaa mikä tekee lämmityksestä taas jos ei nyt ihan varmaa pommia niin ainakin aika paljon jännempää. Eli siinä missä normi peltistä dieselitankkia voi sulatella vaikka toholla,nuotiolla, ulkotulella, tai melkein millä tahansa, niin sen jälkeen kun sinne on tankattu bensaa se on kohtuu räjähdysherkkä kapistus.

Jos siellä on jäätä ja sinne kaataa sitä diesel 100:sta niin mistä tietää että se on ennen veden erotinta jolloin se litku jää sinne ?? Ja että se veden erotin ei ole jo täynnä ?

Tuo että ei tankkaa samaan aikaan kun säiliöauto on täyttämässä pyttyjä on viisasta...

__________________
Oli kysymys mikä tahansa niin vastaus on TOYOTA
V..tut se mitään heikkoa ole...
Antsa. The member of Lahnajärven moottoriurheilusukeltajat Ry.
Only tool you need to keep your TOYOTA running, is welding machine.

Ostetaan Bj kuskin ovi. Pyyhkijän moottorin koppa.

Jyrsitään Kantoja.
Piikataan betonia eli tallin lattiat ym.Sekä muut Bobbari ja mönkkärityöt.
0500-752101/Antsa


Honda Rincon 650 ym.Työmönkkärijorinat löytyy tästä

Antsan Tuubi
Vastaa lainaten
Vastaus


Käyttäjiä lukemassa tätä viestiketjua: 1 (0 jäsentä and 1 vierasta)
 
Työkalut Etsi tästä viestiketjusta
Etsi tästä viestiketjusta:

Tarkennettu haku
Näkymä

Pikalinkit

Samanlaisia viestiketjuja
Viestiketju Aloittaja Foorumi Vastauksia Viimeisin viesti
Vanhan kempin elvytys Kovakalu69 Chit-Chat 8 03.08.2014 12:27
Diesel auton käyttö 2012 . temirhan77 Tekniikka & Jutustelu 5 29.12.2011 16:41
PIKKUMUSTAN ELVYTYS offipete Maasturiprojektit 36 27.04.2008 19:43
Löpöpytyn elvytys JiiPee Chit-Chat 0 01.04.2008 11:09
Käkikellon elvytys S-V Tekniikka & Jutustelu 7 01.05.2005 18:39


Sivu luotu: 22:09 (GMT +2).